niky32123
14.01.08,17:17
Prajem pekný podvečer,

prišla som na niečo, ale odpoveď neviem. Som evidovaná na Úrade práce, soc. vecí a rodiny. Keďže mám 20 rokov a žijem s rodičmi, nedostávam žiadne peniaze. Bola mi, ale ponúknutá absolventská prax (1700,-) a popritom si môžem brigádne privyrobiť 3200,-. A teraz k otázkam.
1) suma 3200,- je po zdanení alebo v hrubom?
2) čo ak si privyrobím viac ako 3200,-? budem sa musieť odhlásiť z úradu práce? ak áno, v tom prípade bude za mňa odvádzať zdravotnú tá firma, u ktorej vykonávam brigádnicku činnosť?

Dúfam, že to pochopíte :) Ďakujem :)
Zoltán Kovács
14.01.08,16:19
Prajem pekný podvečer,

prišla som na niečo, ale odpoveď neviem. Som evidovaná na Úrade práce, soc. vecí a rodiny. Keďže mám 20 rokov a žijem s rodičmi, nedostávam žiadne peniaze. Bola mi, ale ponúknutá absolventská prax (1700,-) a popritom si môžem brigádne privyrobiť 3200,-. A teraz k otázkam.
1) suma 3200,- je po zdanení alebo v hrubom? v hrubom
2) čo ak si privyrobím viac ako 3200,-? budem sa musieť odhlásiť z úradu práce? ak áno, v tom prípade bude za mňa odvádzať zdravotnú tá firma, u ktorej vykonávam brigádnicku činnosť? ak zárobok bude vyšši ako 3200 tak ÚP ťa automaticky vyradí, a ZP si budeš musieť platiť sama, nakoľko dohody (DoVP, DoPČ) nezakladajú účasť na zdravotnom a ani sociálnom poistení.

Dúfam, že to pochopíte :) Ďakujem :)

................................
STRELEC
14.01.08,16:22
Prajem pekný podvečer,

prišla som na niečo, ale odpoveď neviem. Som evidovaná na Úrade práce, soc. vecí a rodiny. Keďže mám 20 rokov a žijem s rodičmi, nedostávam žiadne peniaze. Bola mi, ale ponúknutá absolventská prax (1700,-) a popritom si môžem brigádne privyrobiť 3200,-. A teraz k otázkam.
1) suma 3200,- je po zdanení alebo v hrubom? Je to v hrubom. Brutto.
2) čo ak si privyrobím viac ako 3200,-? budem sa musieť odhlásiť z úradu práce? Áno, ak uzatvoríš pracovnú zmluvu. Pokiaľ to bude príjem na základe DVP, tak nie. Úrad práce Ti však bude chcieť "šiahnuť" na Tvoj príjem. Podpora , resp. soc. dávky sa Ti budú pri prevýšení sumy 3.200.- Sk krátiť. Zarábaj, ale s mierou :):). ak áno, v tom prípade bude za mňa odvádzať zdravotnú tá firma, u ktorej vykonávam brigádnicku činnosť? Nie. Tá s tým nič nemá. Pri DVP nemá povinnosť zrážať zdr. poistenie

Dúfam, že to pochopíte :) Ďakujem :)
niky32123
14.01.08,16:30
Lenže ja nedostávam z úradu žiadne peniaze, ani podporu, ani sociálku. nič. však je predsa na svete "skvelý" zákon: pokiaľ bývam s rodičmi a nemám viac ako 26 rokov, od úradu práce nemám nárok na žiadne peniaze.
Lydka R
14.01.08,16:39
Prajem pekný podvečer,

prišla som na niečo, ale odpoveď neviem. Som evidovaná na Úrade práce, soc. vecí a rodiny. Keďže mám 20 rokov a žijem s rodičmi, nedostávam žiadne peniaze. Bola mi, ale ponúknutá absolventská prax (1700,-) a popritom si môžem brigádne privyrobiť 3200,-. A teraz k otázkam.
1) suma 3200,- je po zdanení alebo v hrubom? Je to v hrubom. Brutto.
2) čo ak si privyrobím viac ako 3200,-? budem sa musieť odhlásiť z úradu práce? Áno, ak uzatvoríš pracovnú zmluvu. Pokiaľ to bude príjem na základe DVP, tak nie. Úrad práce Ti však bude chcieť "šiahnuť" na Tvoj príjem. Podpora , resp. soc. dávky sa Ti budú pri prevýšení sumy 3.200.- Sk krátiť. Zarábaj, ale s mierou :):). ak áno, v tom prípade bude za mňa odvádzať zdravotnú tá firma, u ktorej vykonávam brigádnicku činnosť? Nie. Tá s tým nič nemá. Pri DVP nemá povinnosť zrážať zdr. poistenie

Dúfam, že to pochopíte :) Ďakujem :)

Suma 3200,- je maximum, čo môže evidovaný nezamestnaný zarobiť. Ani o korunu viac.
Podpora sa nekráti, ostáva v plnej priznanej výške.
Dávky v hmotnej núdzi (sociálka) sa krátia vždy o zarobené peniaze (ktoré môžu byť max. 3200).

http://www.porada.sk/t62160-dohoda-evidencia-na-urade-prace.html
Jana Motyčková
15.01.08,08:39
Lenže ja nedostávam z úradu žiadne peniaze, ani podporu, ani sociálku. nič. však je predsa na svete "skvelý" zákon: pokiaľ bývam s rodičmi a nemám viac ako 26 rokov, od úradu práce nemám nárok na žiadne peniaze.
Peniaze od úradu práce nesúvisia s bývaním s rodičmi ale s predchádzajúcim poistením v nezamestynanosti buď zo zamestannia alebo z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. S bývaním s rodičmi súvisia sociálne dávky. Aj keď nedostávaš podporu v nezamestannosti, kým si evidovaná na ÚP, štát za teba platí zdravotné poistenie. Ak by ťa vyradili z evidencie na ÚP (napr. z dôvodu, že si zarobila na dohody viac ako 3200 Sk), tak zdravotné poistenie si budeš musieť platiť sama.
Katy a R
16.01.08,12:23
Peniaze od úradu práce nesúvisia s bývaním s rodičmi ale s predchádzajúcim poistením v nezamestynanosti buď zo zamestannia alebo z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. S bývaním s rodičmi súvisia sociálne dávky. Aj keď nedostávaš podporu v nezamestannosti, kým si evidovaná na ÚP, štát za teba platí zdravotné poistenie. Ak by ťa vyradili z evidencie na ÚP (napr. z dôvodu, že si zarobila na dohody viac ako 3200 Sk), tak zdravotné poistenie si budeš musieť platiť sama.

trošku upresním...
peniaze zo SP (dávky v nezamestnanosti - podpora) nesúvisia s bývaním u rodičov. Peniaze z UPSVaR (dávky v hmotnej núdzi) ... tie áno.
Lydka R
16.01.08,12:30
trošku upresním...
peniaze zo SP (dávky v nezamestnanosti - podpora) nesúvisia s bývaním u rodičov. Peniaze z UPSVaR (dávky v hmotnej núdzi) ... tie áno.

Doplním
http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument