petkof
13.01.08,15:54
Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť, či dolenavrhovaný postup pre dosiahnutie 5% podielu minoritného spoločníka v s.r.o. je správna s ohľadom na dodržanie min. 30 tis. Sk vkladu spoločníka.

Je potrebné dodržiavať rovnaký pomer vkladov a rovnaký pomer obchodného podielu jednotlivých spoločníkov?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
PF

---
AKUTÁLNY STAV
-Spoločník A; 60% obch.podiel, vklad ZI 120 tis. Sk
-Spoločník B; 40% obch.podiel, vklad ZI 180 tis. Sk
Pozn.: všetko je splatené

BUDÚCI STAV
-Spoločník A; 95% obch.podiel, vklad ZI 170 tis. Sk
-Spoločník B; 5% obch.podiel, vklad ZI 30 tis. Sk (spravne by bolo 10 tis. Sk, ale zvysene na min. 30 tis. Sk)

POSTUP
-Zmluva o prevode obchodneho podielu: Spolocnik B preda zo 40% podielu 35% spolocnikovi A (odplatne za 70 tis. Sk)
-Zápis z valného zhromaždenia: Suhlas s prevodom obchodneho podielu + suhlas s dodatkom a uplny znenim SZ so zapracovanymi zmenami ZI a obchodneho podielu podla odstavcu BUDUCI STAV
-Navrh na zmeny v ORSR
KEJKA
13.01.08,16:01
aktuálny stav-máš zlé zadanie - miesto 180 má byť len 80, pozri sa na to.
5% z 200 tsk je 10 tis.Sk ako správne píšeš, zvýšenie na min.30tsk matematicky mení pomery!!
Takže ak musí byť minimum 30 tsk, tak druhý spoločník musí vložiť 570 tsk. A z toho vyplýva,
že musíte navýšiť ZI na 600 tsk, teda o 400 tsk.
==================
Čo ty na to?
josh
13.01.08,18:28
aktuálny stav-máš zlé zadanie - miesto 180 má byť len 80, pozri sa na to.
5% z 200 tsk je 10 tis.Sk ako správne píšeš, zvýšenie na min.30tsk matematicky mení pomery!!
Takže ak musí byť minimum 30 tsk, tak druhý spoločník musí vložiť 570 tsk. A z toho vyplýva,
že musíte navýšiť ZI na 600 tsk, teda o 400 tsk.
==================
Čo ty na to?
osobne si myslim, ze nemusi byt zvysovane zakladne imanie, mozu byt dohodnute aj ine obchodne podiely ako pomer vkladu k ZI, takze kludne moze byt 30tis vklad a podiel na zisku a hlasovacie pravo na valnom zhromazdeni moze byt 5 percent.
petkof
14.01.08,14:13
Dakujem za radu, osobne by som nerad zvysoval ZI, rad by som to riesil zachovanim ZI 200tis. a len jeho preskupenim. Avsak chcel by som sa spytat, ci v zmluve o prevode obchodneho podielu musi byt uvedene, ze sa predava 35% z dnesnych 40% vlastnika B, co cini 50 tis. z dnesnych 80 tis. podielu na ZI vklastnika B? Potom uz len dodatok k SZ+uplne znenie dodatku k SZ a to vsetko schvalene na valnom zhromazdeni ako vklad do OR SR? Nebude OR SR nemietat nepomer zmeny %(ako podielu) a Sk (ako ZI) pre spolocnika B?
Este raz vdaka vsetkym.
PF
zalobaba
14.01.08,17:17
Obchodný podiel ktoréhokoľvek spoločníka môžeš prevádzať v celosti, ale aj po častiach. V Zmluve o prevode Obch.podielov musíš presne rozpísať, akým spôsobom OP prevádzaš, špecifikovať prevádzajúcich aj nadobúdateľov, za akých podmienok, samozrejme musíš zachovať min. výšku Op (teda 30.000,- Sk). V prípade, ak sa ti to v Zmluve komplikovane uvádza v % (resp. ti vychádza akési "nekonečné" desatinné číslo) môžeš pomery OP jednotlivých spoločníkov uviesť aj v zlomkoch. Musí to však byť zrozumiteľné.
petkof
16.01.08,13:18
Dakujem vsetkym, urobim to tak, ze nechame minoritnemu spolocnikovi 30t z 200t na ZI, ale hlasovacie prava a podiel na zisku len 5%
niskra
23.07.10,11:12
Som spoločníčkou v s. r. o., kde môj podiel predstavuje 15% - vklad 996 EUR (30000 SKK). Firma má jedného konateľa. ktorý vlastní zvyšných 85%.
Do 1.4.2010 som vo firme bola zamestnaná, teraz už tam nepracujem.
1. Môže ma konateľ firmy v zmysle toho, že vlastním len 15% nejakým spôsobom pripraviť o obchodný podiel bez toho,aby som s tým súhlasila resp. aby mi podiel vyplatil?
2. Ako by som mala pokračovať, keď by som chcela môj obchodný podiel konateľovi opredať, poprípade previesť na inú osobu (môjho rodinného príslušníka)?
3. Je nejaká možnosť, aby som mohla svoj podiel ponúknuť na predaj konateľovi za vyššiu cenu ako je môj pôvodný vklad, nakoľko firma dobre prosperuje a je reálny predpoklad, že naďalej bude prosperovať pretože poskytuje priestory spoločnosti, ktorej predmet činnosti je značne lukratívny.
4. Ešte stále vlastním firemný mobil, faktúry mi firma prepláca. Musím si tento mobil previesť na mňa ako súkromnú osobu, alebo ho môžem používať ďalej, keďže som ešte stále spoločníčkou. Alebo to záleží na konateľovi? Môže mi ho sám odhlásiť?
5. Na posledné VZ mi nebola doručená pozvánka - je to v rámci zákona možné, aj keď by som sa určite nebola zúčastnila?
KEJKA
23.07.10,11:23
Som spoločníčkou v s. r. o., kde môj podiel predstavuje 15% - vklad 996 EUR (30000 SKK). Firma má jedného konateľa. ktorý vlastní zvyšných 85%.
Do 1.4.2010 som vo firme bola zamestnaná, teraz už tam nepracujem.
1. Môže ma konateľ firmy v zmysle toho, že vlastním len 15% nejakým spôsobom pripraviť o obchodný podiel bez toho,aby som s tým súhlasila resp. aby mi podiel vyplatil? Zmluvu o predaji tvojho obchodného podielu musíš podpísať aj ty, takže nepripraví /i ked v dnešnej dobe vedia pripraviť človeka aj o byt, tak by som sa nečudovala/

