laco824
15.01.08,08:08
Vlastním pozemok v BA, pozemok vznikol na základe nového GP, nachádza sa v druhej rade pozemkov 25m od komunikácie a IS, ktoré sú vo výstavbe. K pozemku vedie teda 25m dlhá a 3m široká cesta, v ktorej chcem viesť prípojky a povrch cesty urobiť ako spevnenú plochu z nejakých tvárnic. Cesta bude slúžiť mne a susedovi, v budúcnosti by mala byť v našom vlastníctve, momentálne ju vlastní investor a pre nás tam zriadil vecné bremená na prejazd a položenie prípojok IS. Na stavebnom úrade ma však presviedčajú, že k tej cestičke potrebujem projekt a stavebné povolenie. Nezdá sa mi to, aký je Váš názor resp. skúsenosť?
ROMBOR
15.01.08,07:32
ahoj

my sme 3 kamarati kupili pozemok a po novom GP sme ho rozparcelovali na 3 parcely + jedna parcela, sluziaca na pristupovu cestu k jednotlivym pozemkom (sirka 3,5m) ... neviem o tom, ze by som mal vybavovat aj stavebne povolenie na vystavbu komunikacie ... ved, ak by ta cesta/parcela ostala v povodnom stave (kvazi polna), tak mi bude sluzit rovnako, ako ked ju vyskladam z betonovych tvarnic ... vlastnime ju vsetci traja (kazdy 1/3), stavebne povolenie riesime len na RD plus na pripojenie sa na media, ktore su cca 40m od hranice nasho pozemku ... mozno staci vystavbu cesty len ohlasit na stavebnom urade ... mozno mi vsak na stavebnom urade poopravia nazor:confused:
r
hanelie
15.01.08,07:54
ahojte,

Na stavebnom úrade ma však presviedčajú, že k tej cestičke potrebujem projekt a stavebné povolenie

týmto spôsobom sme aj my riešili prístupovú komunikáciu - pozemok / stavbu máme dlhodobo v prenájme

a možno by bolo dobre uzatvoriť s terajším majiteľom zmluvu o budúcej zmluve na tú komunikáciu...
bulnova
15.01.08,08:20
Musím Vás sklamať, potrebujete projekt, aj stavebné povolenie. Riešila som podobný problém pre cca 6 pozemkov a určili 4 m šírku cesty.
ROMBOR
15.01.08,09:47
Musím Vás sklamať, potrebujete projekt, aj stavebné povolenie. Riešila som podobný problém pre cca 6 pozemkov a určili 4 m šírku cesty.
je sirka pristupovej cesty od niecoho zavisla ? ... pred casom,ked sme parcelovali nase pozmky som jednoznacne vyjadrenie nikde nenasiel, tak sme navrhli parcelu o sirke 3,5m ktora bude sluzit ako pristupova komunikacia ...
o to stavebnom povoleni ozaj neviem, ale momentalne riesim projekt domu na stavbne povolenie, tak by som k tomu pripojil na schvalovanie aj projekt pristupovej cesty ...
hanelie
15.01.08,11:09
šírku komunikácie si teraz nepamätám, ale viem, že prí napájaní sa na hlavnú cestu musí byť rozšírenie do obidvoch strán / oblúkovité / + osadenie odtokovej rúry / keďže sa nejedná o klasickú ulicu / v odvodňovacom kanáli + dopravné značenie " Daj prednosť v jazde" / povrch: udusaná asfaltová drť + spevnené krajnice
ROMBOR
15.01.08,11:16
Musím Vás sklamať, potrebujete projekt, aj stavebné povolenie. Riešila som podobný problém pre cca 6 pozemkov a určili 4 m šírku cesty.
otazka - ked si to riesila pre 6 pozemov, tak kazdy z tych majitelov daval projektovu dokumentaciu pre SP vratane projektu pristupovej komunikacie ? .. resp. staci jeden projekt pre vsetkych majitelov predpokladam ...
ROMBOR
15.01.08,11:19
šírku komunikácie si teraz nepamätám, ale viem, že prí napájaní sa na hlavnú cestu musí byť rozšírenie do obidvoch strán / oblúkovité / + osadenie odtokovej rúry / keďže sa nejedná o klasickú ulicu / v odvodňovacom kanáli + dopravné značenie " Daj prednosť v jazde" / povrch: udusaná asfaltová drť + spevnené krajnice
uf, stretol som sa uz s niekolkymi "sukromnymi" cestami pre 3 - 4 domy, vacsinou boli len strkove, bez dopravneho oznacenia atd... podla mna je dolezite aj to, kde budu merace medii - ak pred kazdym RD, tak elektrarne, vodarne i plynari tam musia mat pristup a vtedy asi budu aj oni zasahovat do toho, ako ma ta cesta vyzerat ... ja mam vsetky tieto merania riesene na zaciatku parciel (plyn, sachta na vodomery a elektromery), pre vsetky 3 RD ... takze pristupova komunikacia bude ozaj len pre pristup do domu a eventualne aj pre odvoz komunalneho odpadu ...
