sokrateska
14.01.08,14:50
Dobry den prajem,
mam ozaj problem s ktorym si neviem rady. Nechcela som zatazovat ostatnych, ktorym je otazka priemerneho zarobku jasna, ale uz hladam na porade niekolko hodin ale jednoznacnu odpoved som nikde nenasla. Zda sa, akoby kazda mzdova uctovnicka mala "svoj" pohlad na nejasny vyklad zakona a kazda robila priemerny zarobok na pracovno-pravne ucely inak. A ja skutocne netusim, co je spravne a tak nemozem ani obhajovat, ci "napadnut" vypocet, ktory sa mi nepozdava.
Moja dcera robi na novom mieste od 1.10.07 ako nejaka specializovana asistentka. Pracu sprostredkovala agentura, ktora ju plati a to dohodnutym platom- rovnakym celych 12 mesiacov brutto 28.500,-Sk.
V oktobri bol 1 den sviatok, ktory tam preplacaju ako odprac.den, a k tomuto potrebovali priem.zarobok, ktory vypocitali /spravne/ ako 28500:184 /bolo 22 prac.dni + 1 sviatok/= 154,89/hod.
Tento priem.hodinovy zarobok potom pouzili aj v novembri a decembri, co sa mi nezda spravne, uz aj preto, ze napriklad v decembri, kde boli 3 sviatky a cerpala 3 dni dovolenky, jej takto vysla hruba mzda o 709,-Sk nizsia, hoci fond prac.doby mala dodrzany a odpracovane vsetko /myslim, ze i prescasy...
to je ale ina zalezitost/. December mal vsak iba 18 prac.dni+3 sviatky.
Ked ziadala o prekontrolovanie, kompetentna mzdova uctovnicka jej dala tuto odpoved:
Výpočet priemerného zárobku pracovníčky je v úplnom poriadku.
Rozhodné obdobie pre prepočet je október 2007, nakoľko ani v novembri, ani v decembri nebola splnená podmienka čo sa týka citovaného zákonníka práce, t.z. podmienka na prepočet za daný mesiac. V mesiaci november odpracovala 168 hodín, a v decembri 120 hodín. Priemerný zárobok bol by prepočítaný, keby pracovníčka v mesiaci november, alebo december, odpracovala 170 hodín.
Október (28.500:23):8=154,89 hod.mzda hrubá mzda 28.500,-Sk
November (28.500:22)x21 odprac.dní=27.205 + 1239(154,89x8)za sviatok spolu hrubá mzda 28.444,-Sk
December (28.500:21)x15 odprac.dní=20.357 + 7434(154,89x24 za sviatok a 154,89x24 za dovolenku spolu 27.791,-Sk.
Sviatky sú preplatené ako ušlá mzda, a do odpracovaných dní sa nerátajú.Takisto ani dovolenka sa odpracovaného nepočíta.
Z našej strany Zákonník práce bol dodržaný, a prepočet je správny.

Opravdu som z toho teraz zmatena, lebo ani nikde na porade som sa s takymto vysvetlenim nestretla. Tiez robim vyplaty a ak je
toto spravne, vypocitavam uz roky nespravne priem.zarobky. KTO ale /aka institucia?/ moze zodpovedne urcit co je spravne, ked v ZP to naozaj nie je napisane jednoznacne? Mozno ma mzdarka mojej dcery pravdu /?!/ a ja by som nechcela nedorozumenia, ci nedajboze "zlu krv". Kto poradi, aky ma byt ten vypocet? A ak je spravny, je normalne, ze pracovnik tolko trati na plate?
Ved keby bola mala napr.cely mesiac dovolenku /len teoreticky/, tak trati na plate tekmer 2,5 tisicky :(?! Na koho sa obratit o urcenie spravneho vypoctu?
Velmi pekne dakujem vsetkym, co sa nad tym zamyslia a poradia.
Zoltán Kovács
14.01.08,14:04
Ak je odmeňovaná mesačnou mzdou tak by sa nemali prerátavať priemery za sviatky. Veď to už má zahrnuté do mesačnej mzdy. Ak sa mýlim, tak ma opravte. Ja takto rátam mesačné mzdy.
sokrateska
14.01.08,14:10
Ak je odmeňovaná mesačnou mzdou tak by sa nemali prerátavať priemery za sviatky. Veď to už má zahrnuté do mesačnej mzdy. Ak sa mýlim, tak ma opravte. Ja takto rátam mesačné mzdy.

Tiez si to myslim, ale docitala som sa na internete, ze je to mozne, ak maju takto nastavene "interne smernice". Vlastne ten den z hrubej mzdy najprv vylucia a potom ho dolozia vypocitany "zvlast"
Zoltán Kovács
14.01.08,14:11
Tiez si to myslim, ale docitala som sa na internete, ze je to mozne, ak maju takto nastavene "interne smernice". Vlastne ten den z hrubej mzdy najprv vylucia a potom ho dolozia vypocitany "zvlast"

Áno, ale v tom prípade treba vychádzať z pravdepodobného zárobku. Veď priemer zisťujem z predchádzajúceho 1/4 roka.
sokrateska
14.01.08,14:24
Ved som im toto napisala. Ak som pochopila ich mzdarku, v oktobri si vypocitala pravdepodobny zarobok vlastne z oktobra /ved dcera robila cely mesiac/. A tento priemer potom pouzila aj v dalsich mesiacoch, spokojna s tym, ze pracovnicka v oktobri odrobila viac ako 22 dni a teda tento priemer je platny do konca roka.
Ako a cim ju presvedcit, ze to nie je OK?
Zoltán Kovács
14.01.08,14:28
Ved som im toto napisala. Ak som pochopila ich mzdarku, v oktobri si vypocitala pravdepodobny zarobok vlastne z oktobra /ved dcera robila cely mesiac/. A tento priemer potom pouzila aj v dalsich mesiacoch, spokojna s tym, ze pracovnicka v oktobri odrobila viac ako 22 dni a teda tento priemer je platny do konca roka.
Ako a cim ju presvedcit, ze to nie je OK?

Argumentoval by som s nasledovným:

§ 134

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

Mzdárka použila tretí odstavec §134:

3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Ale podľa mňa nesprávne aplikovala definíciu rozhodujúceho obdobia. Rozhodujúce obdobie pre mesiace október, november december sú mesiace júl, august a september, teda 3.Q.
sokrateska
14.01.08,14:55
Dakujem Ti, ja tomu tiez tak nejako rozumiem. A opravdu som to tak /aj s vypoctami/ poslala tej mzdarke. Lenze ona si stoji za svojim a ja neviem, na koho sa obratit, aby to akosi "z vyssej moci" vysvetlil a nariadil robit, ako myslime, ze je to sprave....
Zoltán Kovács
14.01.08,14:56
Dakujem Ti, ja tomu tiez tak nejako rozumiem. A opravdu som to tak /aj s vypoctami/ poslala tej mzdarke. Lenze ona si stoji za svojim a ja neviem, na koho sa obratit, aby to akosi "z vyssej moci" vysvetlil a nariadil robit, ako myslime, ze je to sprave....

Neviem či Inšpektorát práce má dosah aj na odmeňovanie zamestnancov.
sokrateska
14.01.08,15:24
Pozerala som sa na ich napln prace, ale odmenovanie do toho nespada. Koncia pri bezpecnosti pri praci alebo nedovolenom zamestnavani :(.
Ja skutocne uz vyse pol dna "brusim" po nete kade-tade a zhanam nejake informacie. Ved ak ten priemer nie je v poriadku, potom vypocitavaju nespravne mzdu nielen mojej dcere, ale i ostatnym.
Nevie este dakto poradit /nie, ze by som si nevazila odpoved poradaka Smitha! Naopak, som mu vdacna, ze sa trocha ujal mojho problemu :)/, len mozno viac podobnych nazorov by skor presvedcilo uctaren mojej dcery, ked
vlastne niet nikoho, kto by kontroloval tieto vypocty... :(
Zoltán Kovács
14.01.08,15:45
Na ich stránke http://www.safework.gov.sk/ som našiel nasledovné:

Hlavným poslaním inšpektorátov práce je presadzovanie ochrany zamestnancov pri práci a výkon štátnej správy v oblasti inšpekcie práce v zmysle zákona č. 125/2006 Z. z.. Inšpekčná činnosť je zameraná na dozor nad dodržiavaním právnych predpisov a ostatných predpisov na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej „BOZP“), zaistenie bezpečnosti technických zariadení vrátane predpisov upravujúcich faktory pracovného prostredia a na dozor v oblasti pracovnoprávnych predpisov (vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru, pracovné podmienky zamestnancov vrátane pracovných podmienok žien, mladistvých a osôb so zmenenou pracovnou schopnosťou), dodržiavaním právnych predpisov upravujúcich zákaz nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania, mzdových predpisov a záväzkov vyplývajúcich z kolektívnych zmlúv.

Takže podľa mňa majú dosah aj na kontrolu správného výpočtu odmien, teda dodržiavania Zákonníka práce.
sokrateska
14.01.08,16:57
Ja som myslela, ze pod mzdovymi predpismi sa skryvaju nejake stupnice a tarify, pripadne naroky na preplatenie prestojov ap.
Bola by som rada, ak by skontrolovali aj tieto vypocty. Ale nechcela som zajst do krajnosti. Nechcem niekoho "udavat", aby musel platit pripadne pokuty. Chcela som len tej pani mzdarke predlozit nazory inych mzdarov, aby sama mohla uznat a opravit chyby, ak chyby urobila. Ale co uz, ked sa nikto dalsi nechce zapojit do "mailovej diskusie"...:(
Pritom urcite kazdy mzdovy uctovnik pracuje s priemernym zarobkom na pracovnopravne ucely. Asi teraz kazdy uzatvara rok, robi vseliake danove priznania a nema cas zaregistrovat moju prosbu.
Ludia, prosiiiiiim, ako by ste postupovali vy pri vypocte priem.zarobku /podla mojej prvej otazky/? Ved este dakto odpovedzte!
sokrateska
14.01.08,18:05
Dnes bola rekordna ucast poradakov na porade - vyse 900 myslim. Aj teraz je vyse 500 ludi pripojenych... Ozaj mi uz nikto z nich nemoze poradit?
Bol poradak SMITH jediny, co si vsimol otazku a aj odpovedal? Nikto uz nepocitate priemerny zarobok?
Este naposledy prosiiiim!
Evinka73
14.01.08,18:31
Mne podobne vyšla nižšia mzda za december. Nakoľko som som čerpala 8 dni dovolenky a ešte v predchádzajúcom štvrťroku som mala nižšií plat o 3 tisícky (z toho sa počítal priemr.zárobok) a v októbri mi bol zvyšený o 3 tisícky s kumulovaním funkcie. Takže ma čerpanie dovolenky prišlo dosť draho. Vysvetlí mi to niekto. Je to Ok?
Zoltán Kovács
14.01.08,18:33
Mne podobne vyšla nižšia mzda za december. Nakoľko som som čerpala 8 dni dovolenky a ešte v predchádzajúcom štvrťroku som mala nižšií plat o 3 tisícky (z toho sa počítal priemr.zárobok) a v októbri mi bol zvyšený o 3 tisícky s kumulovaním funkcie. Takže ma čerpanie dovolenky prišlo dosť draho. Vysvetlí mi to niekto. Je to Ok?

