Kvietocek
14.01.08,11:41
Minuly rok mi rodicia darovali pozemok. Mam povinost podat danove priznanie a ak ano staci na mestskom urade alebo musim podat danove priznanie aj na danovy urad?
zitkova
16.01.08,13:35
Daňové priznanie treba podať do 31. 1. na mestkom úrade. Treba doložiť list vlastníctva.
Kvietocek
17.01.08,09:13
Na úrade mi povedali ze oni o ziadnej dani nevedia a ze dan z pozemkov sa plati az v marci. Mam teda nejaku povinnost do konca januara vyplivajucu z pozemkov co sa tyka dane? Dakujem za odpoved
zitkova
17.01.08,12:10
Daň sa síce môže platiť až v marci, ale zmeny treba nahlásiť do konca januára.
kalkulka
22.01.08,06:09
Firma kúpila pozemky. V decembri bola spísaná notárska zápisnica aj kúpna zmluva a pozemky boli aj zaplatené pôvodnému majiteľovi. Lenže na katastri ešte nič neprebehlo. Nemám ešte ani povolenie vkladu do katastra. Do konca januára predpokladám, že to na katastri bude zapísané. Čo by ste mi v tomto prípade radili. Mám podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti aj za tieto pomenky, ktoré budú v katastri zapísané až v januári? Predpokladám totiž, že pôvodný vlastník za tieto pomenky daň v r. 2008 nebude platiť. Bola to totiž fyzická osoba nepodnikateľ.
zitkova
22.01.08,13:27
Podľa správnosti pokiaľ nebol povolený vklad do katastra v r. 2007, daňové priznanie nepodávate. Kto za to bude platiť je vecou dohody.
mysimis
22.01.08,13:35
Firma kúpila pozemky. V decembri bola spísaná notárska zápisnica aj kúpna zmluva a pozemky boli aj zaplatené pôvodnému majiteľovi. Lenže na katastri ešte nič neprebehlo. Nemám ešte ani povolenie vkladu do katastra. Do konca januára predpokladám, že to na katastri bude zapísané. Čo by ste mi v tomto prípade radili. Mám podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti aj za tieto pomenky, ktoré budú v katastri zapísané až v januári? Predpokladám totiž, že pôvodný vlastník za tieto pomenky daň v r. 2008 nebude platiť. Bola to totiž fyzická osoba nepodnikateľ.