bulnova
16.01.08,18:13
Ten pozemok je ešte stále náš. Už pri stavebnom povolení pre náš dom pred 2 rokmi bola podmienka (vyžadoval Útvar hlavného arch.)na štúdiu pre ďalšie domy. Ťahá sa to veľmi dlho, lebo nás chcú dotlačiť na výstavbu vš. sietí vč. kanalizácie.Ak by som to mala platiť všetko, ani predaj pozemkov by to nepokryl (iby keby som ich presťahovala do Bratislavy). Pretože na druhej strane cesty sú záhradkári a tí len čakajú, kedy sa všetko vybuduje - a nič platiť nechcú, UHA chcel šírku cesty 8m, neskôr súhlasil so 4 m. Ešte stále to nie je úplne schválené. Ale v každom prípade stačí len jedná štúdia (počet majiteľov pozemkov nerozhoduje).
mzuzanam
21.01.08,11:45
my práve staviame dom ku ktorému vedie prístupová cesta cca 90m dlhá. Cesta je prístupovou pre 3 domy. My sme začali stavať ako prví t.j. projekt cesty sme dali robiť my a aj stavebné povolenie na cestu sa snažíme vybaviť. A to Vám poviem, že je to poriadny oriešok. Cesta má mať šírku min 4m s vyhýbacím miestom každých 100m /to našťastie nepotrebujeme/. Všetky siete a povrchy sú v našej réžii. Stav. povolenie na dom nedostanete pokiaľ nemáte povolenie na cestu. My staviame na nejakú výnimku milej pani zo stavebného úradu. Povolenie na cestu nemáme kvôli inej "milej" pani zo špeciálneho cestného úradu, ktorej sme ani na piaty pokus nepredložili vyhovujúci projekt. Veľa šťastia všetkým vlastníkom prístupových ciest..
ROMBOR
21.01.08,13:33
podla mna to zavisi aj od konkretneho stavebneho uradu, takze som zvedavy, s cim na mna vyrukuje ten moj, kde predlozim projektovu dokumentaciu na pristupovu cestu o dlzke cca 112 m a sirke 3,5m .... :)
r
ROMBOR
23.01.08,13:35
mam este jeden dotaz na majitelov pristupovych ciest ... z coho je vyhodne stavat pristupovu cestu ? ... samozrejme so zretelom na naklady ale aj na kvalitu povrchu ... asfalt?panely?zamkova dlazba ? ... dakujem ...
bulnova
24.01.08,08:00
Podľa mňa je najlacnejšie a najrýchlejšie z panelov, ale to ti UHA určí (viac menej - podľa známostí....)
hery22
24.01.08,11:27
Da sa ziskat povolenie na pristupovu cestu cez parcelu{pasienok},v ktorej vlastnia väcsiu polovicu rodinny prislusnici,aj znamy,ked viem ze zo vsetkych vlastnikov tejto parcely mi dvaja nepodpisu ,aby som mohol spravit pristupovu cestu.
ROMBOR
24.01.08,15:53
Da sa ziskat povolenie na pristupovu cestu cez parcelu{pasienok},v ktorej vlastnia väcsiu polovicu rodinny prislusnici,aj znamy,ked viem ze zo vsetkych vlastnikov tejto parcely mi dvaja nepodpisu ,aby som mohol spravit pristupovu cestu.
v mojom pripade sme 3 majitelia 3 parciel a 4 parcela je cesta (resp. parcela, planovana na cestu) a vlastnime ju vsetci traja v podielovom vlastnictve, kadzy 1/3
ROMBOR
24.01.08,15:55
Podľa mňa je najlacnejšie a najrýchlejšie z panelov, ale to ti UHA určí (viac menej - podľa známostí....)
co je UHA ?
hery22
24.01.08,19:24
no ano ,len ked u mna je problem v tom ze na pozemku stoji pomaly 60 vlastnikov a je to vsetko v celistvosti ,jedna parcela..pasienok cca 30 arov ,a teraz behat za vsetkymi aj neviem kde az za Prahu..kôli podpisu a ide mi len cca o 40 m dlhu pristupovu cestu..a urcite zo dvaja nepodpisu koli starym hriechom..
bulnova
25.01.08,10:14
Útvar hlavného architekta. Pred tým, než požiadaš o územné alebo stavebné konanie, musíš mať štúdiu nimi schválenú. To oni robia najväčšie problémy, lebo ťa tlačia do pozície, v ktorej sa nechceš ocitnúť. Podľa nich má byť cesta odkanalizovaná, s chodníkmi, šírka podľa toho, aká je to frekventovaná cesta (teda ak sú traja vlastníci rod. domov - 4 m, ale ak sa tam nachádza aj záhradkárska oblasť (ako v mojom prípade - 8m). Zároveň riešia aj napojenie na existujúci infraštruktúru. (Teda ak v mojom prípade ďalších 500 m nie je kanál, tak asi by bolo najlepšie, aby som ho mestu vystavila, hoci tá ulica existuje možno 150 rokov.) UHA je vlastne ten, kto ti povie čo môžeš a čo musíš (aspoň u nás). Na stavebnom úrade už so schválenou štúdiou nie sú problémy k získaniu stavebného povolenia. Je fajn, že cestu budete spolu stavať na vlastnom pozemku.
