mirokras
13.01.08,19:54
Dobrý deň potreboval by som poradiť ohľadom ročného zúčtovania dane za 2007. V juni 2007 som ukončil školu.Od júla 2007 som zamestnaný do teraz. O zučtovanie chcem požiadať zamestnavateľa.
Chcem sa opytať 1. Ake tlačiva budem potrebovať ?(na škole som poberal štipendium,popri škole som nebol zamestnaný.)
2. Je zamestnávateľ povinný zúčtovanie za mňa podať?
chanell
13.01.08,18:57
Do 15.2. môžeš zamestnávateľa požiadať o vykonanie ročného zúčtovania dane. Existuje na to predpísané tlačivo, kľudne sa dá buď kúpiť alebo ešte lepšie stiahnuť z netu, napr. je aj na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)


Pokiaľ nepožiadaš, tak treba podať do 31.3.08 daňové priznanie FO typ A.
Zoltán Kovács
13.01.08,18:58
Dobrý deň potreboval by som poradiť ohľadom ročného zúčtovania dane za 2007. V juni 2007 som ukončil školu.Od júla 2007 som zamestnaný do teraz. O zučtovanie chcem požiadať zamestnavateľa.
Chcem sa opytať 1. Ake tlačiva budem potrebovať ?(na škole som poberal štipendium,popri škole som nebol zamestnaný.)
2. Je zamestnávateľ povinný zúčtovanie za mňa podať?

Tlačivo "Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti" ti má dať zamestnávateľ. Vyplníš a odovzdáš. Štipendium nepodlieha zdaneniu. Zúčtovanie dane sa iba vykoná, nepodáva sa. Zrejme u teba výsledok ročného zúčtovania bude preplatok na daniach (nakoľko si nebol celý rok zamestnaný), a preto ten preplatok na dani by si mal dostať späť najneskôr v marcovej výplate.
chanell
13.01.08,19:01
Tlačivo "Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti" ti má dať zamestnávateľ.



Bohužial sú aj zamestnávatelia, ktorí Ti nedajú vôbec nič a povedia, že ak zamestnanec chce, nech sa postará sám. :(
Lydka R
13.01.08,20:34
Tlačivo "Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti" ti má dať zamestnávateľ. Vyplníš a odovzdáš. Štipendium nepodlieha zdaneniu. Zúčtovanie dane sa iba vykoná, nepodáva sa. Zrejme u teba výsledok ročného zúčtovania bude preplatok na daniach (nakoľko si nebol celý rok zamestnaný), a preto ten preplatok na dani by si mal dostať späť najneskôr v marcovej výplate.

Opravím - najneskôr v aprílovej.
Zákon o dani z príjmov
§38
...
(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7.Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.
(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.
Stitch
14.01.08,07:57
Rada by som si overila. Študent v máji ukončil "nadstavbové" štúdium maturitnou skúškou. 6/07 + 7/07 prázdninoval - nehlásil sa na ÚP.
Od 10. 8. 2007 nastúpil k nám do PP.
Stačí ak mi v žiadosti o vykonanie RZ podpíše, že nemal žiadne príjmy v období 6-8/07?
chanell
14.01.08,19:43
Áno stačí, mal by Ti to dať formou čestného prehlásenia, ktoré si priložíš k ročnému zúčtovaniu.
svedia
10.02.08,14:29
Prosím poradte čo ak pri RZD vychádza zamestnancovi nedoplatok 8,- Sk... Mám ich zraziť pri výplate a aj vypísať- započítať do šťvťročného prehľadu? ešte som taký prípad nemala.. diky
Andyke
10.02.08,14:46
Prosím poradte čo ak pri RZD vychádza zamestnancovi nedoplatok 8,- Sk... Mám ich zraziť pri výplate a aj vypísať- započítať do šťvťročného prehľadu? ešte som taký prípad nemala.. diky
Zák. o dani z príjmov §38
(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk alebo nižšej ako 100 Sk najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.

