Maňuša
14.01.08,10:54
Manžel je SZČO - živnostník. Je plátcom paušalnej dane. Do konca m. r. používal auto na podnikanie. T. r. ho už nebude používať. Čo má urobiť, aby neplatil cestnú daň ? Ďakujem.
Zoltán Kovács
14.01.08,09:56
Manžel je SZČO - živnostník. Je plátcom paušalnej dane. Do konca m. r. používal auto na podnikanie. T. r. ho už nebude používať. Čo má urobiť, aby neplatil cestnú daň ? Ďakujem.

Oznámiť DÚ zánik daňovej povinnosti.
Johanka
14.01.08,09:57
Manžel je SZČO - živnostník. Je plátcom paušalnej dane. Do konca m. r. používal auto na podnikanie. T. r. ho už nebude používať. Čo má urobiť, aby neplatil cestnú daň ? Ďakujem.
Paušálnu daň v našom daňovom systéme už nenájdeš, asi myslíš tzv. paušálne výdavky ...
Aby neplatil daň z MV, musí daňovému úradu oznámiť ukončenie používania MV na podnikanie.
Maňuša
14.01.08,12:15
Ďakujem všetkým, veľmi ste mi pomohli. Prajem veľa zdravia.
mirhu
17.01.08,16:15
Oznámiť DÚ zánik daňovej povinnosti.

Mam otazku ohladom 40% pausalnych vydavkov a platenia cestnej dane, v prípade že živnostník používa auto nezaradené do majetku na podnikanie : ak teda platí pausalne vydaje, potom vydaje na PHM, na km, si teda uz neuplatnuje, ak tomu dobre rozumiem? stále iba tých 40%, ale zaplatí cestnú dan, a ostatne vydaje s tym spojene... (snad som sa vyjadrila , aby sa to dalo pochopit :);))
Zoltán Kovács
17.01.08,16:17
Mam otazku ohladom 40% pausalnych vydavkov a platenia cestnej dane, v prípade že živnostník používa auto nezaradené do majetku na podnikanie : ak teda platí pausalne vydaje, potom vydaje na PHM, na km, si teda uz neuplatnuje, ak tomu dobre rozumiem? stále iba tých 40%, ale zaplatí cestnú dan, a ostatne vydaje s tym spojene... (snad som sa vyjadrila , aby sa to dalo pochopit :);))

Cestnú daň určite nie, ale daň z motorových vozidiel.
mirhu
17.01.08,16:18
Cestnú daň určite nie, ale daň z motorových vozidiel.
OK, dan z MV, ale naklady spojene s prevadzkou vozidla uz ma vlastne zahrnute v tych 40%, alebo nie? toto mi nie je jasne....
cloe
17.01.08,16:20
Áno Daň z MV musí zaplatiť aj keď uplatňuje paušálne výdavky ale zaplatí ju za rok 2008 až do 31.1.2009 /ak jeho daňová povinnosť za MV nepresiahne 20 tis./ Tento výdavok má tiež už zahrnutý v tých 40%.
Zoltán Kovács
17.01.08,16:20
OK, dan z MV, ale naklady spojene s prevadzkou vozidla uz ma vlastne zahrnute v tych 40%, alebo nie? toto mi nie je jasne....

Ak si uplatňuje náklady paušálnou formou, tak v tom má už zahrnuté svoje všetky výdavky okrem odvodov do poisťovní.
mirhu
17.01.08,16:22
Ak si uplatňuje náklady paušálnou formou, tak v tom má už zahrnuté svoje všetky výdavky okrem odvodov do poisťovní.
vdaka ;)
Zoltán Kovács
17.01.08,16:23
Áno Daň z MV musí zaplatiť aj keď uplatňuje paušálne výdavky ale zaplatí ju za rok 2007 až do 31.1.2008 /ak jeho daňová povinnosť za MV nepresiahne 20 tis./ Tento výdavok má tiež už zahrnutý v tých 40%.

Nemáš pomýlené dátumy. Za rok 2007 sa daň z MV malo platiť do 31.1.2007.
ekopo
17.01.08,16:32
Aby to bolo jasné: ak má niekto paušálne výdavky, tak je zbytočné platiť daň z MV a vlastne "používať " auto na podnikanie.
mirhu
17.01.08,16:33
Aby to bolo jasné: ak má niekto paušálne výdavky, tak je zbytočné platiť daň z MV a vlastne "používať " auto na podnikanie.
Ináč, tak mi to vlastne vychádzalo , logicky .... :)
cloe
17.01.08,16:38
Nemáš pomýlené dátumy. Za rok 2007 sa daň z MV malo platiť do 31.1.2007.

