Leon
12.01.08,20:26
Má niekto vedomosť alebo skúsenosť, ako by sa dali snímky z 8 mm celuloidových filmov preniesť do digitálnej formy? Počul som, že sa to dá robiť skenovaním. Nevie niekto o aký skener ide? Na internete som nič také nenašiel.
Vďaka.:cool:
k.i.n.o.
12.01.08,19:31
Odnes filmy do hociktorej lepšej fotoslužby a za cca 100 Sk za film (podľa požadovaného rozlíšenia) dostaneš svoje fotky v digitálnej podobe na CD.
Chobot
12.01.08,20:26
Má niekto vedomosť alebo skúsenosť, ako by sa dali snímky z 8 mm celuloidových filmov preniesť do digitálnej formy? Počul som, že sa to dá robiť skenovaním. Nevie niekto o aký skener ide? Na internete som nič také nenašiel.
Vďaka.:cool:

Myslíš tým fotky alebo film?

Ak ide o film, najjednoduchšie amatérske riešenie je premietať ich na biele plátno a natáčať to na videokameru.
Leon
13.01.08,09:03
ahoj k.i.n.o.
myslel som 8mm film, ktory bol natočený amatérskou kamerou.
Najaradšej by som si to zoscenoval sam. Filmov mám dosť veľa. Nejde o individualne fotky, aj keď je pravda, že film sa skladá vlastne z veľkého množstva individuálnych fotiek. Ja potrebujem film dostať do digitalnej formyako celok, napr vo formate mpg, alebo avi, aby som ho mohol ďalej spracovat, zostrihať a ozvučiť.
Takže ďakujem.
Leon
13.01.08,09:07
Ahoj Chobot.
myslel som 8 mm amatersky film. Tvoj návrh je síce asi najednoduhší, ale stratil by som na kvalite filmu. Zostal by som zatial pri tom skenovaní. Len neviem, kde taký skener zohnať. Možno sa tým niektor zaoberá. Budem musieť viac hľadať.
Takže aj Tebe ďakujem.
duficek
13.01.08,12:18
no ten skener sa da dobre pouzit na "fotograficke" filmy na fotky. skener ma specialny drziak na film a skenuje sa. mozno su aj nejake automaticke s posuvanim filmu, ale stale to skenuje len fotky.

o skeneri na film neviem, netvrdim ze nieco na to neexistuje...
VladoaKatka
13.01.08,13:03
Chcem sa spýtať, dá sa to spraviť aj z diapozitívov? Nám keď rástli deti bolo v móde fotiť na diapozitívy, teraz keď sa mi osamostatnili som im chcela rozdeliť fotky, aby každý mal nejakú tú spomienku - ale čo s diapozitívmi?

Poradte mi.
Leon
14.01.08,05:55
Ahoj duficek,
je to možné, že sa dá použiť aj scener na fotografie. Ja mám doma scener, ale to je na účtovné doklady, ale s výstupom na jpg.. súbory. Na film to nemôžem použiť.
Ďakujem za Tvoj príspevok.
Leon
14.01.08,05:57
Ahoj VladoaKatka,
keď môje dieťa rástlo, väčšinou som filmoval, takže mám do od vankúška až po svadbu. Teraz čakáme na vnúča.
Myslím, že diapozitívy sa dajú jednoduhšie skenovať, ako fotografie.
vďaka za príspevok.
Chobot
14.01.08,09:33
Ahoj duficek,
je to možné, že sa dá použiť aj scener na fotografie. Ja mám doma scener, ale to je na účtovné doklady, ale s výstupom na jpg.. súbory. Na film to nemôžem použiť.
Ďakujem za Tvoj príspevok.

Ty myslíš skener, ktorý skenuje rovno z priemetaného filmu?

Existujú také, len neviem, či takú bude na SK pre 8m filmy. Využívajú to možno filmové spoločnosti alebo veľmi profesionálne štúdiá na prevod z klasického kinofilmu do digit. podoby. Hojne sa tiež používajú filmovými pirátmi na skopírovanie kinofilmu do digitálnej podoby - volá sa to Telecine.

Menej kvalitným kopírovaním je TeleSync. To je rovnaký spôsob, ako som ti poradil, kedy sa profesionálnou kamerou nasníma premietaný film akurát zvuková stopa sa nahrá nie cez mikrofón, ale z priameho vstupu (čo u teba nebude).

Takže taký spôsob digitalizovania, ako v prípade fotiek - čiže cez skener, ti asi nehrozí, lebo to by musel byť skener, ktorý sníma pohyblivý obraz:

http://www.cinema.ucla.edu/commercial/telecine.html

Doporučujem predsa len to premietanie a zároveň natáčanie na digitálnu kameru umiestnenú na statíve. Neboj sa, ak to dobre nastavíš a zaostríš, na kvalite veľmi nestratíš a ušetríš kopec peňazí.

