mlaco
13.01.08,17:11
Zdravim!

Pohravam sa s myslienkou vlastnej studne pri stavbe RD.

- ma zmysel pouzivat vodu zo studne len na teplu vodu (a nesledovat jej zdravotne parametre), pricom studena voda by bola z verejneho vodovodu (pitna)? Alebo sa toto nerobi, a ked uz, tak ide vsetka voda len zo studne, resp. vsetka len z vodovodu?

- plati sa, resp. ako sa vypocitava stocne pri vlastnej studni?

- ma zmysel alternativa, sice nemat studnu, ale vyuzit dazdovu vodu na splachovanie zachodov (t.j. tahat osobitne trubky do kupelni)?

dakujem!

mlaco.
durisovad
13.01.08,16:22
Vodarne uctuju stocne aj za tzv. boziu vodicku, vypocitaju poplatok za zrazky podla plochy strechy.
Spoliehat sa na dazdovu vodu je podla mojho nazoru trochu odvazne, co ak cely mesiac nezaprsi?
AndrejG
14.01.08,00:09
Som v RD kde je studna a neviem sa dockat ked bude hotovy dom, kde budem napojeny na ver. vodovod. Na cerpadlo v pivnici som si nikdy nezvykol, ani na striedavo silny a slaby prud vody, proste maximalny anti-komfort.
Peter Briatka
14.01.08,06:38
Uff, pouzivat taketo kombinacie je dost trufale... Ja som sa s podobným riešením ešte nestretol. Deliť zdroj vody zvlášť na pitnú-studenú a úžitkovú-teplú... zdá sa mi to dosť komplikované a s podstatne dlhšou návratnosťou - keď si uvedomíš, že najväčšie náklady na teplú vodu sú v jej vyhriatí a navyše studenej vody sa v porovnaní s teplou minie oveľa viac (prakticky vždy si teplú vodu miešaš so studenou)... Ja by som sa do toho nepúšťal. Nevidím dôvod prečo by studňa mala nejako ovplyvňovať stočné. Stočné súvisí s odpadovou vodou, a aj to len v miestach kde ste napojení na verejnú kanalizáciu.
jojkoz
14.01.08,08:10
Len sa tes - aj vodne a stocne - hlavne to stocne je fasa - za to zaplatis vyse ako za vodu - aj ked ju minies na polievanie zahrady.
účtovník 007
14.01.08,08:32
Ak máš vlastnú studňu a aj počas leta, keď neprší, je tam dosť vody, tak takéto úvahy vôbec nie sú prehnané. Akurát ja by som volila cestu nie teplá a studená voda, ale napríklad do WC na splachovanie urobiť osobitný prívod zo studne. WC je požierač pitnej vody a pri viac člennej rodine to nie je zanedbateľná položka. Voda zo studne sa Ti nebude premietať do vodného, ani do stočného, lebo merač máš iba na vstupe z verejného rozvodu. Tie sumy za vodné a stočné + zrážkové vody sú neúnosné. Nech šetrím ako chcem, tak aj tak ma fa vždy rozhodí.
Ja sa zamýšľam už dávno nad uvedenou kombináciou, ale ja mám starý dom. U nového by som to určite urobila.
bulnova
14.01.08,08:34
Vlastná studňa je výborná vec. Ak použiješ z nej vodu - všetku úžitkovú a z vodovodu len pitnú, investícia sa vráti veľmi rýchlo. A hádam netreba hovoriť, že cena vody bude len stúpať a nebudeš musieť šetriť.
TinkiDinki
14.01.08,08:59
Štátna pitná voda má okrem lepších biologických vlastností aj lepšie
chemické vlastnosti.
Sleduje sa kyslosť - PH
Aj zasolenosť - EC

Studničná voda môže obsahovať nežiadúce baktérie (fekálne)
Ale môže aj rozožierať a zanášať potrubia - bojlér.