:D:D:D:D Samozrejme, už to začína! S tými dátumami budem teraz stále popletenejšia.
Zoltán Kovács
17.01.08,16:40
Aby to bolo jasné: ak má niekto paušálne výdavky, tak je zbytočné platiť daň z MV a vlastne "používať " auto na podnikanie.

Ekopo prosím ťa vieš to podložiť aj §§ zo zákona?
ekopo
17.01.08,16:44
Prečo § zákona? Ak nepoužívam auto na podnikanie, nemám prečo platiť daň z MV. Samozrejme treba prihliadnuť aj na to o akého podnikateľa sa jedná. Nemožno porovnať napr. taxikára a účtovníka. Je to moja súkromná vec, keď idem autom napr. do poisťovne. Odviezol som sa za súkromné peniaze. Nevyužil som možnosť zahŕňať cesty do výdavkov.
Zoltán Kovács
17.01.08,16:50
Prečo § zákona? Ak nepoužívam auto na podnikanie, nemám prečo platiť daň z MV. Samozrejme treba prihliadnuť aj na to o akého podnikateľa sa jedná. Nemožno porovnať napr. taxikára a účtovníka. Je to moja súkromná vec, keď idem autom napr. do poisťovne. Odviezol som sa za súkromné peniaze. Nevyužil som možnosť zahŕňať cesty do výdavkov.

Presne pre toto som sa pýtal, lebo tvoj príspevok bol pre mňa, a možno aj pre niekoho iného tak jednoznačne formulované, aby to niekoho nepomýlilo. Treba prihliadat na druh činnosti.
kornelia2
18.01.08,09:07
Ahojte:
Sme s.r.o-cka, sme platcami DPH, konatel spolocnosti ma sukromne auto ktore pouziva na sluzobne cesty,moja otazky je ci moze s.r.o-cka zaplatit cestnu dan, alebo si ju musi zaplatit sukromne?
monik111
19.01.08,11:14
Dobrý deň!

Prosím o radu a vysvetlenie pojmov: Cestná daň a daň z motorových vozidiel.
Možno to znie primitývne ale som z toho dopletná. ĎAkujem
Petra29
19.01.08,11:17
cestná daň = daň z motor.vozidiel
najprv sa používal výraz "cestná daň", ktorý bol nahradený "daňou z motor.vozidiel". Takže cestná daň už neexistuje:-))
Paula
19.01.08,11:22
. Takže cestná daň už neexistuje:-))



doplním: od 1.1.2005 :)


KSENP
monik111
19.01.08,11:26
dakujem za odpoveď. Bola som v tom istom domnení že je to to isté, ale jedna známa ma doplietla a tvrdila opak.

Ešte hádam pre istotu: Máme v majetku dve autá daň ako správne čítam tak na tento rok sa neplatí až v roku 2009. Daňové sa tiež nedáva, keďže sme ho už v predošlých rokoch podali. Je to správne?
VladoaKatka
19.01.08,11:29
Ahojte:
Sme s.r.o-cka, sme platcami DPH, konatel spolocnosti ma sukromne auto ktore pouziva na sluzobne cesty,moja otazky je ci moze s.r.o-cka zaplatit cestnu dan, alebo si ju musi zaplatit sukromne?

Súkromné osoby predsa neplatia daň z motorových vozidiel.
Daň z MV platí len ten, kto si chce uplatniť výdavky spojené využívaním mot. vozidla na podnikanie. Ak konateľ si chce uplatniť náhrady na používanie svojho auta, predpokladám že vo svojej s.r.o-čke, tak s.r.o. musí zaplatiť daň.
Petra29
19.01.08,11:29
dakujem za odpoveď. Bola som v tom istom domnení že je to to isté, ale jedna známa ma doplietla a tvrdila opak.

Ešte hádam pre istotu: Máme v majetku dve autá daň ako správne čítam tak na tento rok sa neplatí až v roku 2009. Daňové sa tiež nedáva, keďže sme ho už v predošlých rokoch podali. Je to správne?

