Frantisek Sentelik
14.01.08,16:44
Zdravím poradcovia,

otec pracuje v jednej firme, dňa 11.1.2008 (piatok) podľa jeho zamestnávateľa hrubo porušil pracovnú disciplínu(zamestnávateľ mu povedal že ma hodinový vystup alebo niečo podobné), dnes 14.1.2008 (pondelok) v práci nebol pretože je chorý a bol u lekára. Dnes bol u svojho zamestnávateľa, že je dočasne práceneschopný,že nemôže pracovať, lenže jeho zamestnávateľ tvrdi, že on mu nemôže uhradiť PNku, kedže porušil pracovnú disciplínu, a povedal mu aby to odniesol na úrad práce.

Lenže pritom ako je podľa zákonníka práce zamestnávateľ nedoručil mojmu otcovi žiadny doklad ani list o vypovedi alebo okamžitom skončení pracovného pomeru, v ktorom mal podľa zákona skutkovo vymedziť dôvod na okamžité zrušenie pracovného pomeru či výpovede.

Prosím Vás, poradťe, čo ma moj otec teraz robit, ked mu zamestnávateľ nedal žiadny dokument o tom že skončil pracovný pomer, pričom podľa neho porušil pracovnú disciplínu, aké sú lehoty doručenia písomneho dokumentu okamžitého zrušenia PP alebo výpoveďou zamestnávateľom zamestnancovi.

Co máme teraz robiť, resp načo má otec nárok, ako to je v tejto situácii s inštituciámi ako sú sociálna poisťovňa a zdravotna poisťovňa.

Dakujem za rychle odpovede
STRELEC
14.01.08,15:58
Zamestnávateľ neurobil voči otcovi vlastne žiadny úkon. Ústne oznámenia majú váhu voľnej debaty. Potvrdenie o zahájení PN by som doručil zamestnávateľovi.
Ak zamestnávateľ má nejaký sekretariát, podateľnu alebo niečo podobné, tak tam. Prípadne by som poslal doporučene na adresu sídla zamestnávateľa "kladenku" so sprievodným listom a podpísanú zamestnancom.
Reagovať sa dá len na reálny úkon. Ak by otec obdžal výpoveď, alebo niečo iné - tak potom. Teraz nie je v podstate na čo reagovať. Jednanie onoho zamestnávateľa je však dosť zvlášte. Jemne povedané.Ale každý sme nejaký ....
ekopo
14.01.08,16:00
Predpokladám, ž ZP máš prečítaný.
Výňatok z § 70: Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.

Píšeš, že písomne zatiaľ nebolo nič urobené, tak by som sa aj podľa toho riadil. Ak PN nechce zamestnávateľ prevziať, poslal by som mu ju poštou.
ekopo
14.01.08,16:01
Peter neopisoval som :)
STRELEC
14.01.08,16:04
Peter neopisoval som :)
To mi je jasné! Ja som písal svoj občiansky názor, Ty odborné stanovisko.
Fajn je, že sa to "stretlo".
:):)
Frantisek Sentelik
14.01.08,16:28
Jedná sa teda o zamestnanca a zamestnávateľa, ktorý v podstate nemajú preštudovaný zákonník práce, čiže nevedia presne ako to má byť, zamestnávateľ sa skôr spolieha na svoju externu účtovníčku.

Takže otec ma potvrdenie o práceneschopnosti + sprievodný list zaslať na adresu sídla zamestnávateľa, kedže mu PN nechcú vo firme zobrať.

Čo robiť v prípade, že zamestnávateľ zajtra, v utorok 15.1. alebo neskor vystaví dokument o okamžitom ukončení pracovného pomeru alebo výpoveďou, mán otec nárok na PN hradenu zamestnávateľov počas 10 dní? otec vraví že vraj tam je niečo ako ochranna doba 43 dní alebo niečo take??...viete o tom niečo?

Pracovný pomer sa môže skončiť vlastne odo dňa vystavenia tohto dokumentu vo vypovednej dobe 2 mesiace, čiže to znamena ze moze ukoncit pracovný proces aj ku dňu vystavenie tohto dokumentu. ten dokument je potrebne aby zamestnávateľ osobne ci postou doručil zamestnancovi a treba tam aj podpisy oboch stran ci ako to je detailnejsie?
ekopo
14.01.08,16:38
Skús si prelúsknuť tento link : http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html konkrétne § 68 - 70. Samozrejme aj súvisiace odkazy. Bude to len na úžitok.
Frantisek Sentelik
14.01.08,16:42
jasne...ved to som si cital, ale v tom zakone to je nejak tak napisane, ze si to neviem dat do realu, ze ako to presne v skutocnosti ma byt
STRELEC
14.01.08,16:42
K nejakému tomu priestupku zo strany zamestnanca, otca, zrejme došlo. Z príspevku nevyplýva popieranie takéhoto tvrdenia zamestnávateľa. Človek sa snaží predvídať kroky "protihráča". V tomto prípade to ale považujem za predčasné. Možno napokon ani nebude čo riešiť. Prvá, emóciou zaťažená reakcia, už pominula. Vyčkal by som na ďalší vývoj. Záleží na jemných nuansách vzťahov vo firme, charakteru "porušenia pracovnej disciplíny" atď.
Situácia ostatne nevyžaduje ani po obdržaní čohokoľvek okamžitú, bezprostrednú reakciu zo strany otca, zamestnanca.
Vyčkal by som.
Frantisek Sentelik
14.01.08,16:52
V podstate došlo k nejakemu incidentu, no či sa to dá pokladať za važne porušenie pracovnej discipliny si niesom istý. Vymedzuje vobec zakon co sa moze pokladat za porusenie pracovnej discipliny alebo si to musí zamestnávatel urcit vo svojich vlastných vnútropodnikovcýh smerniciach?