Aby sa mohol vôbec niekto normálne osprchovať pričom
jednej vody je tlak rovnaký a druhej kolísavý bude potrebný
REGULÁTOR TLAKU na čerpadlo.
Ak je voda agresívna je potrebná ÚPRAVŇA buď magnetická
alebo chemická.
A tiež by som každému odporúčal spätnú klapku, ktorá zabezpečí
že ak nebude tlak v štátnej vode aby sa Vaša baktériová voda (s fekáliami)
nedostala do štátneko vodovodného potrubia.
Inak môžete mať na krku verejné ohrozenie.
ROMBOR
14.01.08,10:25
Ak máš vlastnú studňu a aj počas leta, keď neprší, je tam dosť vody, tak takéto úvahy vôbec nie sú prehnané. Akurát ja by som volila cestu nie teplá a studená voda, ale napríklad do WC na splachovanie urobiť osobitný prívod zo studne. WC je požierač pitnej vody a pri viac člennej rodine to nie je zanedbateľná položka. Voda zo studne sa Ti nebude premietať do vodného, ani do stočného, lebo merač máš iba na vstupe z verejného rozvodu. Tie sumy za vodné a stočné + zrážkové vody sú neúnosné. Nech šetrím ako chcem, tak aj tak ma fa vždy rozhodí.
Ja sa zamýšľam už dávno nad uvedenou kombináciou, ale ja mám starý dom. U nového by som to určite urobila.
suhlasim
tiez resim projekciu domu a uvazujem nad tym, ze z vlastnej studne budem "zasobovat" WC, na pitie vyuzijem klasicky vodovod ... inak, da sa urobit v rozvodoch to, ze si to mozes sam kombinovat - alebo si "prepnes" cely rozvod na studnu, alebo na verejny vodovod, alebo budes dodavat studnovu vodu len do WC, ako som spomenul, je to vecou kvalitne urobenych rozvodov s viacerymi moznostami prepojenia ...
r
mlaco
14.01.08,13:12
Ok, dakujem!

Takze vysledok je takyto: vlastnu studnu na splachovanie WC: Je to dobry napad! :rolleyes:
ROMBOR
15.01.08,06:22
Ok, dakujem!

Takze vysledok je takyto: vlastnu studnu na splachovanie WC: Je to dobry napad! :rolleyes:
a nezabudni, ze ak chces mat zahradu - pekne dozelenazafarbenu travicku - polievanie z vlastnej studne ti usetri kopu penazi ...uz minimalne kvoli tomu je dobre mat iny vodny zdroj ako obecny/meststky vodovod ... je tu samozrejme este moznost vyuzit vodu z cisticky (ak ju mas instalovanu) ... takze nie iba WC :D
badoga
15.01.08,06:26
Studničná voda môže obsahovať nežiadúce baktérie (fekálne). Ale môže aj rozožierať a zanášať potrubia - bojlér.
Aby sa mohol vôbec niekto normálne osprchovať pričom
jednej vody je tlak rovnaký a druhej kolísavý bude potrebný
REGULÁTOR TLAKU na čerpadlo.
Ak je voda agresívna je potrebná ÚPRAVŇA buď magnetická
alebo chemická.
A tiež by som každému odporúčal spätnú klapku, ktorá zabezpečí
že ak nebude tlak v štátnej vode aby sa Vaša baktériová voda (s fekáliami)
nedostala do štátneko vodovodného potrubia.
Inak môžete mať na krku verejné ohrozenie.
súhlasím
Ide o ohrozenie vlastného zdravia, nie je reálne neustále sledovať kvalitu vody v studni.
Čo takto využiť studňu na závlahu záhrady?
bulnova
15.01.08,08:16
Zriadenie studne iste nie je lacná záležistosť, ale v každom prípade sa jej investícia rokmi vráti, aj keby sa z nej voda používala na polievanie záhrady, umytie auta a pod. Ako som spomínala, treba zvážiť v akom prostredí sa váš pozemok nachádza, či tam nie sú prípadní znečisťovatelia spodných vôd (stačí, ak ma vyšný sused chlievik s prasiatkami). Rozbor vody je nutné urobiť. Ja našťastie nemám tento problém a naša studňa má vysoko kvalitnú vodu.
ROMBOR
15.01.08,09:50
Zriadenie studne iste nie je lacná záležistosť, ale v každom prípade sa jej investícia rokmi vráti, aj keby sa z nej voda používala na polievanie záhrady, umytie auta a pod. Ako som spomínala, treba zvážiť v akom prostredí sa váš pozemok nachádza, či tam nie sú prípadní znečisťovatelia spodných vôd (stačí, ak ma vyšný sused chlievik s prasiatkami). Rozbor vody je nutné urobiť. Ja našťastie nemám tento problém a naša studňa má vysoko kvalitnú vodu.
co sa tyka nakladov na vyhlbenie studne ... znamemu dosla partia 4 "kopacov" s vrtnou supravou na pleci a za 10 tis. mal za pol dna vyhlbenu studnu ... ostatne si dorobil sam, pristresok, cerpadlo a pod. ...
VladoaKatka
15.01.08,10:30
Zdravim!

