JuKaS
13.01.08,17:56
Prosím ešte raz o vysvetlenie.
SZČO aj zamestnanci sa chodia stravovať do reštaurácie, odkiaľ príde každý mesiac faktúra za obedy vyčíslená aj s DPH. prosím, ako sa uplatní DPH, čo sa týka SZČO / asi žiadne, som sa dočítala/ a čo sa týka zamestnancov.
prečítala som všetky príspevky, ale asi mi to nemyslí alebo som úplný.......
Vrelá vďaka
tinaM
13.01.08,19:35
Prosím ešte raz o vysvetlenie.
SZČO aj zamestnanci sa chodia stravovať do reštaurácie, odkiaľ príde každý mesiac faktúra za obedy vyčíslená aj s DPH. prosím, ako sa uplatní DPH, čo sa týka SZČO / asi žiadne, som sa dočítala/ a čo sa týka zamestnancov.
prečítala som všetky príspevky, ale asi mi to nemyslí alebo som úplný.......
Vrelá vďaka
Na faktúre máš určite počet zakúpených obedov.
Tak iste vieš z dochádzkovej knihy, koľkí zamestnanci majú nárok na obed v príslušnom mesiaci /a samozrejme aj boli na tom obede/ a koľko obedov prislúcha na SZČO.
Takto si vypočítaš sumu DPH len z nakúpených obedov pre zamestnancov a uplatníš si ju. Z obedov pre SZČO DPH neuplatňuješ.
JuKaS
13.01.08,19:39
ďakujem TinaM, ale prosím Ťa akú DPH vyúčtujem zamestnancom , zo sumy 45% alebo celkovú DPH vrátia zo svojich lístkov, išlo mi hlavne o toto. Dík
tinaM
13.01.08,19:44
ďakujem TinaM, ale prosím Ťa akú DPH vyúčtujem zamestnancom , zo sumy 45% alebo celkovú DPH vrátia zo svojich lístkov, išlo mi hlavne o toto. Dík
Ak budeš od nich žiadať 45% zo sumy 1 obeda, tak takú DPH odvedieš.
Ak budeš od nich žiadať 1 Sk tak odvedieš DPH z 1 Sk.
Ak od nich nebudš žiadať nič, v tom prípade DPH " na vstupe" nemôžeš uplatniť.
orazel
17.04.08,12:07
Chcel by som tiež bližšie porozumieť tejto téme:

Uvediem môj konkrétny príklad:
Reštaurácia mi fakturuje menu dňa, t.j. 75,- Sk s DPH, z čoho je DPH cca 12 Sk.

1.Môžem si uplatniť vrátenie DPH a moje naklady na stravu zamestnancov sú potom 63,- Sk (75-12=63)?
2.Zamestnanec na stravu nedopláca nič - v tom prípade neodvádzam žiadnu DPH.
3.... alebo zamestnanec uhradí cca 14,- Sk a ja z toho odvediem DPH cca 2,70 Sk

Je to takto správne?

A v prípade, že ja ako SZČO budem využívať stravovanie v reštaurácii, nemôžem si uplatniť vrátenie DPH, ale celú hodnotu stravy (75,-Sk) bude VOZD.
Vladimír Ozimý
17.04.08,12:12
Chcel by som tiež bližšie porozumieť tejto téme:

Uvediem môj konkrétny príklad:
Reštaurácia mi fakturuje menu dňa, t.j. 75,- Sk s DPH, z čoho je DPH cca 12 Sk.

1.Môžem si uplatniť vrátenie DPH a moje naklady na stravu zamestnancov sú potom 63,- Sk (75-12=63)? Ano ako zamestnávateľ máte nárok na uplatnenie si dph na vstupe...cena stravy je potom bez DPH..
2.Zamestnanec na stravu nedopláca nič - v tom prípade neodvádzam žiadnu DPH. Ak zamestnanec nedopláca potom zamestnávateľovi vzniká odviesť daaň z plnej hodnoty stravy, vo vašom prípade základ dane 63 Sk 63 Sk(par. 8 ods. 3)
3.... alebo zamestnanec uhradí cca 14,- Sk a ja z toho odvediem DPH cca 2,70 Sk - ak si zamestnanec dopláca potom to čo požadujete od zamestnanca za úhradu je cena s DPH, t.j. vo vašom prípade je protihodnota 16,70

Je to takto správne?

A v prípade, že ja ako SZČO budem využívať stravovanie v reštaurácii, nemôžem si uplatniť vrátenie DPH, ale celú hodnotu stravy (75,-Sk) bude VOZD. Uvažujete správne

...................................
orazel
20.04.08,13:54
Dak ujem za odpoveď, ak som to správne pochopil z príspevkov 4 a 6, ked zamestnancovi nebudem zrážať zo mzdy za stravné, tak som povinný dph za sumu celeho stravného odviesť, ale ak zamestnanec doplatí zvyšok sumy, čo vznikne po odpočítaní zákonného prídelu na stravu(55%) a prípadne príspevku zo SF, dph odvádzam, len zo sumy, ktorú platí zamestnanec...... v mojom prípade z príspevku č. 5 je to cca 2,70 Sk za stravnú jednotku

Dakujem za odpovede
Uľa
24.04.08,10:42
Čiže ak SZČO (platca DPH) príde faktúra za obedy od dodávateľa (platcu DPH), a tieto obedy boli určene výlučne pre SZČO, tak nemá nárok na odpočet DPH z tejto faktúry?
Zita5
24.04.08,10:43
Čiže ak SZČO (platca DPH) príde faktúra za obedy od dodávateľa (platcu DPH), a tieto obedy boli určene výlučne pre SZČO, tak nemá nárok na odpočet DPH z tejto faktúry?

Nie nemá SZČO nárok na odpočet DPH .

Prikladám link :
http://www.porada.sk/t53808-stravovanie-szco-a-dph-usmernenie-drsr.html
Uľa
24.04.08,10:46
Ďakujem