kolnikova
13.01.08,07:35
prosím poradiť, kto mi urobí ročné zúčtovanie za rok 2007, ak som od 14.12. evidovaná na úrade práce a cez prac.agentúru chodím na príležitostné brigády- ja,alebo posledný zamestnávateľ:confused:
Zoltán Kovács
13.01.08,07:16
prosím poradiť, kto mi urobí ročné zúčtovanie za rok 2007, ak som od 14.12. evidovaná na úrade práce a cez prac.agentúru chodím na príležitostné brigády- ja,alebo posledný zamestnávateľ:confused:
Ak v tej prac.agentúre máš podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, tak môžeš aj ich požiadať o RZD.
sara-ke
20.01.08,17:23
dobry den,

chcela by som sa Vas opytat, ci mam podavat rocne zuctovanie:

ak v roku 2007 som pracovala na riadny PP do 22.1.2007, potom som bola na UP, a od 7.3.2007-14.3.2007 som bola na dohode
a od 14.3.2007 v tej istej firme na PP do 30.6.2007 odvtedy som na UP

a este ak som bola niekedy v auguste (asi tyzden-kvoli sprostredkovatelskej praci - PSS) registovana na Danovom urade (mala som DIC) - nemala som ziadny prijem, tak vlastne musim podavat aj danove priznanie, vsak? (moj prijem za cely rok bol cca 35 000,-)

dakujem :o
moe7
24.01.08,17:59
Dobrý den
chcem sa opytat ci je vyhodne uplatinit si zivotne poistenie k rocnemu zuctovaniu dane.
Pretoze som pocula ze to nie je vyhodne, ze je v tom nejaky hacik.
A ako je to pri DDS? Uplatnit si ci nie
Dakujem za radu
Aknazuz
24.01.08,19:09
Háčik je podľa mňa v tom, že 10 rokov po uplatnení v daňovom priznaní nesmieš ani životné poistenie, ani DDS zrušiť, lebo uplatnenú čiastku by si musela do troch rokov po zrušení dodaniť. Osobne by som tieto "poistky" nerušila, uzatvárajú sa predsa na dlhú dobu.
minina1
25.01.08,14:16
prosim Vas poradte, rada by som chcela vediet kto by mi mal urobit rocne zuctovanie dane z prijmov 2007, kedze som mala 2 zamestnavatelov a s poslednym zamestnavatelom som skoncila pracovny pomer zac. decembra?
Dakujem za odpoved.
Vladimír Ozimý
25.01.08,14:23
prosim Vas poradte, rada by som chcela vediet kto by mi mal urobit rocne zuctovanie dane z prijmov 2007, kedze som mala 2 zamestnavatelov a s poslednym zamestnavatelom som skoncila pracovny pomer zac. decembra?
Dakujem za odpoved.