Pohravam sa s myslienkou vlastnej studne pri stavbe RD.

- ma zmysel pouzivat vodu zo studne len na teplu vodu (a nesledovat jej zdravotne parametre), pricom studena voda by bola z verejneho vodovodu (pitna)? Alebo sa toto nerobi, a ked uz, tak ide vsetka voda len zo studne, resp. vsetka len z vodovodu?

- plati sa, resp. ako sa vypocitava stocne pri vlastnej studni?

- ma zmysel alternativa, sice nemat studnu, ale vyuzit dazdovu vodu na splachovanie zachodov (t.j. tahat osobitne trubky do kupelni)?

dakujem!

mlaco.
Oplatí sa ťahať vodu aj
- pitnú z vodovodu na varenie
- úžitkovú na splachovanie, pranie , sprchovanie
ale je dobré to mať prepojené ak je odstávka nikdy si neni bez vody.
Máme to tak a je to super, ale treba mať dobrú vlastnú studňu.
220870
15.01.08,11:50
Podľa mňa je i najlepšie mať valstnú studňu (nie všade môže byť studňa).
Keď už tak , by som navrhol domácu čističku odpadových vôd, a vodu z nej spätne využil na splachovanie WC a polievanie záhrady.
Voda zo studne nieje moc vhodná pre bojler ani WC.Zanášajú sa .Treba rátať s dodatočnými nákladmi na pravidelné odstránenie vodného kameňa.Existujú aj rozne filre, elektomagnetická indukcia atd., len si treba dopredu prerátať náklady na prevádzku.
Čo sa týka vody z vodovodu, ja to svinstvo nepijem( narážka na predchádzajúce príspevky o fekáliach v studniach) .V našej obci nebol a ešte stále nieje verejný vodovod . Máme studňu.Rozbor vody pravidelne vykonáva obec a zadara.Ja keď sa toho svinstva z vodovodu napijem začne ma obchádzať chrípka a bolieť žalúdok.Chlór , ako taký, je prudko jedovatý, tak ako zabije baktérie vo vodovodnom potrubí tak isto ich zabije aj vo vašom žalúdku.Voda z vodovodu by sa mala napusťiť do pohára a nechať pár minút stáť ,aby chlór vyrchol.Potom sa nečudujte rakovine.
VladoaKatka
15.01.08,12:18
Naši známi zo Záhoria dali na rozbor vodu aj zo studne aj z vodovodu a hádajte aký bol výsledok= tá zo studne mala lepšie parametre.

Je to induviduálne všade, ale cena vody sa stále zvyšuje, určite je návratná investícia vlastná studňa.
Vtedy, keď nebola mestká voda v dedinách určite bola väčšia cirkulácia vody ako teraz a z toho sú tie obavy, že voda je plná baktérií.
Zoltán Kovács
15.01.08,12:19
Podľa mňa je i najlepšie mať valstnú studňu (nie všade môže byť studňa).
Keď už tak , by som navrhol domácu čističku odpadových vôd, a vodu z nej spätne využil na splachovanie WC a polievanie záhrady.
Voda zo studne nieje moc vhodná pre bojler ani WC.Zanášajú sa .Treba rátať s dodatočnými nákladmi na pravidelné odstránenie vodného kameňa.Existujú aj rozne filre, elektomagnetická indukcia atd., len si treba dopredu prerátať náklady na prevádzku.
Čo sa týka vody z vodovodu, ja to svinstvo nepijem( narážka na predchádzajúce príspevky o fekáliach v studniach) .V našej obci nebol a ešte stále nieje verejný vodovod . Máme studňu.Rozbor vody pravidelne vykonáva obec a zadara.Ja keď sa toho svinstva z vodovodu napijem začne ma obchádzať chrípka a bolieť žalúdok.Chlór , ako taký, je prudko jedovatý, tak ako zabije baktérie vo vodovodnom potrubí tak isto ich zabije aj vo vašom žalúdku.Voda z vodovodu by sa mala napusťiť do pohára a nechať pár minút stáť ,aby chlór vyrchol.Potom sa nečudujte rakovine.

