chanell
14.01.08,20:26
Ahojte,

mám jednu menšiu otázku:

Keď firma (SZČO) kúpi v decembri dlhodobý majetok. Má došlú faktúru, avšak faktúra do konca roka nebola zaplatená avšak majetok sa užíva aj v r. 2007.

Môžem uplatniť už odpis aj pre rok 2007?
Zákona o dani z príjmov hovorí, že odpisovať môžem až ked mám k majetku vlastnícke právo. Nadobúda sa vlastnícke právo až zaplatením?
Zoltán Kovács
14.01.08,19:28
Ahojte,

mám jednu menšiu otázku:

Keď firma (SZČO) kúpi v decembri dlhodobý majetok. Má došlú faktúru, avšak faktúra do konca roka nebola zaplatená avšak majetok sa užíva aj v r. 2007.

Môžem uplatniť už odpis aj pre rok 2007?
Zákona o dani z príjmov hovorí, že odpisovať môžem až ked mám k majetku vlastnícke právo. Nadobúda sa vlastnícke právo až zaplatením?

To musiš vedieť ty, ako máte dohodnuté s dodávateľom.
Johanka
14.01.08,19:29
Ahojte,

mám jednu menšiu otázku:

Keď firma (SZČO) kúpi v decembri dlhodobý majetok. Má došlú faktúru, avšak faktúra do konca roka nebola zaplatená avšak majetok sa užíva aj v r. 2007.

Môžem uplatniť už odpis aj pre rok 2007?
Zákona o dani z príjmov hovorí, že odpisovať môžem až ked mám k majetku vlastnícke právo. Nadobúda sa vlastnícke právo až zaplatením?
V ktorom § ?
Johanka
14.01.08,19:30
§22 Zákona o dani z príjmov
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.
chanell
14.01.08,19:39
§ 24 ZDP

Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu.
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)


A čo sa týka toho, že ako to máme dohodnuté s dodávateľom. No akosi faktúra také niečo vôbec nerieši, zmluva takisto nie je. Teoreticky sa môžem tváriť, že vlastníctvo na mňa prechádza hneď pri prevzatí. :)
Zoltán Kovács
14.01.08,19:41
§ 24 ZDP

Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu.
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)


A čo sa týka toho, že ako to máme dohodnuté s dodávateľom. No akosi faktúra také niečo vôbec nerieši, zmluva takisto nie je. Teoreticky sa môžem tváriť, že vlastníctvo na mňa prechádza hneď pri prevzatí. :)

Nie len teoretický, ale aj praktický ak dodávateľ to nikde neuviedol, že do úplného zaplatenia je vlastníkom.
Johanka
14.01.08,19:43
Nie je dobré vytrhávať z § iba jednu vetu. Presne tam som mierila svojou otázkou, že predmetné ustanovenie má aj pokračovanie ... ;):).
chanell
14.01.08,19:49
Počkaj, aké vytrhávanie z kontextu?

Myslím, že treba aby bol dodržaný aj § 24 aj § 22. A v mojom prípade si nie som úplne istá, či je dodržaný § 24.

I keď ako hovorí Smith, tak si ich uznať môžem.
"Co není psáno, není dáno" :)
andrej_rv
14.01.08,19:52
Nie len teoretický, ale aj praktický ak dodávateľ to nikde neuviedol, že do úplného zaplatenia je vlastníkom.Ani výhrada vlastníctva do zaplatenia uvedená prípadne na dodávateľskej faktúre nie je dôležitá pre možnosť odpisovania užívateľom.
§ 24 ods. 1 písm. b) predsa jasne uvádza, že majetok odpisuje aj ten daňovník, ktorý účtuje o:
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
Aj keď daňovník ešte faktúru nezaplatil, ale o stroji účtoval (zaradil do evidencie na 022 alebo do knihy dlhodobého majektu v JÚ) a užíva ho, podľa mňa nič nebráni tomu, aby si v roku 2007 uplatnil príslušné odpisy.
Johanka
14.01.08,19:52
Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,

Však toto spĺňaš , si myslím :).
Zoltán Kovács
14.01.08,19:52
Platí toto:

§ 24 ZDP

Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,

Toto je tvoj prípad, to znamená aj keď nemáš vlastnícke právo, ale eviduješ majetok a využívaš.
Johanka
14.01.08,19:53
Trojjediný príspevok :D.
chanell
14.01.08,19:57
Asi je už vela hodín a radšej by som to mala zabaliť.

ĎAKUJEM za radu. :)
ojka
16.01.08,14:49
Mám takýto problém. Podnikateľ má v prenájme priestory, ktoré si prerobil na vlasné náklady. Nie všetky faktúry boli uhradené v r.2007. Chcem sa opýtať či si môže uplatniť odpis ak ešte prevádzka nefunguje, alebo si môže uplatniť odpis až v roku 2008 Díky za radu
vikinka
16.01.08,14:54
MAjetok musí byť používaní na zabezpeč.príjmov,§ 22 ZDP.
ojka
16.01.08,15:09
To znamená, že ak ja idem otvoriť prevádzku 3.1.2008 tak si odpisy za rok 2007 nemôžem uplatniť? dobre to chápem?
Johanka
16.01.08,15:15
§22 Zákona o dani z príjmov
(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods.11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 anehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

Podotýkam, že je v ustanovení použitý prítomný čas ...ak posudzujeme oprávnenosť odpisov za zdaňovacie obdobie 2007, tak treba posúdiť (alebo si priznať ;)), či je majetok v roku 2007 používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
ojka
16.01.08,15:24
diky za odpoveď to ma nepotešilo
ojka
16.01.08,15:43
jééj teraz ma napadlo, všetky uhrady faktúru majú byť teda výdavky neovpl.DZ?
vikinka
16.01.08,15:47
jééj teraz ma napadlo, všetky uhrady faktúru majú byť teda výdavky neovpl.DZ?
Áno,výdavky na stavbu HM ako VNZD,celková suma bude obstarávacou cenou HM.Samozrejme investovať do prenajatých prietorov po súhlase prenajímateľa,predpokladám,že to máte aj zmluvne dohodnuté.;)