stiby2
14.01.08,14:47
Dobry den,
Mohli by ste mi prosím poradiť, či sa príjem zo stravných lístkov započítava do vymeriavacieho základu pre socialne a zdravotne odvody ?
Podľa § 5 ods.7 písm.b zákona o Dani z príjmov je stravné oslobodené od dane.
Vymeriavaci základ je však tvorený príjmami, ktoré sú predmetom dane (stravne je predmetom dane).Podľa môjho úsudku by sa čiastka stravných lístkov, ktoré obdrží zamestnanec od zamestnávateľa mala započítať do vymeriavacieho základu. Môžte mi prosím potvrdiť, či je to naozaj tak ?
Anja111
14.01.08,13:50
Dobry den,
Mohli by ste mi prosím poradiť, či sa príjem zo stravných lístkov započítava do vymeriavacieho základu pre socialne a zdravotne odvody ?
Podľa § 5 ods.7 písm.b zákona o Dani z príjmov je stravné oslobodené od dane.
Vymeriavaci základ je však tvorený príjmami, ktoré sú predmetom dane (stravne je predmetom dane).Podľa môjho úsudku by sa čiastka stravných lístkov, ktoré obdrží zamestnanec od zamestnávateľa mala započítať do vymeriavacieho základu. Môžte mi prosím potvrdiť, či je to naozaj tak ?
Nie. Stravné nie je súčasťou VZ...
stiby2
14.01.08,14:13
a viete mi napisat podla akeho § alebo zakona? dakujem.
Johanka
14.01.08,14:18
Dobry den,
Mohli by ste mi prosím poradiť, či sa príjem zo stravných lístkov započítava do vymeriavacieho základu pre socialne a zdravotne odvody ?
Podľa § 5 ods.7 písm.b zákona o Dani z príjmov je stravné oslobodené od dane.
Vymeriavaci základ je však tvorený príjmami, ktoré sú predmetom dane (stravne je predmetom dane).Podľa môjho úsudku by sa čiastka stravných lístkov, ktoré obdrží zamestnanec od zamestnávateľa mala započítať do vymeriavacieho základu. Môžte mi prosím potvrdiť, či je to naozaj tak ?
... a ako si prišiel/prišla na to, že stravné je predmetom dane ?
Johanka
14.01.08,14:23
Zo stránky Sociálnej poisťovne:


Definícia podľa zákona:
Vymeriavací základ zamestnanca je

príjem zamestnanca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu a funkčný plat zamestnanca, ktorý je dočasne vyslaný na vykonávanie štátnej služby do cudziny, zamestnanca, ktorý vykonáva práce vo verejnom záujme v zahraničí a zahraničného spravodajcu Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, určený v slovenskej mene pred jeho rozdelením na slovenskú menu a cudziu menu,
príjem zamestnanca, ktorý nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb preto, že tak ustanovujú predpisy o zamedzení dvojitého zdanenia,
náhrada mzdy za dovolenku na zotavenie, náhrada mzdy za sviatok, náhrada mzdy pri prekážkach v práci podľa osobitného predpisu, náhrada mzdy plynúca z neplatného skončenia pracovného pomeru.Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, náhrada za služobnú pohotovosť, náhrada za pohotovosť, príplatok za pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu, príjem zamestnanca v súvislosti s používaním motorového vozidla na služobné účely a súkromné účely, odmeny podľa osobitných predpisov v oblasti priemyselných práv, odmeny vyplácané pri pracovných jubileách a životných jubileách, odmeny pri odchode do starobného dôchodku a plnenia poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení, plnenia poskytnuté zamestnávateľom po skončení pracovného pomeru, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru a náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca.
stiby2
14.01.08,14:52
podla § 5 ods. 7 zakona 595/2003 o dani z prijmov - "okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako:
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov."

Cize, podla mna, ked je nieco oslobodene od dane, tak musi byt predmetom dane.

Potreboval by som odovodnit, podla akeho § "hodnota stravy" nie je sucastou VZ.
Johanka
14.01.08,15:03
Čítal si citované zo stránky Soc.poisťovne ? Myslím, že tam je dosť jasne vymenované čo zahŕňa VZ.
Johanka
14.01.08,15:08
Čo je predmetom dane ustanovuje Zákon o dani z príjmov v §3
DRUHÁ ČASŤ
DAŇ FYZICKEJ OSOBY

§ 3
Predmet dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-1-1-2007-a.html#hore)(1) Predmetom dane súa) príjmy zo závislej činnosti (§ 5), b) príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 6), c) príjmy z kapitálového majetku (§ 7), d) ostatné príjmy (§ 8).


§ 5
Príjmy zo závislej činnosti

(1) Príjmami zo závislej činnosti sú
a) príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu, ako aj príjmy za prácu žiakov a študentov v rámci praktického vyučovania a príjmy plynúce doktorandom z doktorandského štúdia,
....


Vzhľadom na rozsah § 5 ho celý necitujem. CHcem len naznačiť , že predmetom dane sú príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú v § 5 vymenované ;).
hlaja
16.01.08,13:41
Ked ide o financny prispevok na stravovanie podla noveho ustanovania ZP § 152 odsek 5, tak zvysuje zaklad dane (prijem zvysujuci zaklad dane).
Inak su vsetky ostatne plnenia (stravne listky, vlastna vydajna atd.) na stravovanie oslobodene od dane a taktiez sa nezahrnaju do vymeriavacieho zakladu pre socialne poistenie.
ladyrs
07.02.08,19:45
Toľko je tu toho popísané, až ma to pomýlilo. Už vôbec neviem, ako mám riešiť nasledovný prípad :
zamestnávateľ sa rozhodol, že miesto stravných lístkov bude vyplácať hodnotu straveniek v peniazoch. Nepýtajte sa prečo, nedajú si povedať. Teda cez výplatnú pásku vypláca zamestnancom za každý odpracovaný deň 67,- korún a nežiada priplatiť od zamestnancov nič. Z hľadiska zamestnávateľa viem, akú sumu im dám do daňových nákladov, respl čerpanie zo soc. fondu. Ale ako bude vyzerať z hľadiska zamestnanca ? Mám im zdaniť celú sumu ? Resp len čiastku, ktorá prevyšuje zákonom určenú max hodnotu ? A zdá sa mi, že aj do zdravotného poistenia musím odviesť. A sociálne poistenie ? Poradíte mi?
Ďakujem.

Perla
lucia85
07.02.08,19:59
ked je stravné vyplacené v hotovosti, tak je zahrnuté do príjmov ktoré podielahajú dani... kedže do vymeriavacieho základu sa zahrňujú príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov... tak z toho asi vyplýva, že aj hodnota stravného, nie?
ladyrs
08.02.08,07:41
No takto si myslím aj ja, na základe toho, k čomu som sa dopátrala. Ďakujem.