koda2108
14.01.08,11:33
Dobry den prajem,
spolu s priatelom by sme si chceli kupit prostrednictvom hypotekarneho uveru byt. Velmi sa nam paci ale zial sme zistili, ze predavajuci ma na uvedenom byte tarchu. Kupovany byt nebude v zaloznom prave banke, ktora nam uver poskytla nakolko sme do zalozneho prava dali iny byt. Poradte nam prosim Vas ako mame v danom pripade postupovat. Za Vas cas Vam vopred dakujem.
Chobot
14.01.08,10:38
Dobry den prajem,
spolu s priatelom by sme si chceli kupit prostrednictvom hypotekarneho uveru byt. Velmi sa nam paci ale zial sme zistili, ze predavajuci ma na uvedenom byte tarchu. Kupovany byt nebude v zaloznom prave banke, ktora nam uver poskytla nakolko sme do zalozneho prava dali iny byt. Poradte nam prosim Vas ako mame v danom pripade postupovat. Za Vas cas Vam vopred dakujem.

A čo je to za ťarchu? Mohla by si ju sem prepísať, nech vieme, čoho sa týka?

Samotná ťarcha je veľmi všeobecný pojem.
matonni1
14.01.08,10:46
Konkretizuj vecné bremeno.
koda2108
14.01.08,10:58
Prepacte. Jedna sa o zalozne pravo inej banke od ktorej si majitel bral uver. Na uvolnenie tarchy je potrebne, aby majitel vyplatil dlznu sumu vo vyske 426.000,- Sk. Samozrejme zaplatit by to chcel z penazi z predaja bytu. Da sa to vobec, ked nato, aby sme uver mohli cerpat, potrebuje banka LV?
ZuzanaP
14.01.08,11:00
Ide to, ale musíte dočasne založiť inú nehnuteľnosť. Postupovali sme rovnako, keď sme kupovali byt.
koda2108
14.01.08,11:15
Ide to, ale musíte dočasne založiť inú nehnuteľnosť. Postupovali sme rovnako, keď sme kupovali byt.

My sme banke dali do zalozneho prava rodicovsky byt. Byt ktory chceme kupit nebude v zaloznom prave. Mne sa skor jedna o to, ze ked nam ma banka uvolnit financie, potrebuje aj LV od kupovanej nehnutelnosti a na nej je ta tarcha, ci to banke nebude prekazat. Podla mojho nazoru, kedze kupovany byt nebude v zaloznom prave banky, to ze je na nom tarcha by nemalo robit problem, alebo ano ?
Chobot
14.01.08,11:33
My sme banke dali do zalozneho prava rodicovsky byt. Byt ktory chceme kupit nebude v zaloznom prave. Mne sa skor jedna o to, ze ked nam ma banka uvolnit financie, potrebuje aj LV od kupovanej nehnutelnosti a na nej je ta tarcha, ci to banke nebude prekazat. Podla mojho nazoru, kedze kupovany byt nebude v zaloznom prave banky, to ze je na nom tarcha by nemalo robit problem, alebo ano ?

Vašu banku (kde ste brali úver) nebude zaujímať, či na tej kupovanej nehnuteľnosti je alebo nie je ťarcha. Listom vlastníctva (plus s kúpnou zmluvou) len preukazujete účelové využitie úveru. Banku bude zaujímať hlavne nehnuteľnosť, ktorú ste založili, najmä jej hodnota.
matonni1
14.01.08,13:37
V tomto prípade sa to robí takou formou, že potrebujete zlikvidovať (ale v tomto prípade len pre Váš pokoj, keďže to nezakladáte) ťarchu v podobe zriadeného záložného práva v prospech ďalšej banky. Pôvodný vlastník nech požiada o vyčíslenie zostatku úveru k nejakému dátumu (dajte si čas aspoň mesiac od vyčíslenia) a v kúpnej zmluve, ktorú budete vy dávat Vašej banke k úveru napíšte spôsob platby tak, že vyčíslenú časť priamo z úveru uhradí Vaša banka na ten úver s tým, že tá banka potom vydá kvitanciu. a len zostatok kúpnej ceny vyplatíte na účet predávajúceho. To je celé a potom máš nehnuteľnosť čistú a bez tiarch.
koda2108
15.01.08,10:04
Dakujem Vam vsetkym za pomoc. Naozaj ste nam pomohli. :)