Ale keby si si nedal povedať, našiel som jednu firmu na SK, ktorá ponúka prepis aj 8mm filmov metódou Telecine, len neviem ,čo to stojí:

http://www.videogama.sk/prepis.htm

A pre tých, čo sťahujú filmy z internetu, pripájam jeden dobrý link, na vysvetlenie skratiek pri formáte filmu, aby ste nesťahovali nekvalitné filmy:

http://factor.forumup.sk/post-341-factor.html
Evanka
14.01.08,09:36
Má niekto vedomosť alebo skúsenosť, ako by sa dali snímky z 8 mm celuloidových filmov preniesť do digitálnej formy? Počul som, že sa to dá robiť skenovaním. Nevie niekto o aký skener ide? Na internete som nič také nenašiel.
Vďaka.:cool:
V Žiline to robí jedna firma, tiež mám o to záujem. Nie je to však najlacnejšie a je tiež dôležité, aby nebol film už veľmi nekvalitný.
Chobot
14.01.08,09:49
V Žiline to robí jedna firma, tiež mám o to záujem. Nie je to však najlacnejšie a je tiež dôležité, aby nebol film už veľmi nekvalitný.

Tak som prekvapený, že to robí viacej firiem, než by som si bol myslel. Našiel som ti ešte jednu, v BA:

http://www.digitalvideo.szm.sk/

Majú tam aj cenník a vidno, že predpis 8mm filmu je najdrahší zo všetkých konverzií - 500 SKK/30 min.
Leon
14.01.08,12:34
vďaka Chobot.
Leon
14.01.08,12:44
Vďaka Evanka.
VladoaKatka
14.01.08,15:28
Ahoj VladoaKatka,
keď môje dieťa rástlo, väčšinou som filmoval, takže mám do od vankúška až po svadbu. Teraz čakáme na vnúča.
Myslím, že diapozitívy sa dajú jednoduhšie skenovať, ako fotografie.
vďaka za príspevok.
No vieš v 70-tich rokoch to bolo trochu iné, ale už 90-tich sme aj my natáčali, aj dovolenky, teraz už máme aj svadby oboch a vnúčku.
Doba ide dopredu fotky vymenili filmy, najprv na páskach, teraz DVD ... môžno za pár rokov budeme ako vo filmoch J.Bond007 čípy budeme mať v prstenoch, hodinkách :),

Ale predstav si, ja som sa pýtala tu a pritom som zabudla sa spýtať vlastných,:):):) syn už to aj robí.
Leon
14.01.08,16:08
Oh, tak gratulujem.
Ibaka
27.01.08,16:22
Ale predstav si, ja som sa pýtala tu a pritom som zabudla sa spýtať vlastných,:):):) syn už to aj robí.
Veru, aj sa najskôr spýtam detí ako sa čo robí (aj keď syn je na opačnej strane zemegule pomôže na dialku). Diapozívy spred dvadsať a viac rokov som si začal skenovať na bežnom skenery, ktorý má na to samostaný rámik pre vloženie filmu, mám ho už 3 roky -HP scanjet 3670 ale dnes sú až novšie. Dokonca mi to urobí aj fotky z negatívu. Ale to Tvoj syn určite vie.
Momentálne sa trápim s novým DVD recordérom, dnes som metódou postupných krokov prišiel na to ako sa robí nahrávanie z TV. ( a sám -Huráááá).
kitky
27.01.08,17:15
Chcem sa spýtať, dá sa to spraviť aj z diapozitívov? Nám keď rástli deti bolo v móde fotiť na diapozitívy, teraz keď sa mi osamostatnili som im chcela rozdeliť fotky, aby každý mal nejakú tú spomienku - ale čo s diapozitívmi?

Poradte mi.

Ano da. Uz to nakoniec vies. Ja som mala pozicany scanner ani neviem co to presne bolo, ale robila som to celu noc.
Som sklamana z tych fotiek, pretoze to co nevidis na platne ked diaky premietas ukaze sa ti na fotke v pocitaci kde vidis aj najmensi šrám.
Diaky neboli nijak chranene a pouzivanim sa poskodzovali.Vysledok - nic moc.
dolfort
18.08.08,14:11
Ty myslíš skener, ktorý skenuje rovno z priemetaného filmu?

Existujú také, len neviem, či takú bude na SK pre 8m filmy. Využívajú to možno filmové spoločnosti alebo veľmi profesionálne štúdiá na prevod z klasického kinofilmu do digit. podoby. Hojne sa tiež používajú filmovými pirátmi na skopírovanie kinofilmu do digitálnej podoby - volá sa to Telecine.

