robovi
12.01.08,19:49
V konaní ROEP mi vyrúbili poplatok, odvolávajúc sa na paragraf 10 zákona 180/1995 Z.z. kde sa píše:

(1) Finančné zabezpečenie nákladov konania je súčasťou harmonogramu (§ 2 ods. 1).

(2) Na finančné zabezpečenie nákladov konania je každý účastník konania povinný zaplatiť 100 Sk.

(3) Okrem sumy uvedenej v odseku 2 je vlastník pozemku (§ 1 ods. 2) povinný zaplatiť
a) 100 Sk za každých začatých 5 000 m2, ak ide o pozemky, ktoré tvoria poľnohospodársky pôdny fond alebo ktoré doň patria (ďalej len "poľnohospodársky pozemok") alebo ktoré tvoria lesný pôdny fond (ďalej len "lesný pozemok"), nachádzajúce sa mimo zastavaného územia obce a majú výmeru väčšiu ako 5 000 m2,
b) 100 Sk za každých začatých 400 m2, ak ide o stavebné pozemky alebo pozemky, ktoré sa nachádzajú v zastavanom území obce a majú výmeru väčšiu ako 400 m2.

Odôvodnili to tým, že som účastníkom konania. V paragrafe 5 toho istého zákona sa píše:

(1) Na konanie podľa tohto zákona sa vzťahujú všeobecné predpisy o správnom konaní, ak nie je v tomto zákone ustanovené inak, alebo ak konanie neupravujú osobitné predpisy.

Tak som si pozrel zákon 138/2004 Z.z. oddiel 3 paragraf 14, kde sa píše:

(1) Účastníkom konania je ten, o koho právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach sa má konať alebo koho práva, právom chránené záujmy alebo povinnosti môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté; účastníkom konania je aj ten, kto tvrdí, že môže byť rozhodnutím vo svojich právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach priamo dotknutý, a to až do času, kým sa preukáže opak.

Môj problém spočíva v tom, že som vlastníkom podielu parcely, ktorá je predmetom konania ROEP. Tento podiel mi bol zapísaný do katastra nehnuteľnosti na LV nie rozhodnutím ROEP, ale už dávno, v roku 2004 v správnom konaní rozhodnutím Pozemkového úradu v rámci zákona o reštitúcii. V tom čase som investoval nemalé financie do tohto konania, lebo som musel doložiť kopu papierov a dokladov. Rodné listy predkov, ich úmrtné listy, rozhodnutie o vydaní nehnuteľnosti od lesnej správy atď. Tak teraz, rozhoduje sa o mojich právach, alebo môžu byť rozhodnutím ROEP dotknuté moje práva? Som teda účastníkom konania ROEP. Zdá sa mi to celé, ako dvojité spoplatňovanie a chcel by som podať námietku na konanie ROEP v tomto zmysle. Oplatí sa mi podať túto námietku? Dˇakujem za odpoveď.
wagner
12.01.08,21:20
Podľa mňa by si námietku mal podať. Za podanie námietky sa neplatí, tak podaj. Aby si si to raz nevyčítal. Musia Ti dať odpoveď a uvidíš na čo sa budú odvolávať, alebo v tom lepšom prípade Ti námietku priznajú. .
Evanka
12.01.08,22:12
Áno, si účastník konania. Každý o koho sa jedná je účastník konania, tak tým sa netráp. Uvedenú sumu zaplať, vyplýva to zo zákona pre všetkých účastníkov konania. Je to bežný postup pri registrácii pôdy v rámci ROEPu. 100 Sk platí každý účastník a ďalšia suma je vyčíslená podľa výmery pozemku, ktorej si vlastníkom.
robovi
13.01.08,08:23
Zjednoduším túto moju otázku, aby som nevnášal zbytočné komplikácie do toho. Otázka znie: Môže ROEP akýmkoľvek spôsobom /výmera, nacionálie zapísané na LV, podiely, atď./ ovplyvniť moje vlastnictvo k nehnuteľnosti, keď už je raz riadne zapísané na LV?
robovi
13.01.08,08:25
Áno, si účastník konania. Každý o koho sa jedná je účastník konania, tak tým sa netráp. Uvedenú sumu zaplať, vyplýva to zo zákona pre všetkých účastníkov konania. Je to bežný postup pri registrácii pôdy v rámci ROEPu. 100 Sk platí každý účastník a ďalšia suma je vyčíslená podľa výmery pozemku, ktorej si vlastníkom.
Mno trápiť sa tým budem, pretože u mňa to nie je len obligátnych 100 korún, ale táto položka je podstatne vyššia.
Dáša_
13.01.08,09:08
Zjednoduším túto moju otázku, aby som nevnášal zbytočné komplikácie do toho. Otázka znie: Môže ROEP akýmkoľvek spôsobom /výmera, nacionálie zapísané na LV, podiely, atď./ ovplyvniť moje vlastnictvo k nehnuteľnosti, keď už je raz riadne zapísané na LV?

Príklad z praxe: Po dedkovi prebehlo normalne dedicské konanie, vysledok sa zapisal na listy vlastníctva, tie su k dispozicii, s novymi majitelmi, dedičmi.
Po čase v obci prebiehala ROEPa a nejakym zahadným sposobom sa začal prejednávať aj pozemok po dedkovi, hoci ten už bol dávno mrtvy a pozemok vysporiadany, mal novych majitelov. A tak sa zrazu na list vlastníctva dostal naspat dedko.
A nastal velky problem. Dedicstvo sa znova prejednat nemohlo, lebo bolo uz prejednane a dva krat sa nemoze o tej istej veci konat.
Kataster nechcel chybu opravit, lebo on dostal taketo podklady.