2. Ako by som mala pokračovať, keď by som chcela môj obchodný podiel konateľovi odpredať, poprípade previesť na inú osobu (môjho rodinného príslušníka)? ponúkni konateľovi - v tomto prípade spoločníkovi-ten má prednostné právo odkúpiť. Alebo navrhni prevod - ale VZ to musí odsúhlasiť, takže zasa rozhodne druhý spoločník.

3. Je nejaká možnosť, aby som mohla svoj podiel ponúknuť na predaj konateľovi za vyššiu cenu ako je môj pôvodný vklad, nakoľko firma dobre prosperuje a je reálny predpoklad, že naďalej bude prosperovať pretože poskytuje priestory spoločnosti, ktorej predmet činnosti je značne lukratívny.
Cena OP je vec dohody. Ako spoločníčka máš právo na informácie o stave firmy, čím vyšší nerozdelený zisk, tým vyššie VI a teda aj vyššia cena. Aj v prípade, že sa zisky sro rozdeľovali, VI nie je vyššie, je tu niečo čomu sa hovorí goodwill a ten cenu OP zvyšuje. O kúpu podielu však spoločník musí mať záujem.

4. Ešte stále vlastním firemný mobil, faktúry mi firma prepláca. Musím si tento mobil previesť na mňa ako súkromnú osobu, alebo ho môžem používať ďalej, keďže som ešte stále spoločníčkou. závisí na dohode spoločníkov, či pre firmu niečo zariaďuješ, či si sro chce dávať ten mobil do daňových výdavkov......
Alebo to záleží na konateľovi? druhý spoločník /konateľ/ má 85% môže rozhodovať o všetkom

Môže mi ho sám odhlásiť? môže
5. Na posledné VZ mi nebola doručená pozvánka - je to v rámci zákona možné, aj keď by som sa určite nebola zúčastnila?..... možné - VZ bolo aj bez teba uznášaniaschopné

v texte
niskra
26.07.10,06:46
V prípade, že by konateľ nemal záujem o môj obchodný podiel, môžem ho ponúknuť tretej osobe? Je to v spoločenskej źmluve zakotvené.
luminis
05.08.10,14:07
V prípade, že by konateľ nemal záujem o môj obchodný podiel, môžem ho ponúknuť tretej osobe? Je to v spoločenskej źmluve zakotvené.

môžeš, budeš však potrebovať súhlas VZ, pokiaľ SZ výslovne nehovorí, že ho nepotrebuješ.

k prevodu OP v s.r.o. sa viažu ust. §115 a nasl. ObZ