ekopo
13.01.08,11:47
Viete že podľa zákona o miestnych daniach s účinnosťou od 1. decembra 2007 vypadla zo zákona daň za dočasné parkovanie vozidla na verejnom priestranstve? V preklade to znamená, že mestá nemôžu vyberať parkovné za státie vozidla na verejnom priestranstve pomocou parkovacích automatov alebo iným spôsobom. Ustanovenie sa vzťahuje na priestranstvá v pôsobnosti mesta. Ak mesto dalo priestranstvo do prenájmu, tam je to o niečom inom.
liba2
13.01.08,10:49
...a týka sa to aj vyhradených parkovacích miest ? ročných
Paula
13.01.08,10:49
Áno, v TV som videla, ako sa veselo vyberá naďalej a ako bežný občan nič netuší :rolleyes:
Zoltán Kovács
13.01.08,10:54
Veď mestá ten poplatok premenujú tak, aby to bolo v súlade so zákonom. Alebo enorme narastie počet spoločnosti, ktoré založia mestá, ako jediný zakladatelia, a priestranstvá dajú do prenájmu takýmto spoločnosťiam, ktoré potom veselo budú naďalej vyberať parkovné.
Najväčšia dedina na SR (BA), to už roky má takto. Poplatok nevyberá mesto, aleb BPS (Bratislavská parkovacia služba, s.r.o.). Aj keď mesto je iba menšinovým vlastníkom, teda rozhodovanie je na inom subjekte.
liba2
13.01.08,11:07
ja platím mestskej časti :D
mariannak
11.02.08,06:59
...a týka sa to aj vyhradených parkovacích miest ? ročných
Zo zákona slovo parkovné vyhodili. Napr. v jednom nemenovanom meste už vydali VZN, kt. bude účinné od 16.2.08, a to slovo parkovné nahradili "nájmom" . Podľa môjho názoru ak už chcú vyberať parkovné - nájomné, nemôže odo mňa žiadať skôr ako odo dňa účinnosti VZN. Veď na oficiálne vyberanie parkovného-nájomného nemajú oporu ani v zákone ani vo VZN, ak by chceli peniaze za január a polovicu februára,nie? Dali faktúru za vyhradzovaciu záberovú kartu, ale neuviedli od kedy platí. Na faktúre by malo byť uvedené presné obdobie, veď účtujem v podvoj. účtov., kde musím náklady časovo rozlišovať.