mlaco
13.01.08,16:41
Zdravim!

Chystam sa stavat RD a dost rad by som dialkovo riadil vykurovanie. Chcel by som ovplyvnit vykurovanie jednotlivych miestnosti (okruhov). Ako sa toto v praxi riesi?
Rozumiem tomu ze kazdy radiator ma svoj ventil a teplovodny rozdovac ma ventil na kazdy okruh.
Da sa kupit rozdelovac s elektronicky riadenymi ventilmi? Alebo je toto prilisny luxus a v praxi sa dialkovo reguluje kurenie ako celok?

dakujem za radu! :-)

mlaco.
Peter Briatka
14.01.08,06:52
Samozrejme že sa to dá - myslím že celkom dobre to má spracované DEVI... Aj keď ich sortiment predstavujú odporové drôty a rohože, ale software na ich ovladanie majú slušný. Každopádne je to podľa mňa zbytočný luxus regulovať každý okruh zvlášť... Ja by som to riešil samostatnou regulaciou kurenia ako celku...
mlaco
14.01.08,12:03
Samozrejme že sa to dá - myslím že celkom dobre to má spracované DEVI... Aj keď ich sortiment predstavujú odporové drôty a rohože, ale software na ich ovladanie majú slušný. Každopádne je to podľa mňa zbytočný luxus regulovať každý okruh zvlášť... Ja by som to riešil samostatnou regulaciou kurenia ako celku...

Dakujem za odpoved.

Moja motivacia bola taka, ze napriklad by som mohol mat tyzdenny rezim: behom pracovneho tyzdna by sa RANO obyvacka nemusela vykurovat a mozno ani ne kuchyna.... Pripravena vyhriata by bola predovsetkym kupelna na poschodi :-)
Vecer ked pridem z prace, bolo by vyhriate to co ma byt.

Ak by jeden clen rodiny istu cast tyzdna nebol doma, mohli by sme tlacitkom odstavit vykurovanie jeho izby :-)
Peter Briatka
14.01.08,12:30
Ja rozumiem... Ale aj tak sa mi to zda zbytocny luxus (aj ked so zamerom ušetriť)... Ako som povedal - existuju regulacie kurenia ako celku. Ja take mam doma... Mam ńadstavene intenzivnejšie kurenie od rana cca. 5:00 do 7:00, potom slabšie až do cca. 15:00 a zase intenzivnejšie... až do 21:00. Navyše keď niekto nie je doma dlhšiu dobu - tak sa mi nezdá až také náročné upraviť prietok radiatora v jeho izbe aj ručne...
mlaco
14.01.08,15:16
Nuz, zda sa ze by to take hrozne nemuselo byt: 750 Sk / ventil:

Dostal som tuto odpoved od firmy ktoru som nasiel na slovenskom internete:

Dobrý den pán Laco,
rozdelovac je mozné regulovat / podla mojich vedomostí/ dvoma spôsobmi:
1. Pomocou digitálneho priestorového termostatu a termopohonu, ktorý je pripojený na termostatickom ventile príslusného okruhu na rozdelovaca.
Viac informácií je na stránke nasej sesterskej spolocnosti, ktorá sa návrh, predaj a realizáciu podlahového kúrenia zabezpecuje.
www.univenta.sk (http://www.univenta.sk)
Na jednu miestnost: dig. termostat 1099,- Sk bez DPH
termopohon ...750,- Sk bez DPH

2. Priestorový regulátor CM 907 /Honeywell/ so snímacom teploty podlahy , ktorý je programovatelný na týzdenný rezim a rovnako dáva imulzy termopohonu na rozdelovaci.
Umoznuje pripojenie snímaca vonkajsej teploty, dialkový snímac teploty, alebo ovládanie telefónom.
Cena CM 907 so snímacom teploty podlahy je 3300 ,- Sk
www.honeywell.sk (http://www.honeywell.sk)