Pokiaľ daňovník využije možnosť podľa § 50 (podá vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 % zaplatenej dane) - musí zamestnávateľ strhnúť z výplaty aj daňový nedoplatok menší ako 100 SK.
nikulik
15.02.08,09:33
Neviem kde by som to mala zaradit ale potrebujem sa opytat. Zamestnanec skoncil u nas prac.pomer k 31.12.2007, vystavila som mu potvrdenie aby jej mohli spravit rocne zúčtovanie u nového zamestnávatela, u ktorého nastupil od 01.01.2008. On mi ale vratil papiere spolu so žiadosťou, vraj mu novy ZĽ nespravi ročné zúčtovanie, ze mu to mame spravit my.
Nemala som este taky pripad, mozme mu my spravit ročné zúčtovanie aj ked uz u nas nepracuje? My si ročné zúčtovanie odpočítavame kazdy mesiac od dane ktorú mame odviest danovému uradu az do vyrovnania, ale kedze u nas uz ten ZC nepracuje tak mu to nemozem dat do vyplaty to RZD. Mam mu spravit RZD a on si papiere zanesie na danovy urad alebo ako? Vobec tomu nerozumiem ked uz nie je nasim ZC-om.
Zoltán Kovács
15.02.08,09:39
Neviem kde by som to mala zaradit ale potrebujem sa opytat. Zamestnanec skoncil u nas prac.pomer k 31.12.2007, vystavila som mu potvrdenie aby jej mohli spravit rocne zúčtovanie u nového zamestnávatela, u ktorého nastupil od 01.01.2008. On mi ale vratil papiere spolu so žiadosťou, vraj mu novy ZĽ nespravi ročné zúčtovanie, ze mu to mame spravit my.
Nemala som este taky pripad, mozme mu my spravit ročné zúčtovanie aj ked uz u nas nepracuje? My si ročné zúčtovanie odpočítavame kazdy mesiac od dane ktorú mame odviest danovému uradu az do vyrovnania, ale kedze u nas uz ten ZC nepracuje tak mu to nemozem dat do vyplaty to RZD. Mam mu spravit RZD a on si papiere zanesie na danovy urad alebo ako? Vobec tomu nerozumiem ked uz nie je nasim ZC-om.

Nový zamestnávateľ nemá prečo urobiť RZD pre toho zamestnanca, predsa nepracoval u nich v roku 2007. RZD ak o to požiadá bývalý zamestnanec do 15.2. si povinný urobiť. Ak bude mať preplatok, tak mu to vyplatíš na základe RZD, o toľko menej zaplatíš na DÚ.

RZD robí vždy posledný zamestnávateľ, ak o to požiadá zamestnanec.
nikulik
15.02.08,09:47
Takze ak požiadal, musim mu spravit RZD, ale nechapem tomuto: zamestnancom davam preplatok alebonedoplatok do vyplaty. A jemu to vyplatim, zrazim si to z dane, ale nepodpisuje mi nijaky doklad ze som mu to vyplatila?
Zoltán Kovács
15.02.08,09:49
Takze ak požiadal, musim mu spravit RZD, ale nechapem tomuto: zamestnancom davam preplatok alebonedoplatok do vyplaty. A jemu to vyplatim, zrazim si to z dane, ale nepodpisuje mi nijaky doklad ze som mu to vyplatila?

AK to vyplácaš v hotovosti, tak ti podpíše výdavkový pokladničný doklad o prevzatí. Podkladom toho VPD bude RZD.
Jara
15.02.08,09:55
Môžeš vyplatiť aj na účet, veď je to doklad o poukazanej platbe. Nemusí v hotovosti. Je to jedno ako vyplatíš.
nikulik
15.02.08,10:01
Ďakujem pekne, takze mozem vyplatit v hotovosti. Uz som mudrejsia, dakujem za radu. A aky doklad jej dam okrem toho VPD? Aj tlačivo RZD? Alebo to vsetko si nechavam ja?
nikulik
15.02.08,10:04
A to RZD mozem tomu ZC urobit aj teraz? Alebo len vtedy ked budeme robit ostatnym zamestnancom? Ostatnym ideme robit vo vyplate za február.
Zoltán Kovács
15.02.08,10:04
Ďakujem pekne, takze mozem vyplatit v hotovosti. Uz som mudrejsia, dakujem za radu. A aky doklad jej dam okrem toho VPD? Aj tlačivo RZD? Alebo to vsetko si nechavam ja?

