peteos
14.01.08,19:30
Ahojte!
Mám problém rozhodnúť sa,aký systém kúrenia zvoliť.
Nemám prístup k zemnému plynu.Zostáva mi PB ,alebo elektrický prúd.
Uvažujem o akumulačnom teplovodnom kúrení.
Hodí niekto oponentúru?
Zoltán Kovács
14.01.08,18:35
Ahojte!
Mám problém rozhodnúť sa,aký systém kúrenia zvoliť.
Nemám prístup k zemnému plynu.Zostáva mi PB ,alebo elektrický prúd.
Uvažujem o akumulačnom teplovodnom kúrení.
Hodí niekto oponentúru?

Som v rovnakej situácii. Mám PB zásobník a podľahové kúrenie. Pre alternatívu el.kúrenia si musíš najprv zistiť, či rozvodová sieť bude schopná utiahnúť tú spotrebu. U mňa nie, jedine keby sa vybudovala nova trafostanica.
A čo tak tepelné čerpadlo?
STRELEC
14.01.08,18:46
Keby som sa dnes budoval, tak by som uvažoval o pasívnom dome a v kombinácii s tepelným čerpadlom, vlastnou studňou (+rozvod "technickej" vody v dome).
Je to prevádzkovo veľmi dobré, ale drahééééé investične.
Zoltán Kovács
14.01.08,18:47
Keby som sa dnes budoval, tak by som uvažoval o pasívnom dome a v kombinácii s tepelným čerpadlom, vlastnou studňou (+rozvod "technickej" vody v dome).
Je to prevádzkovo veľmi dobré, ale drahééééé investične.
mimotemy Ty sa ešte potrebuješ budovať? :D Prepáč za úlet....
STRELEC
14.01.08,18:54
mimotemy Ty sa ešte potrebuješ budovať? :D Prepáč za úlet....
No práveže nepotrebujem, ale ...... To ten zvyk: čítaš otázku a povieš si: čo by som robil na jeho/jej mieste?
AndrejG
14.01.08,19:33
Keby som sa dnes budoval, tak by som uvažoval o pasívnom dome a v kombinácii s tepelným čerpadlom, vlastnou studňou (+rozvod "technickej" vody v dome).
Je to prevádzkovo veľmi dobré, ale drahééééé investične.

Pasivny dom s tepelnym cerpadlom? To je ako davat kurenie do domu na Seycheloch.
STRELEC
14.01.08,19:40
Pasivny dom s tepelnym cerpadlom? To je ako davat kurenie do domu na Seycheloch.
....... možno.
AndrejG
14.01.08,20:41
....... možno.

Pokial je naozaj pasivny, tak urcite. :D
misomiso
14.01.08,20:46
Ja v take celkom pasivne aj tak neverim. Myslim, ze take cerpadielko a krbik je potrebne v kazdom dome.
STRELEC
14.01.08,20:51
Ja v take celkom pasivne aj tak neverim. Myslim, ze take cerpadielko a krbik je potrebne v kazdom dome.
Na krb som zabudol.
Ja som bol prvé dva roky v dome bez krbu a bol som z toho nervózny. Jednak rovnako ako Cigáni mám rád oheň a jednak kúrenie sa v lete nezvykne pokaziť, skôr v zime, nie? :)

PS: stačí keď vypadne elektrika a už je zima.
misomiso
14.01.08,20:59
rovnako ako Cigáni mám rád oheň .

Ja mam asi tiez nejake Ciganske korene. Tiez milujem sex, ohen a dobru muziku...:)
AndrejG
14.01.08,21:51
Ja v take celkom pasivne aj tak neverim. Myslim, ze take cerpadielko a krbik je potrebne v kazdom dome.

To nieje o tom ci v to niekto veri alebo nie. Niekto este neveri, ze zem je gulata. :)

Cerpadlo patri do starych nezateplenych domov, nie do novostavieb. Skuste pocitat so mnou:
stary nezatepleny dom, naklady na kurenie 50 tis. rocne, uspora po instalacii tep. cer. 30-40tis. rocne.

novy dobre izolovany dom, naklady na kurenie 10-20 tis. rocne, uspora s tep. cer. 7-13tis. rocne.

pasivny dom, naklady na kurenie 5-6tis. rocne, teplovzdusne kurenie(kazde ine su peniaze splachnute do zachoda). Prerabat cele kurenie na klasicke, aby sa dalo kurit tep. cerpadlom a usetrit 3-4tis. za rok?? Navratnost 100-200 rokov.


