d-a-d-a
12.01.08,19:19
Chcela by som radu ,vediem JÚ a mám zaradený automobil v majetku môžem urobiť daň.príznanie paušálne a este rátajú sa aj odvody do soc.poisťovne k výdavkom ?
Zuzka
12.01.08,18:23
tinaM
12.01.08,18:23
Chcela by som radu ,vediem JÚ a mám zaradený automobil v majetku môžem urobiť daň.príznanie paušálne a este rátajú sa aj odvody do soc.poisťovne k výdavkom ?
Môžeš. Výdavky na auto si nebudeš účtovať žiadne /výdavky budú zahrnuté v tých 40-tich percentách/ + odvody do poisťovní vo výdavkov.
Lydka R
12.01.08,18:24
cloe
12.01.08,18:24
Chcela by som radu ,vediem JÚ a mám zaradený automobil v majetku môžem urobiť daň.príznanie paušálne a este rátajú sa aj odvody do soc.poisťovne k výdavkom ?

Môžeš uplatniť paušálne výdavky, t.j. 40%, príp. 60% /ak by si mala remeselnú živnosť/ a k týmto výdavkom pripočítaš aj odvody do SP a ZP. Tak dostaneš celkové výdavky. Avšak treba si uvedomiť, ak si náhodou v r.2006 uplatňovala skutočné výdavky, t.j. viedla si účtovníctvo, bolo treba upraviť ZD za rok 2006 o pohľadávky a zásoby. Ak si žiadne nemala, tak v pohode. Keby si neupravavovala, musíš dať dodatočné DP za r. 2006.
Iwett
13.01.08,15:35
hľadám,hľadám odpoveď na moju otázku, ktorú chcem položiť a nenašla som. Ak som zle hladala tak sa omluvam, lebo tu toho je veľmi veľa.
Pri paušálnych výdavkoch sa vedie evidencia o príjmoch. Nemusí sa viesť peňažný denník, ani zapisovať faktúry? Len z účtu alebo hotovosti sa zapíšu príjmy? Alebo sa faktúry riadne zapíšu, k nim aj úhrady a tým vlastne aj pohľadávky a to je v podstate peňažný denník? Neviem akú evidenciu mám odovzdať s daňovým priznaním paušalistovi:
stači:
12.01.07 12000,-
15.0207 15000,-
.
.
.
.
Johanka
13.01.08,15:43
§6 ods.10 Zákona o dani z príjmov (pojednáva o výdavkoch uplatňovaných percentom z príjmov)
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Počas uplatňovania "paušálnych" výdavkov daňovník nie je v zmysle Zákona o účtovníctve účtovnou jednotkou, nie je povinný viesť účtovníctvo, teda ani peňažný denník ;).
KvetkaK
13.01.08,15:43
hľadám,hľadám odpoveď na moju otázku, ktorú chcem položiť a nenašla som. Ak som zle hladala tak sa omluvam, lebo tu toho je veľmi veľa.
Pri paušálnych výdavkoch sa vedie evidencia o príjmoch. Nemusí sa viesť peňažný denník, ani zapisovať faktúry? Len z účtu alebo hotovosti sa zapíšu príjmy? Alebo sa faktúry riadne zapíšu, k nim aj úhrady a tým vlastne aj pohľadávky a to je v podstate peňažný denník? Neviem akú evidenciu mám odovzdať s daňovým priznaním paušalistovi:
stači:
12.01.07 12000,-
15.0207 15000,-
.
.
.
.
V zákone o dani z príjmov je presne napísané aké evidencie sa musia viesť, keď sa daňovník rozhodne pre paušálne výdavky:
(10)Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môžeuplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môžeuplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľnédaňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistnéhoa príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vovýdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
cloe
13.01.08,15:50
hľadám,hľadám odpoveď na moju otázku, ktorú chcem položiť a nenašla som. Ak som zle hladala tak sa omluvam, lebo tu toho je veľmi veľa.
Pri paušálnych výdavkoch sa vedie evidencia o príjmoch. Nemusí sa viesť peňažný denník, ani zapisovať faktúry? Len z účtu alebo hotovosti sa zapíšu príjmy? Alebo sa faktúry riadne zapíšu, k nim aj úhrady a tým vlastne aj pohľadávky a to je v podstate peňažný denník? Neviem akú evidenciu mám odovzdať s daňovým priznaním paušalistovi:
stači:
12.01.07 12000,-
15.0207 15000,-
.
.
.
.

Viem asi čo myslíš. Príjmy zapíšem v časovom slede ale mám priložené doklady, ktoré tento príjem preukazujú. Teda bankové výpisy alebo príjmove pokladničné doklady.
Iwett
13.01.08,15:51
dakujem