a teraz ste nezamestnaná.....ročné zúčtovanie robí posledný zamestnváteľ u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť. Žiadosť treba podať najneskôr do 15 februára...
anklar
25.01.08,14:48
Háčik je podľa mňa v tom, že 10 rokov po uplatnení v daňovom priznaní nesmieš ani životné poistenie, ani DDS zrušiť, lebo uplatnenú čiastku by si musela do troch rokov po zrušení dodaniť. Osobne by som tieto "poistky" nerušila, uzatvárajú sa predsa na dlhú dobu.
Mrzí ma, že nerozumiem tomuto výkladu. Môžem poprosiť o konkrétnu formuláciu?
Ako je to teda?
a) ak v DP za rok 2007 uplatním 12 tis. za živ. poist., ktoré podľa zmluvy má trvať do môjho 60. roku veku - potom, rátajúc od tohto roku ho ešte 10 nasledujúcich rokov nesmiem zrušiť?;
b) ak ho predsa napr. o 2 roky zruším, tak do troch rokov musím vyplatenú sumu (odkupnú hodnotu) zdaniť, resp. zdaniť čiastku 12 tis.?;
minina1
25.01.08,14:49
prosim Vas poradte, rada by som chcela vediet kto by mi mal urobit rocne zuctovanie dane z prijmov 2007, kedze som mala 2 zamestnavatelov a s poslednym zamestnavatelom som skoncila pracovny pomer zac. decembra?
Dakujem za odpoved.
katka50
25.01.08,14:50
Posledný zamestnávateľ v r.2007. Musíš si požiadať do 15.2.2008 a doložiť potvrd. o zdanit. mzde od 1. zamestnávateľa.
Zoltán Kovács
25.01.08,14:53
Mrzí ma, že nerozumiem tomuto výkladu. Môžem poprosiť o konkrétnu formuláciu?
Ako je to teda?
a) ak v DP za rok 2007 uplatním 12 tis. za živ. poist., ktoré podľa zmluvy má trvať do môjho 60. roku veku - potom, rátajúc od tohto roku ho ešte 10 nasledujúcich rokov nesmiem zrušiť?;
b) ak ho predsa napr. o 2 roky zruším, tak do troch rokov musím vyplatenú sumu (odkupnú hodnotu) zdaniť, resp. zdaniť čiastku 12 tis.?;

Áno je to tak. Totiž odpočet poistenia, účelového sporenia je podmienené s tým, že tá poistná zmluva bude riadne ukončená, podľa dohodnutých podmienok. Teda najskôr k tým peniažkom sa dostaneš vo veku 55 rokov. Ak to porušíš, tak odo dňa porušenia do troch rokov musiš výšku uplatneného poistenia dodaniť.

§11 zákona o dani z ríjmov

(10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
anklar
25.01.08,15:11
Áno je to tak. Totiž odpočet poistenie, účelového sporenia je podmienené s tým, že tá poistná zmluva bude riadne ukončená, podľa dohodnutých podmienok. Teda najskôr k tým peniažkom sa dostaneš vo veku 55 rokov. Ak to porušíš, tak odo dňa porušenia do troch rokov musiš výšku uplatneného poistenia dodaniť.

§11 zákona o dani z ríjmov
...

Dobre. Ďakujem. Momentálne toto nemôžem oceniť, lebo mi to nedovolia.
Takže: ak však nemienim zrušiť svoje ŽP, lebo by to bola korunovaná hlúposť a hodlám platiť do konca zmluvy (do 60-ky ak ma predtým niečo netrafí :)), tak si môžem odrátať tých 12 tis.?
Vieš, nechápavému vysvetľuj 2x. :)
Zoltán Kovács
25.01.08,15:14
Dobre. Ďakujem. Momentálne toto nemôžem oceniť, lebo mi to nedovolia.
Takže: ak však nemienim zrušiť svoje ŽP, lebo by to bola korunovaná hlúposť a hodlám platiť do konca zmluvy (do 60-ky ak ma predtým niečo netrafí :)), tak si môžem odrátať tých 12 tis.?
Vieš, nechápavému vysvetľuj 2x. :)

