Foxik
13.01.08,12:03
dobry den,..

chcel by som vytvorit pre jednu firmu software a nie som si isty, ako je to s priznavanim prijmu, zmluvami, licenciami..

som zamestnany pre jednu soft. spolocnost.. avsak dostal som ponuku na jednu "fusku". Robil by som to vylucne sam a vylucne vo svojom volnom case.

akym sposobom sa da predat mnou vyrobeny software?
-> potrebujem zivnost?
-> staci sa riadit Autorskym zakonom?
-> musim dodat zdrojove kody?
-> staci samotna instalacka?
-> potrebujem mat zakupeny windows / vyvojove prostredie, v ktorom program vyvijam a ine programy, ktore su pre vyvoj potrebne? alebo mozem pouzit "nastroje", ktore pouzivam vo firme?
-> moze mi prijst nejaka kontrola?
-> je potrebna zmluva? aka?
-> staci nejaka faktura? ak ano, ako mozem fakturovat s mojim menom, ked som iba FO?
-> ak je hodnota softwaru ~50.000,- , pripadne mozno 100.000,- .. ako priznat takyto prijem? je to potrebne priznat? co ak to nepriznam?
-> ked ho priznam,.. kde ho musim nahlasit? ako vykonat zdanenie?
-> mam o tomto mimoriadnom prijme informovat zamestnavatela, ktory mi robil (neviem ci aj tento rok ma v plane) rocne zuctovanie dane?

to ma clovek tak, ked cely zivot programuje a zo zakonov nevie nic.. :(
ani neviem, kde inde ako "TU" sa opytat :)

dakujem vam, drahi poradcovia :cool:
ekopo
13.01.08,11:42
Zopár odpovedí.
1.,Autor svoj zhotovený sw spravidla nepredáva, ale poskytuje licenciu na užívanie.
2. Nie je potrebná klasická živnosť.
3. Podniká sa na základe autorského zákona.
4. Je potrebná registrácia na DU, následne je pridelené DIC
5. Príjem sa priznáva podľa § 6 ods. 2) a
6.Podáva sa DP v zákonnej lehote
7. Zdrojové kódy sa pri udelení licencie nedodávajú.
8. Stačí FA na pridelenie licencie
Foxik
13.01.08,16:22
dakujem,.. aj ciastocna pomoc sa ceni,...

- rocne zuctovanie dane je danove priznanie?
- ake su gtie zakonom stanovene lehoty? :)


je tu este niekto, kto dokaze dat odpoved na nejaku z otazok?
ekopo
13.01.08,16:29
dakujem,.. aj ciastocna pomoc sa ceni,...

- rocne zuctovanie dane je danove priznanie?
- ake su gtie zakonom stanovene lehoty? :)


je tu este niekto, kto dokaze dat odpoved na nejaku z otazok?
ročné zúčtovanie nie je to isté ako DP. Budeš musieť vypýtať od zamestnávateľa potvrdenie o príjme za rok (do 15. 2.) a urobiť si DP v termíne do 31.3. nasledujúceho roku.
Rozalka
13.01.08,16:31
dobry den,..

-> mam o tomto mimoriadnom prijme informovat zamestnavatela, ktory mi robil (neviem ci aj tento rok ma v plane:confused:) rocne zuctovanie dane?

dakujem vam, drahi poradcovia :cool:

Ročné zúčtovanie dane vykonáva zamestnávateľ na základe žiadosti zamestnanca. Nepožiadaš - nevykoná ti, potom si musíš priznanie spraviť sám.
Zoltán Kovács
13.01.08,16:43
-> potrebujem mat zakupeny windows / vyvojove prostredie, v ktorom program vyvijam a ine programy, ktore su pre vyvoj potrebne? alebo mozem pouzit "nastroje", ktore pouzivam vo firme?