Co sa tyka krbu, na efekt je dobry, ale na kurenie? A s tep. cerpadlom? Investicia za pol miliona aby clovek usetril 10-15tis. rocne? A este si spinil obyvacku neustalou manipulaciou s drevom? Chlapi, ked neviete co s peniazmi, posielajte mi na ucet.
STRELEC
14.01.08,22:03
S tým čerpadlom budeš mať asi pravdu. Čo sa týka krbu, to je niečo iné. Jedna vec je prísna účelnosť, druhá - uspokojenie nejakej potreby (aj za cenu nejakých nákladov, či nejakého obťažovania = odstraňovanie popola).
Funkčnosť Ti splní aj váza za tri tisícky aj sklo od zaváraniny. Ale to sklo od zaváraniny si do obývačky nedáš.
(Neber ma za v príklade moc za slovo, lebo aj sklo od zaváraniny zaujímavo ozdobené ...). Ale vieš, čo so chcel povedať.
Pri krbe ma jeho čistenie (a iné obslužné činnosti) až tak netešia, ale proste sú nutným zlom.

PS: ... a ten pocit bezpečia! (drevo na 2-3 zimy :). .... a ten zvuk kozubu ...
AndrejG
14.01.08,23:12
S tým čerpadlom budeš mať asi pravdu. Čo sa týka krbu, to je niečo iné. Jedna vec je prísna účelnosť, druhá - uspokojenie nejakej potreby (aj za cenu nejakých nákladov, či nejakého obťažovania = odstraňovanie popola).
Funkčnosť Ti splní aj váza za tri tisícky aj sklo od zaváraniny. Ale to sklo od zaváraniny si do obývačky nedáš.
(Neber ma za v príklade moc za slovo, lebo aj sklo od zaváraniny zaujímavo ozdobené ...). Ale vieš, čo so chcel povedať.
Pri krbe ma jeho čistenie (a iné obslužné činnosti) až tak netešia, ale proste sú nutným zlom.

PS: ... a ten pocit bezpečia! (drevo na 2-3 zimy :). .... a ten zvuk kozubu ...

Krb je super vec, hned vyzera obyvacka uplne inak. :) Ja som to myslel tak, ze nema zmysel brat krb ako hlavne kurenie domu, iba ako obcasny efekt. Aspon ja si neviem predstavit kazdy den prikladat do krbu a stresovat sa po robote este s drevom. :)
STRELEC
14.01.08,23:26
[quote=AndrejG;611572]Krb je super vec, hned vyzera obyvacka uplne inak. :) Ja som to myslel tak, ze nema zmysel brat krb ako hlavne kurenie domu, iba ako obcasny efekt. V období chladných dní na začiatku jesene a rovnako na konci zimy krb v potrebnej miere dotemperuje dom. Vtedy je ozaj hlavným zdrojom tepla. A poistkou v zime. Mňa skrátka Rusi neprekvapia:):).
Aspon ja si neviem predstavit kazdy den prikladat do krbu a stresovat sa po robote este s drevom.
To nie je stres. To je práve relax. Fyzická činnosť s jasným efektom. Nenáročná na fyzičku, uvoľňujúca. Ale nie keď nie je na to nálada. Potom treba iný relax.
AndrejG
15.01.08,00:02
[quote=AndrejG;611572]Krb je super vec, hned vyzera obyvacka uplne inak. :) Ja som to myslel tak, ze nema zmysel brat krb ako hlavne kurenie domu, iba ako obcasny efekt. V období chladných dní na začiatku jesene a rovnako na konci zimy krb v potrebnej miere dotemperuje dom. Vtedy je ozaj hlavným zdrojom tepla. A poistkou v zime. Mňa skrátka Rusi neprekvapia:):).
Aspon ja si neviem predstavit kazdy den prikladat do krbu a stresovat sa po robote este s drevom.
To nie je stres. To je práve relax. Fyzická činnosť s jasným efektom. Nenáročná na fyzičku, uvoľňujúca. Ale nie keď nie je na to nálada. Potom treba iný relax.


