mmmaros
14.01.08,11:21
Ahojte,
mám auto prihlásené na moje meno v zahraničí. Môžem si na slovensku účtovať kilometrovné (6,20) ak nie je v majetku mojej firmy na Slovensku (živnostník)

Vďaka!
Chobot
14.01.08,10:36
Ahojte,
mám auto prihlásené na moje meno v zahraničí. Môžem si na slovensku účtovať kilometrovné (6,20) ak nie je v majetku mojej firmy na Slovensku (živnostník)

Vďaka!

Ak je to teda tvoje vlastné osobné auto, tak áno. Zákon neobmedzuje, že by nemohlo byť evidované v zahraničí.
mmmaros
14.01.08,11:09
Áno, je tam moje meno, akurát poštová adresa uvedená v technickom preukaze nie na mojom trvalom bydlisku na Slovensku, ale v Rakúsku (je to kvôli tomu, že auto bolo kupované na leasing a preto muselo byť prihlásené v Rakúsku).
Zoltán Kovács
14.01.08,11:13
Áno, je tam moje meno, akurát poštová adresa uvedená v technickom preukaze nie na mojom trvalom bydlisku na Slovensku, ale v Rakúsku (je to kvôli tomu, že auto bolo kupované na leasing a preto muselo byť prihlásené v Rakúsku).

Takže je to tvoje, alebo to auto máš na leasing? Je to rozdiel, ak lizuješ, tak nie si majiteľom len nájomcom auta.
mmmaros
14.01.08,11:49
Pardon, opravujem - je to na leasing (ktorý platím ja, ako súkromná osoba). Je to potom možné dávať do nákladov cez kilometrovné (leasing nejde z firemných zdrojov a auto nebude na konci leasingu majetkom firmy).
Chobot
14.01.08,11:53
Pardon, opravujem - je to na leasing (ktorý platím ja, ako súkromná osoba). Je to potom možné dávať do nákladov cez kilometrovné (leasing nejde z firemných zdrojov a auto nebude na konci leasingu majetkom firmy).

Tak ty potom nie si majiteľom auta. Majiteľom auta je lízingová spoločnosť, v tom prípade si nemôžeš uplatniť tieto náklady.
Zoltán Kovács
14.01.08,12:02
Zákon o dani z príjmov
§19 ods. 2

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
Nárok nemáš, auto nie je tvoje vlastné. Pozri horeuvedený odstavec zákona o dani z príjmov.
mmmaros
24.03.08,06:09
Aby som to upresnil: situácia sa trochu zmenila - bude to vlastne tak, že auto prihlásené zahraničí budem mať k dispozícii od subjektu so sídlom v zahraničí, ktorý ho tam kúpil aj prihlásil (resp. ho má na leasing - to sa ešte musí vyjasniť).
Viete mi poradiť, ako to zariadiť (čo urobiť, akú zmluvu uzavrieť s tým zahraničným subjektom, resp. čo iné podniknúť), aby som si mohol na toto auto účtovať "kilometrovné"?
Bolo by riešením napríklad, ak sa s týmto subjektom spíše zmluva, že mi dáva auto k dispozícii (stále však bude mať zahraničné značky)?

Vďaka vopred za radu!