1. Bol by som zvedavý ako by zareagoval tvoj zamestnávateľ, keby si využíval jeho zakúpené licencie na tvorbu vlastného programu.
2. Ak ten program chceš uviesť na trh legálne, potom musíš vlastniť aj legalne nadobudnuté licencie na vývojové prostredie.
Rozalka
13.01.08,16:54
1. Bol by som zvedavý ako by zareagoval tvoj zamestnávateľ, keby si využíval jeho zakúpené licencie na tvorbu vlastného programu.
Mňa by skôr zaujímalo, ako by zareagoval zadávateľ otázky, keby on bol tým zamestnávateľom ...
Foxik
13.01.08,16:56
1. Bol by som zvedavý ako by zareagoval tvoj zamestnávateľ, keby si využíval jeho zakúpené licencie na tvorbu vlastného programu.
2. Ak ten program chceš uviesť na trh legálne, potom musíš vlastniť aj legalne nadobudnuté licencie na vývojové prostredie.
keby som mal kupit licenciu, tak som v minuse :)
... jedna vec je, ze zamestnavatel to nevie.. druha vec je,.. keby som pre vytvorenie toho softwaru pouzil software bez licencie,. je tam nejeke riziko? nejaka moznost kontroly?

dakujem za odpoved, i ked to moze byt proti vasej srsti,..
Zoltán Kovács
13.01.08,16:57
keby som mal kupit licenciu, tak som v minuse :)
... jedna vec je, ze zamestnavatel to nevie.. druha vec je,.. keby som pre vytvorenie toho softwaru pouzil software bez licencie,. je tam nejeke riziko? nejaka moznost kontroly?

dakujem za odpoved, i ked to moze byt proti vasej srsti,..

Hrubo označené si nemal ani písať, zverejniť. Je riziko, porušenie autorských práv tvorcu vývojového prostredia.
KEJKA
13.01.08,17:02
. a fušky .... teda iná práca bez vedomia zamestnávateľa je porušenie pracovnej disciplíny.
Zoltán Kovács
13.01.08,17:04
. a fušky .... teda iná práca bez vedomia zamestnávateľa je porušenie pracovnej disciplíny.

Keby len to, u mňa by to bola hodinovka.... a bez vysvetlovania.
KEJKA
13.01.08,17:05
na okamžitú výpoved pre hrubé porušenie pracovnej disc. musíš mať smernicu, pracovný poriadok..... (mimo témy)
Zoltán Kovács
13.01.08,17:07
na okamžitú výpoved pre hrubé porušenie pracovnej disc. musíš mať smernicu, pracovný poriadok..... (mimo témy)

Snáď v takých "väčších" firmách, ktoré sa zaoberajú s vývojom programov, a majú na drahé licencie, fungujú int.smernice, a dostatočne prísne na zneužívanie prostriedkov zamestnávateľa.
Foxik
13.01.08,17:13
Hrubo označené si nemal ani písať, zverejniť. Je riziko, porušenie autorských práv tvorcu vývojového prostredia.
vsetkym dakujem za reakcie, ci uz pozitivne, alebo negativne,..

1. preco by som mal zamestnavatela informovat, ci robim nieco vo svojom volnom case? je na to nejaky zakon, ze musim zamestnavatela informovat, ci niekde brigadujem / pracujem / tvorim?
2. zatial som jeho software nepouzil pre vlastnu potrebu..
v ramci nejakej uvahy to snad nie je trestny cin..
3. "fuska" snad tiez nie je problem, pokial je vyfakturovana / je zdokumentovana v zmluve o dielo podla autorskeho zakona, ci sa mylim?
4. zaujimalo ma, ci je nejaka kontrola, ktora by ma mohla stretnut? (ktora by kontrolovala, ci mam zakupene licencie pre tvorbu softwaru?) ci uz pred, alebo po predaju? (pred, alebo po poskytnuti licencie?

este raz, vdaka :)
ekopo
13.01.08,17:13
cit. keby som mal kupit licenciu, tak som v minuse
kúpil som licenciu Delphi profi za niečo vyše 40.000,- ........
ekopo
13.01.08,17:17
vsetkym dakujem za reakcie, ci uz pozitivne, alebo negativne,..