Je to ok, nakoľko v rozhodujúcom období si mala o 3 tisíc nižšiu mzdu, ako v 12/2007.
Jano23
08.02.08,09:17
Priemerný zárobok.Čítam tu príspevky o priemernom zárobku -nie len v tejto časti a už som z toho popletený ako sa počítajú do doto sviatky a dovolenky.
Skúsim to napísať na teoretických príkladoch /zdôrazňujem teoretických pre názornosť/.
Povedzme že týždenný pracovný čas je 40 hod.
Trebars zjednodušenie:január 20 pracovných dní -160 hodín
február -20 pracovných dní -160 hod
marec -20 pracovných dní -160 hod
V januári bol 1 štátny sviatok a zamestnanec čerpal dovolenku9 dní.Odpracoval 10 dní. Vo februári a marci odpracoval všetkých
20 dní. / v týchto mesiacoch nebol žiadny sviatok ani nečerpal dovolenku.
Za január mal mzdu celkom 13 000 Sk /zjednodušene 7000 Sk za sviatok a 9 dní dovolenky +6000 Sk za 10 odpracovaných dní.
Za február mal 12 000 Sk, za marec takisto 12 000 Sk.
Tak aký je správny výpočet pre určenie priemerného zárobku za
IQ ?
/13 000 Sk január +12 000Sk feb. +12 000Sk marec/ : /80 hod. odpracovaných .jan. +160 hod. feb.+ 160 hod . marec/ = 37 000Sk :400 hod.=92,50Sk /ja žijem v presvedčení že takto je to správne/


alebo sa to počíta takto:
/6000 Sk január + 12000 Sk feb. +12000 Sk marec/: / 80 hod január + 160 hod feb. + 160 hod marec/= 30 000Sk :400 hod.=
= 75 Sk.

Ktorý výpočet je správny? Ten v ktorom vychádza priemerný hod. zárobok 92,50 Sk alebo 75 Sk?
Alebo ani jeden príklad nie je správny a počíta sa inák?
PS: Ak mi napíšete , že mám si prečítať §134 Zákonníka práce, tak mi verte, že som ho prečítal a neviem sa z toho vysomáriť...
Jano23
08.02.08,09:22
Dodatok. V januári zamestnanec odpracoval v skutočnosti 10 dní, teda80 hodín a nie 160 hod. Síce bolo 20 dní ale 1 deň bol sviatok a 9 dní mal dovolenku.
sokrateska
08.02.08,10:47
Priemerný zárobok.Čítam tu príspevky o priemernom zárobku -nie len v tejto časti a už som z toho popletený ako sa počítajú do doto sviatky a dovolenky.
Skúsim to napísať na teoretických príkladoch /zdôrazňujem teoretických pre názornosť/.
Povedzme že týždenný pracovný čas je 40 hod.
Trebars zjednodušenie:január 20 pracovných dní -160 hodín
február -20 pracovných dní -160 hod
marec -20 pracovných dní -160 hod
V januári bol 1 štátny sviatok a zamestnanec čerpal dovolenku9 dní.Odpracoval 10 dní. Vo februári a marci odpracoval všetkých
20 dní. / v týchto mesiacoch nebol žiadny sviatok ani nečerpal dovolenku.
Za január mal mzdu celkom 13 000 Sk /zjednodušene 7000 Sk za sviatok a 9 dní dovolenky +6000 Sk za 10 odpracovaných dní.
Za február mal 12 000 Sk, za marec takisto 12 000 Sk.
Tak aký je správny výpočet pre určenie priemerného zárobku za
IQ ?
/13 000 Sk január +12 000Sk feb. +12 000Sk marec/ : /80 hod. odpracovaných .jan. +160 hod. feb.+ 160 hod . marec/ = 37 000Sk :400 hod.=92,50Sk /ja žijem v presvedčení že takto je to správne/


alebo sa to počíta takto:
/6000 Sk január + 12000 Sk feb. +12000 Sk marec/: / 80 hod január + 160 hod feb. + 160 hod marec/= 30 000Sk :400 hod.=
= 75 Sk.