Podla vsetkych indícii, časom by sa táto poda vyhlasila za podu neznameho vlastníka.
robovi
13.01.08,11:28
Dam krk na to, že to je obycajne sproste nahananie penazi do vreciek vykonavatelov ROEP, ktori su zhodou okolnosti sukromne geodeticke firmy, skryvajuce sa za stat Stat je sice zadavatel, ale zhotovitelom je pravnicka osoba vo forme sukromnej firmy. Preto sa mi to nepaci a chcem sa branit proti zbytocnemu zdieraniu.
robovi
13.01.08,18:37
:)Esta raz sa pytam, lebo sme akosi odbočili:rolleyes::
Môže ROEP akýmkoľvek spôsobom /výmera, nacionálie zapísané na LV, podiely, atď./ ovplyvniť moje vlastnictvo k nehnuteľnosti, keď už je raz riadne zapísané na LV?
Dáša_
13.01.08,18:42
:)Esta raz sa pytam, lebo sme akosi odbočili:rolleyes::
Môže ROEP akýmkoľvek spôsobom /výmera, nacionálie zapísané na LV, podiely, atď./ ovplyvniť moje vlastnictvo k nehnuteľnosti, keď už je raz riadne zapísané na LV?

Normalne by som povedala, že nemôže. Ale po skúsenostiach vyššie popísaných treba dat na to pozor.
robovi
13.01.08,18:46
Normalne by som povedala, že nemôže. Ale po skúsenostiach vyššie popísaných treba dat na to pozor.

Je to podložené aj nejakým zákonom, vyhláškou, alebo predpisom?
Dáša_
13.01.08,19:15
To máš E-čko pozemok?
Pozemok vlastníš sám alebo so spoluvlastníkmi?
Evanka
13.01.08,19:16
:)Esta raz sa pytam, lebo sme akosi odbočili:rolleyes::
Môže ROEP akýmkoľvek spôsobom /výmera, nacionálie zapísané na LV, podiely, atď./ ovplyvniť moje vlastnictvo k nehnuteľnosti, keď už je raz riadne zapísané na LV?
ROEP by mal urobiť vlastne poriadok vo vlastníctve pozemkov. Ako si pozemok získal. Kúpou, dedením, darovaním....
robovi
13.01.08,19:44
To máš E-čko pozemok?
Pozemok vlastníš sám alebo so spoluvlastníkmi?

Pozemok mam E-čko a vlastnim ho so spoluvlastnikmi.
robovi
13.01.08,19:46
ROEP by mal urobiť vlastne poriadok vo vlastníctve pozemkov. Ako si pozemok získal. Kúpou, dedením, darovaním....
Je mi veľmi ľúto:mee:, ale toto nedáva odpoveď na moju otázku.
branislavp
14.11.08,23:26
Moja matka po otcovi zdedila všetky pozemky z toho titulu, že to boli pozemky malých výmer. Teraz som obdržala výpis ROEPu aj so zloženkou k vyjadreniu sa do 30 dní aj ja a ostatní moji súrodenci. Samozrejme, že údaje, s ktorými komisia pracuje sú chybné, pretože aj dedičské konania sú nanič, chybné vo výmerách, alebo sú prededené u susedov rovnakého mena. Môže komisia ROEP suplovať súdneho komisára-notára vo vzťahu k pozemkom, alebo môže urbárske spoločenstvo si robiť zmeny v evidencii podielníkov,tak, že bez dedičského konania zapíše nástupivších dedičov a potom cez ROEP sa získa vlastníctvo. Keď sa niekto z domnelých dedičov "opomenie" má smolu. V tomto štádiu máme pripravené 5 dedičských podaní na okresný súd, ktoré sa týkajú toho istého majetku. Mám nedôveru v komisiu ROEP, pretože nespolupracuje s občanmi, neovláda genézu pokolení jednotlivých rodín.
branislavp
19.11.08,07:33
Zjednoduším túto moju otázku, aby som nevnášal zbytočné komplikácie do toho.
Otázka znie: Môže ROEP akýmkoľvek spôsobom /výmera, nacionálie zapísané na LV, podiely, atď./ ovplyvniť moje vlastnictvo k nehnuteľnosti, keď už je raz riadne zapísané na LV?
ROEP žiadnym spôsobom nemôže zasiahnuť do Tvojho vlastníctva, ak máš LV a toto vlastníctvo bolo nadobudnuté zákonným spôsobom. Ak by aj niekto napadol z nejakých dôvodov Tvoje vlastníctvo, to sa podľa mňa môže napadnúť iba cestou súdu, nie cestou ROEPu. ROEP sa vykonáva podľa listín z katastra, takže nevidím dôvod, že by kataster v čase vykonávania ROEPu spochybňoval Tvoje vlastníctvo. Ale musíš si dávať pozor v čase vykonávaniu ROEPu aj na chyby, ktoré sa môžu počas tohto projektu ROEP vyskytnúť a naozaj potom budeš hľadať svoj majetok aj niekde inde, len nie u seba. Mám takú skúsenosť. POdľa mojich znalostí ROEP identifikuje nehnuteľnosti bez LV, alebo také nehnuteľnosti s takým LV, ktorých vlastníci sú zomrelí, alebo tzv nezistení. To si ja myslím.