kalkulka
13.01.08,07:44
Zdravím všetkých poraďákov. Chcem sa s vami podeliť o jednu perličku a samozrejme bola by som rada, keby mi niekto odpovedal, čo mám vlastne robiť, ak ste sa s takým niečím stretli. V piatok poobede mi zavolala správkyňa dane, že vraj máme nedoplatok na dani z MV 4,- Skk. Keďže celková daň podľa daňového priznania na rok 2007 činila 285200,- Sk platili sme mesačne 23767,- SK, lenže v decembri sme zrovnali zostatok a zaplatili 23763,- SK. Správkyňa dane mi tvrdí, že tie 4 SK máme doplatiť, lebo im to takto systém nastavil a máme platiť celý rok 23767,- Sk, teda aj za december. Lenže takto by sme zaplatili 285 204,- Sk a ja by som v účťaku mala preplatok 4,- Sk. Čo by ste mi poradili, čo mám robiť, keď mi tvrdila, že pre tie 4,- Sk mi nemôže vrátiť nadmerný odpočet. Máme to zaplatiť a kašľať na preplatok, či ako? Samozrejme, že v účťaku by som to odúčtovala do pripočítateľných položiek, ale uznajte, oni majú blbý systém a tak si mám robiť bordel v UCT aj ja?
Zoltán Kovács
13.01.08,07:18
Zdravím všetkých poraďákov. Chcem sa s vami podeliť o jednu perličku a samozrejme bola by som rada, keby mi niekto odpovedal, čo mám vlastne robiť, ak ste sa s takým niečím stretli. V piatok poobede mi zavolala správkyňa dane, že vraj máme nedoplatok na dani z MV 4,- Skk. Keďže celková daň podľa daňového priznania na rok 2007 činila 285200,- Sk platili sme mesačne 23767,- SK, lenže v decembri sme zrovnali zostatok a zaplatili 23763,- SK. Správkyňa dane mi tvrdí, že tie 4 SK máme doplatiť, lebo im to takto systém nastavil a máme platiť celý rok 23767,- Sk, teda aj za december. Lenže takto by sme zaplatili 285 204,- Sk a ja by som v účťaku mala preplatok 4,- Sk. Čo by ste mi poradili, čo mám robiť, keď mi tvrdila, že pre tie 4,- Sk mi nemôže vrátiť nadmerný odpočet. Máme to zaplatiť a kašľať na preplatok, či ako? Samozrejme, že v účťaku by som to odúčtovala do pripočítateľných položiek, ale uznajte, oni majú blbý systém a tak si mám robiť bordel v UCT aj ja?

Napíš žiadosť, že z nadmerného odpočtu DPH nech tých 4 Sk preúčtuje na nedoplatok dane z MV, a rozdiel nech ti pošlú na účet. Uhrádzať 4 Sk je neefektívne, lebo poplatok za pohyb na bankovom účte je vyšší. Inak aj správkyňa by mala vedieť navrhnúť toto riešenie. JE pravda, že bez žiadosti o preúčtovania to nemôže urobiť.
Zoltán Kovács
13.01.08,07:22
A ten rozdiel 4 Sk na dani z MV by som potom vysporiadal pri platení ďalších preddavkov v r. 2008.
kalkulka
13.01.08,08:22
To vieš, vtip je ale v tom, že ja im nemám čo uhrádzať. Daňová povinnosť bola 285 200 a nie 285 204,- Sk. Veď predsa žiadna daň z MV nie je na pár korún, ale na celé stovky. Ak im uhradím, tak mi to tam vlastne bude donekonečna visieť, kým to neodúčtujem na prip. položky. V r. 2008 by som to vysporiadavať nechcela. Ja totiž nemám čo doplácať. Na DÚ majú totiž blbo nastavené preddavky.
Evanka
13.01.08,08:37
To vieš, vtip je ale v tom, že ja im nemám čo uhrádzať. Daňová povinnosť bola 285 200 a nie 285 204,- Sk. Veď predsa žiadna daň z MV nie je na pár korún, ale na celé stovky. Ak im uhradím, tak mi to tam vlastne bude donekonečna visieť, kým to neodúčtujem na prip. položky. V r. 2008 by som to vysporiadavať nechcela. Ja totiž nemám čo doplácať. Na DÚ majú totiž blbo nastavené preddavky.