Menej kvalitným kopírovaním je TeleSync. To je rovnaký spôsob, ako som ti poradil, kedy sa profesionálnou kamerou nasníma premietaný film akurát zvuková stopa sa nahrá nie cez mikrofón, ale z priameho vstupu (čo u teba nebude).

Takže taký spôsob digitalizovania, ako v prípade fotiek - čiže cez skener, ti asi nehrozí, lebo to by musel byť skener, ktorý sníma pohyblivý obraz:

http://www.cinema.ucla.edu/commercial/telecine.html

Doporučujem predsa len to premietanie a zároveň natáčanie na digitálnu kameru umiestnenú na statíve. Neboj sa, ak to dobre nastavíš a zaostríš, na kvalite veľmi nestratíš a ušetríš kopec peňazí.

Ale keby si si nedal povedať, našiel som jednu firmu na SK, ktorá ponúka prepis aj 8mm filmov metódou Telecine, len neviem ,čo to stojí:

http://www.videogama.sk/prepis.htm

A pre tých, čo sťahujú filmy z internetu, pripájam jeden dobrý link, na vysvetlenie skratiek pri formáte filmu, aby ste nesťahovali nekvalitné filmy:

http://factor.forumup.sk/post-341-factor.html


Plný súhlas. Dodávam že môj brat prednedávnom dostal 8mm na DVD spomínaným snímaním na DV kameru a kvalita je zodpovedajúca. Jednoznačne najjednoduchší a najlacnejší spôsob, zvlášť ak vezmeme do úvahy koľko stojí profesionálne skonvertovanie a kvalita výsledného záznamu nemusí byť vždy oveľa vyššia ako keď si to zosnímam DV kamerou na plátne.
jankovka
16.01.09,11:03
Prosím Vás nemáte kontakt na tú firmu v Žiline čo robí prepis z 8mm filmov?? Ďakujem
mondy
10.02.09,11:51
My sme zo starych celuloidovych filmov dali vyrobiť DVD. Je to vyborne, konecne sme videli zabery po 30 - 40 rokoch. Ak ste z Bratislavy, tu to robia len asi 2 - 3 studia. My sme boli na Dlhych Dieloch, mam kontakt: 0903 428 463 alebo 02/6531 6691
losos
17.10.09,16:28
A neviete,kde by sa dal zohnať 8 mm čistý film?Mám možnosť zohnať starú kameru ,,MEOPTA A8IIa,, a chcel by som ju aj vyskúšať.To by bola paráda pri dnešnej digitálnej dobe točiť film na starú kameru.Trocha nostalgie poteší
Filmik
26.10.09,19:10
Skutočne 8 mm film je najlacnejšie urobiť zosnímaním kamerou priamo z plátna. Mám to vyskúšané ale je v tom problem. Pokiaľ som to zosnímal digitálnou kamerou, obraz bol vo výslednej podobe blikajúci. Skúšal som to s analogovou kamerou, obraz bol OK. Chcel by som predsa len zosnímať digitálnou kamerou. Neviete mi niekto poradiť ako by som mohol odstrániť toto blikanie ? Je chyba v nastavení kamery, alebo v čom to je ???
Ďakujem.
Chobot
26.10.09,21:27
Skutočne 8 mm film je najlacnejšie urobiť zosnímaním kamerou priamo z plátna. Mám to vyskúšané ale je v tom problem. Pokiaľ som to zosnímal digitálnou kamerou, obraz bol vo výslednej podobe blikajúci. Skúšal som to s analogovou kamerou, obraz bol OK. Chcel by som predsa len zosnímať digitálnou kamerou. Neviete mi niekto poradiť ako by som mohol odstrániť toto blikanie ? Je chyba v nastavení kamery, alebo v čom to je ???
Ďakujem.

Však natoč to analógovou kamerou a v PC to zdigitalizuj. Tam by to nemalo blikať.
Filmik
29.10.09,20:46
Aj tak dakujem za radu. Ale ja to chcem snimat prave digitalnou kamerou, preto som postavil otazku.:confused:
majkazke
09.11.09,09:06
Skus stranku 8mm.sk myslim ze je to to co hladas...
Evanka
03.12.09,18:24
Prosím Vás nemáte kontakt na tú firmu v Žiline čo robí prepis z 8mm filmov?? Ďakujem
Ing. Peter Magdolen
http://www.pmsoftservis.sk/index.php?kam=kontakt
Miloslav Kral
28.03.11,10:53
Na kopírovanie 8mm alebo 16mm filmov odporúčam amfik2.itmk.sk :).
Seriózny prístup, pri čiernobielom zázname prefiltrovanie záznamu do čistého čiernobieleho formátu plus úprava kontrastu a jasu pri pod-exponovaných alebo pre-xeponovaných filmoch. Pri farebných filmoch korekcia farieb a kontrastu a jasu. Odporúčam