pekný den.
badoga
15.01.08,06:43
Ja rozumiem... Ale aj tak sa mi to zda zbytocny luxus (aj ked so zamerom ušetriť)... Ako som povedal - existuju regulacie kurenia ako celku. Ja take mam doma... Mam ńadstavene intenzivnejšie kurenie od rana cca. 5:00 do 7:00, potom slabšie až do cca. 15:00 a zase intenzivnejšie... až do 21:00. Navyše keď niekto nie je doma dlhšiu dobu - tak sa mi nezdá až také náročné upraviť prietok radiatora v jeho izbe aj ručne...
Podobne sme mali nastavený útlmový režim, len neviem prečo, na spotrebe sa to akosi málo prejavilo. Mám pocit, že na spätné dokúrenie priestoru sa spotrebovala ušetrená "útlmová" energia. Možno to má väčší význam pri dome s malou akumuláciou tepla.
Navyše pri deťoch sa nedá vždy odhadnúť čas príchodu domov a teda často prichádzali do nekomfortného tepla resp. chladu.
Prešli sme radšej na režim útlmu iba v noci a v čase 2 a viacdňových dovoleniek. Rozdiel v spotrebe sme nezbadali ;)(porovnanie s presným hodnotením vonkajších a vnútorných teplôt sme nerobili)
dad111
15.01.08,07:26
V mnohych temach sa stale opakuje debata o uspore. Ak chceme cokolvek a nielen v hospodarenie s energiami zlepsit a odstranit nedostatky, v prvom rade musime odhalit a odstranit ich priciny s vyuzitim sucasnych moznosti. Preberame materialy a technologie okoliteho sveta. Radsej preberme ich postoj. Neprekurujme priestory na zbytocne vysoke teploty, nevyhadzujme teplo cez otvorene okna, nepouzivajme radiatory ako susiaky. Ked uz kupime drahe a moderne systemy, venujme im aj potrebnu pozornost. Robme pravidelne kontroly a udrzbu. Len nie tak ako je to zvykom s autami. Ak vyrobca predpisuje vykonat potrebne operacie, dohliadnime na to, abhy ich ten co si za to berie peniaze aj urobil. Zaneseny a nenastaveny kotol UK je vacsia strata ako nezaizolovana nova stavba. Aj u regulacie menej niekedy znamena viac. Akekolvek kratkodobe vykyvy teplot su skor strata ako zisk.
wagner
15.01.08,17:21
Kto mi poradí, čím vypnúť čerpadlo pri peci automaticky podľa teploty. Potrebovala by som, aby sa čerpadlo pri peci zaplo a vyplo, keď trubka kúrenia bude mať určitú stanovenú teplotu. Keď naložím do pece, tak musím čakať pokiaľ sa všetko spáli, tak nemôžem ísť spať. Takto by sa pri poklese teploty čerpadlo vyplo samé a bol by pokoj. Poraďte poraďáci.
petmar
15.01.08,20:04
Ja používam niekedy keď som ospalý a kúrim v peci na pevné palivo (mám to ako paralené kúrenie s plynovou) tie najjednoduhšie analógové spínacie hodiny do zásuvky (stoja do 100 Sk) čo majú v sebe zásuvku, do ktorej strčím čerpadlo. Musím vedieť odhadnúť, koľko bude oheň horieť (takmer do zhasnutia, aby sa pec neprehriala), napríklad 5 hodín, nastavím vypnutie o 6 hod. a spím. AK prídem priložiť, (nespím alebo nezabudnem:D) znova môžem drgnúť do spínačiek. Dá sa určite využiť aj nejaký spínač na teplo, termostat, no to by bolo trocha zložitejšie a pri ametérskej výrobe asi nespoľahlivé.
alabut
16.01.08,06:54
to mlaco:

vyborne riesenie ma firma vo Vasilove, ktora vyvaza svoje regulatory do Nemecka http://www.duel-ltd.sk/

Pripadne nejasnosti vysvetlim. Regulator reguluje kaznu miestnost osobitne, je pripojitelny na PC. Nevyhodou je nutna instalacia kablov k snimacom teploty a k ventilom radiatorov. Ale pri novostavbe nevidim problem.
alabut
16.01.08,06:58
to wagner:

Najlepsie je namontovat prilozny termostat, ktory vypne a zapne cerpadlo pri nastavenej teplote (cca 500 Sk). Umiestnit ho co najblizsie ku kotlu na vystup UK na take miesto, aby nezhorelo od dymovodu.
wagner
16.01.08,17:20
Ďakujem za rady, určite niektorú z nich využijem.