majo10
14.01.08,21:34
Dobry den,

viem ze asi som dost narocny ale potrebujem komplet radu ako zamestnat cloveka na Dohodu o pracovnej cinnosti. Mam popri praci na plny uvazok aj zivnost, teraz prvy rok, zatial neplatim ani ziadne odvody do socialnej a zdravotnej poistovne (plati ich za mna zamestnavatel). Akurat budem teraz robit 1x danove priznanie. Nikdy doteraz som nikoho nezamestnaval, takze som ani neni nikde zaregistrovany ako zamestnavatel. Teraz som sa dostal do stadia ked potrebujem niekoho zamestnat (pravidelne mesacne) a vyplacat mu tak 3-5 tisic v cistom (mesacne). Robi pre mna dusevnu pracu (na pocitaci), takze pocet hodin nie je podstatny, napisem mu do zmluvy tolko kolko treba. On ma tiez (popri tejto praci pre mna) normalnu pracu na plny uvazok.

Moze mi teraz niekto z vas poradit co vsetko musim spravit aby som ho mohol (povedzme ze uz of februara) takto zamestnat? Kde vsade sa mam ja zaregistrovat, kde mam jeho zaregistrovat, co mam s nim podpisat, ako mu potom platit, kolko komu (ako a na aky ucet) odvadzat, aku mu mozem dat maximalnu mesacnu odmenu, ci si to on potom musi niekde priznavat (danovy urad) a tak. Proste potrebujem vsetky informacie aby som sa mohol pohnut dalej..

Vopred velmi dakujem za pomoc :), pekny den,

Majo
STRELEC
14.01.08,20:44
........
Moze mi teraz niekto z vas poradit co vsetko musim spravit aby som ho mohol (povedzme ze uz of februara) takto zamestnat? Kde vsade sa mam ja zaregistrovat
a) daňový úrad - ako plátca dane zo závislej činnosti
b) sociálna poisťovňa - súčasne k dátumu vzniku prvého prac. pomeru, DoPČ (tlačivo:registračný list zamestnávateľa)
, kde mam jeho zaregistrovat:
- sociálna poisťovňa - registračný list FO
, co mam s nim podpisat
- DoPČ, dohodu o hmotnej zodpovednosti (ak treba)
, ako mu potom platit
- podľa dohody (na účet, v hotovosti),
kolko komu (ako a na aky ucet) odvadzat,
- daňovému úradu zrazenú daň (preddavky) + štvrťročné a ročné výkazy
- sociálnej poisťovni - odvody (+mesačné výkazy) aku mu mozem dat maximalnu mesacnu odmenu ??? , ci si to on potom musi niekde priznavat (danovy urad) Urobí si ročné zúčtovanie dane u svojho zamestnávateľa alebo podá priznanie k závislej činnosti . Za rok 2008 podá ročné zúčtovanie zdravotného poistenia, ak k tomu vznikne dôvod.
a tak. Proste potrebujem vsetky informacie aby som sa mohol pohnut dalej..

Vopred velmi dakujem za pomoc :), pekny den,

Majo
majo10
14.01.08,21:04
Daju sa tie registracie (danovy urad/soc. poistovna) vybavit aj na dialku (mailom/postou) alebo tam treba ist osobne? Kde sa musim registrovat? Hocikde? Alebo tam kde mam zivnost? Lebo zivnost (trvaly pobyt) mam na Orave a fungujem v Bratislave. Tie odvody su v akej vyske? Ja potrebujem komplet info, neviete mi dat link na nejaky clanok kde je to vsetko opisane? Alebo na nejaku knihu. Potrebujem aj navrhy zmluv a podobne..
STRELEC
14.01.08,21:12
Daju sa tie registracie (danovy urad/soc. poistovna) vybavit aj na dialku (mailom/postou) alebo tam treba ist osobne?
Dá sa aj poštou, ale odporúčam osobne.
Kde sa musim registrovat? Hocikde? Alebo tam kde mam zivnost? Lebo zivnost (trvaly pobyt) mam na Orave a fungujem v Bratislave.
Funguj kde chceš, ale úrady máš príslušné, ako FO, podľa miesta trvalého bydliska.
Tie odvody su v akej vyske? Ja potrebujem komplet info, neviete mi dat link na nejaky clanok kde je to vsetko opisane?
Viem, ale čo tak skúsiť pohľadať tu na Porade. Využi vyhľadávanie! Na nejakú knihu sa vykašli.
Alebo na nejaku knihu. Potrebujem aj navrhy zmluv a podobne..