1. preco by som mal zamestnavatela informovat, ci robim nieco vo svojom volnom case? je na to nejaky zakon, ze musim zamestnavatela informovat, ci niekde brigadujem / pracujem / tvorim? nie
2. zatial som jeho software nepouzil pre vlastnu potrebu..
v ramci nejakej uvahy to snad nie je trestny cin..zatial nie
3. "fuska" snad tiez nie je problem, pokial je vyfakturovana / je zdokumentovana v zmluve o dielo podla autorskeho zakona, ci sa mylim? nie
4. zaujimalo ma, ci je nejaka kontrola, ktora by ma mohla stretnut? (ktora by kontrolovala, ci mam zakupene licencie pre tvorbu softwaru?) ci uz pred, alebo po predaju? (pred, alebo po poskytnuti licencie? ano

este raz, vdaka :)

odpovedám
Foxik
13.01.08,17:28
dakujem za odpovede..
..
kto vykonava kontrolu? ako sa moze kontrola k tomu dostat?
ma s tym niekto skusenosti?
...
mam teda asi tri moznosti..
1. urobit to pod volne siritelnymi (freeware) vyvojovymi nastrojmi,..
2. risknut to a urobit to na cierno
3. zaplatit licenciu a byt v minuse niekolko tisic :(

poradte :)
Rozalka
13.01.08,17:32
dakujem za odpovede..
..
kto vykonava kontrolu? ako sa moze kontrola k tomu dostat?
ma s tym niekto skusenosti?
...
mam teda asi tri moznosti..
1. urobit to pod volne siritelnymi (freeware) vyvojovymi nastrojmi,.. môže byť
2. risknut to a urobit to na cierno V ŽIADNOM PRÍPADE
3. zaplatit licenciu a byt v minuse niekolko tisic :( ja odporúčam

poradte :)

Asi nezostaneš pri jednom ... a vložená investícia sa ti vráti v najbližšom období
ekopo
13.01.08,17:34
dakujem za odpovede..
..
kto vykonava kontrolu? ako sa moze kontrola k tomu dostat?
ma s tym niekto skusenosti? softvérová police
...
mam teda asi tri moznosti..
1. urobit to pod volne siritelnymi (freeware) vyvojovymi nastrojmi,.. ťažko
2. risknut to a urobit to na cierno nie
3. zaplatit licenciu a byt v minuse niekolko tisic :( každý sme boli v mínuse

poradte :)
odpovedám
Foxik
13.01.08,17:35
no..
- s tym freewarom je to velmi zlozite.. ide o velky projekt a neviem, ci vobec take cosi najdem,..
- vie mi niekto povedat, do akeho rizika by som sa pustil, ak by som to robil na cierno?
- kupit licenciu.. tam je toho vela.,. a keby sa to dalo oznacit za investiciu, tak nerozmyslam :(

ale vdaka za naroz
Zoltán Kovács
13.01.08,17:36
vsetkym dakujem za reakcie, ci uz pozitivne, alebo negativne,..

1. preco by som mal zamestnavatela informovat, ci robim nieco vo svojom volnom case? je na to nejaky zakon, ze musim zamestnavatela informovat, ci niekde brigadujem / pracujem / tvorim

Ja som to pochopil tak, že zamestnávateľ nevie o tom, že používaš jeho programy na svoje vlastné potreby.
ekopo
13.01.08,17:41
investuj, investuj, investuj, to nepovedal Lenin ale ekopo :). V roku 1991 som začal robiť účto súkromne a kúpil som PC "386" za 32.500,-Sk. Príjem žiadny, čiže som bol v mínuse. Ak chceš niečoho dosiahnuť, tak to aj niečo stojí.
Foxik
13.01.08,18:03
snaha o predaj softwaru je jednorazova, neopakovatelna.. preto sa nejedna o invesitciu..

smith: ano, zamestnavatel by teoreticky o tom nevedel.. avsak by to ani nezistil :)

vie niekto, aka je realna moznost kontroly, na akom pocitaci / operacnom systeme / vyvojovom prostredi som to robil?
Zoltán Kovács
13.01.08,19:16
smith: ano, zamestnavatel by teoreticky o tom nevedel.. avsak by to ani nezistil :)


Mám to chápať tak, že od zamestnávateľa potajomky krekneš vývojový soft, alebo, že priamo v práci si to budeš robiť?
Evanka
13.01.08,19:37
vsetkym dakujem za reakcie, ci uz pozitivne, alebo negativne,..