Áno v tom prípade môžeš uplatniť tých max. 12 tisíc. Ak tvoja živ.poistka splňa podmienky horeuvedených §§ zákona o dani z príjmov, tak poisťovňa ti má vystaviť potvrdenie o výške zaplateného poistného za rok 2007. Ak je to viac ako 12 tisíc tak si uplatníš iba 12 tisíc. Ak menej tak celú sumu si môžeš odrátať zo základu dane. Niektoré poisťovne tie potvrdenia posielajú automaticky, niektoré treba trošku pourgovať.
anklar
25.01.08,15:36
Áno v tom prípade môžeš uplatniť tých max. 12 tisíc. Ak tvoja živ.poistka splňa podmineky horeuvedených §§ zákona o dani z príjmov, tak poisťovňa ti má vystaviť potvrdenie o výške zaplateného poistného za rok 2007. Ak je to viac ako 12 tisíc tak si uplatníš iba 12 tisíc. Ak menej tak celú sumu si môžeš odrátať zo základu dane. Niektoré poisťovne tie potvrdenia posielajú automaticky, niektoré treba trošku pourgovať.
Veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Ľutujem, že ešte stále nemôžem poslať bod.
Dipmomovka
28.01.08,15:41
Áno v tom prípade môžeš uplatniť tých max. 12 tisíc. Ak tvoja živ.poistka splňa podmienky horeuvedených §§ zákona o dani z príjmov, tak poisťovňa ti má vystaviť potvrdenie o výške zaplateného poistného za rok 2007. Ak je to viac ako 12 tisíc tak si uplatníš iba 12 tisíc. Ak menej tak celú sumu si môžeš odrátať zo základu dane. Niektoré poisťovne tie potvrdenia posielajú automaticky, niektoré treba trošku pourgovať.
Ja mam sice zivotnu poistku na desat rokov, ale mala by mi skoncit vo veku 35 rokov. Poistovna mi automaticky posiela potvrdenie na odpocitanie od zakladu dane. Ako som sa tu dozvedela, tak nemam pravo si to odpocitat? Resp. ak si nechcem navysovat zaklad dane, tak nemôzem v 35-tke vybrat peniaze, ale mala by som ich tam nechat do 55-tky?
Aknazuz
28.01.08,16:01
Ja by som v tomto prípade neodpočítala, lebo podmienky v § 11 Zákona o dani z príjmov nespĺňaš:

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

Za uplatnenie nezdaniteľnej čiastky si zodpovedáš Ty ako daňovník a poisťovňa vlastne porušuje zákon, lebo Ti vystavuje neplatné potvrdenie.
SILVIA54
29.01.08,08:58
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa za účelové sporenie zaraďuje aj keď má zamestnanec uzavreté stavebné sporenie a chcel by si uplatniť nezdaniteľnú časť. Ďakujem
sara-ke
30.01.08,09:04
dobry den,

chcela by som sa Vas opytat, ci mam podavat rocne zuctovanie:

ak v roku 2007 som pracovala na riadny PP do 22.1.2007, potom som bola na UP, a od 7.3.2007-14.3.2007 som bola na dohode
a od 14.3.2007 v tej istej firme na PP do 30.6.2007 odvtedy som na UP

a este ak som bola niekedy v auguste (asi tyzden-kvoli sprostredkovatelskej praci - PSS) registovana na Danovom urade (mala som DIC) - nemala som ziadny prijem, tak vlastne musim podavat aj danove priznanie, vsak? (moj prijem za cely rok bol cca 35 000,-)