Vypočítaj si sumu dane za obe vozidlá spolu, ak nie je vyššia ako 20tis.,neplatíš, daň.priznania + úhrada až do 31.1.2009
rondos
19.01.08,11:31
Áno je to to isté.
monik111
19.01.08,11:37
Ďakujem Vám všetkým.
Inuska17
22.01.08,13:45
Vedel by mi niekto poradiť. Od 1.1.2008 musia platiť cestnú daň aj konatelia sro, ktorí využívajú súkromné auto na služobné účely?
Johanka
22.01.08,13:57
zk24
08.01.12,18:05
Ahojte,

živnostník so zaradeným vozidlom v evidencii uplatní 40% paušálne výdavky.
Môže odhlásiť vozidlo z DU - ze ho nepoužíva na podnikanie, kedze uplatnuje paušálne výdavky. Je to pre neho výhodnejšie?

Alebo ako riesiť situáciu:
Na začiatku roka nevie živnostník čo mu vyjde lepšie či reálne alebo paušálne výdavky. Auto je zatial nahlásené na DU v súvislosti s podnikaním. Teraz na konci roka zsitil ze su pre neho lepšie paušálne výdavky 40%.... ako to najlepšie spraviť?
KEJKA
08.01.12,18:08
pre DMV je podstatné, či sa auto využíva na podnikanie, alebo nie.
Spôsob vedenia účtovníctva nerozhoduje, a nerozhoduje, či auto má zaradené v evidencii /majetku/, alebo nie.
takže tvoja otázka nemá opodstatnenie. V prípade paušálnych výdavkov je zaplatená DMV súčasťou tých 40%.

Ahojte,
živnostník so zaradeným vozidlom v evidencii uplatní 40% paušálne výdavky.
Môže odhlásiť vozidlo z DU - ze ho nepoužíva na podnikanie, kedze uplatnuje paušálne výdavky. Je to pre neho výhodnejšie?

Alebo ako riesiť situáciu:
Na začiatku roka nevie živnostník čo mu vyjde lepšie či reálne alebo paušálne výdavky. Auto je zatial nahlásené na DU v súvislosti s podnikaním. Teraz na konci roka zsitil ze su pre neho lepšie paušálne výdavky 40%.... ako to najlepšie spraviť?
zk24
08.01.12,18:13
pre DMV je podstatné, či sa auto využíva na podnikanie, alebo nie.
Spôsob vedenia účtovníctva nerozhoduje, a nerozhoduje, či auto má zaradené v evidencii /majetku/, alebo nie.
takže tvoja otázka nemá opodstatnenie. V prípade paušálnych výdavkov je zaplatená DMV súčasťou tých 40%.

ano, ale ked uplatnuje paušálne výdavky, tak neukladá bločky, ani nič... kto mu dokaze ci vyuziva auto na podnikanie? podla coho? kedze ziadne vydavky s tym suvisiace neeviduje?

moze chodit autobusom, alebo kolobezkou. Neni pre zivnostnika ktory ma paušálne výdavky "výhodnejšie" vyradiť auto z majetku?
mondes
08.01.12,18:46
ano, ale ked uplatnuje paušálne výdavky, tak neukladá bločky, ani nič... kto mu dokaze ci vyuziva auto na podnikanie? podla coho? kedze ziadne vydavky s tym suvisiace neeviduje?

moze chodit autobusom, alebo kolobezkou. Neni pre zivnostnika ktory ma paušálne výdavky "výhodnejšie" vyradiť auto z majetku?

Živnostníkovi, ktorý vedie paušálne výdavky je zbytočné dávať auto do majetku, alebo platiť DzMV, pretože nič z toho si do N nemôže dať. Do N si dáva len 40% z príjmu + zaplatené odvody do SP a ZP.
zk24
08.01.12,19:04
No. Uz sme na pol ceste .... :)

Ano. to chcem poradit zivnostníkovi aby vlastne vozidlo odhlásil z DU ze ho nevyuzíva na podnikanie, ked si chce aj buduci rok uplatnovať paušálne výdavky.

Ale chcela som sa spýtať... v DP DMV sa do tlačiva vypisuje ze počet mesiacov kedy sa používalo na podnikanie vozidlo. Co keby tam dal "nula" pre tento rok? Muselo by byť vozidlo odhlásené z DU alebo moze byt prihlsaene na DU ale da tam ze sa nevyuzivalo na podnikanie - teda počet mesiacov "nula"?
mondes
08.01.12,19:16
No. Uz sme na pol ceste .... :)

Ano. to chcem poradit zivnostníkovi aby vlastne vozidlo odhlásil z DU ze ho nevyuzíva na podnikanie, ked si chce aj buduci rok uplatnovať paušálne výdavky.

