Aldan
12.01.08,18:42
Vedel by mi niekto poradiť robím pozemkové spoločenstvo právnickú osobu, od roku 2008 by mali tieto spoločenstvá byť ako ostatné PO. Chcem sa spýtať musím potom začať účtovať v podvojnom účtovníctve, lebo doteraz to nebola podmienka. Vedel by mi ešte niekto poradiť zákon, kde by som sa to dočítala. Ďakujem Aldan
Monikov
21.02.08,14:14
Od 1.1.2008 sa pozemkové spoločenstvá stávajú bežným podnikateľským subjektom a zdaňujú sa na rovnakých princípoch ako obchodné spoločnosti (s.r.o., a.s.).
Účtovníctvo vedú v súlade so zákonom o účtovníctve a opatrením MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Toto mi prišlo ako odpoveď z UDR .
Podľa toho musíš účtovať v PU.
Maníková Jana
23.02.08,14:39
Ako teda zaúčtovať účtovné prípady zo zmeny metódy z prechodu z JU na PU u PO (pozemkové spoločenstvo takou je), keď v usmernení k prechodu zo sústavy JU do sústavy PU sa účtuje len v prospech alebo na ťarchu účtu 491 - Vlastné imanie fyzickej osoby.
beata.v
25.02.08,11:28
Stále hľadám zmeny v zákone o účtovníctve č. 431/2002 od 1.1.2008, ale žiadna zmena v účtovaní pozemkových spoločenstiev tam nie je. Neboli vyradené z § 9 ods. c - aktuálneho znenia: z toho mi vychádza, že pokiaľ nedosiahli za predchádzajúce zdaňovacie obdobie príjem 3 milióny, tak stále nemajú povinnosť viesť podvojné účtovníctvo, alebo sa mýlim? Ja som doteraz účtovala podľa opatrenia MF č. 22602/2002-92 pre jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania, ktoré bolo doplnené opatrením č. 24764/2007-74 z 28.11.2007 s účinnosťou od 1.1.2008, ale ani tam sa nič nehovorí o tom, že som povinná účtovať v podvojnom účtovníctve. Tak teraz som z toho naozaj trošku zmätená. Mám účtovať v podvojnom, alebo nie, ak sme PO a neprekročili sme príjem 3 milióny? Ďakujem za odpovede
beata.v
25.02.08,15:00
tak som to už našla ale nie v zákone o účtovníctve, ale v zákone o dani z príjmov, § 12 ods. 3 novelizovaného zákona, len teraz neviem, ktorý zákon je ktorému nadradenejší.
janka67
04.03.08,08:23
Od 1.1.2008 sa pozemkové spoločenstvá stávajú bežným podnikateľským subjektom a zdaňujú sa na rovnakých princípoch ako obchodné spoločnosti (s.r.o., a.s.).
Účtovníctvo vedú v súlade so zákonom o účtovníctve a opatrením MF SR č. 23 054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Toto mi prišlo ako odpoveď z UDR .
Podľa toho musíš účtovať v PU.

Dostala som takú istú odpoveď z DR SR, odpoveď z MF SR mi zatiaľ neprišla.
Podotýkam, že naše spoločenstvo už pred 1. 1. 2008 účtovalo v sústave podvojného účtovníctva, ale podľa opatrenia pre účtovné jednotky nezriadené za účelom podnikania.
beata.v
10.03.08,08:33
janka67, prosím ťa, ak dostaneš odpoveď z MF SR, daj vedieť jej znenie, isto nie sme samé, čo sa podobne trápime. Veľmi pekne ďakujem.
janka67
10.03.08,10:43
janka67, prosím ťa, ak dostaneš odpoveď z MF SR, daj vedieť jej znenie, isto nie sme samé, čo sa podobne trápime. Veľmi pekne ďakujem.

Mám čerstvý e-mail - vyjadrenie z MF SR: V súvislosti so zmenou § 12 ods. 3
zákona 595/2003 o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, z ktorého boli
vypustené pozemkové spoločenstvá, účtujú tieto účtovné jednotky
od 1. 1. 2008 v súlade s Opatrením Ministerstva financií SR zo 16. 12. 2002
č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov.
Ďalej vyberám:
Konečný zostatok účtu 388 sa preúčtuje na príslušné účty pohľadávok účtovej triedy 3 a to podľa druhu pohľadávky s neurčitou výškou.
Konečný zostatok účtu 389 sa preúčtuje podľa charakteru na účet 323 alebo 451 alebo 459.
Konečný zostatok účtu 901 sa preúčtuje na účet 413.
Konečný zostatok účtu 912 sa preúčtuje na účet 427.
Konečný zostatok účtu 932 sa preúčtuje podľa charakteru na účet 428 - Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na 429 - Neuhradená strata minulých rokov.
Konečný zostatok účtu 941 na účet 451.
Konečný zostatok účtu 956 na účet 472.