Originál RZD, kópiu si necháš, a daj podpísať, že prevzal.
nikulik
15.02.08,10:11
A to RZD mozem tomu ZC urobit aj teraz? Alebo len vtedy ked budeme robit ostatnym zamestnancom? Ostatnym ideme robit vo vyplate za február.

A na toto mi viete odpovedat?
Zoltán Kovács
15.02.08,10:14
A na toto mi viete odpovedat?

Môžeš aj teraz. Nikde nie je stanovené, že musíš naraz všetkým urobiť. Ja tiež mám prípady, keď to rozdeľujem do mesiacov 01,02 a aj 03.
abel
15.02.08,10:14
Môžeš aj teraz.
Zoltán Kovács
15.02.08,10:16
Mám jednu firmu, kde časť zamestnancov žiadosť odovzdala počas januára aj so všetkými potvrdeniami, tým RZD som urobil už v januárovej výplate. Ostatní, ktorí dodali podklady so žiadosťou do 15.2. budú mať vo februárovej výplate.
nikulik
15.02.08,10:39
Ďakujem pekne.
miriza
18.02.08,07:36
Ahojte, robím ročné zúčtovania dane typu A pracovníkom, ktorý boli do 30.6.2007 študentami stredných škôl a od septembra sú zamestaní. Čo im napíšem za obdobie od januára do septembra - čestné prehlásenie, že boli študenti, alebo to aj podložím potvrdením o návšteve školy?
katkaj
18.02.08,07:38
Ahojte, robím ročné zúčtovania dane typu A pracovníkom, ktorý boli do 30.6.2007 študentami stredných škôl a od septembra sú zamestaní. Čo im napíšem za obdobie od januára do septembra - čestné prehlásenie, že boli študenti, alebo to aj podložím potvrdením o návšteve školy?


neprikladáš žiadne čestné prehlásenie ani potvrdenie o návšteve školy. DP odovzdáš len s potvrdením o príjme zo závislej činnosti, nič viac nie je treba ;)
miriza
18.02.08,07:43
Na nezdaniteľnú čiastku na daňovníka majú nárok v plnej výške?
katkaj
18.02.08,07:44
Na nezdaniteľnú čiastku na daňovníka majú nárok v plnej výške?


Áno v plnej výške 95 616,-
miriza
18.02.08,07:46
veľká vďaka
Stitch
18.02.08,08:18
Ahojte, robím ročné zúčtovania dane typu A pracovníkom, ktorý boli do 30.6.2007 študentami stredných škôl a od septembra sú zamestaní. Čo im napíšem za obdobie od januára do septembra - čestné prehlásenie, že boli študenti, alebo to aj podložím potvrdením o návšteve školy?


Prečo DP typ A, prečo nie RZ?
miriza
18.02.08,08:22
Lebo ma o to nepožiadali :).
Baťuška
26.01.09,16:53
Ahojte. Mám zamestnanca, kt. bol v roku 2008 do konca septembra študent, potom na úrade práce a od 11/2008 je zamestnaný u nás. Ako mám postupovať pri ročnom zúčtovaní dane. Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku? Aké potvdenia mi je povinný priniesť? Hrubý príjem mal ca. 34.000,-Sk. Podlieha povinnosti vykonania ročného zúčtovania?
Zoltán Kovács
26.01.09,16:54
Ahojte. Mám zamestnanca, kt. bol v roku 2008 do konca septembra študent, potom na úrade práce a od 11/2008 je zamestnaný u nás. Ako mám postupovať pri ročnom zúčtovaní dane. Má nárok na celú nezdaniteľnú čiastku? Aké potvdenia mi je povinný priniesť? Hrubý príjem mal ca. 34.000,-Sk. Podlieha povinnosti vykonania ročného zúčtovania?

Áno má nárok na celú NČ.