dakujem :o

preco ste ma odignorovali? :confused: nemohol by mi niekto odpovedat? prosim :o
Aknazuz
30.01.08,18:47
Ja skúsim. Ak si v roku 2007 nebola SZČO a mala si len DIČ, zároveň príjem vrátane PP je do 95.616,-/2 t.j. 47.808,- , DP by si podávať nemusela, ale vzhľadom na DIČ doporučujem DÚ oznámiť výšku Tvojho príjmu za rok 2007 a že preto DP za rok 2007 nepodáš. Stačí aj listom.
fipina
31.01.08,04:38
Aj ja by som potrebovala pomôcť. Mám zamestnanca, ktorý v r. 2007 dostal nejakú dotáciu na obrábanie pôdy vo výške 13000,-. Vstupuje tento príjem do DP, alebo môže urobiť RZ?
KatyZV
31.01.08,11:18
dobry den, nechcem zakladat novu temu k rocnemu zuct.dane, ale mam iny problem.
mam zamestnanca - ciastocneho invalida, ktorz aj pobera invalidnz dovhodok. Zamestnany je od zaciatku aprila, dovtedy bol evidovany na UP. Chcem sa opytat, ci si takyto zamestnanec moze uplatnit odpocitatelnu polozku v plnej vyske?
Tweety
31.01.08,11:18
dobry den, nechcem zakladat novu temu k rocnemu zuct.dane, ale mam iny problem.
mam zamestnanca - ciastocneho invalida, ktorz aj pobera invalidnz dovhodok. Zamestnany je od zaciatku aprila, dovtedy bol evidovany na UP. Chcem sa opytat, ci si takyto zamestnanec moze uplatnit odpocitatelnu polozku v plnej vyske?
Môže.
zvs-enco
31.01.08,11:52
Prosím poradiť: Naša zamestnankyňa behom roka 2007 iška do star. dochodku. Nastúpila ku inému zamestnávateľovi, tam na dohodu zarobila 50.000,- , aj odviedla daň. Budem jej robiť RZD.Budem niečo robiť na tú dohodu zarobeným príjmom? Ďakujem
Tweety
31.01.08,11:54
Prosím poradiť: Naša zamestnankyňa behom roka 2007 iška do star. dochodku. Nastúpila ku inému zamestnávateľovi, tam na dohodu zarobila 50.000,- , aj odviedla daň. Budem jej robiť RZD.Budem niečo robiť na tú dohodu zarobeným príjmom? Ďakujem
Ak sa jej z odmeny zrážala preddavkovo daň, tak príjem zarátaš medzi príjem zo ZČ, a preddavky na daň odrátaš.
sara-ke
31.01.08,17:17
Ja skúsim. Ak si v roku 2007 nebola SZČO a mala si len DIČ, zároveň príjem vrátane PP je do 95.616,-/2 t.j. 47.808,- , DP by si podávať nemusela, ale vzhľadom na DIČ doporučujem DÚ oznámiť výšku Tvojho príjmu za rok 2007 a že preto DP za rok 2007 nepodáš. Stačí aj listom.


dakujem velmi za odpoved, aj ja snahu...pekny vecer :D
fipina
01.02.08,06:22
Aj ja by som potrebovala pomôcť. Mám zamestnanca, ktorý v r. 2007 dostal nejakú dotáciu na obrábanie pôdy vo výške 13000,-. Vstupuje tento príjem do DP, alebo môže urobiť RZ?

Prosím, vie niekto poradiť?
SILVIA54
07.02.08,11:43
Dobrý deň, dohodár chce aby som mu urobila ročné zúčtovanie na daň.U nás je od júla na dohodu,uplatňovala som mu nezdaniteľnú časť keďže mi podpísal vyhlásenie.Priniesol mi potvrdenie o príjmoch...za rok 2007 do júla od iného zamestnávateľa kde má príjem za 5 mesiacov menej ako 5.000,- Sk.Tiež mal podpísané vyhlásenie u nich v tom období.Keď mu budem robiť ročné zúčtovanie tak mu to mám pripočítať?
Tweety
07.02.08,11:45
Dobrý deň, dohodár chce aby som mu urobila ročné zúčtovanie na daň.U nás je od júla na dohodu,uplatňovala som mu nezdaniteľnú časť keďže mi podpísal vyhlásenie.Priniesol mi potvrdenie o príjmoch...za rok 2007 do júla od iného zamestnávateľa kde má príjem za 5 mesiacov menej ako 5.000,- Sk.Tiež mal podpísané vyhlásenie u nich v tom období.Keď mu budem robiť ročné zúčtovanie tak mu to mám pripočítať?
Áno.
Zoltán Kovács
07.02.08,11:46
Dobrý deň, dohodár chce aby som mu urobila ročné zúčtovanie na daň.U nás je od júla na dohodu,uplatňovala som mu nezdaniteľnú časť keďže mi podpísal vyhlásenie.Priniesol mi potvrdenie o príjmoch...za rok 2007 do júla od iného zamestnávateľa kde má príjem za 5 mesiacov menej ako 5.000,- Sk.Tiež mal podpísané vyhlásenie u nich v tom období.Keď mu budem robiť ročné zúčtovanie tak mu to mám pripočítať?

Áno spočítať.
SILVIA54
07.02.08,12:02
Ďakujem, už som z tých papierov celá popletená....;)