MAISI
14.01.08,11:57
Chcela by som vedieť či má niekto takúto skúsenosť. V jeseni som dostala orechy. K vianociam som chcela niečo upiect s použitím orechov. Orechy som dal manželovi porozbíjať a povyberať. Porozbíjať ich porozbíjal, ale s vybarením to už bolo horšie. Povedal mi, že sa na to môže vykašľať, že to nejde. Skúsila som to aj ja a dopadla som tak isto, vôbec to nešlo vyberať.
Prosila by som niekoho o nejakú fintu, čo treba urobiť, aby sa dali orechy vyberať. Možno sa už niekto s tým stretol.
Ďakujem.
vema
14.01.08,13:59
Ja si myslím, že to máte taký druh orechov, my sme ich volali krošliaky. Tvrdé, nedajú sa vydolovať. U nás pri chate rastú také orechy od roku páne a sú síce pekné aj dosť veľké, ale nepoužitelné. My sme ich porozbíjali a dávame ich vtáčkom teraz v zime. Kde ste ich zobrali? Také orechy zvyknú rásť vo voľnej prírode. Niektoré sú dobré a niektoré takéto.
tetrisss
14.01.08,14:34
Ked ma manzel vela casu, tak nech si vezme maly nozik, ale pevny a zvrchu orech rozlupne a potom vyberie, ale je to babracka, no ale zase mame orechy:D
tina1
14.01.08,15:26
Orechy, ktore maju tvrdu skrupinu, skus ich pred lupanim namocit do telej vody asi na 2 hod. Skrupina zmakne a potom sa lahsie lupaju.
Prajem vela zdaru a chutnych kolacikov. ;)
Bionda
14.01.08,16:28
Moji rodičia už roky majú len jeden typ orechov , ten s pevnou škrupinou, máme ich vždy "haldu". Takže v zime sa mama venuje lúpaniu orechov, aby jej večer rýchlejšie prešiel:D Osvedčené má kladivo - jednoznačne, nezničí jadro! Žiadny luskáčik ani nič podobné sa jej neosvedčilo a predstavte si , že polovice má úpne celé nepolámané- ona tomu vraví, že aj buchnúť musíte vedieť kde. Cez zimu zvykne nalúskať tak cca 80 kg čistej váhy, potom aby som stále len vypekala:D čosi s orechami :D
Kazu
14.01.08,16:45
Moji rodičia už roky majú len jeden typ orechov , ten s pevnou škrupinou, máme ich vždy "haldu". Takže v zime sa mama venuje lúpaniu orechov, aby jej večer rýchlejšie prešiel:D Osvedčené má kladivo - jednoznačne, nezničí jadro! Žiadny luskáčik ani nič podobné sa jej neosvedčilo a predstavte si , že polovice má úpne celé nepolámané- ona tomu vraví, že aj buchnúť musíte vedieť kde. Cez zimu zvykne nalúskať tak cca 80 kg čistej váhy, potom aby som stále len vypekala:D čosi s orechami :D

Ako napísala vema. Sú to "krošláky" a na tie sa nedá vedieť buchnúť. Škrupina je hrubá a tvrdá, jadierka všelijako pozakrúcané a ak buchneš málo - nerozbiješ. Buchneš viac - máš kašu so škrupinami. Máme niekoľko orechových stromov a medzi nimi je jeden takýto nepodarok. Orechy zbieram zvlášť a v zime porozbíjam pre veveričky. Máme najtučnejšie veverice na Záhorí. Sú vycvičené, keď majú chuť na orechy prídu sa posadiť na múrik a čakajú kedy im ich vyložím. V lete nám z vďačnosti vyžerú všetky jadrá na nezrelých marhuliach. :--- Ale vnučky majú radosť keď sa na ne pozerajú, tak čo tam po marhuliach, :D
najag
15.01.08,06:38
Ja zbieram iba orechy, ked su este zelene a bez skrupinky , potom z nich narobim orechovicu a orechovy liker. Nic netreba rozbijat a lupat, staci iba ochutnavat a vychutnavat :D:D:D
MAISI
16.01.08,10:36
Len teraz som sa dostala k počítaču. Ale presne tie orechy sú to, o ktorých píše VEMA a KAZU. Nedá sa s nimi nič urobiť, keď sa po nich buchne tak sa rozdrobia na malinké kúsky a vyberať nie je čo. Orechy som si pozbierala u priateľky v záhrade. Asi sa budem musieť nej opýtať, čo robí s orechami, alebo ich dám pre veveričky, ako ste opisovali. Inak vďaka za rady.