PS: AXULKA ďakujem za bodík.
Janaex
15.01.08,21:12
ja ti poradím len k sociálke,
zamestnanca (aj na dohodu) musíš prihlásiť do SP najneskôr pred výkonom práce, najlepšie min.deň pred nástupom,ale ak začína výkon práce 1.2.08 o 9,00 a ty zamestnanca prihlásiš 1.2.08 o 8,59 ,máš ho prihláseného včas. zamestnanca prihlásiš prostredníctvom registračného listu FO( tlačivá sú aj na www.socpoist.sk). Zároveň sa sám musíš prihlásiť ako zamestnávateľ a to prostredníctvom registračného listu zamestnávateľa. K registračnému listu zamestnávateľa prilož kópiu oprávnenia na podnikania,napr. živnostenský list,výpis z obchodného registra. seba ako zamestnávateľa musíš prihlásiť do 8dní od zamestnania 1. zamestnanca,teda do 8.2.08. Navštíviš pobočku podľa miesta sídla zamestnávateľa,alebo podľa sídla mzdovej účtarne. V registračnom liste zamestnávateľa odporúčam vyplniť si ako deň výplaty 31. znamená to,že výkaz poistného budeš mať čas predložiť do posledného dňa nasledujúceho mesiaca,za feb08 do 31.03.08,za mar08 do 30.4 atď. a v tomto termíne budeš potom mať povinnosť zaplatiť odvod. Výkaz má 2 časti, prvá strana je súhrná,v prílohe sú uvedení jednotliví zamestnanci podľa rodných čísel a výšky príjmu. V prípade zametnávania na dohodu sa odvod bude platiť len na úrazové poistenia 0,8% z hrubej mzdy a 0,25% na garančné poistenie.
výkazy a registračné listy je možné zasielať aj elektronicky po podpísaní dohody o elektronickom zasielaní dokladov.dostaneš grid katru,prihlasovacie meno a heslo. ak by si zo zamestnávaním končil, po odhlásení posledného zamestnanca(najneskôr deň po ukončení výkonu práce,napr. dohody je podpísaná do 25.5.,tak odhlásiť ho musíš najneskôr 26.5. ) musíš v osem odňovej lehote odhlásiť seba ako zamestnávateľa cez registračný list zamestnávateľa. povinnosti zamestnávateľa sú v §231
majo10
21.01.08,20:45
Ahojte,
dakujem za pomoc, uz mam v tom trosku jasnejsie. Ale predsa by som si chcel ujasnit svoje najblizie kroky - ak tam mam daco zle tak ma pls opravte a pripadne doplnte naco som zabudol. Dakujem :) Takze budem postupovat takto:

1. so zamestnancom podpisem Dohodu o pracovnej cinnosti, pricom maximalna suma nie je urcena ale iba max cas (10 hod/tyzden). Takze mu dam dohodnuty rozsah prace 10 hod/tyzdenne a odmenu mu dam 4 tis mesacne
2. zaregistrujem seba v soc. poistovni (Reg. list zamestnavatela+prilozim kopiu zivnostenskeho listu)
3. zaregistrujem zamestnanca v SP (Reg. list FO)
4. este by som sa mal zaregistrovat ako platca dane zo zavislej cinnosti na danovom urade - neviete mi o tomto niekto nieco povedat? (do kedy tak mam urobit, kde sa da stiahnut ten dokument a pod.)
- vsetko toto urobim este pred dnom nastupu zamestnanca 1.2.2008

5. potom (pri vyplate) mu strhnem 19% dan, takze mu vyplatim na ucet 4000-760=3240 - je to OK? Kde odvediem tu dan? Ako mam postupovat? (ake formulare vyplnit - stvrtrocne a rocne vykazy? kde ich stiahnem? na aky ucet to mam zaplatit a pod.)
6. v mesacnych vykazoch do SP za neho odvediem urazove poistenie 0,8% z hrubej mzdy a 0,25% na garancne poistenie - mesacne vykazy budem posielat mesacne, vybavim si tu elektronicku komunikaciu. Kde najdem cislo uctu na ktory budem platit mesacne odvody?

Este by som mal vseobecne otazky:
Odvody teda platim ja a dan strhavam zamestnancovi, hej?
Ked to poslem zamestnancovi na ucet - treba mu dat este nejaky doklad? (nieco ako vyplatnu pasku)
Je pravda ze ak je prijem do 5000/mesiac - zamestnanec tento prijem nemusi nikde podavat do danoveho priznania na dalsi rok?

Este raz velmi pekne dakujem - moc mi to pomohlo/pomoze.
Pekny den,
Majo
smrek
22.01.08,14:45
Ak dáš pracovníkovi odmenu na DPČ 5000,-Sk odvádzaš tkz. zrážkovú daň a a on ju v daňovom priznaní nemusí uvádzať.
majo10
03.03.08,20:58
Ak dáš pracovníkovi odmenu na DPČ 5000,-Sk odvádzaš tkz. zrážkovú daň a a on ju v daňovom priznaní nemusí uvádzať.
Akurat robim prvu vyplatu :) Podarilo sa mi poslat elektornicky mesacny vykaz aj zaplatit poistne. Potrebujem este vyriesit dan - moj dohodar zaraba 4 tis. Sk mesacne, takze by som mal asi platit tu zrazkovu dan. Potrebujem vediet ucet, takze idem na drsr.sk, tam kliknem na link v pravom stlpci "Ucty statnych prijmov" - mam vybrat "Dan z prijmov vyberana zrazkou" a moj danovy urad? Alebo "Dan z prijmov fyz. osob zo zavislej cinnosti"? Potom mi staci na ten ucet zaplatit dan 19% z 4 tis = 760 Sk ??

