eluša
13.01.08,12:35
Vie mi niekto poradiť, kedy a ako možno vymáhať spätne výživné na 7 ročné dieťa od otca, ktorý žil s manželkou a dieťaťom v spoločnej domácnosti do rozvodu, no nebol nikde zamestaný a nepoberal ani soc. dávky v núdzi ?
willma
13.01.08,14:19
mám dojem že výživné je splatné len tri roky dozadu, treba dať návrh na súd.
hiker
13.01.08,16:08
Vyzivne je mozne v zasade priznat len od zacatia konania, t. j. od podania navrhu. Len vynimocne je mozne ho priznat aj spatne, max. vsak 3 roky (je to zmena oproti staremu zakonu), konkretne ak su na to dovody hodne osobitneho zretela. Podla literatury su to pripady, ked ucastnik z objektivnych pricin nemohol podat navrh (napr. dlhodoba hospitalizacia podla mna a pod.), urcite vsak nie pripad, ked o moznosti ziadat vyzivne ucastnik nevedel.
jana32
20.06.08,09:34
prosím Vás, dá sa niekde dostať na internete vzor ako má byť napísaný návrh na vymáhanie výživného? Viem, že to spíše právnik, ale ja potrebujem ten vzor ako školskú pomôcku.
arizona
20.06.08,10:12
Keď bol nezamestnaný a nepoberal žiadne soc.dávky, z čoho by mu to strhli?:confused:
iriska
20.06.08,18:41
pardón - spätne sa dá určiť výživné na maloleté dieťa, na plnoletú osobu sa spätne nedá, ale to nie je tento prípad. Dá sa určiť spätne 3 roky. Návrh preto treba podať čo najskôr. Ale pýtaš sa na vymáhanie, tak neviem, či už náhodou to výživné nemáš určené, ak áno, treba sa obrátiť na exekútora.

p.s. návrhy sú aj tu na porade, len treba skúsiť hľadať
Soňurka
21.06.08,17:45
Výživné na maloleté dieťa sa dá určiť aj spätne za dobu 3 rokov od podania návrhu na súd, ako už je uvedené vyššie.
Nakoľko podľa zákona o rodine je vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom, súd skúma zárobkové možnosti a schopnosti oboch rodičov a potreby dieťaťa a na základe toho určí výživné pre dieťa.
V praxi to znamená, že ak otec dieťaťa nemá vážne objektívne dôvody, pre ktoré by nemohol pracovať , súd nebude brať to, že nemá príjem, napr. pre vlastnú lajdáckosť, do úvahy.
Na druhej strane sa iste ale nevyhnete otázke, prečo ste tak dlho čakali so žiadosťou o určenie výživného.:cool:
Návrh na učenie výživného Vám zadarmo napíšu na oddelení sociálno právnej ochrany na Úrade práce, soc.vecí a rodiny.
Držím palce! ;)
arizona
21.06.08,20:52
:mee:
...
1, Nakoľko podľa zákona o rodine je vyživovacia povinnosť rodičov voči deťom, súd skúma zárobkové možnosti a schopnosti oboch rodičov a potreby dieťaťa a na základe toho určí výživné pre dieťa.
2, V praxi to znamená, že ak otec dieťaťa nemá vážne objektívne dôvody, pre ktoré by nemohol pracovať , súd nebude brať to, že nemá príjem, napr. pre vlastnú lajdáckosť, do úvahy.
...
;)
Nó, zákony sú pekne a múdro písané, ale realita je niekedy žiaľ iná...:mee:
Opíšem v skratke vlastnú skúsenosť s našimi súdmi:
1, otec dlhé roky neplatil výživné,nebol zamestnaný, nepoberal žiadne dávky("bolo to pod jeho úroveň")
-matka zamestnaná najskôr na jednu zmenu, postupne na 3 zmeny,popritom druhé zamestnanie.
Vyjadrenie súdu: otcovi nemajú z čoho strhnúť, matka má niekoľkonásobok min. mzdy(aj keď takmer nespávala),má z čoho žiť, aj vyživovať dieťa

2, Takmer 36 ročnému "lajdákovi" sudca uznal ako dôvod, že sa nemôže zamestnať: papier-vyjadrenie lekára z 8.ročníka ZŠ o zníženej možnosti zamestnanosti(či ako sa to vtedy volalo), že má dioptrie č. 3,(na jedno oko) pritom v živote,ani doteraz nenosil okuliare.Dokonca bol ako 16-24 ročný reprezentant ČS republiky v športe.(na to nebol chudák, ani invalid):eek::mee:
Vyjadrenie súdu: chcel by sa zamestnať,ale celé roky nemohol, kvôli zhoršenému zdraviu:D,takže nemajú mu z čoho strhnúť...platiť nemôže...

Trvalo to do synových 16-tich rokov.Stále len sľuby-že raz , keď bude mať...
Potom mi jedna známa poradila možnosť ,dať strhávať výživné jeho rodičom. Súd to uznal.Ako sa "vyrovnávali" oni so svojim synom ma nezaujímalo.

Celé roky ma ubezpečovala kurátorka(čo chodí na súd zo sociálky), nebojte sa, o tie peniaze neprídete...atď.
Pol roka pred synovými 18- tinami som dala trestné stíhanie, za dlhoročné neplatenie.(ex doteraz nepracuje).
Samozrejme, vyšetrovanie sa pretiahlo ,keď mal syn 18, bývalý ho stretol a ukecal: "ako si chce dať zatvoriť do basy vlastného otca" a keď bude raz mať, peniaze mu dá"....a syna presvedčil...
Takto som prišla o takmer 15 ročné výživné. Nie len ja, ale aj dieťa.

Viem, že tvoje dieťa je ešte malé.Ber to ako varovanie,ako ďaleko to môže zájsť!
Bojuj hneď od začiatku! Never vo všetkom súdom a zákonom.Moja skúsenosť je taká, že ich nezaujíma, či matka má z čoho...
...tiež som verila na spravodlivosť, bola som slušná, zodpovedná a verila som... dnes by som bola bezohľadnejšia a dravejšia:)