JA na úpravu vody používam Brita filtre v nádobe. Napustím do nádoby, prefiltruje sa, a až potom používame vodu na varenie.
Zoltán Kovács
15.01.08,12:20
co sa tyka nakladov na vyhlbenie studne ... znamemu dosla partia 4 "kopacov" s vrtnou supravou na pleci a za 10 tis. mal za pol dna vyhlbenu studnu ... ostatne si dorobil sam, pristresok, cerpadlo a pod. ...

Mám vlastnú studňu, nakoľko v mojej lokalite nie je vodovod. Náklady na studňu boli asi do 2500,- Sk. Samozrejme svojpomocne sme narazili studňu.
ROMBOR
15.01.08,12:28
Mám vlastnú studňu, nakoľko v mojej lokalite nie je vodovod. Náklady na studňu boli asi do 2500,- Sk. Samozrejme svojpomocne sme narazili studňu.
ked som v lokalite, kde idem stavat preveroval susedov, ako su napojeni na vodovodnu pripojku, hned sused oproti mi povedal, ze ma vodarne "na haku", ma vlastnu studnu so 700l cerpadlom a zasobuje vodou nie len dom (rozbor vody mal pozitivni), ale cele hospodarstvo, kedze ma pole, kde pestuje melony ...
dad111
15.01.08,12:44
Mne sa paci nazov tejto temy. O obyvateloch zahoria na zapadnom slovensku sa hovori, ze oni kopu dve studne. Jednu na teplu a druhu na studenu vodu. Nikto este o tom nic nepisal, teda asi tu nie je vela zahorakov.
bulnova
16.01.08,18:32
Rombor, tak moju studňu by Tvoja partia chlapov len tak nevykopala. (10 m tesaná v skale - priemer 180 cm a 10 m vykladaná kameňom - priemer 130 cm. Stlpec vody 9,5 m) Studňa má možno viac ako 100 rokov. V roku 2003 som ju dávala čistiť od nánosu - bola zasypaná hlinou a kamením cca 3 m - bez vody. Čistili ju baníci 3 dni. Platila som im 14 500 Sk. Obklad z kameňa sme spevňovali maltou.
jelo
06.03.08,11:02
vie mi prosím niekto poradiť, kde mi urobia rozbor vody zo studne?
durisovad
06.03.08,15:27
Mne sa paci nazov tejto temy. O obyvateloch zahoria na zapadnom slovensku sa hovori, ze oni kopu dve studne. Jednu na teplu a druhu na studenu vodu. Nikto este o tom nic nepisal, teda asi tu nie je vela zahorakov.
Toto som aj ja uz pocula, mame zopar kamaratov zo Zahoria a potvrdili, ze je to pravda. Vraj tak klamu ostatne Slovensko, aby sme im zavideli, aki su vynaliezavi. A tiez maju sibenice enom pro sebja a pro svoje ditky.
yukaya
01.04.08,19:28
včera v správach davali, že kto chce rozbor vody treba doniesť vodu do stredy 02.04. na BVS (bratisalská vodárenská spol.) a urobia zadarmo.... inak sa za to plati ale neviem kolko, ale na webovej stranke je číslo na nich tak skus zavolat.....
shureido
02.04.08,07:31
Mame vlastnu studnu napojenu na rozvody v celom RD, pitnu vodu mame len v kuchyni (zvlast trubky). Neda sa ani povedat, usetrili sme x-tisic korun, faktura za vodu nam chodi smiesna, prestali nam aj zalohove platby :-))) (pitnu pouzivame len na varenie a pitie). V celom dome su rozvody zo studne (WC, sprcha, pracka, ..). Rozbor vody zo studne nam robia na hygiene v okresnom meste. Nehovoriac ze voda zo studne sluzi aj v lete v letnej sprche a polievanie zeleniny...
mlaco
02.04.08,09:50
Mame vlastnu studnu napojenu na rozvody v celom RD, pitnu vodu mame len v kuchyni (zvlast trubky). Neda sa ani povedat, usetrili sme x-tisic korun, faktura za vodu nam chodi smiesna, prestali nam aj zalohove platby :-))) (pitnu pouzivame len na varenie a pitie). V celom dome su rozvody zo studne (WC, sprcha, pracka, ..). Rozbor vody zo studne nam robia na hygiene v okresnom meste. Nehovoriac ze voda zo studne sluzi aj v lete v letnej sprche a polievanie zeleniny...

