anka-s
14.01.08,09:19
Ahojte, chcem vás poprosiť o radu: dostala sa ku mne fyzická inventúra skladu (tovar) pri ktorej bol zistený stav: tovar A - manko 10.000,--, tovar B - prebytok 12.000,--. Konečný výsledok inventúry = prebytok 2.000,--. Ako mám teraz zaúčtovať inventúru? Mám manko zaúčtovať ako pohľadávku voči zamestnancovi a prebytok do výnosov, alebo vezmem do úvahy len konečný rozdiel a zaúčtujem prebytok 2.000,-- do výnosov. Všetko je to vrámci jedného skladu. Ďakujem.
Janurka
14.01.08,10:10
Účtovanie manka na zásobách pri spôsobe A - na tovare:
549/132, pri spôsobe B - 549/504. Predpis náhrady voči zamestnancovi: 335/648. Účtovanie prebytku je pri obidvoch spôsoboch rovnaký: na tovare - 132/648.
kvietok
14.01.08,11:55
nám tiež fyzická inventúra po spočítaní tovaru vyšla aj plus aj mínus (niektorý tovar bol v prebytku, iný chýbal). ale k tejto téme mám ešte takú podotázočku: musím náhradu škody zamestnancovi účtovať? náš skladník totiž nastúpil v priebehu roka, inventúra ku dňu jeho nástupu nebola vykonaná a tak nemôže zodpovedať za manko, ktoré možno urobil a možno aj nie. a tak sa s majiteľmi dohodol, že hmotnú zodpovednosť bude niesť až od tejto inventúry.
anka-s
14.01.08,11:55
Janurka, ďakujem, účtovanie poznám. Mne sa jedná o to, či musím to manko zamestnancom vyúčtovať, alebo to môžem vzájomne započítať s prebytkom.
účtovník 007
14.01.08,12:16
Nie, nemôžeš manko s prebytkom započítať.
Iba v jednom prípade sa to dá, a to za manko a prebytok sa nepovažujú rozdiely, ku ktorým došlo neúmyselnou zámenou pri vyskladnení rovnakého druhu tovaru. V takýchto prípadoch sa rozdiel zdôvodní v inventarizačnom zápise a vysporiada v účtovníctve.Ak máš publikáciu od Ing. Cenigovej pozri komentár k §11 v Postupoch účtovania. Sama musíš posúdiť, či je to Tvoj prípad. Myslím, že nie je. U Teba manko je manko a prebytok je prebytok.
Účtovanie:
Manko......549/132
Predpis zamest.......335/648

Prebytok....132/648
Janurka
14.01.08,13:08
Ak ide o rovnaký tovar len s rôznou cenou, ja by som to vykompenzovala. Ak ide o rôzny druh tovaru, tak manko je manko a prebytok prebytok. T.j. predpis manka voči pracovníkovi.
irma1
14.01.08,13:20
Ak ide o rovnaký tovar len s rôznou cenou, ja by som to vykompenzovala. Ak ide o rôzny druh tovaru, tak manko je manko a prebytok prebytok. T.j. predpis manka voči pracovníkovi.


Ten tovar nemusí byť rovnaký. Ale neúmyselná zámena musí byť logicky zdôvodniteľná, napr. podobný obal. Ja osobne ako účtovníčka neviem posúdiť, čo sa s čím dá zameniť. Nepoznám ten tovar tak dobre. Podľa mňa by to mal posúdiť niekto, kto s tým tovarom robí každý deň. Niekto z obchodného úseku alebo zo skladu.
Keď potom vysporiadaš zámeny, účtuješ o zvyšku ako o manku prípadne prebytku.
Janurka
14.01.08,15:05
Pre ilustráciu uvediem takýto prípad: v rámci podniku autoservis, vedúci mal samozrejme podpísanú hmotnú zodpovednosť. Robili sme inventúru, kde sme napr. zistili prebytok podložiek, matiek, ale chýbal ľavý predný blatník. Inventúra v kaderníctve: prebytok šampónu, chýbali farby. Ja si myslím, že to sa dá zohľadniť. Ale ten prvý prípad asi ťažko.
kvietok
14.01.08,18:02
nám tiež fyzická inventúra po spočítaní tovaru vyšla aj plus aj mínus (niektorý tovar bol v prebytku, iný chýbal). ale k tejto téme mám ešte takú podotázočku: musím náhradu škody zamestnancovi účtovať? náš skladník totiž nastúpil v priebehu roka, inventúra ku dňu jeho nástupu nebola vykonaná a tak nemôže zodpovedať za manko, ktoré možno urobil a možno aj nie. a tak sa s majiteľmi dohodol, že hmotnú zodpovednosť bude niesť až od tejto inventúry
vie mi niekto poradiť, čo s týmto?
Zoltán Kovács
14.01.08,18:04
nám tiež fyzická inventúra po spočítaní tovaru vyšla aj plus aj mínus (niektorý tovar bol v prebytku, iný chýbal). ale k tejto téme mám ešte takú podotázočku: musím náhradu škody zamestnancovi účtovať? náš skladník totiž nastúpil v priebehu roka, inventúra ku dňu jeho nástupu nebola vykonaná a tak nemôže zodpovedať za manko, ktoré možno urobil a možno aj nie. a tak sa s majiteľmi dohodol, že hmotnú zodpovednosť bude niesť až od tejto inventúry
vie mi niekto poradiť, čo s týmto?