Hurá do práce!
janka67
10.03.08,19:19
Ešte pripomeniem, že naše spoločenstvo účtovalo v sústave podvojného účtovníctva už pred 1. 1. 2008 a takto som formulovala
aj otázku na MF SR.
beata.v
11.03.08,08:47
hmmm..... ale naše spoločenstvo účtovalo v sústave JU, takže toto mi moc nepomôže. Ale aj tak si zlatá, ďakujem.
Marianku
15.04.08,04:58
Usmernenie k vedeniu účtovníctva pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou po 1.1.2008
vid priloha
Dáša_
22.04.08,13:06
hmmm..... ale naše spoločenstvo účtovalo v sústave JU, takže toto mi moc nepomôže. Ale aj tak si zlatá, ďakujem.

ked sa tak na to pozerá, tak vlastne koncové stavy z jednoduchého učtovníctva treba najskor previesť podla daného usmernenia na podvojne učto organizácii, ktore nie su zriadene na podnikanie a následne ešte raz transformovať na normálne účtovníctvo :eek:

http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4515

Už sa teším :D
Jomarko
11.03.10,13:12
Usmernenie DR SR
k vedeniu účtovníctva pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou po 1.1.2008
Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b) zákona č. 181/1995 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o pozemkových spoločenstvách“) s cieľom racionálne hospodáriť na spoločnej nehnuteľnosti a obstarávať spoločné veci vyplývajúce zo spoluvlastníctva k nej môže:

vykonávať poľnohospodársku prvovýrobu a s tým súvisiace spracovanie alebo úpravu poľnohospodárskych produktov,
hospodáriť v lesoch, pričom túto činnosť je povinné vykonávať v súlade s osobitnými predpismi, napr. zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch. Na základe ustanovení zákona č. 326/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov sa všetky lesy musia plánovite obhospodarovať, a to v súlade s lesnými hospodárskymi plánmi, pričom lesné hospodárske plány určujú rozsah a druh ťažby.
Podľa § 3 ods. 2 zákona o pozemkových spoločenstvách môže inú podnikateľskú činnosť, ktorá nie je uvedená v § 3 ods. 1, vykonávať spoločenstvo len za podmienok ustanovených osobitnými predpismi.
Ministerstvo pôdohospodárstva SR listom č. 2986/2007-720/251 zo dňa 26.06.2007 k podnikateľskej činnosti pozemkových spoločenstiev zaujalo nasledovné stanovisko:
„Pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou je podľa § 3 ods. 1 zákona o pozemkových spoločenstvách priamo oprávnené na podnikateľskú činnosť. Ide o obdobnú činnosť, akú môže vykonávať samostatne hospodáriaci roľník podľa § 12a zákona č. 219/1991 Zb., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 105/1990 Zb. o súkromnom podnikaní občanov, pričom tieto činnosti nie sú živnosťou podľa § 3 ods. 2 písm. e) zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní v znení neskorších predpisov“.
Do 31.12.2007 boli príjmy z podnikania pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou predmetom dane v súlade s § 12 ods. 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), pričom sa na tieto príjmy nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 13 ods. 1 písm. a) cit. zákona
Podľa § 12 ods. 3 zákona o dani z príjmov boli pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou považované za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie.
Od 1.1.2008 sa pozemkové spoločenstvá nepovažujú za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie, čo vyplýva z § 12 ods. 3 zákona č. 621/2007 Z. z., ktorým sa dopĺňa zákon o dani z príjmov.
Pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou ako účtovné jednotky do 31.12.2007 účtovali v zmysle § 9 ods. 1 v sústave podvojného účtovníctva alebo v zmysle § 9 ods. 2 písm. d) zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o účtovníctve“) v sústave jednoduchého účtovníctva ak nepodnikali, a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom období 3 000 000 Sk a postupovali podľa Opatrenia MF SR z 10. decembra 2002 č. 22602/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti
o usporiadaní, označovaní položiek účtovnej závierky, obsahovom vymedzení niektorých položiek a rozsahu údajov určených z účtovnej závierky na zverejnenie pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania v znení neskorších predpisov.
V súvislosti s vyššie uvedenou zmenou § 12 ods. 3 zákona o dani z príjmov sú pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou povinné od 1.1.20008 dodržiavať postupy účtovania a účtovú osnovu danú Opatrením MF SR zo 16. decembra 2002 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov. Podľa tohto opatrenia sú povinné postupovať od 1.1.2008 všetky pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou, bez ohľadu na to, či podnikajú alebo či vykonávajú príležitostnú činnosť prípadne len prenajímajú majetok spoločenstva.
Pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva môžu postupovať v dvoch krokoch ako to vyplýva zo listu MF SR č. MF/11865/2008-74 zo dňa 04.03.2008:
1. prevod podľa Opatrenia MF SR z 9. septembra 2003 č. 17599/2003-92, ktorým sa ustanovuje postup účtovania pri prechode zo sústavy jednoduchého účtovníctva na podvojné účtovníctvo a postup účtovania pri prechode zo sústavy podvojného účtovníctva na jednoduché účtovníctvo pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania (FS 16/2003)
2. následne prevod do podvojného účtovníctva pre podnikateľov, pričom jednotlivé konečné zostatky príslušných účtov z osnovy pre neziskové účtovné jednotky sa zaúčtujú ako počiatočné stavy na vecne príslušných účtoch rámcovej účtovej osnovy pre podnikateľov. Ďalšie účty sa môžu preúčtovať nasledovne:
Konečný zostatok účtu 388 – Odhadné účty aktívne sa preúčtuje na príslušné účty pohľadávok účtovej triedy 3 – Zúčtovacie vzťahy, a to podľa druhu pohľadávky s neurčitou výškou.
Konečný zostatok účtu 389 – Odhadné účty pasívne sa podľa charakteru preúčtuje na účet 323 – Krátkodobé rezervy alebo 451 – Rezervy zákonné alebo 459 – Ostatné rezervy.
Konečný zostatok účtu 901 – Základné imanie sa preúčtuje na účet 413 – Ostatné kapitálové fondy.
Konečný zostatok účtu 905 – Oceňovací rozdiel z precenenia majetku a záväzkov sa podľa charakteru preúčtuje na účet 414 – Oceňovacie rozdiely z precenenia majetku a záväzkov alebo na účet 415 – Oceňovacie rozdiely z precenenia kapitálových účastín.
Konečný zostatok účtu 912 – Rezervný fond sa preúčtuje na účet 427 – Ostatné fondy.
Konečný zostatok účtu 913 – Fondy tvorené zo zisku sa preúčtuje na účet 427 – Ostatné fondy.
Konečný zostatok účtu 914 – Ostatné fondy sa preúčtuje na účet 427 – Ostatné fondy.
Konečný zostatok účtu 932 – Nerozdelený zisk, neuhradená strata minulých rokov sa preúčtuje podľa charakteru na účet 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo 429 – Neuhradená strata minulých rokov.
Konečný zostatok účtu 941 – Zákonné rezervy sa preúčtuje na účet 451 - Rezervy zákonné.
Konečný zostatok účtu 951 – Dlhodobé bankové úvery sa preúčtuje na účet 461 – Bankové úvery.
Konečný zostatok účtu 953 – Dlhopisy emitované účtovnou jednotkou sa preúčtuje na účet 473 – Vydané dlhopisy.
Konečný zostatok 954 – Záväzky z prenájmu sa preúčtuje na účet 474 – Záväzky z nájmu.
Konečný zostatok účtu 955 – Dlhodobé prijaté preddavky sa preúčtuje na účet 475 – Dlhodobé prijaté preddavky.
Konečný zostatok účtu 956 – Sociálny fond sa preúčtuje na účet 472 – Záväzky zo sociálneho fondu.
Konečný zostatok účtu 958 – Dlhodobé zmenky na úhradu sa preúčtuje na účet 478 - Dlhodobé zmenky na úhradu.
Konečný zostatok účtu 959 – Ostatné dlhodobé záväzky sa preúčtuje na účet 479 – Ostatné dlhodobé záväzky.
Postup uvedený v druhom kroku použijú aj pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou, ktoré do 31. 12. 2007 už účtovali v sústave podvojného účtovníctva podľa postupov pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania.
Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR
odbor metodiky daní
marec 2008