Ale chcela som sa spýtať... v DP DMV sa do tlačiva vypisuje ze počet mesiacov kedy sa používalo na podnikanie vozidlo. Co keby tam dal "nula" pre tento rok? Muselo by byť vozidlo odhlásené z DU alebo moze byt prihlsaene na DU ale da tam ze sa nevyuzivalo na podnikanie - teda počet mesiacov "nula"?

Ak má auto prihlásené na DU, tak za toto obdobie musí zaplatiť DzMV, bez ohľadu na to, či auto využíval na podnikanie, alebo nie. Počas roka môže auto odhlásiť a prihlásiť podľa toho, či pôjde na prac. cestu, alebo nie. No pokiaľ si uplatňuje paušálne výdavky, vravím, že je zbytočné auto nahlasovať na DU.
zk24
08.01.12,19:25
Takže nedá sa mať nahlásené auto na DU a uviesť že počet mesiacov kedy bolo použité na podnikanie "nula"...


Škoda.

Lebo uvažujem... že už dva roky vychádzajú daňovníkovi vyhodnejšie paušálne výdavky ako reálne. Preto by som mu teraz poradila odhlásiť auto z evidencie aby nemusel platiť cestnú daň...

Ked vsak na konci roka 2012 zistí ze by mu lepšie vyšli reálne výdavky, tak nebude moct uplatniť ziadne výdavky týkajúce sa auta, lebo nebolo nahlasené na DU...

Dilema.
mondes
08.01.12,19:38
Takže nedá sa mať nahlásené auto na DU a uviesť že počet mesiacov kedy bolo použité na podnikanie "nula"...


Škoda.

Lebo uvažujem... že už dva roky vychádzajú daňovníkovi vyhodnejšie paušálne výdavky ako reálne. Preto by som mu teraz poradila odhlásiť auto z evidencie aby nemusel platiť cestnú daň...

Ked vsak na konci roka 2012 zistí ze by mu lepšie vyšli reálne výdavky, tak nebude moct uplatniť ziadne výdavky týkajúce sa auta, lebo nebolo nahlasené na DU...

Dilema.

To presne niekedy riešime aj my. Manžel je živnostník a nevie, čo bude preňho výhodnejšie na konci roka, či paušálne výdavky alebo reálne. Tak niekedy v januári nahlási auto na DU a všetky bločky z PHM si odkladá. A ak sú tie prac. cesty stále tie isté, (rovnaký príjem, výdavky cca. rovnaké), tak si vie prepočítať, či sa mu oplatí mať auto nahlásené na DU, alebo nie. A auto môže odhlásiť aj po troch mesiacoch. Môže sa stať aj to, že po troch mesiacoch príde o prácu, tak samozrejme odhlási auto z DU. Proste si to musí vedieť sledovať.
zk24
08.01.12,19:45
Do TP sa pise aj ICO zivnostnika? ak ano, hra to nejaku rolu?
Mila123
08.01.12,19:46
podľa môjho názoru žiadnu.....
mondes
08.01.12,20:08
Normálne sa do TP píše rodné číslo. Avšak, ak má v TP uvedené IČO, to znamená, že auto bolo kúpené za účelom vloženia auta do majetku firmy (živnostníka) a uplatňovania si odpisov a všetkých výdavkov súvisiacich s autom.

....lenže teraz je na mieste otázka, že ak má v TP IČO, či musí auto vložiť do podnikania, alebo nie. To presne Vám neviem povedať, nech skúsia iní.