1. preco by som mal zamestnavatela informovat, ci robim nieco vo svojom volnom case? je na to nejaky zakon, ze musim zamestnavatela informovat, ci niekde brigadujem / pracujem / tvorim?
2. zatial som jeho software nepouzil pre vlastnu potrebu..
v ramci nejakej uvahy to snad nie je trestny cin..
3. "fuska" snad tiez nie je problem, pokial je vyfakturovana / je zdokumentovana v zmluve o dielo podla autorskeho zakona, ci sa mylim?
4. zaujimalo ma, ci je nejaka kontrola, ktora by ma mohla stretnut? (ktora by kontrolovala, ci mam zakupene licencie pre tvorbu softwaru?) ci uz pred, alebo po predaju? (pred, alebo po poskytnuti licencie?

este raz, vdaka :)
Pokiaľ viem, tak už v Pracovnej zmluve SW firiem sú zakotvené práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa. Mnohé firmy sa takto zabezpečujú proti nekalým praktikám... Niektorí majú dokonca v zmluve, že bez predošlého písomného súhlasu zamestnávateľa sa nebudú zúčastňovať priamo, alebo ne­priamo majetkovo alebo inak na podnikaní právnických alebo fyzických osôb s rovnakým alebo podobným predmetom činnosti ako je predmet činnosti zamestnávateľa.
KEJKA
13.01.08,19:45
Pokiaľ viem, tak už v Pracovnej zmluve SW firiem sú zakotvené práva a povinnosti zamestnanca a zamestnávateľa. Mnohé firmy sa takto zabezpečujú proti nekalým praktikám... Niektorí majú dokonca v zmluve, že bez predošlého písomného súhlasu zamestnávateľa sa nebudú zúčastňovať priamo, alebo ne­priamo majetkovo alebo inak na podnikaní právnických alebo fyzických osôb s rovnakým alebo podobným predmetom činnosti ako je predmet činnosti zamestnávateľa.
toto je aj v Zákonníku práce, ako aj to, že zam-ec musí zam-eľa informovať, resp. požiadať o súhlas, ked chce pracovať pre niekoho iného.
Foxik
13.01.08,22:25
Mám to chápať tak, že od zamestnávateľa potajomky krekneš vývojový soft, alebo, že priamo v práci si to budeš robiť?
uff.. to sme dospeli k zaveru :)
...
to ma ani nenapadlo,.. :)
napadlo ma len vyuzit pocitac / operacny system a kompilator... napad aj praca je moje, vylucne moja.. taktiez zakazka je mimo oblasti posobenia mojho zamestnavatela,.. preto sa to neda riesit cez neho.. :)
Foxik
13.01.08,22:28
dakujem za odborne rady,..

to je zaujimave.. viete kde presne to najdem, prosim vas?
...
a ja nechcem pracovat pre niekoho ineho.. chcem 1x vytvorit dielo a to chcem predat.. alebo je to to iste?

neslo by o ziadny iny pracovny uvazok...
KEJKA
13.01.08,22:31
jednorazovka nie je také riziko, ao pravidelná činnosť. A ked je to dielo....
len sme ťa postupne varovali, a napokon z teba niečo vyliezlo, čo je dosť podstatné pre celkové posúdenie tvojej činnosti.
Záver si už musí urobiť sám.
Foxik
13.01.08,23:20
kejka, dakujem! :)
...
pre tych, ktory nie uplne rozumeju.. uvediem jednoduchsi priklad:

robite v grafickej firme,.. dostanete notebook, windows a povedzme program malovanie.. na toto ma firma zakupenu licenciu, ktora stoji spolu 50000,- .. vy dostane ponuku nakreslit nieco specificke od znameho z firmy, ktory vam je za to ochotny zaplatit 20000,- .. ide o specificku vec, urobili by ste to teda z dvoch dovodov,.. CHCETE mu pomoct.. a chcete si aj privyrobit :) ..

ak vsak kupite notebook / operacny system / malovanie, tak na tom prerobite.. :)

mozte sa riadit podla autorskeho zakona, na zaklade ktoreho mu dielo poskytnete..
...
stale ma zaujima,.. ci moze niekto niekedy zistovat, kde ste to nakreslili, resp. ako k tomu dakto iny moze prijst,..
...
nehovorim, ze myslienky su ciste.. avsak zamestnavatel nie je o nic ukrateny,.. ukratena by mohla byt akurat firma, ktora predava "malovanie" ...