Na dokurovanie pocas jesene/jari chcem pouzit rekuperaciu, ked uz bude, tak ju vyuzijem aspon aj takto. A co sa tyka relaxu, na to mam, ako panelakove dieta, iny nazor. :D
misomiso
15.01.08,06:33
Na dokurovanie pocas jesene/jari chcem pouzit rekuperaciu, ked uz bude, tak ju vyuzijem aspon aj takto. A co sa tyka relaxu, na to mam, ako panelakove dieta, iny nazor. :D

S rekuperaciou si teda urcite neprikuris. Ta sluzi iba na to, aby zachranila aspon 75% tepla z toho, ktore unika vetranim.
STRELEC
15.01.08,06:49
[quote=AndrejG;611578]

S rekuperaciou si teda urcite neprikuris. Ta sluzi iba na to, aby zachranila aspon 75% tepla z toho, ktore unika vetranim.
Ten citát vyzerá ako keby si citoval mňa, ale nemám tu česť. Cituješ AndrejaG, tak by si mohol to "strelec" vymazať, nie? Vď. :)

Ďakujem ! :)
r.galovic
15.01.08,07:16
Ja si myslím, že pasívne a nízkoenergetické domy, to sú zbytočne vyhodené peniaze. Nízkoenergetických domov je už na Slovensku pomerne dosť, ale skutočné "pasívne" domy by som zrátal na prstoch jednej ruky. Je to nenávratná investícia. Stavajú sa len ako prestíž pre tých, čo na to majú.
Môj názor je, že najlepšie kúrenie je drevom. Na Slovensku je palivové drevo ešte stále jedno z najlacnejších v EU, ak nie najlacnejšie. Nevýhodou je však to, že to nefunguje automaticky a treba "prikladať" ;(
badoga
15.01.08,07:23
S rekuperaciou si teda urcite neprikuris. Ta sluzi iba na to, aby zachranila aspon 75% tepla z toho, ktore unika vetranim.
Rekuperáciou sa kúriť dá, pozri napr. stránky firmy ATREA, ale aj iné. Používa sa aj ako hlavné kúrenie domov. Pri takomto kúrení je prúdenie vzduchu v potubí čiastočne cirkulačné a sčasi sa z výmeníka primiešava čerstvý vzduch zvonka.
Mne na tomto systéme prekáža problematické čistenie potrubí, obávam sa zápachu ktorý môže po čase vznikať ako pri vzduchotechnike. Viac sa mi páči keď sa čisý a použitý vzduch nemieša.
A ešte - pri nízkoenergetickom dome by som volila rekuperáciu iba na vetranie + čo najpružnejšie kúrenie napr. podlahové elektrické, nie tepelné čerpadlo. Lebo čím menšie sú tepelné straty domu, tým sa návratnosť čerpadla predlžuje. ZATIAĽ
ak to štát nebude nijako podporovať...:cool:
+ krbová romantika je aj moja šálka kávy.;)
durisovad
15.01.08,07:23
A este jednu vyhodu dreva by som uviedla - pri dreve sa zohrejes minimalne dva razy. Raz ked ho pilis, rubes a ukladas a druhy raz, ked nim kuris. A je to teplo velmi prijemne.
bulnova
15.01.08,08:35
Problém s vykurovaním sme aj my riešili. Rozhodli sme sa mimo plynového aj pre kúrenie pevným palivom. Najmä pre príležitostné zakúrenie. Do obývačky (37 m2) dávame kozub skôr pre efekt a romantické posedenie. Zároveň aj preto, že v prípade výpadku elektriny sa nedá kúriť ani jedným kotlom, lebo nemôžeš zapnúť čerpadlá.
AndrejG
15.01.08,10:45
S rekuperaciou si teda urcite neprikuris. Ta sluzi iba na to, aby zachranila aspon 75% tepla z toho, ktore unika vetranim.

Staci tam pridat 2-3kW spiralu a postaci to, kedze dom ma straty okolo 4,5kW pri -12.
AndrejG
15.01.08,10:48
ak to štát nebude nijako podporovať...:cool:

Ziadny stat nerozdava peniaze na cerpadlo. Krajiny ktore momentalne dotuju cerpadla, maju zaroven take dane, ze ti ludia si to cerpadlo aj tak zaplatia sami, iba o tom nevedia. Radsej budem platit 20% dane a zaplatim si veci sam, ako 50-70% dane a necham si nieco kupit statom. Dakujem pekne.