.....Ale podľa mňa len príjmy sa musia všetky priznať. Ak ide o výdavky, tak to je snáď jeho vec, či si ich dá do účtovníctva, alebo nie. Doteraz som nemala takýto prípad, ale tiež tohto roku jeden môj klient kúpil auto a do TP uviedol IČO(myslel si, že ho dá do majetku a uplatní si odpis aj ostatné N). Lenže v r. 2011 nemal až také vysoké príjmy, tak chce ísť na 40%. A chcela som to takto riešiť, že jednoducho si nebudem všímať, či je auto kúpené na IČO alebo na r.č., ale že mu od príjmov odpočítam 40% + poistné a hotovo. Nevidím v tom nič zlé. Veď nech sa vyjadria aj ostatní.
KEJKA
08.01.12,20:10
No. Uz sme na pol ceste .... :) Ano. to chcem poradit zivnostníkovi aby vlastne vozidlo odhlásil z DU ze ho nevyuzíva na podnikanie, ked si chce aj buduci rok uplatnovať paušálne výdavky.
Ale chcela som sa spýtať... v DP DMV sa do tlačiva vypisuje ze počet mesiacov kedy sa používalo na podnikanie vozidlo. Co keby tam dal "nula" pre tento rok? Muselo by byť vozidlo odhlásené z DU alebo moze byt prihlsaene na DU ale da tam ze sa nevyuzivalo na podnikanie - teda počet mesiacov "nula"?
tak ako už uviedli predtým, toto sa nedá, musel by so spiatočnou platnosťou auto odhlásiť, čo sa spätne nedá - hrozí pokuta. DMV je asi vyššia suma, ale načo drýáždiť. Auto je prihlásené, tak DMV treba zaplatiť.

Takže nedá sa mať nahlásené auto na DU a uviesť že počet mesiacov kedy bolo použité na podnikanie "nula"... veru tak, nedá
Škoda.
Lebo uvažujem... že už dva roky vychádzajú daňovníkovi vyhodnejšie paušálne výdavky ako reálne. Preto by som mu teraz poradila odhlásiť auto z evidencie aby nemusel platiť cestnú daň... ........to auto je odpísané? lebo odpisy, PHM, no možno má vysoký príjem
Ked vsak na konci roka 2012 zistí ze by mu lepšie vyšli reálne výdavky, tak nebude moct uplatniť ziadne výdavky týkajúce sa auta, lebo nebolo nahlasené na DU...
Dilema.
ak auto odhlási, tak zasa riskuje pokutu za nedodržanie lehoty, ak by ho chcel prihlásiť na celý rok.
Ale nie je pravda. že by si nemohol uplatniť výdavky. Akurát že uplatnením výdavkov deklaruje skutočnosť, že auto využíva na podnikanie, čo pri kontrole na DMV bude jasné, že ju mal zaplatiť, auto prihlásiť.
Nešla by som cestou opakovaného prihlasovania a odhlasovania - pri paušálnych výdavkoch sa síce DMV nerieši, nepreukazuje ale charakter podnikania možno na "využívanie kolobežky" nie je vhodný. Nakoľko je to postihnuteľné, kedže ani DU nemôže dokázať daňovníkovi, že auto používa na podnikanie, to neviem ....... hm fakt dilema.
ivustek
20.01.12,07:23
Máme vo firme viac vozidiel a sme povinný platiť aj preddavky na rok 2012. Jedno vozidlo bolo z DU odlásené k 30.11.2011 a ešte nevieme, kedy ho v r. 2012 začneme na podnikanie využívať.
To znamená, že k 1.1.2012 nebude prihlásené na DÚ.
Sme povinný aj od tohto vozidla platiť preddavok na daň r.2012?
Sliedič
20.01.12,08:47
Prosím Vás, ak mám založenú živnosť od decembra a auto nahlásené na DÚ, musím zaplatiť do konca mesiaca len 1/12 z tejto celkovej sumy 143,13eur (od 1500ccm do 2000ccm) bez ohľadu na to, aký som mal a či vôbec som mal príjem? Ďakujem.
Mila123
20.01.12,08:48
Prosím Vás, ak mám založenú živnosť od decembra a auto nahlásené na DÚ, musím zaplatiť do konca mesiaca len 1/12 z tejto celkovej sumy 143,13eur (od 1500ccm do 2000ccm) bez ohľadu na to, aký som mal a či vôbec som mal príjem? Ďakujem.
áno, povinnosť vzniká ohlásením MV na DÚ.....
mio71
20.01.12,09:14
Dobry den. Potreboval by som radu ohladne dane z MV. Konatel vyuziva na podnikanie dve auta, ktore vlastni ako sukromna osoba. Prihlasil ich na DU, ale potom mu bolo oznamene, ze prihlasit moze iba auto vedene na firmu. Tak dal odhlasku. Auta stale vyuziva na podnikanie. Potreboval by som vediet ci ma povinnost podat danove priznanie. / podla mna nie, ked nie je prihlasene na DU / a ci ma platit dan z MV / podla mna nie, ked nie je prihlasene na DU /. Moze si uplatnovat iba za km, s tym, ze nemusi zaplatit dan z MV ? Alebo zaplati dan z MV a nemusi podat DP. Dakujem