linko
10.03.05,15:41
Dobrý deň, mám jednu otázočku. Človek je SZČO, za minulý rok mal príjem necelých 50.000,- teda nie je v roku 05 povinný platiť si odvody. Keďže jeho vek je 48 rokov - má teda dosť krátku dobu do dôchodku. Poraďte mi aké odvody je dobre si zaplatiť ako dobrovoľný platiteľ, aby mu nevyšiel len minimálny dôchodok. A ak si nebude platiť vôbec tak aj táto doba ako SZČO sa mu započítava do dôchodku? Ďakujem za odpoveď ,,,Linko
via
10.03.05,15:13
myslim, ze pokial neplati, tak do dochodku sa mu to nezapocitava.
vysku odvodov by si mal stanovit podla vlastneho uvazenia, aby to aj stihal platit. a pripadne by som uvazovala aj inymi moznostami, ako si setrit na dochodok.
linko
12.03.05,15:48
ešte jedna otázočka, nezapočítava sa mu ani odpracovaná doba?
Monica
12.03.05,16:53
Obdobie,počas ktorého SZČO neplatí odvody do sociálnej poisťovne,sa nezaráta do odpracovaných rokov.
Jozef Mihál
13.03.05,17:39
linko, vo veku 48 rokov uvažovať o dobrovoľnom dôchodkovom poistení a ešte k tomu ako SZČO, nie je dobrá voľba. Výška týchto odvodov je 28,75% a takto vložený "vklad" sa dotyčnému neoplatí už pri dnešných parametroch vzorca pre výpočet dôchodkov, nie ešte keď sa tento vzorec časom "pokazí". Treba tie peniaze radšej investovať a dajme tomu 12000 ročne vložiť na v daňovej reči "účelové sporenie".
linko
17.03.05,14:42
Ďakujem za odpoveď.