ilbi
14.01.08,16:21
Je DPH pri poistnom, napr. za firemne vozidla (havrijne a PZP) odpocitatelna? Treba poziadat poistovnu o vycislenie zakladu a DPH?
Johanka
14.01.08,15:23
Poisťovacie služby sú od dane z pridanej hodnoty oslobodené. Nie je čo vyčíslovať ;).
ilbi
14.01.08,15:24
Aha:) tak dakujem:rolleyes:
Llívia
18.05.10,08:03
Poisťovacie služby sú od dane z pridanej hodnoty oslobodené. Nie je čo vyčíslovať ;).

Firma má autá na lízing. V rámci lízingu je aj zákonné a havarijné poistenie. Jedna spoločnosť na poistenie DPH nedáva, druhá áno. Podľa mňa je poistné od DPH oslobodené ták, ako napísala Johanka. Alebo sa mýlim? Mám žiadať od lízingovky opraviť splátkový kalendár (zostáva tam už len nejakých 6 splátok)?
jeso
18.05.10,08:11
mam tiež z leazingovky splátkový kalendár , tiež si dávajú DPh na poistné, mala som danovú kontorlu -kde sa na to kontrolor pýtal - nakolko DPh nechcel uznať v odpočte -
leasingovka podla vysvetlenie- oni službu poistenie poskytujú za protihodnotu a musia odviesť DPh a zároven odberatel si môže uplatniť DPh na odpočte - danovák to na základe uvedeného uznal
evita
18.05.10,08:36
Prikladám odpoveď z DR SR z 6. mája 2010 na môj dopyt ohľadom DPH k poistnému za autá a diaľničné nálepky pri "prefakturácii".

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V zmysle § 22 ods. 1 a 2 zákona o DPH základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňajú aj
a) iné dane, clá a poplatky vzťahujúce sa k tovaru alebo službe,
b) súvisiace náklady (výdavky) ako napríklad provízia, náklady na balenie, náklady na prepravu a náklady poistenia POŽADOVANÉ DODÁVATEĽOM OD KUPUJÚCEHO ALEBO ZÁKAZNÍKA.
Takéto vymedzenie základu dane má zabrániť tomu, aby platiteľ dane osobitne nepožadoval úhradu za náklady, ktoré by mali správne tvoriť nákladovú položku ceny za poskytnuté plnenie (t.j. sú zahrnuté v cene plnenia, napr. v sume nájomného).
Pri aplikácii tohto ustanovenia je však potrebné vychádzať predovšetkým zo zmluvného vzťahu, t.j. čo si objednávateľ služby resp. tovaru objednal.
Ak si objednávateľ popri určitom plnení objedná aj ďalšie samostatné dodávky tovarov alebo služieb, každá dodávka má samostatný základ dane, ktorý podlieha dani.

Váš dopyt:

Spoločnosť je platiteľom DPH. Na základe Zmluvy o prenájme prenajíma inej spoločnosti dopravné prostriedky. Prenajímateľ chce nájomcovi "prefakturovať" vynaložené náklady za diaľničné nálepky a náklady za zákonné poistné za autá. Prenajímateľ náklady obdržal bez DPH. Má ich "prefakturovať" nájomcovi s DPH, alebo v takej výške ako ich obdržal - bez DPH?