jess
14.01.08,15:48
Viem, že sa dá SRO zapísať do OR elektronicky a vyjde to cenovo vraj o polovicu lacnejšie (počula som v TV). Celý deň však kukám ako na to a neviem sa pohnúť. Robil to už niekto z vás ? Aký je prosím postup ? Neviem to na stránke OR nájsť, žiadne info.
Zoltán Kovács
14.01.08,14:57
Na stránke www.orsr.sk (http://www.orsr.sk) máš na hlavnej stránke od spodu druhý link.
jess
14.01.08,15:24
No, to mám všetko prejdené...tak som postupovala v roku 2004, keď som zakladala prvú SRO...potom som elektronické tlačivo "návrhu ... " vytlačila, podpísala, overila a poslala na OR, ale tuším by sa podľa TV Markíza malo dať poslať tlačivo elektronickou poštou a takto sú poplatky za zápis polovičné !....Teda nie 10.000,-, ale len 5.000,-....to som počula na Markíze minulý rok, ale nikde to nemôžem nájsť ...
Zoltán Kovács
14.01.08,15:34
Denda
14.01.08,15:35
No, to mám všetko prejdené...tak som postupovala v roku 2004, keď som zakladala prvú SRO...potom som elektronické tlačivo "návrhu ... " vytlačila, podpísala, overila a poslala na OR, ale tuším by sa podľa TV Markíza malo dať poslať tlačivo elektronickou poštou a takto sú poplatky za zápis polovičné !....Teda nie 10.000,-, ale len 5.000,-....to som počula na Markíze minulý rok, ale nikde to nemôžem nájsť ...

tento link :http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=721
jess
14.01.08,16:05
tento link :http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=721
... dík Deni:)...takže, keďže nemáme zaručený elektronický podpis:cool: , tak neušetríme na poplatkoch nič a posielame zápis "klasicky", papierovou formou ...
Viem, že s tým elektr.podpisom sú tortúry a tiež to niečo stojí, takže v konečnom dôsledku aj tak nič neušetrím...
jess
14.01.08,20:09
Ak by predsa len niekto chcel o tom vedieť viac ako sa to robí, prikladám jeden link, ktorý som našla k tejto téme : http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/more.asp?NewsID=55093

Mňa to už prešlo :cool:
vladenl
23.01.08,16:16
Je to výhodné hlavne pre toho, kto podáva viacej návrhov do OR ročne (advokátske kancelárie), a samozrejme pre toho kto používa elektronický zaručený podpis aj na iné účely(el.podanie nie je jediný dôvod si ho zaobstarať).

Postup je vysvetlený na portal.gov

Osobne využívam služby el. podateľne skoro 3 mesiace a podanie v papierovej podobe už nerobím vôbec (ani kolegovia). Šetríme peniaze klientom (polovičný poplatok). O šetrení času by som zatial nehovoril, nakoľko treba všetky prílohy skenovať, čo zaberie častokrát viac času ako cesta do podateľne súdu, respektíve na poštu.

Osobne verím, že sa táto služba ujme
Stefan2005
23.01.08,17:02
tento link :http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=721

Denda, vďaka za link, našiel som tam aktuálne info - prikladám:

"Od 1. 1. 2008 vzniká fyzickej osobe zapísanej do obchodného registra a fyzickej osobe, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby nová povinnosť pri predkladaní riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky, konsolidovanej účtovnej závierky a priebežnej účtovnej závierky zapísanej osoby, výročnej a audítorskej správy zapísanej osoby, zároveň predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil. "
Takže už nezabudnúť priložiť nové písomné vyhlásenie....
KEJKA
16.02.08,20:39
poplatky na zápis sro sa zvýšili z 10000 na 15000 Sk..............?
Petra29
16.02.08,20:54
Nie, ten prameň http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/more.asp?NewsID=55093 je jednak starý z aug.07 a jednak tie poplatky ani vtedy neboli v takejto výške. V tom druhom linku portal.gov. je to v poriadku
KEJKA
17.02.08,06:10
ďakujem, hádam by stálo za to, ak by odpovede neuvádzali linky staré, ak odpoveď má byť aktuálna.
mojto
18.02.08,19:02
Denda, vďaka za link, našiel som tam aktuálne info - prikladám:

"Od 1. 1. 2008 vzniká fyzickej osobe zapísanej do obchodného registra a fyzickej osobe, ktorá je oprávnená konať v mene zapísanej právnickej osoby nová povinnosť pri predkladaní riadnej individuálnej účtovnej závierky a mimoriadnej individuálnej účtovnej závierky, konsolidovanej účtovnej závierky a priebežnej účtovnej závierky zapísanej osoby, výročnej a audítorskej správy zapísanej osoby, zároveň predložiť písomné vyhlásenie, či predkladané listiny príslušný orgán schválil, alebo neschválil. "
Takže už nezabudnúť priložiť nové písomné vyhlásenie....