Daň z nehnuteľnosti platí vždy ten, kto je majiteľom k 31.12. predchádzajúceho roku. Nakoľko vklad neprebehol, nepodávaš žiadne daňové priznanie a ani nemáš daňovú povinnosť.
Johanka
22.01.08,13:44
Pre upresnenie :
V zmysle §18 ods.1 Zákona o miestnych daniach ... daňová povinnosť vzniká 1.1. zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je premetom dane a zaniká 31.12. zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti.
Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1.1. zdaňovacieho obdobia.
kalkulka
25.01.08,06:20
Vlastníctvo nehnuteľnosti prechádza na nového vlastníka povolením vkladu do katastra?
Už sa pýtam aj veci, ktoré mi doteraz boli jasné. Už som z toho zmagoretá. A viete, viem, že nič neviem.
vieroslava
25.01.08,06:32
Vlastníctvo nehnuteľnosti prechádza na nového vlastníka povolením vkladu do katastra?
Už sa pýtam aj veci, ktoré mi doteraz boli jasné. Už som z toho zmagoretá. A viete, viem, že nič neviem.
Áno, dňom povolenia vkladu do katastra. Ten dátum je rozhodujúci.
kalkulka
25.01.08,08:07
Ďakujem.
wingtsun
25.01.08,08:52
Chcel by som velmi pekne poprosit o radu.Mojej priatelke darovala jej babka pozemky ktore su v areali jedneho podniku.Ona ich v priebehu pol roka predala tomu podniku ( lebo sa nechala oklamat) Mna by teraz zaujimalo ze kde ,ako a kolko %-nu dan ma zaplatit za predaj tych pozemkov a ci vobec ma tu dan zaplatit.Ci ta suma nie je odpocitana z ceny za predaj.Pozemky predala v celkovej sume 28.000 sk a predala ich dva.Ak by musela platit dan tak moze dan zaplatit spolu za oba pozemky,alebo musi za kazdy zaplatit zvlast ??? Dakujem velmi pekne uz dopredu za radu,lebo tieto veci su uplne mimo mna aj manzelky a bol by som velmi nerad keby mi priatelku nahanali ako danoveho zlocinca za nejakych 2000 sk a viem si predstavit ake by boli reakcie u nas na danovom urade...jeden znamy mi uz o nich rozprava....odbornici
vieroslava
25.01.08,12:09
Pokiaľ v darovacej zmluve nebola cena daru určená znaleckým posudkom, tak nemôže z príjmu za predaj pozemkov odpočítať nič a celý príjem za predaj pozemkov musí zdaniť 19% sadzbou. v daňovom priznaní nerozlišuje či je to príjem za jeden pozemok alebo za dva, jednoducho, ak jej to platili na 2krát, spočíta tie sumy a z výslednej sumy vypočíta daň.
wagner
25.01.08,12:24
Okrem toho mala do 30 dní po predaji nehnuteľnosti ohlásiť správcovi dane z nehnuteľnosti nadobudnutie nehnuteľnosti a predaj nehnuteľnosti.
lubka7459
16.09.09,08:58
Dobrý deň prajem.
Dedko predal pozemok, ktorého bol vlastníkom už nejakých 20 rokov za 10.000 EUR. Chcem sa opýtať, čo všetko, aké povinnosti mu z toho vyplývajú voči štátu. Má povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň? Ak áno tak v akom časovom horizonte?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem príjemný deň.
sway
21.09.09,10:21
Dobrý deň prajem.
Dedko predal pozemok, ktorého bol vlastníkom už nejakých 20 rokov za 10.000 EUR. Chcem sa opýtať, čo všetko, aké povinnosti mu z toho vyplývajú voči štátu. Má povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň? Ak áno tak v akom časovom horizonte?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem príjemný deň.

v prvom rade je dôležité info o tom ako pozemok nadobudol, napr.ak ho zdedil, tak nemá žiadne daňové povinnosti... ak ho kúpil, mal s ním nejaké výdavky, tak ho prizná tak že uvedie svoj príjem za pozemok na strane príjmu a výdaj za pozemok + všetky výdaje s ním spojené na strane výdavkov a zdaňuje iba rozdiel. Neviem však či to mal spraviť do nejakej lehoty alebo či stačí ho priznať v marci.... skús ešte šťuchnúť... či niekto nevie... ja to robím tak že dám citovať pôvodný dotaz s tým že prosím a posúvam....;)
Xanti
21.09.09,10:25
v prvom rade je dôležité info o tom ako pozemok nadobudol, napr.ak ho zdedil, tak nemá žiadne daňové povinnosti... ak ho kúpil, mal s ním nejaké výdavky, tak ho prizná tak že uvedie svoj príjem za pozemok na strane príjmu a výdaj za pozemok + všetky výdaje s ním spojené na strane výdavkov a zdaňuje iba rozdiel. Neviem však či to mal spraviť do nejakej lehoty alebo či stačí ho priznať v marci.... skús ešte šťuchnúť... či niekto nevie... ja to robím tak že dám citovať pôvodný dotaz s tým že prosím a posúvam....;)

Dôležité je vlastnícke právo, pozemok je nehnuteľnosť. Ak vlastní nehnuteľnosť viac ako 5 rokov tak je oslobodná od dane z príjmu.

Lubka7459 píše, že jej starý otec mal pozemok 20 rokov. Takže splna podmienku vlastníctva a nie je povinný platiť daň.
Lianka
21.09.09,10:32
Dobrý deň prajem.
Dedko predal pozemok, ktorého bol vlastníkom už nejakých 20 rokov za 10.000 EUR. Chcem sa opýtať, čo všetko, aké povinnosti mu z toho vyplývajú voči štátu. Má povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň? Ak áno tak v akom časovom horizonte?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a prajem príjemný deň.

Co sa tyka dane z nehnutelnosti, je vhodne oznamit pisomne zmenu (obce maju na to tlaciva, ak nemaju, tak listom) a zaroven ma danovnik povinnost do 31.1.2010 podat danove priznanie na dan z nehnutelnosti uz bez uvedenia tejto nehnutelnosti.