V tomto prípade to nemôžeš zosobniť. Ak nemal ani hmotnú zodpovednosť podpísanú tak duplom.
Gabi03
19.08.08,09:02
Chcem sa uistiť o účtovaní rozdielov zistených pri inventúre, konkrétne zámeny. Ide o ten podobný tovar, rozlíšený iba v jednom písmenku, čo je teda zameniteľné:
prebytok AA tovaru účtujem 132/504 (v akej cene? cena poslednej výdajky? účtujem FIFO, spôsob A)
manko AB tovaru účtujem 504/132.
Správne?

Vopred ďakujem za odpovede.
Gabi03
19.08.08,10:10
posúvam....
ErikaDP
19.08.08,13:24
Tak ako je napísane v predchádzajúcich príspevkoch v tejto téme, treba dôsledne rozlišovať či ide o zámenu vzniknutú neúmyselne pri vyskaldnení tovaru, alebo či ide o manko/prebytok.
Vzniknutú zámenu účtujem ako opravu predchádzajúceho nesprávneho účtovania. T.j:
vratenie na sklad (tovar na sklade fyzicky je, ale bol nesprávne "papierovo" vyskladnený) : 132/504
výdaj toho správneho tovaru: 504/132

Kedže skladnici pri spracovaní fyzickej inventúry veštky "prebytky" - ktorými rozumeli všetko čo sa im na sklade fyzicky nachádza ale v evidencii to uz nemajú nahádzali na jednu príjemku a "manká" na jednu výdajku, tak pre účely zaúčtovania ( ako bolo vyššie napísané toto nemôže posúdiť účtovník) sa museli zodpovední písomne vyjadriť, ako nezrovnalosti vznikli, t.j. konkrétne ktorá položka bola zamenená omylom z ktorú. T.j. každú príjemku a výdajku museli "rozpitvať" a podeliť na skupiny:

a) zámena - so zdôvodnením ako doslo k zámene ( podobný názov, ten istý tovar, len inej veľkosti ...) a toto v účtovníctve sa prejaví len ako oprava predchadzajuceho účtovania
pozor: logicky : kus za kus ( t.j.ked mi niekde prevyšuje 6 ks a inde chýba 4 ks podobného tovaru, tak zamenou viem zdôvodnit len tie 4 ks a zvysok je prebytok)

b) prirodzené úbytky ( rozváženie, rozprášenie,zoschnutie...) pozor musí mať toto náväznosť na VP smernicu o prir.úbytkoch

c) zvyšok: to sú tie manká a prebytky ktore mi nepriaznivo ovplyvnia základ dane

Kedže to skladnici namotali do jednej prijemky, vypracovala som k tomu tabulku, ktora to pomohla podelit na a,b.c. Je v prilohe.
domacnost
02.12.08,13:24
Ahojte tiež mám problém s účtovaním. Pri fyzickej invent. vznikol prebytok 1 sada - prac.náradie. Následne sme tento inven.prebytok predali za 30 000 bez dph. Ja neviem, ako to účtovne vysporiadať. Viem, že mám naúčtovať prebytok, ale neviem v akej OC. A následne o ňom účtovať ako predaj účet 642???? Prosím poradte ako postupovať.

Prebytok vznikol asi tak, že do účtovníctva nebola v minulosti evidovaná fa....K zámene kus za kus určite neprišlo, ďakujem za rady.
domacnost
03.12.08,05:47
posúvam....
domacnost
03.12.08,06:09
Ľudia prosím vás pomôžte mi. Vzniknutý prebytok v drobnom majetku o 1 sadu prac.náradia mám účtovať na účet 022/648???? a predaj 311/642????, ale to by som mala 2 x vo výnosoch....
Ester plus
03.12.08,06:35
Drobný majetok sa účtuje priamo do spotreby takže prebytok 501/648. Následný predaj 311/642.
domacnost
03.12.08,07:13
Ester plus ďakujem ti. A prosím ťa ešte mi poraď, ako mám stanoviť obstaravaciu cenu? pre účtovanie 501/648?
Ester plus
03.12.08,07:52
V tomto prípade by sa mala použiť tzv. reprodukčná cena, t.j. cena v tomto čase vzhľadom na opotrebenie. Najlepšie je zistiť čo by to stálo ako nové a potom znížiť o opotrebenie.
domacnost
03.12.08,11:57
Ďakujem, tiež ma to napadlo.