Ktorý výpočet je správny? Ten v ktorom vychádza priemerný hod. zárobok 92,50 Sk alebo 75 Sk?
Alebo ani jeden príklad nie je správny a počíta sa inák?
PS: Ak mi napíšete , že mám si prečítať §134 Zákonníka práce, tak mi verte, že som ho prečítal a neviem sa z toho vysomáriť...

Jano 23 a ten Tvoj "teoreticky" zamestnanec je plateny hodinovou sadzbou, alebo mesacnou?
Inak som presvedcena, ze spravnejsii vypocet dovolenky je zial, ten druhy, nizzsi. Ved ked sa len logicky zamyslis - dovolenka nahradza mzdu a v takom jednoduchom pripade, ako si uviedol, ked mesacne ma pracovnik 12000,-tak na jednu hodinu je to v priemere 12000 : 160 = 75,-. Ved cim uz by sa ten dovolenkovy priemer mohol zvysit? /Ziadne odmeny, mimoriadne premie, ziaden iny zapocitatelny prijem/. Mzda za dovolenku je odpocitana tak isto, ako hodiny /resp.dni/ dovolenky. Napisala som to zrozumitelne? Ak nie, kludne sa pytaj dalej, doteraz som okolo priemeru dovolenky zistovala a zistovala...:o.
Jano23
08.02.08,12:22
Je platený mesačnou mzdou.Ale výpočet nechávam na iného v mojej rodine, tak ho nemôžem ani "zdrabať" za to že to robil zle, len som sa pozrel do papierov a nepozdávalo sa mi to ,kôli mojej logickej úvahe, že čím je viac sviatkov a dovoleniek v jednom štvrťroku, a zamestnanec oddychuje a regeneruje, tým mu lepšie vychádza preplatenie sviatkov a dovoleniek v ďalšom štvrťroku a
to sa mi zdalo nelogické . Preto som dal otázku. Nevadí mi, že to dní dovolenky a jeden deň sviatkubolo v prospech zamestnanca ,ale chcem vedieť ako sa to počíta správne. Zamestnanca môžem odmeniť aj inak.Tak ako sa to počíta správne?
Môj zjednodušený teoreticky príklad pre 1. štvrťrok.
Zamestnanec v januári z 20 dní /v sobotu a nedeľu má voľno/ odpracoval 80 hodín /teda 10 dní./ Potom si 9 dní čerpal dovolenku a jeden deň bol sviatok. Trebars 1.január vychádzal
v pracovný deń v pondelok/. Vo februári a marci odpracova po 160 hodín / po 20 pracovných dní, žiadna dovolenka ani sviatky neboli/.O mzde som napísal vyššie. Ako je mu potrebné počítať
dovolenku a sviatky na 2. štvrťrok ak vychádzam z 1. štvrťroka?
Február, marec mzda 12 000 Sk. V januári výplata 13 000 Sk , z toho 6000 Sk za 10 odpracovaných dní /teda 80 hodín/a 7 000 Sk za 9 dní dovolenky a jeden deň sviatku.
PS: Aj keď ste možno nepochopili celkom a nevyjadril som sa celkom v odborných výrazoch, možno prídete na to ako som to myslel...
Daria25
12.08.08,08:16
Prosím Vás rátajú sa na výpočet dovolenkového priemeru aj sviatky, dovelenka a nadčasy .Dakujem
brm
12.08.08,08:33
do vymeriavacieho základu pre výpočet priemernej hodinovej mzdy vstupujú zložky mzdy ktoré sú za ODPRACOVANÚ dobu...tj. základná mzda, odmeny, prémie...náhrady za dovolenky, platené voľná, návštevy lekárov do vymeriavacieho základu nevchádzajú...takisto ani náhrada za 10 dní pn ktoré ti hradí zamestnávateľ...nech ma niekto doplní ak som niečo vynechala