Aky tam mam dat variabilny, konstantny a specificky symbol? Co sa tyka administrativy - v aprili budem robit asi stvrtrocny vykaz, vsak? Alebo este nieco dalsie? :)

Mockrat diki za pomoc, velmi mi to bodne,

Majo
Paula
03.03.08,21:07
Aky tam mam dat variabilny, konstantny a specificky symbol? Co sa tyka administrativy - v aprili budem robit asi stvrtrocny vykaz, vsak? Alebo este nieco dalsie? :)

Mockrat diki za pomoc, velmi mi to bodne,

Majo


Var. symbol = tvoje DIČ
Konšt.symbol u zráž.dane = 1744
Špec. symbol je spravidla mesiac a rok, za ktorý sa daň odvádza
č.účtu - ťažko povedať, v KE je rovnaké pre predd. aj zráž. daň.
Zrážková daň sa uvádza v kvartálnom prehľade.
majo10
04.03.08,05:45
Var. symbol = tvoje DIČ
Konšt.symbol u zráž.dane = 1744
Špec. symbol je spravidla mesiac a rok, za ktorý sa daň odvádza
č.účtu - ťažko povedať, v KE je rovnaké pre predd. aj zráž. daň.
Zrážková daň sa uvádza v kvartálnom prehľade.
Neviete kde by som nasiel oficialne pokyny danoveho uradu? (co sa tyka platieb tejto zrazkovej dane)
great.zv
04.04.08,08:49
www.drsr.sk v sekcii informácie
great.zv
06.04.08,12:08
vie mi niekto poradiť v prípade, že chcem poslať Registračný list za zamestnávateľa do SP - kde prosím nájdem tlačivo? pozerala som stránku www.socpist.sk, ale neviem sa z toho "vysomáriť"
Ďakujem
Beata
06.04.08,12:19
vie mi niekto poradiť v prípade, že chcem poslať Registračný list za zamestnávateľa do SP - kde prosím nájdem tlačivo? pozerala som stránku www.socpist.sk (http://www.socpist.sk), ale neviem sa z toho "vysomáriť"
Ďakujem
Na stránke www.socpoist.sk si klikni "Formuláre" a po otvorení stránky s formulármi nájdi "Registračný list zamestnávateľa", alebo podľa potreby "Registračný list FO". Avšak neklikni na zelené písmo, no priamo na ikonku Acrobatu, pod ktorou je napísané "Stiahnuť dokument".
great.zv
06.04.08,15:56
takto to funguje, ďakujem :)
ladakosice
06.04.08,16:23
Oblasť mzdovej agendy je náročnejšia ako daň z príjmu, ak začínaš zamestnávať ľudí, najvyšší čas nájsť si účtovníčku, ináč je len otázkou času, kedy niečo zle odvedieš, alebo neskoro pošleš a je to drahšie, ako účtovnícke práce.
majo10
24.04.08,17:04
Ahojte,
potreboval by som pomoc "poradakov" :) Mam chlapika ktoreho vyplacam mesacne na dohodu o pracovnej cinnosti, riadne odvadzam socialne aj dan 19%, len teraz som sa dostal do stadia kedy "vraj" mam poslat na danovy urad stvrtrocny vykaz. A neviem o tom nic viac :mee: Vie mi prosim niekto pomoct? Kde sa da stiahnut, do akeho terminu a na aku adresu ho mam poslat.. co tam vyplnit..

Diki moc za pomoc :),

Majo
JankaO
24.04.08,17:15
Ahojte,
potreboval by som pomoc "poradakov" :) Mam chlapika ktoreho vyplacam mesacne na dohodu o pracovnej cinnosti, riadne odvadzam socialne aj dan 19%, len teraz som sa dostal do stadia kedy "vraj" mam poslat na danovy urad stvrtrocny vykaz. A neviem o tom nic viac :mee: Vie mi prosim niekto pomoct? Kde sa da stiahnut, do akeho terminu a na aku adresu ho mam poslat.. co tam vyplnit..

Diki moc za pomoc :),

Majo

V prilohe je tlačivo aj vysvetlivky. termín je do 30.4.2008
majo10
24.04.08,18:12
V prilohe je tlačivo aj vysvetlivky. termín je do 30.4.2008
Dakujem, to tlacivo vyzera dost komplikovane :confused:, ale to sa dalo cakat. Mal som len 2 platby zrazkovou danou - poradi mi niekto pls ako to tam mam vypisat? :) Ten danovy bonus sa ma nejako tyka? Potom to mam vyplnene poslat na danovy urad v mieste mojho bydliska? Mam tam poslat PREHLAD + Potvrdenie o podani tlaciva prehladu? Je to tak ze toto druhe tlacivo mi potvrdene poslu domov?

Diki,
Majo