iva
10.03.05,13:48
Manželia-starobní dôchodcovia majú spoločný príjem z prenájmu pozemku cca 50.000 ročne. Pozemok je v ich bezpod.spoluvlastníctve, nájomné zmluva je písaná na obidvoch. Nevyplýva im povinnosť podať DP, keďže príjem pre každého je 25.000 a iné príjmy okrem dôchodkov nemajú ?
Alebo jeden z nich musí podať DP a priznať príjem celých 50.000?
Minulé roky DP podával jeden z nich a normálne to zdaňoval (keďže to bol príjem nad 10.000).
Vopred ďakujem za radu.
ORLEN
11.03.05,10:58
Dan. priznanie ma povinnost podat len jeden z nich. Je to prijem nad 40 tis.Dan. zaklad je ten najom-25%.
iva
13.03.05,14:56
Orlen, dík za odpoveď. Stále si ale na 100% nemyslím, že by si ten príjem nemolhli rozdeliť, keďže tá zmluva je napísaná na obidvoch. V prípade, že DP dá len jeden - kto ? Môže to byť manželka, ktorá má nižžší dôchodok a tým pádom jej vychádza aj malá odpočitateľná položka ? (manžel má dôchodok vyšší ako 80.832)
alušik
13.03.05,16:34
Podla mojho nazoru - tiez si myslim, ze by si ten prijem mali rozdelit vzhladom na to bezpodielove spoluvlastnictvo.
iva
15.03.05,07:47
Už viem, ako to má byť.
Treba postupovať podľa §4 odst.8 - Príjmy uvedené v § 6 odst.3 (to je príjem z prenájmu), ktoré plynú mazelom z ich bezpod.spoluvlastníctva, sa zahrňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak.
Teda v tom mojom prípade (majetok v spoločnom vlastníctve, zmluva o prenájme písaná na obidvoch)- ak sa rozdelia príjmy medzi obidvoch, nevznikne im povinnosť podávať DP a teda nič daniť nebudú.