Kolko platite stocne?
Vypocitali vam to podla poctu obyvatelov domu?
V ktorej casti Slovenska byvate?
shureido
04.04.08,06:32
Kolko platite stocne?
Vypocitali vam to podla poctu obyvatelov domu?
V ktorej casti Slovenska byvate?

Platime 300 Sk rocne. Stocne aj vodu spolu. Sme 4 dospeli a byvame v okrese Prievidza.
jeana13
12.01.09,18:37
Pekný večer, máme vnový postavený RD, chceli by sme si dať vykopať vlastnú studňu hlavne na WC, práčku, to sú v domácnosti snáď najväčšie položky čo sa týka vody. Viie mi niekto povedať či vykopanie vlastnej studne podleha oznamovacej povinnosti na stavebnom úrade ako drobná stavba? Ďakujem.
toranor
13.01.09,06:34
Pekný večer, máme vnový postavený RD, chceli by sme si dať vykopať vlastnú studňu hlavne na WC, práčku, to sú v domácnosti snáď najväčšie položky čo sa týka vody. Viie mi niekto povedať či vykopanie vlastnej studne podleha oznamovacej povinnosti na stavebnom úrade ako drobná stavba? Ďakujem.
Podľa tohto linku sa jedná o malú vodnú stavbu, a treba požiadať orgán štátnej vodnej správy (mala by to byť obec, ja som ich volakedy našiel na odbore životného prostredia).
Jednoduchšie a lacnejšie môže byť prehlbenie akoby pôvodnej studne-tam netreba projekt jedná sa o tuším o úpravu pôvodnej malej vodnej stavby. Ale treba sa spýtať na obci.
http://www.sme.sk/c/3236819/Vykopat-studnu-Niekedy-sa-to-oplati.html
evula0
13.01.09,08:20
Podľa tohto linku sa jedná o malú vodnú stavbu, a treba požiadať orgán štátnej vodnej správy (mala by to byť obec, ja som ich volakedy našiel na odbore životného prostredia).
Jednoduchšie a lacnejšie môže byť prehlbenie akoby pôvodnej studne-tam netreba projekt jedná sa o tuším o úpravu pôvodnej malej vodnej stavby. Ale treba sa spýtať na obci.
http://www.sme.sk/c/3236819/Vykopat-studnu-Niekedy-sa-to-oplati.html (http://www.sme.sk/c/3236819/Vykopat-studnu-Niekedy-sa-to-oplati.html)