Zákon o zaokrúhľovaná hovorí:
§ 101 ods 2
Daň z motorových vozidiel sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Až po novelizácii je to konečne jednoznačné, Text po novelizácii je:
„(2) Daň podľa tohto zákona sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol. Splátky dane podľa tohto zákona sa zaokrúhľujú tak, aby ich súčet zodpovedal sume vyrubenej dane po zaokrúhlení.“.
ale to sa tohto prípadu ešte netýka. Postupuješ ešte podľa zákona 120/2006, teda si mala platiť všetky splátky zaokrúhlené na celé koruny nahor.
kalkulka
13.01.08,08:57
Čiže DÚ má pravdu, keď pýta 4 SK?
Zoltán Kovács
13.01.08,09:14
Čiže DÚ má pravdu, keď pýta 4 SK?

Áno má pravdu, nakoľko preddavky na daň sa vždy zaokruhľujú smerom nahor (doteraz to tak bolo). Prípadné preplatky z dôvodu zaokruhlovania nahor sa vyspriadávali.
evina
13.01.08,09:17
Ty postupuješ podľa zákona platného do 31.novembra 2007, t.j. neplatila si ešte daň preddavkovo ako hovorí novela tohto zákona.

V starom znení je však §:
101
Zaokrúhľovanie
1/ Základ dane podľa § 7 sa zaokrúhľuje na celé koruny nadol.
2/ Daň, splátka dane a pomerná časť dane podľa tohto zákona a poplatok sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor.

a podľa tohoto paragrafu ma DÚ pravdu.
kalkulka
13.01.08,09:22
No to je super a aj predpis si mám opraviť o 4 SK? Čiže dať do nákladov 4 SK?, či ako sa to vysporiada.
evina
13.01.08,09:23
No to je super a aj predpis si mám opraviť o 4 SK? Čiže dať do nákladov 4 SK?, či ako sa to vysporiada.

Áno a hlavne doplať nech majú dušu na mieste :D.,
evina
13.01.08,09:29
Zápočet s NO sa podľa mňa v tomto prípade nedá vykonať:

8/ Nadmerný odpočet dane z pridanej hodnoty alebo spotrebná daň, pri ktorej bolo uplatnené jej vrátenie podľa osobitných predpisov, ) sa použije na kompenzáciu daňových nedoplatkov dane z pridanej hodnoty a spotrebných daní toho istého daňového subjektu
Rozalka
13.01.08,09:34
To vieš, vtip je ale v tom, že ja im nemám čo uhrádzať. Daňová povinnosť bola 285 200 a nie 285 204,- Sk.


Zákon o zaokrúhľovaná hovorí:
§ 101 ods 2
Daň z motorových vozidiel sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Zaúčtuje predpis 4 Sk.
Zita5
13.01.08,09:40
To vieš, vtip je ale v tom, že ja im nemám čo uhrádzať. Daňová povinnosť bola 285 200 a nie 285 204,- Sk. Veď predsa žiadna daň z MV nie je na pár korún, ale na celé stovky. Ak im uhradím, tak mi to tam vlastne bude donekonečna visieť, kým to neodúčtujem na prip. položky. V r. 2008 by som to vysporiadavať nechcela. Ja totiž nemám čo doplácať. Na DÚ majú totiž blbo nastavené preddavky.

Verím Ti , aj my sa posledné 2 roky stretávame s rôznymi nedoplatkami v smiešnych sumách , ktoré podľa nás sú uhradené a DÚ vykazuje nedoplatok .Už som sa veľa krát pozastavila nad systémom , ktorý majú na DÚ.Podľa môjho názoru by s tým mali niečo robiť .
Zoltán Kovács
13.01.08,09:42
Verím Ti , aj my sa posledné 2 roky stretávame s rôznymi nedoplatkami v smiešnych sumách , ktoré podľa nás sú uhradené a DÚ vykazuje nedoplatok .Už som sa veľa krát pozastavila nad systémom , ktorý majú na DÚ.Podľa môjho názoru by s tým mali niečo robiť .