Na predloženej riadnej individuálnej účtovnej závierke je predsa uvedené, že bolo schválené dňa ...
V akej forme má byť to písomné vyhlásenie? overené notárom?
Vďaka.
Monika Durisova
19.02.08,09:59
Reagujem na tortúry so získaním "elekronického podpisu". Najskôr to uvedenie do odbornej roviny, čiže nejde o elektronický podpis ale o zaručený elektronický podpis (ďalej len ZEP) a ten sa vytvára pomocou kvalifikovaného certifikátu. K tomu, aby sa takýto certifikát mohol pre záujemcu vyhotoviť, je potrebné len jediné. Navštíviť ktorúkoľvek z akreditovaných certifikačných autorít a predložiť dva doklady totožnosti. Certifikát na vytvorenie ZEPu je vyhotovený v režime on-line, takže celý proces Vás časovo bude stáť maximálne 20 minút. Záleží od šikovností pracovníkov danej inštitúcie:-) Čo sa týka ceny, cena je max. do 2500 Sk bez DPH (jednorázový poplatok, v ďalších rokoch platíte už len za certifikát, cena je max. 800 Sk bez DPH). takže či ušetríte alebo nie, prepočty si musíte urobiť Vy. Keď už budete mať certifikát na ZEP, môžete ho využiť aj na podávania daňových priznaní elektronicky. Tiež ušetríte čas, čas sú peniaze, takže aj peniaze. ZEP ale nie je to jediné, čo potrebujete, aby ste mohli z OR komunikovať elektronicky. Linka, ktorú uvidol jess, je fajn. K tomu, aby ste sa mohli úspešne zaradiť do tohto "projektu" však potrebujete vykonať minimálne toto:Získať kvalifikovaný certifikát, Vlastniť aplikáciu na overovanie ZEP, Vlasniť aplikáciu (príp. licencie aplikácie) na podpisovanie ZEP,Zaregistrovať sa na OR SR.
eurobasi
12.09.09,16:29
V predchádzajúcej odpovedi Moniky Ďurišovej je uvedené, čo všetko je potrebné na to, aby sa fyzická osoba mohla podpisovať zaručeným elektronickým podpisom. Skúsim to zosumarozovať a pridať ešte niektoré veci a následne opíšem postup aj vlastnú skúsenosť s podaním návrhu na zaregistrovanie s. r. o. v obchodnom registri. Zdôrazňujem, že píšem o zaručenom elektronickom podpise.

Teda,

1. treba si vybrať certifikačnú autoritu. To je firma, ktorá má oprávnenie na vydávanie certifikátov a všelijakých verejných a súkromných kľúčov... tomu veľmi nerozumiem. Všetky certifikačné autority sú uvedené na stránke Národného bezpečnostného úradu nbusr.sk.

2. U certifikačnej autorite si treba kúpiť jednak hardvér (ja mám tzv. token, čo je zariadenie pripomínajúce bežný USB kľúč; asi všetky hardvéry sa pripájajú k počítaču cez USB rozhranie), a niekoľko licencii na softvér. Jednak softvér na ovládanie toho hardvéru, elektronický certifikát, dobré je mať softvér aj na tzv. časovú pečiatku (vlastne je to nevyhnutné) a možno aj iné softvéry. Zamestnanec certifikačnej autority poradí. Správne je vyššie poznamenané, že treba nejaké doklady totožnosti, už sa nepamätám, či vyžadovali dva, ale je to možné. Celé to stálo niečo vyše 100 €.

3. Hardvér aj všetky softvéry sa nainštalujú do počítača. Žiaľ, tie, ktoré som si kúpil, fungujú len v prostredí Windows (na komunikáciu s registrovým súdom je dokonca nevyhnutný MS Internet Explorer).

4. Treba navštíviť stránku Ústresného portálu verejnej správy (ÚPVS portal.gov.sk) a tam vyplniť žiadosť o registráciu. Vyplnenú žiadosť je potrebné podpísať zaručeným elektronickým podpisom (ak sa dobre pamätám, časová pečiatka nie je potrebná), následne sa žiadosť vytlačí.

5. S vytlačenou žiadosťou treba navštíviť najbližšieho (alebo hoci aj najvzdialenejšieho) notára. Notár o. i. spíše notársku zápisnicu, ktorej obsah si nepamätám, a osvedčí aj nejaký rukou urobený podpis, tuším na tej vytlačenej žiadosti.

