Marcela80
14.01.08,18:55
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu ohladom Dane z motorovych vozidiel.
PO zakupila osobny automobil v Auguste 2007. Vyplyva jej z toho nejaka oznamovacia povinnost DÚ? Dalej by som rada vedela, ci PO musi do konca Januara 2008 podat danove priznanie? Poradte mi prosim ake tlacivo.
A posledna otazka je aky je rozdiel medzi cestnou danou a danou z motorovych vozidiel? Pri kupe spominaneho auta prihlaseneho na firmu, ktora dan sa tyka PO?

Dakujem velmi pekne za rady

Marcela:)
Zoltán Kovács
14.01.08,18:00
Zoltán Kovács
14.01.08,18:01
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu ohladom Dane z motorovych vozidiel.
PO zakupila osobny automobil v Auguste 2007. Vyplyva jej z toho nejaka oznamovacia povinnost DÚ? Do 15 dni od zaradenia podávať daňové priznanie a zaplatiť daň z MV.Dalej by som rada vedela, ci PO musi do konca Januara 2008 podat danove priznanie? Poradte mi prosim ake tlacivo.
A posledna otazka je aky je rozdiel medzi cestnou danou a danou z motorovych vozidiel? Pri kupe spominaneho auta prihlaseneho na firmu, ktora dan sa tyka PO?

Dakujem velmi pekne za rady

Marcela:)

...............................
Johanka
14.01.08,18:28
Cestná daň sa po novom - teda už aspoň tri roky volá daň z MV ;).
Ostatné nájdeš v odporúčaných témach.
STRELEC
14.01.08,18:30
Nemyslím, že "marcela" sa pýtala až tak celkom vážne? Že nie??
Zoltán Kovács
14.01.08,18:42
Nemyslím, že "marcela" sa pýtala až tak celkom vážne? Že nie??

Neviem, neviem......
Žačka
15.01.08,05:54
XX je s.r.o., ktorá využíva dve autá na podnikanie. Ak som tomu dobre porozumela, tak v tomto roku 2008 nebude platiť cestnú daň, ale zaplatí ju v 1/2009? /ak nepresiahne hodnotu 20 000)
Z akého dôvodu je vlastne tento "odklad". Je to kôli zamestnancom, kt. využívajú svoje auto v podniku zamestnávateľa?
STRELEC
15.01.08,06:01
XX je s.r.o., ktorá využíva dve autá na podnikanie. Ak som tomu dobre porozumela, tak v tomto roku 2008 nebude platiť cestnú daň, ale zaplatí ju v 1/2009?
Z akého dôvodu je vlastne tento "odklad". Je to kôli zamestnancom, kt. využívajú svoje auto v podniku zamestnávateľa?Podľa mňa skôr kôli tomu, aby aj DMV mala charakter priznania a nie "poplatku vopred".
liba2
15.01.08,06:02
XX je s.r.o., ktorá využíva dve autá na podnikanie. Ak som tomu dobre porozumela, tak v tomto roku 2008 nebude platiť cestnú daň, ale zaplatí ju v 1/2009?
Z akého dôvodu je vlastne tento "odklad". Je to kôli zamestnancom, kt. využívajú svoje auto v podniku zamestnávateľa?
Nie cestnú daň ale daň z motorových vozidiel.:)
Všetko rieši zákon, teda aj platenie dane. Nejde o odklad, ale zákonom stanovený termín na zaplatenie dane z MV.
Prečítaj si link v predchádzajúcich príspevkoch.
bui
19.01.08,21:41
Auto sme si obstarali v decembri 2007. Dan z motor. vozidiel na zvysok roka 2007 bola uhradena postovou poukazkou 2.1.2008...ako to mam zauctovat?
Ide o naklad roku 2007 predpokladam Vydavok nastal v roku 2008. Zauctujem to v roku 2007 do nakladov suvztazne s vydavkom bud. obdobi?...Moze mi niekto poradit?...vyzera to byt jednoduchy uct. pripad, a sama som na seba nahnevana ze si neviem rady...
Zoltán Kovács
19.01.08,22:19
Auto sme si obstarali v decembri 2007. Dan z motor. vozidiel na zvysok roka 2007 bola uhradena postovou poukazkou 2.1.2008...ako to mam zauctovat?
Ide o naklad roku 2007 predpokladam Vydavok nastal v roku 2008. Zauctujem to v roku 2007 do nakladov suvztazne s vydavkom bud. obdobi?...Moze mi niekto poradit?...vyzera to byt jednoduchy uct. pripad, a sama som na seba nahnevana ze si neviem rady...