Súhlasím. Ich systém je nastavený podľa znenia zákona (čo nie vždy má logiku). Preddavky o 4 Sk viac, ako je skutočná povinnosť, a potom pošlú oznámenie doporučene do vlastných rúk s návratkou za 27,- Sk o výške preplatku.
kalkulka
13.01.08,09:43
To je ale princíp! Nejde o 4Sk, ale o to, že nesedia veci. Ešte, že sa niekto múdry našiel a upravil to na rok 2008.
evina
13.01.08,09:46
Aby sme boli v tomto prípade spravodliví, tak teraz má DÚ systém nastavený dobre, nakoľko každá splátka podľa znenia zákona, ktoré som uviedla v príspevku 8 mala byť zaokrúhlená smerom nahor a tak aj uhrádzaná:)
Zoltán Kovács
13.01.08,09:49
mimotemyTeraz som si spomenul, že ešte ako szčo som raz dostal takéto oznámenie z DÚ do vlastných rúk s návratkou (poštové bolo asi 27,- Sk) o preplatku na cestnej dani (vtedy to bolo ešte) vo výške 1,- Sk (rozumej jedna koruna slovenská). Pritom osobne sa poznám so správkyňou. Keď som sa ju pýtal,či to nemohla telefonicky oznámiť aby sme to riešili nejakou žiadosťou na preúčtovanie na inú daň, tak majú povinnosť to oznamovať písomne.
evina
13.01.08,10:01
mimotemyTeraz som si spomenul, že ešte ako szčo som raz dostal takéto oznámenie z DÚ do vlastných rúk s návratkou (poštové bolo asi 27,- Sk) o preplatku na cestnej dani (vtedy to bolo ešte) vo výške 1,- Sk (rozumej jedna koruna slovenská). Pritom osobne sa poznám so správkyňou. Keď som sa ju pýtal,či to nemohla telefonicky oznámiť aby sme to riešili nejakou žiadosťou na preúčtovanie na inú daň, tak majú povinnosť to oznamovať písomne.
Problém je asi v tom, že daň z motorových vozidiel je miestna daň a DÚ vykonáva len jej správu, t.j. nemôže podľa mňa rozhodovať o jej preplatkoch a nedoplatkoch...
kalkulka
13.01.08,10:20
mimotemyTeraz som si spomenul, že ešte ako szčo som raz dostal takéto oznámenie z DÚ do vlastných rúk s návratkou (poštové bolo asi 27,- Sk) o preplatku na cestnej dani (vtedy to bolo ešte) vo výške 1,- Sk (rozumej jedna koruna slovenská). Pritom osobne sa poznám so správkyňou. Keď som sa ju pýtal,či to nemohla telefonicky oznámiť aby sme to riešili nejakou žiadosťou na preúčtovanie na inú daň, tak majú povinnosť to oznamovať písomne.
Veľmi dobre rozumiem. My tam máme preplatok 0,81 hal. Na tých 27 sa neprihliada, povinnosť je povinnosť.
Evanka
13.01.08,10:21
Súhlasím. Ich systém je nastavený podľa znenia zákona (čo nie vždy má logiku). Preddavky o 4 Sk viac, ako je skutočná povinnosť, a potom pošlú oznámenie doporučene do vlastných rúk s návratkou za 27,- Sk o výške preplatku.
Podľa mňa sa nejedná v tomto prípade o preplatok, pretože to nie sú preddavky, ale mesačná splátka dane a zákon ukladá zaokrúhľovať splátky dane nahor.
kalkulka
13.01.08,10:22
Problém je asi v tom, že daň z motorových vozidiel je miestna daň a DÚ vykonáva len jej správu, t.j. nemôže podľa mňa rozhodovať o jej preplatkoch a nedoplatkoch...
Veď uvidím zajtra, čo mi povie správkyňa, mala to ešte omrkať.
evina
13.01.08,10:26
Veď uvidím zajtra, čo mi povie správkyňa, mala to ešte omrkať.

No mala by Ti povedať, aby si doplatila 4 SK - tak jej káže zákon;)
Evanka
13.01.08,12:40
Nedalo mi to a trocha som sa v tom porýpala. Tak ešte doplním.

Citujem:
Zákon
517
z 25. októbra 2005
účinnosť 1. decembra 2005.

64. V § 101 ods. 2 sa za slovo „Daň“ vkladá čiarka
a slová „splátka dane a pomerná časť dane“.

link http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=18970&FileName=05-z517&Rocnik=2005&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=540&Flags=160&IndexFile=zz05&Text=517/2005

Podľa Pokyn u DRSR k zákonu 517/2005 , ktorého sa daná problematika dotýka (nadobudol účinnosť 1.decembra 2005)
K bodu 64 - § 101 ods.2
Doterajšie znenie zákona o miestnych daniach upravovalo iba zaokrúhľovanie dane a poplatku. Novela zákona v predmetnom ustanovení upravila aj zaokrúhľovanie splátok dane a pomernej časti dane. Splátka dane ako aj pomerná časť dane sa zaokrúhľujú na celé koruny nahor.
Vypracované: február 2006
link
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_no511.doc