foxik
Foxik
14.01.08,10:35
pripadne este jedna otazka,.. ako je to s nakladmi? keby som kupil licenciu (ako fyzicka osoba), spravil by som na nej software.. a predal ho (zmluvou o dielo) .. mozem si dat pri daneni tohto prijmu do nakladov zaklupenie licencie?? (pripadne telefon, auto, topanky? potrebne pre prezentaciu produktu?)

vdaka
Zoltán Kovács
14.01.08,10:40
stale ma zaujima,.. ci moze niekto niekedy zistovat, kde ste to nakreslili, resp. ako k tomu dakto iny moze prijst,.. Môže na to príjsť napr. zamestnávateľ, so všetkými následkami potom....
...
nehovorim, ze myslienky su ciste.. avsak zamestnavatel nie je o nic ukrateny,.. ukratena by mohla byt akurat firma, ktora predava "malovanie" ...
Ukrátený je aj tvôj zamestnávateľ. On mal výdavky-náklady na zakúpenie licencie. Zrejme preto to kúpil aby zarobil. A ty to použiješ na niečo "iné". A zamestnávateľ ťa ešte aj bude platiť vo viere, že robíš pre neho prácu, a pritom ti pracuješ na fuške.
foxik


Účtujem reklamnú agentúru, kde takéto prípady majiteľ rieši ako hrubé porušenie prac.disciplíny. A never tomu, že aj keď zamestnávateľ sa nevyzná v grafických programoch nevie zistiť, že sa robilo niečo iné na kompe ako tvoja práca pridelená v zamestnaní.
Foxik
14.01.08,11:03
@smith: vdaka, ale spominal som, ze to chcem spravit vo svojom volnom case,.. za to ma predsa zamestnavatel neplati.. a s tou licenciou nemas pravdu.. naklady by mal rovnake, keby som to pouzil / nepouzil,..

ok.. skusim inak.. vynecham zamestnavatela, :)

brat ma zakupeny pocitac, so svojou licenciou.. .. mozem to spravit na jeho pocitaci? moze ma prijst niekto niekedy kontrolovat, ci JA mam danu licenciu zakupenu?

ps: toto vsetko su modelove situacie, ktore sa nikdy nestali a nedeju,..
Zoltán Kovács
14.01.08,11:05
@smith: vdaka, ale spominal som, ze to chcem spravit vo svojom volnom case,.. za to ma predsa zamestnavatel neplati.. a s tou licenciou nemas pravdu.. naklady by mal rovnake, keby som to pouzil / nepouzil,.. Zamestnávateľ bude škodovaný, lebo každá hodina prevádzky PC niečo stojí (el.energia, odpisy.......)

ok.. skusim inak.. vynecham zamestnavatela, :)

brat ma zakupeny pocitac, so svojou licenciou.. .. mozem to spravit na jeho pocitaci? moze ma prijst niekto niekedy kontrolovat, ci JA mam danu licenciu zakupenu?

ps: toto vsetko su modelove situacie, ktore sa nikdy nestali a nedeju,.. ???

..............................................
Foxik
14.01.08,11:19
notebook mam napojeny doma :)
...
moze mi naozaj niekto skusit odpovedat, ci pri predaji diela / resp. poskytnuti licencie vyuzivat mnou vytvoreny software, moze niekto prijst za mnou a zistovat, kde a ako som SW vyrobil? mam na mysli nejaky urad / institiciu / organizaciu,..

dakujem,..
Zoltán Kovács
14.01.08,11:23
notebook mam napojeny doma :)
...
moze mi naozaj niekto skusit odpovedat, ci pri predaji diela / resp. poskytnuti licencie vyuzivat mnou vytvoreny software, moze niekto prijst za mnou a zistovat, kde a ako som SW vyrobil? mam na mysli nejaky urad / institiciu / organizaciu,..

dakujem,..

Áno môže. Pozri link:
http://w3.bsa.org/slovakia/