531/345 predpis záväzku dane z MV v r. 2007
345/211 úhrada v r.2008
bui
20.01.08,20:01
Dakujem. No chcem sa este spytat, jeden z konatelov bol odovzdat na dan. urade dan. priznanie, no neurobil kopiu. Teda jediny doklad ktory mam je postova poukazka o zaplateni dane. Tento doklad bude sluzit ako podklad k uhrade uctovanej v roku 2008. Aky podklad vsak mam zalozit k uctovaniu predpisu dane v roku 2007, ked nic ine nemam?
Zoltán Kovács
20.01.08,20:05
Dakujem. No chcem sa este spytat, jeden z konatelov bol odovzdat na dan. urade dan. priznanie, no neurobil kopiu. Teda jediny doklad ktory mam je postova poukazka o zaplateni dane. Tento doklad bude sluzit ako podklad k uhrade uctovanej v roku 2008. Aky podklad vsak mam zalozit k uctovaniu predpisu dane v roku 2007, ked nic ine nemam?

A nedal si potvrdiť ani odovzdanie? Treba si vypítať kópiu z DÚ.
liba2
21.01.08,03:23
Dakujem. No chcem sa este spytat, jeden z konatelov bol odovzdat na dan. urade dan. priznanie, no neurobil kopiu. Teda jediny doklad ktory mam je postova poukazka o zaplateni dane. Tento doklad bude sluzit ako podklad k uhrade uctovanej v roku 2008. Aky podklad vsak mam zalozit k uctovaniu predpisu dane v roku 2007, ked nic ine nemam?Predpokladám, že niesol Daňové priznanie k DzMV. Vyplnila by som tlačivo ešte raz, vrátane podpisov tak ako na origináli - pre účtovníctvo. Potvrdenie o prevzatí máte aj tak na osobitnom papieri.
grupe
21.01.08,08:32
Chcem sa opýtať, či sa daňové priznanie k dani z motorových vozidiel musí podať za každé nové auto, ktoré sa začne používať. U nás sa prvé tri mesiace roka 2007 používali iné autá. Na začiatku roka sa podali DP a aj zaplatili dane. a čo ďalej? mali sme pri výmene áut podať DP a zaplatiť znovu daň?? ale to by sme platili vlastne duplicitne, ked tie prvé sa už nepoužívali, je nejaké zúčtovanie alebo čo?? poradí niekto??
liba2
21.01.08,08:45
Chcem sa opýtať, či sa daňové priznanie k dani z motorových vozidiel musí podať za každé nové auto, ktoré sa začne používať. U nás sa prvé tri mesiace roka 2007 používali iné autá. Na začiatku roka sa podali DP a aj zaplatili dane. a čo ďalej? mali sme pri výmene áut podať DP a zaplatiť znovu daň?? ale to by sme platili vlastne duplicitne, ked tie prvé sa už nepoužívali, je nejaké zúčtovanie alebo čo?? poradí niekto??áno, za každé nové vozidlo vo firme bolo treba podať daň.priznanie k DzMV, vypočítať alikvotnú daň. Súčasne poslať oznámenie DÚ, ktoré vozidlo sa prestalo používať. Rozdiel medzi novou daňou a "nevyužítou" za staré vozidlo doplatiť, alebo požiadať o vrátenie. To sa bežne robí. DÚ na zapísanie vozidla do ich systému musí mať o vozidle všetky údaje pre určenie dane.
V r. 2007 sa postupovalo ako som popísala, nerobilo sa žiadne zúčtovanie.
Od 1.12.2007 je zmena zákona o DzMV, treba naštudovať a urobiť podľa nových pravidiel.
bui
21.01.08,12:22
Predpokladám, že niesol Daňové priznanie k DzMV. Vyplnila by som tlačivo ešte raz, vrátane podpisov tak ako na origináli - pre účtovníctvo. Potvrdenie o prevzatí máte aj tak na osobitnom papieri.