6. Vytlačenú žiadosť upravenú notárom a notársku zápisnicu treba poslať na adresu ÚPVS.

7. Treba počkať na správu od ÚPVS doručenú na internetovú stránku ÚPVS, ktorá obsahuje oznam o osvedčení elektronického podpisu. Teraz sa už zaručený elektronický podpis môže veselo používať.

Ideme zakladať s. r. o. Dajme tomu, že ju zakladáme na základe splnomocnenia pre niekoho iného.

8. Ak Vás zakladateľ splnomocní / zakladatelia splnomocnia aj na spísanie spoločenskej zmluvy / zakladateľskej listiny, tak ju spíšete Vy. V elektronickej podobe. Pozor, musíte ju uložiť do formátu RTF. (Použiteľný je aj formát PDF, ale iba niektoré staršie verzie, nie aktuálna. Formát DOC je nepoužiteľný!) Dokument so spoločenskou zmluvou / zakladateľskou listinou podpisujete v mene zakladateľa / zakladateľov Vy, nie však rukou, ale zaručeným elektronickým podpisom. (Nepamätám sa, či je potrebná aj časová pečiatka, ale asi áno.)

9. Písomné dokumenty, ktoré podpisuje zakladateľ / podpisujú zakladatelia a podobné, ako splnomocnenie, vyhlásenie správcu vkladu, podpisový vzor konateľa / konateľov a pod. sa oskenujú ("prevedú do elektronickej podoby"). Zasa treba dať pozor na formát, formát JPG nie je dovolený. Medzi povolené formáty patrí TIFF. Po oslenovaní všetkých dokumentov sa ich elektronická verzia podpíše Vašim zaručeným elektronickým podpisom. (Dôležitá poznámka: pri skenovaní môže vzniknúť problém so živnostenskými listami, najmä ak má budúca eseróčka veľa živnostenských oprávnení. Odporúčam oskenovať všetky živnostenské listy po jednom a nejakým softvérom čo najviac zmenšiť objem bajtov dokumetu, ale tak, aby bol dostatočne dobre čitateľný. Celý návrh nemôže mať viac ako 15 MB.)

10. Pristúpime k vyplneniu elektronickej verzie formuláru návrhu na zápis s. r. o. do obchodného registra. Bežným postupom ho treba vyplniť. Vyplnený formulár návrhu treba uložiť do formátu RTF. (Netreba sa ľakať toho, že v tomto formáte niektoré údaje nie sú čitateľné.) Formulár vo formáte RTF podpíšete zaručeným elektronickým podpisom (tuším treba aj časovú pečiatku, ale istý si nie som). Pri podpisovaní uvidíte, že dokument odrazu obsahuje všetko, čo obsahoval v predchádzajúcom DOC formáte; teda aj to, čo sa v RTF formáte javilo ako nečitateľné.

11. Všetky dokumenty máme už podpísané zaručeným elektronickým podpisom. (Žiadny podpis nemusí osvedčovať notár ani nikto iný.) Pristupujeme k podaniu návrhu. Otvoríme si v MS Internet Explorer stránku ÚPVS portal.gov.sk, prihlásime sa a vyhľadáme elektronickú službu, v ktorej sa tieto podania robia. Stránka nás sama naviguje čo máme robiť, teda čo kde vyplniť a aké dokumenty pridávať. (Keďže na stránke je medzi povinnými dokumentami miesto iba na jeden živnostenský list, ostatné oskenované živnostenské listy pridáme ako nepovinné dokumenty). Keď sme už všetky dokumenty pridali, klikneme na "ďalej" (alebo na inak nazvaný hypertextový odkaz). Portál si priložené dokumenty načíta. Následne Vám ukáže Vaše podanie. Ešte ho môžete upravovať, teda pridávať alebo odoberať dokumenty. V poslednom kroku, teda keď sa podanie už odosiela, asi tiež treba použiť zaručený elektronický podpis (ale presne si to nepamätám).

12. Súdny poplatok. Ten zaplatíte po výzve, ktorú dostanete v elektronickej správe cez ÚPVS. V správe sú uvedené všetky údaje potrebné na zaplatenie. V tejto chvíli je veľmi výhodné použiť elektronické bankovníctvo. Dá sa však zájsť aj do banky a tam zadať platobný príkaz alebo na poštu a zaplatiť použitím peňažného poštového poukazu U. Kolkové známky sa použiť nedajú. Súdny poplatok je polovičný v porovnaní s klasickým podaním návrhu na zápis, teda v prípade s. r. o. je to okolo 160 €.

13. Po pripísaní platby na daný účet štátu začína plynúť päťdňová lehota na vykonanie zápisu spoločnosti do obchodného registra. Tam už je postup úplne klasický. Aj oznámenie o zápise s potvrdenou spoločenskou zmluvou / zakladateľskou listinou Vám príde poštou.

