sixtinka
14.01.08,19:53
Prosím o informáciu, či súčasný zákonník práce umožňuje pracovať zamestnancovi (SAV) na čiastočný úväzok, iný ako polovičný:
povedzme 4 dni v týždni, alebo 6 hodín denne.
Ďakujem veľmi pekne. Ide o zamestnanca s trvalým pracovným pomerom.
Zoltán Kovács
14.01.08,18:58
Jeho úväzok bude definovaný ako "iný" - a treba do prac.zmluvy uviesť presne aký.
Lydka R
14.01.08,19:18
Prosím o informáciu, či súčasný zákonník práce umožňuje pracovať zamestnancovi (SAV) na čiastočný úväzok, iný ako polovičný:
povedzme 4 dni v týždni, alebo 6 hodín denne.
Ďakujem veľmi pekne. Ide o zamestnanca s trvalým pracovným pomerom.

Áno, pôjde o pracovný pomer na kratší pracovný čas. Pojednáva o tom §49 ZP.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#49
sixtinka
15.01.08,13:59
Ďakujem pekne za odpovede. Teraz sa treba už len dohodnúť so zamestnávateľom a pripraviť novú pracovnú zmluvu :-)
Laura1
01.02.08,10:13
Môžem sa Vás opýtať, že koľko musí zamestnanec odpracovať za deň, aby mal nárok na stravenku. Nenašla som to v Zákonníku práce. Odf 1.2. máme zamestnankyňu na polovičný úväzok, t.j. 4 hodiny denne, podľa mňa nemá nárok na stravenky, ale nie som si 100% istá.
Zolo
01.02.08,10:44
§ 152
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých...atď

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny.
Práca na úväzok 4 hod. denne - nevzniká nárok na zabezpečenie stravovania.
( je to v ZP :D)
Laura1
01.02.08,11:15
Och.. doteraz som vedela, že som hluchá, ale ako vidím, som aj slepá. Vďaka./asi som sa sústredila na čísla a nezbadala som štyri hodiny slovami/:D
dendoz
11.02.08,15:34
Áno, pôjde o pracovný pomer na kratší pracovný čas. Pojednáva o tom §49 ZP.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace.html#49


A musi zamestnanec, ktory ma hlavny pracovny pomer dohodnuty na 4,5 hod./den platit odvody do SP a ZP z minima, alebo staci ak dodrzi minimalny hodinovy mzdovy narok?
zk24
22.06.11,09:56
Ahojte,

o mzdach skoro nic neviem, tak sa pre istotu chcem utvrdit vo velmi trivialnej otazke.

Konatel s.r.o a zaroven spolocnik je Ukrajinec, kvoli povoleniu na podnikanie a podobne veci musi byt zdravotne poisteny. Cudzinecka policia neakceptuje poistenie ako samoplatitela a teda musime ho zamestnat.

1.
Je nejake obmedzenie na aky minimalny uvazok moze byt zamestnanec zamestnany? Mozem dat urobit pracovnu zmluvu trebars na 1h/denne, co by bolo 39,62 € mesacne ako hruba mzda (317 / 8 = 39,62), a z tohto by platil odvody do ZP a SP?

2.
Socialne poistenie od neho vsak nevyzaduju. je nejaky jednoduchsi sposob, nejaka ina zmluva, z ktorej by vyplyvala iba povinnost platit ZP, bez povinnosti platenia SP?

Dakujem krasne

P.S.: a nepochopim dovod preco nesmie byt samoplatitel ale musi mat nejaku zmluvu na platenie ZP, lebo ako samplatitel by platil viacej ako trebars z min.mzdy na 1/8 uvazok...
zk24
22.06.11,11:40
Ak by u cudzineckej policie presla zmluva o vykone funkcie konatela, tak z tejto zmluvy sa platia odvody iba do ZP a SP nie, ano? A moze byt tato odmena v akejkolvek vyske alebo podlieha nejakym minimalnym hodnotam? Dakujem.
zk24
23.06.11,07:14
Ak by u cudzineckej policie presla zmluva o vykone funkcie konatela, tak z tejto zmluvy sa platia odvody iba do ZP a SP nie, ano? A moze byt tato odmena v akejkolvek vyske alebo podlieha nejakym minimalnym hodnotam? Dakujem.

Posuvam.... a pridavam dalsiu otazku... Zmluva o vykone funkcie konatela ma napln zavislej prace ano? Takze prihlasit firmu aj konatela ako zamestnanca na ZP a platit mesacne odvody do ZP a posielate mesacne vykazy, ano?

Dakujem.
zk24
23.06.11,20:14
Posuvam.... a pridavam dalsiu otazku... Zmluva o vykone funkcie konatela ma napln zavislej prace ano? Takze prihlasit firmu aj konatela ako zamestnanca na ZP a platit mesacne odvody do ZP a posielate mesacne vykazy, ano?

Dakujem.

Posuvam...