Svetlana1
13.01.08,21:29
Ahojte poradaci. Mam dotaz na vznik nároku na dovolenku. Zamestnanec nastupi do prac. pomeru 9.10.2007 co by do konca roka bolo presne 60 pracovnych dni.Viem ze za odpracovane dni na ucely dovolenky sa povazuju aj neodpracovane sviatky, alebo nahradne volno za pracu nadcas a vo sviatok. Ked ale neodpracuje nejake dni koli PN alebo ak ide k lekárovi? Alebo ma neplatene volno? Ako potom mam ratat tieto dni na ucely dovolenky?
Lydka R
13.01.08,20:45
Ahojte poradaci. Mam dotaz na vznik nároku na dovolenku. Zamestnanec nastupi do prac. pomeru 9.10.2007 co by do konca roka bolo presne 60 pracovnych dni.Viem ze za odpracovane dni na ucely dovolenky sa povazuju aj neodpracovane sviatky, alebo nahradne volno za pracu nadcas a vo sviatok. Ked ale neodpracuje nejake dni koli PN alebo ak ide k lekárovi? Alebo ma neplatene volno? Ako potom mam ratat tieto dni na ucely dovolenky?

Potom mu vzniká (alebo nevzniká) nárok na dovolenku za odpracované dni podľa §105 ZP.
niečo nájdeš určite aj tu:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=4627805
Svetlana1
14.01.08,06:39
cize sa nerata do odpracovanzch dni?
hlaja
14.01.08,09:29
Ahojte poradaci. Mam dotaz na vznik nároku na dovolenku. Zamestnanec nastupi do prac. pomeru 9.10.2007 co by do konca roka bolo presne 60 pracovnych dni.Viem ze za odpracovane dni na ucely dovolenky sa povazuju aj neodpracovane sviatky, alebo nahradne volno za pracu nadcas a vo sviatok. Ked ale neodpracuje nejake dni koli PN alebo ak ide k lekárovi? Alebo ma neplatene volno? Ako potom mam ratat tieto dni na ucely dovolenky?
_____
§ 109
Krátenie dovolenky
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu , z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
_____
Ked neodpracuje, lebo je PN - zapocitava sa do "neodpracovanej doby"
Navsteva lekara - zapocitava sa do "odpracovanej doby"
Neplatene volno - zapocitava sa do "neodpracovanej doby"
megyzah
26.02.08,10:38
_____
§ 109
Krátenie dovolenky
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu , z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
_____
Ked neodpracuje, lebo je PN - zapocitava sa do "neodpracovanej doby"
Navsteva lekara - zapocitava sa do "odpracovanej doby"
Neplatene volno - zapocitava sa do "neodpracovanej doby"




Prosím môžete mi to niekto ozrejmiť?
Ak som zamestnaná v organizácii od roku 2001, doposiaľ som nemarodovala, ale teraz mi druhý týždeň beží PN, môže mi zamestnávateľ krátiť dovolenku za túto nedpracovanú dobu?
katka50
26.02.08,10:42
Nie. Dovolenka sa kráti, len keď presiahneš 100 prac. dní PN v nápočte-a to spôsobom ako cituješ zákon.