Pre objasnenie situacie, zamestnávateľ nevyplatil zamestnancovi celu mzdu, lepsie povedane obabral ho o nejake peniaze, kedže otec pracuje v stavebníctve ako robotnik, vsetci vieme ako to v stavebníctve chodi s tou mzdou. Samozrejme to nebolo po prvykrat, tak otec reagoval trochu podrazdene, nekontroloval svoje emocie, a ako vychadzal od zamestnávatela, kopol vraj do nejake dlazdicky, ktora odpadla,alebo a rozbila. Je to vážne porušenie pracovnej disciplíny, z dovodu ktorej moze dať zamestnávateľ zamestnancovi vypoved ci okamzite skoncit PP?
STRELEC
14.01.08,17:00
Z takéhoto popisu situácie by som povedal, že nevznikol dôvod na okamžité zrušenie pracovného pomeru. Zrejme ani výpovedným dôvodom by táto situácia nemala byť.
ZP, žiadny zákon, nemôže vymenovať všetky životné situácie, ale táto fakt nevyzerá tak vážne.
Je to ale tiež o povahách "aktérov".
Zopakujem názor: vyčkal by som a vec by som dopredu neriešil.
Danila
14.01.08,17:05
Možno, že do dlaždičky kopol, možno sa potkol, to závisí od svedkov incidentu. V každom prípade je dôležité, či bol otec oboznámený s organizačným - pracovným poriadkom, prípadne, či taký dokument na znak oboznámenia podpísal. Býva zvykom v takej smernici popísať aj to, čo bude ZĽ považovať za porušenie, závažné porušenie pracovnej disciplíny a pod. Dôležité je aj to, aké má otec dôkazy o tom, že jeho mzda nebola, prípadne bola čiastočne vyplatená a pod. Ja by som jednoducho PN poslala podľa toho, ako Ti bolo doporučené, počkala si na výpoveď, a až na základe toho postupovala. Stavebné firmy, to je kapitola sama o sebe. Ešte mu pripomeň, či dostával stravné lístky, prípadne inú formu stravovania, ochranné pracovné prostriedky atď...., lebo tie emócie neboli len pre nič za nič. Možno.
ekopo
14.01.08,17:06
Bol by som zvedavý, čo by zamestnávatel uviedol ako dôvod v tomto prípade. Napr. "zamestnanec bezdôvodne kopol do steny, v dôsledku čoho z nej opadali kachličky". :)
Danila
14.01.08,17:22
A navyše zamestnávateľ je v zmysle §-63 ods. 5 v prípade, že chce použiť tento výpovedný dôvod - povinný oboznámiť zamestnanca s týmto dôvodom a dať mu možnosť vyjadriť sa.:)
Frantisek Sentelik
14.01.08,18:18
no v podstate to bolo tak ako som to napísal, presnejšie detaily neviem, otec bol proste dnes dost nervozny takze sa s nim tazko rozpravalo, ale viem ze urcite to nebolo pre nic za nic,

viem ze tieto emocie nesposobilo len to ze mu nevyplatil to na co mal anrok,ale je to spojene aj napr. so stravnými listkami,ktore mu zamestnávatel neposkytuje,dokonca ani dovolenku nema hradenu, a pritom vsetci dobre vieme,ze vela robotnikov robi v stavebnych firmach akoze za minimalnu mzdu,kvoli zamestnavatelovi aby mal co najnizsie odvody za zamestnancov a to vsetko na ukor zamestnancov.

no uvidim ako sa to vivinie...kazdopadne odporucim rodicom poslat PNku poštou na adresu zamestnavatela....
wagner
14.01.08,18:59
PN nech pošle na doručenku poštou a nech si to pustí z hlavy. Na úrad práce nemá prečo ísť, však tam nie je evidovaný. Keď vychladnú horúce hlavy na oboch stranách, veci sa určite vysvetlia. Ale otec by sa mal domáhať svojich práv - nárok na dovolenku aj na stravné lístky. Ak sa nedá po dobrom, treba to riešiť cez inšpekciu. Stačí tam napísať anonym, prídu si pozrieť zamestnávateľa a veľmi radi. Aspoň zarobia na pokute.
Mima4
24.01.13,19:03
Milí poraďáci, čítam tieto príspevky a chcem poprosiť o radu. Zamestnávame mäsiara, ktorý si v celku plnil pracovné povinnosti, vzťahy boli dobré, ale ku konci roka začali prichádzať sťažnosti na výrobky a zistili sme že nám mizne mäso. Niektoré výrobky nám boli vrátené a túto hodnotu som stiahla zamestnancovi. Nasledovala od neho taká reakcia, že nám v obchode odháňa zákazníkov, odporúča mäsiarstva s lepšími cenami a pod. Opäť mi to bolo podané len cez druhú ruku, nebola som toho svedkom. Sú tieto /nehmatateľné/ dôkazy /prípadne výpoveď svedka/ dôvodom na okamžité zrušenie pracovného pomeru?

ďakujem za reakciu.