Nemam potvrdenie o prevzati:(, mam len postovu poukazku o zaplateni dane.

Konatel tvrdi, ze si pytal kopiu, lebo ju zabudol urobit a oni ze sa nanho nechapavo pozreli, ze na co to chce fotit, ved to odovzdal. On netusil ze treba uctovat nejaky predpis dane, myslel ze staci doklad ze to zaplatil. Takze nemam nic len tu poukazku.
martina2006
21.01.08,12:24
Chcem sa opýtať, ak SZCO používa vlastné vozidlo pre firmu je potrebné oznámiť DU, že bude auto používať aj v roku 2008, alebo iba do 31.1.2009 zaplatí daň z motorových vozidiel za rok 2008?
Auto bolo používané pre firmu a platená DzMV aj v minulom roku.Ďakujem.
Tweety
21.01.08,12:28
Chcem sa opýtať, ak SZCO používa vlastné vozidlo pre firmu je potrebné oznámiť DU, že bude auto používať aj v roku 2008, alebo iba do 31.1.2009 zaplatí daň z motorových vozidiel za rok 2008?
Auto bolo používané pre firmu a platená DzMV aj v minulom roku.Ďakujem.
V DP sa nič nemení, oznamov.povinnosť nemá, ostáva len daň z MV zaplatiť v januári 09.
bui
21.01.08,21:11
Nemam potvrdenie o prevzati:(, mam len postovu poukazku o zaplateni dane.

Konatel tvrdi, ze si pytal kopiu, lebo ju zabudol urobit a oni ze sa nanho nechapavo pozreli, ze na co to chce fotit, ved to odovzdal. On netusil ze treba uctovat nejaky predpis dane, myslel ze staci doklad ze to zaplatil. Takze nemam nic len tu poukazku.

Vraciam sa k mojmu problemu. Co robit? Co dat ako podklad k internemu dokladu o predpise dane?
liba2
21.01.08,21:33
Nemam potvrdenie o prevzati:(, mam len postovu poukazku o zaplateni dane.

Konatel tvrdi, ze si pytal kopiu, lebo ju zabudol urobit a oni ze sa nanho nechapavo pozreli, ze na co to chce fotit, ved to odovzdal. On netusil ze treba uctovat nejaky predpis dane, myslel ze staci doklad ze to zaplatil. Takze nemam nic len tu poukazku.


Vraciam sa k mojmu problemu. Co robit? Co dat ako podklad k internemu dokladu o predpise dane?


Predpokladám, že niesol Daňové priznanie k DzMV. Vyplnila by som tlačivo ešte raz, vrátane podpisov tak ako na origináli - pre účtovníctvo. Potvrdenie o prevzatí máte aj tak na osobitnom papieri.
Snažila som sa ti poradiť - asi si to prehliadla.
Marcela80
22.01.08,20:13
Ahoj strelec, pytala som sa vazne, mozno ty si hned padol uceny z neba. Myslela som, ze hlupe otazky neexistuju a radsej sa pytat ako urobit hlupost, som uplny zaciatocnik a viac mi pomoze priklad a rada z praxe ako teoria resp. citanie zakona, aj ked viem ze je to dolezite.
Tak bud prosim Ta ohladuplny aj k inym....
Dakujem za porozumenie
Marcela
Zoltán Kovács
22.01.08,20:25
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu ohladom Dane z motorovych vozidiel.
PO zakupila osobny automobil v Auguste 2007. Vyplyva jej z toho nejaka oznamovacia povinnost DÚ? Do 15 dni sa malo podať daňové priznanie k dani z MV a zároveň aj zaplatiť pomernú časť dane Dalej by som rada vedela, ci PO musi do konca Januara 2008 podat danove priznanie? Poradte mi prosim ake tlacivo.
A posledna otazka je aky je rozdiel medzi cestnou danou a danou z motorovych vozidiel? Pri kupe spominaneho auta prihlaseneho na firmu, ktora dan sa tyka PO? Cestná daň je premenovaná na daň z mot.vozidiel.