Moja skúsenosť

Mám skúsenosť o Okresným súdom Nitra. Vyššie popísaným spôsobom som zakladal s. r. o. ako splnomocnenec pre inú osobu. Zakladateľ bol a spoločník teraz už je iba jeden. Súd návrh zamietol. Mal som v návrhu nejaké hlúpe chyby, ako nesprávne napísané priezvisko, omyl v rodnom čísle a podobne. Ale jeden z dôvodov zamietnutia bolo aj to, že podpis na splnomocnení nie je osvedčený a ani podpis na zakladateľskej listine nie je osvedčený. Podal som teda námietky - opäť elektronickými prostriedkami s použitím zaručeného elektronického podpisu, v ktorých som odstránil tie hlúpe chyby. Ale pokiaľ ide o osvedčovanie podpisov, poukázal som na § 5a ods. 4 zákona č. 530/2003 Z. z. o obchodnom registri a o zmene a doplnení niektorých zákonov, podľa ktorého

"Osvedčenie pravosti podpisu navrhovateľa a pravosti podpisu splnomocniteľa, ak ide o zastúpenie na základe plnomocenstva, sa nevyžaduje."

To už súd akceptoval.

Nepríjemné bolo ešte aj to, že súd nekonal v predpísaných lehotách, ale vždy lehoty predseda súdu v súlade so zákonom a v posledný deň zákonnej lehoty, predĺžil. Takže to celé aj poriadne dlho trvalo.
eurobasi
15.09.09,13:59
Mimochodom, má niekto skúsenosť s návrhom na premenu základného imania s. r. o. a vkladu spoločníka do s. r. o. (alebo aj akejkoľvek inej obchodnej spoločnosti alebo družstva) zo slovenských korún na euro podaný elektronickými prostriedkami s použitím zaručeného elektronického podpisu (ZEP)? Najmä by ma zaujímalo, ktoré všetky podpisy treba dať osvedčiť resp. či vôbec nejaké podpisy treba dať osvedčiť.
(Mne to vychádza tak, že ak návrh podávam ako splnomocnenec, nedá sa osvedčovaniu vyhnúť ani použitím ZEP? Lebo rozhodnutie konateľa / konateľov musí konateľ / konatelia podpísať a ak on sám nemá / oni sami nemajú potrebné "náčinie" na ZEP, tak si svoj podpis musí / svoje podpisy musia nechať osvedčiť. Ale možno sa aj mýlim. Dajte vedieť, ak máte nejakú skúsenosť alebo aspoň nejaké dobré vedecké vysvetlenie veci.) Vďaka.

Roman
mi_ke
15.09.09,17:18
Mimochodom, má niekto skúsenosť s návrhom na premenu základného imania s. r. o. a vkladu spoločníka do s. r. o. (alebo aj akejkoľvek inej obchodnej spoločnosti alebo družstva) zo slovenských korún na euro podaný elektronickými prostriedkami s použitím zaručeného elektronického podpisu (ZEP)? Najmä by ma zaujímalo, ktoré všetky podpisy treba dať osvedčiť resp. či vôbec nejaké podpisy treba dať osvedčiť.
(Mne to vychádza tak, že ak návrh podávam ako splnomocnenec, nedá sa osvedčovaniu vyhnúť ani použitím ZEP? Lebo rozhodnutie konateľa / konateľov musí konateľ / konatelia podpísať a ak on sám nemá / oni sami nemajú potrebné "náčinie" na ZEP, tak si svoj podpis musí / svoje podpisy musia nechať osvedčiť. Ale možno sa aj mýlim. Dajte vedieť, ak máte nejakú skúsenosť alebo aspoň nejaké dobré vedecké vysvetlenie veci.) Vďaka.

Roman

Navrh na premenu menovitych hodnot sa elektronicky podat neda...Mozes to poslat cez zmeny, no zaplatis si 66 €, takze ho nebudes mat zadarmo. Rozhodnutie konatelov by som ale aj tak osvecil, lebo ZEP Ti nenahradi ich osvedcene podpisy.
VODCA
04.03.10,21:46
9. Písomné dokumenty, ktoré podpisuje zakladateľ / podpisujú zakladatelia a podobné, ako splnomocnenie, vyhlásenie správcu vkladu, podpisový vzor konateľa / konateľov a pod. sa oskenujú

chcem sa opytat..mal si asi generalne plnomocenstvo...to plnomocenstvo muselo byt overene u notara (mam na mysli podpisy splnomocnencov),alebo stacilo,ze si to ty overil svojim ZEP ?

a este jedna vec...tie dalsie pisomne dokumenty podpisali oni a potom ty si ich nasnanoval a podpisal ZEP,alebo si ich na zaklade toho plnomocenstva podpisal ty a tak si ich nascanoval ?

dakujem za radu..