Jedná sa o studne s výdatnosťou prameňa do 10 litrov za minútu, to je 600litrov za hodinu a 14400 litrov za deň.Takúto výdatnosť má ktorá domová studňa pre povinnosť ohlásenia malej vodnej stavby?
KEJKA
06.04.09,21:25
Chcem sa spýtať, s vodou na Žitnom ostrove nemôže byť asi problém, ak budem mať na výber viac miest, kde studňu umiestniť, aké kritéria sú podstatné? Studňa bude narážaná, jednu kopanú už máme na susednom pozemku.
Má slúžiť na polievanie, prípadne do WC.
Ako ďaleko od domu - min a max?
pri kraji pozemku? či kde?
Ďakujem za odpoveď.
KEJKA
07.04.09,13:57
Chcem sa spýtať, s vodou na Žitnom ostrove nemôže byť asi problém, ak budem mať na výber viac miest, kde studňu umiestniť, aké kritéria sú podstatné? Studňa bude narážaná, jednu kopanú už máme na susednom pozemku.
Má slúžiť na polievanie, prípadne do WC.
Ako ďaleko od domu - min a max?
pri kraji pozemku? či kde?
Ďakujem za odpoveď.
možno pomôžu moje zistenia - asi je to špecifikum Žitného ostrova.
Narážaná studňa má výdatnosť cca 8 kubíkov za hodinu, ide sa do hlbky cca 12 m, prípadne aj viac, ak má byť pitná, ideálne je 24m - to je už kojenecká. 12m stojí 8500 Sk, 6/4 rúra. nevýhoda - nejde tam ponorné čerpadlo.

Aby sa s tým dalo nielen polievať ale aj využiť do WC, tak sa umiestni vedľa do šachty čerpadlo so zásobníkom - nádržou 80 litrov, všetko ďalšie závisí od výkonnosti čerpadla.
zdroj info - studniar z Macova, pozná niekto studniarov zo Šamorína, Macova?
Uvítam názory ....................... a návrhy riešení, vylepšení, varovania, ....
lpopi
13.04.09,13:15
Vlastná studňa je najlepšia
eva.dd
09.05.09,20:37
ako ste dopadli? my chceme to iste urobit.Tak to su ine ceny...ze 300 sk rocne za stocne,,ja v rakusku platim 3000 sk za tri mesiace......
KEJKA
09.05.09,20:56
včera nám narazili studnu 12 m, celkovo kedže je to na dne šachty, tak hrot je cc 13,5 m pod povrchom. Bol to úžasný pocit, ked prvý raz šla voda von......
len ten vrt aj s rurou ma stál 300 €........... oproti iným ponukám a na iné studne je to dobrá cena.
samozrejme budem chcieť čerpadlo a mám v úmysle ťahať vodu do domu na WC a do záhrady.
gaspi
19.05.09,11:27
včera nám narazili studnu 12 m, celkovo kedže je to na dne šachty, tak hrot je cc 13,5 m pod povrchom. Bol to úžasný pocit, ked prvý raz šla voda von......
len ten vrt aj s rurou ma stál 300 €........... oproti iným ponukám a na iné studne je to dobrá cena.
samozrejme budem chcieť čerpadlo a mám v úmysle ťahať vodu do domu na WC a do záhrady.

...mozes sa podelit o aku firmu islo? Pripadne nejake odporucania, spokojnost s pracou ;)
granecra
29.07.09,08:05
moj kamos te vyriesil vyborne ma v celom 2 generacnom dome uzitkovu vodu zo studne lebo je u nich zla voda do kuchyne pritiahol pitnu mestsku ktora je len na varenie a pitie ma v kuchyni miesaciu bateriu s uzitkovou vodou a vytokovy ventil na pitnu mestsku vedu podla mna je to super otazka samozrejme znie aka je studnicna voda mam zasa kamosku v dedinke kde dlhodobe merania vysli lepsie na studnicnu ako na mestky rozvod takze je to len na tej vode caute
Milan.Žiška
29.07.09,12:27
Je to veľmi špecifické s kvalitou vody studničnej a z vodovodného radu. Niekde dokonca studňa vykazuje značne vyšiu kvalitu a viac výhod. Všetko závisí od regionu a kvality zdroja.
Osobne si myslím že pri dnešných cenách (vodné a stočné ) je luxus splachovať pitnou vodou.
spanielka21
03.08.09,06:15
Ahoj kejka, nemohla by si poradit niekoho na tu studnu, nam zatial davali ponuky na EUR4000, co bohuzial ani nemam :(((( Som z KE okolia :))) Dakujem
L-M
02.10.09,09:41
Máme vlastnú studňu a pripravené rozvody v dome na práčku a WC, zatiaľ ju používame len na záhradu, neviem čo presne ešte ktomu treba-čerpadlo máme v studni, ešte tuším dajakú expanznú nádobu- nemáte s tým niekto skúsenosti?