Dakujem velmi pekne za rady

Marcela:)

Odporúčam urýchlene tú daňovú povinnosť za r.2007 spätne dať do poriadku, pokuta vas neminie. Za r. 2008 máš čas, podávať sa bude do 31.1.2009.
liba2
22.01.08,20:28
Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o radu ohladom Dane z motorovych vozidiel.
PO zakupila osobny automobil v Auguste 2007. Vyplyva jej z toho nejaka oznamovacia povinnost DÚ?
Bolo treba podať daň. priznanie k dani z motorových vozidiel (DzMV) do 15 dní od začiatku používania vozidla na podnikanie. Ak ste daň. priznanie v auguste 2007 nepodali, treba tak urobiť čím skôr, vypočítať daň a zaplatiť daň za rok 2007.
Dalej by som rada vedela, ci PO musi do konca Januara 2008 podat danove priznanie?
Ak to vozidlo z augusta je vaše jediné (asi áno), tak napravením chyby v zmysle vyššie uvedeného, už nebudete mať v januári 2008 žiadnu povinnosť.
DzMV za rok 2008 zaplatíte v januári 2009 a podáte daň. priznanie za rok 2008. Pre rok 2008 sa zmenil zákon o DzMV, treba si ho prečítať a naštudovať a podľa neho postupovať. Stačí čítať aj tu na porade , sme toho napísali už veľa.

Poradte mi prosim ake tlacivo. Tlačivo nájdeš tu: www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) alebo na každom daňovom úrade.
A posledna otazka je aky je rozdiel medzi cestnou danou a danou z motorovych vozidiel?
Je to tá istá daň, len pôvodne bol jej názov "cestá daň", teraz je to "daň z motorových vozidiel".
Pri kupe spominaneho auta prihlaseneho na firmu, ktora dan sa tyka PO?
Všetkých vozidiel - či PO, či FO - sa týka DzMV.
Dakujem velmi pekne za rady

Marcela:)
odpoveď je modrá v zadaní.
bui
23.01.08,21:31
Snažila som sa ti poradiť - asi si to prehliadla.
Ja som si to vsimla...a aj to tak chcem urobit..no vsimla som si aj vetu...potvrdenie o prevzati mate aj tak na osobitnom papieri..a to ma pomylilo...lebo potom neviem ci priznanie, ktore vyplnime a ktore nebude orazene a ani nemam potvrdenie o prevzati ci bude k niecomu...ci postaci ako podklad k uctovaniu predpisu dane
lebo ako pisem nemam ziadne potvrdenie o prevzati, nemam nic, len postovu poukazku:(
momaria
19.02.08,09:07
Dobrý deň.Mám nákladný automobil v osobnom vlastníctve,nevložený do obchodného majetku, ktorý chceme využívať v podnikaní pár dní v roku. Nie je mi jasné, či daň z mot. vozidiel musím zaplatiť v plnej výške, alebo to môžem nejak alikvotne prepočítať na dni. Môže sa stať, že ho budem využívať v mesiacoch 2,3/2008, v 4,5/2008 ho vôbec nevyužijem v podnikaní, v 6,7,8,9/2008 ho zas využijem a 10,11,12/2008 nebude využité na podnikanie alebo iba zo tri krát v mesiaci.Vidí sa mi to nespravodlivé, aby sme platili tak ako niekto, kto auto využíva v podnikaní nepretržite.