ROMBOR
25.01.08,12:25
Útvar hlavného architekta. Pred tým, než požiadaš o územné alebo stavebné konanie, musíš mať štúdiu nimi schválenú. To oni robia najväčšie problémy, lebo ťa tlačia do pozície, v ktorej sa nechceš ocitnúť. Podľa nich má byť cesta odkanalizovaná, s chodníkmi, šírka podľa toho, aká je to frekventovaná cesta (teda ak sú traja vlastníci rod. domov - 4 m, ale ak sa tam nachádza aj záhradkárska oblasť (ako v mojom prípade - 8m). Zároveň riešia aj napojenie na existujúci infraštruktúru. (Teda ak v mojom prípade ďalších 500 m nie je kanál, tak asi by bolo najlepšie, aby som ho mestu vystavila, hoci tá ulica existuje možno 150 rokov.) UHA je vlastne ten, kto ti povie čo môžeš a čo musíš (aspoň u nás). Na stavebnom úrade už so schválenou štúdiou nie sú problémy k získaniu stavebného povolenia. Je fajn, že cestu budete spolu stavať na vlastnom pozemku.
teda, neviem, ci v obci existuje niekto, nieco ako UHA ... ked sme sa tam rozhodli stavat, starostka povedala, aby sme pripravili nejaku studiu, ktoru by posudila stavebna komisia obce (to vsak je len poradnym organom), kedze v tej oblasti nie je ziadna vizia, ako by to tam malo vyzerat ... su to vsetko sukromne pozemky/zahrady, ktore skor alebo neskor zacnu majitelia predavat (my sme taki prvi pionieri v tej oblasti - kupili sme prvy "lan") ... ked sme spekulovali, ako to rozparcelovat, tak sme po "obkukani" inych pristupovych komunikacii (sukromnych), ktore boli siroke max 3m, navrhli parcelu o sirke 3,5m, ktora bude sluzit ako cesta ... ozaj som nenasiel ziadne predpisy, ako siroka ma byt cesta, je to asi ozaj len na stanoveni obcou, uvidim, ked predlozim projekt ...
wagner
25.01.08,13:05
Predpisy na šírku cesty existujú, ale usudzujem, že to bude prístupová komunikácia a naviac v súkromnom vlastníctve, vtedy by mala byť šírka 3m. Presnú normu na šírku cesty Ti povie projektant.
Janko H.
07.03.08,17:35
Budem riesit podobnu pristupovu cestu ako LACO, 38m dlhu a siroku3,5m. Pristupova cesta bude riesena ako samostatny pozemok, k pristupu na jeden jediny pozemok.
Pozeral som ako ROMBOR ake pristupove cesty maju ine pozemky, velka vacsina ma sirku 3m, hladal som aj v stavebnom zakone, ale nenasiel som to.
Je vobec niekde tato cesta predpisana zakonom ?:confused:
Peter Briatka
10.03.08,05:56
Je to stavba nad 25 m2 a spĺňa všetky kritéria pre jednoduchú stavbu - potrebuješ stavebné povolenie...
Janko H.
10.03.08,18:39
Odpoved trocha vytrhnuta z kontextu, alebo by to chcelo blizsiu a normalnu odpoved... p.Briatka
barborka.gsm
14.04.08,12:32
no asi to treba mne tiez dnes na stavebnom urade povedali,ze v prípade ak chcem stavat musim mat naprojektovany dom aj inzinierske stiete vratane prijazdovej cesty.
lakon
15.04.08,04:52
Ja riesim 11m pristup do dvora a mam pocit ako by som staval dialnicu. Vystavba komunikacii totiz podlieha nielen stavebnemu, ale aj cestnemu zakonu. Tu sirku nenajdete v ziadnom zakone ale v norme pre navrhovanie a projektovanie komunikacii. Jej cislo bohuzial nemam momentalne po ruke, ale mam taky pocit ze minimalny profil tam bol 3m + 2x25cm nespevnena krajnica.
littleboy
15.04.08,06:04
Odporucam prestudovat §55, §56 a §139b aktualneho znenia zakona 50/1976Zb. Z nich jednoznacne vyplyva ze stavebne povolenie potrebujes no a bez projektu ho asi nedostanes.
lovap
19.04.08,05:24
Dakujem velmi pekne za poskytnutie pomoci, dodali ste nam nadej k dalsiemu rieseniu. ;)