amper3
15.01.08,10:23
Milí priatelia! Poradte mi prosím, ako presvedčiť riaditeľa ktorý tvrdí, že zamestnanec môže čerpať aj 7 dni v kuse paragraf podla §141? Vopred Vám ďakujem.
Chobot
15.01.08,09:32
Milí priatelia! Poradte mi prosím, ako presvedčiť riaditeľa ktorý tvrdí, že zamestnanec môže čerpať aj 7 dni v kuse paragraf podla §141? Vopred Vám ďakujem.

A prečo by nemohol? Pokiaľ má na to skutočne vážne dôvody, tak áno.

Napr. môže chodiť denne na nejaké vyšetrenia a procedúry, ktoré dlho trvajú.

Nemala by sa tým ale kompenzovať PN-ka. Tiež so to popisoval tu:

http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html

http://www.porada.sk/t32454-vyuzitie-paragrafu-na-osetrenie-u-lekara.html
legolas
22.01.08,11:43
Pracovník môže navštíviť lekára počas 7 dní, ale na každý ďalší deň musia byť stále iní odborníci (lekári). Doplňujem: čiže pracovník tým vyčerpal nárok 7 dní (paragraf) za celý kalendárny rok.
Chobot
22.01.08,15:18
Pracovník môže navštíviť lekára počas 7 dní, ale na každý ďalší deň musia byť stále iní odborníci (lekári). Doplňujem: čiže pracovník tým vyčerpal nárok 7 dní (paragraf) za celý kalendárny rok.

Podmienkou ani nie je, že musí byť vždy iný lekár, veď môže 7 dní chodiť k tomu istému. Musí mať ale potvrdenku na každý deň - celodenné ošetrenie/vyšetrenie.
Tweety
22.01.08,15:26
Pracovník môže navštíviť lekára počas 7 dní, ale na každý ďalší deň musia byť stále iní odborníci (lekári). Doplňujem: čiže pracovník tým vyčerpal nárok 7 dní (paragraf) za celý kalendárny rok.
Áno, tým pádom si už vyčerpal tých 7 dní ročne na zamestnanca..
evita2
25.01.08,11:32
podľa mňa sa môžu čerpať len 2 po sebe nasledujúce dni na celodenné vyšetrenie
Tweety
25.01.08,11:34
podľa mňa sa môžu čerpať len 2 po sebe nasledujúce dni na celodenné vyšetrenie
Nie je to tak. ZP to takto nikde nedefinuje.
JAJA11
25.01.08,11:36
podľa mňa sa môžu čerpať len 2 po sebe nasledujúce dni na celodenné vyšetrenie

Zamestnankyňa doniesla dve priepustky - piatok a pondelok - na každej má napísané - nutný celodenný kľud. Je to priepustka od obvodného lekára a takto riešila krátkodobú PN. Má na to nárok? :confused:
Tweety
25.01.08,11:38
Zamestnankyňa doniesla dve priepustky - piatok a pondelok - na každej má napísané - nutný celodenný kľud. Je to priepustka od obvodného lekára a takto riešila krátkodobú PN. Má na to nárok? :confused:
Má.
JAJA11
25.01.08,11:47
Má.

A nemala byť vypísaná PN?
Tweety
25.01.08,11:48
A nemala byť vypísaná PN?
Nemusela.
Danila
25.01.08,12:00
Zamestnankyňa doniesla dve priepustky - piatok a pondelok - na každej má napísané - nutný celodenný kľud. Je to priepustka od obvodného lekára a takto riešila krátkodobú PN. Má na to nárok? :confused:
Podľa môjho názoru nutný celodenný kľud nie je to isté, ako nutnosť celodenného ošetrenia. Mám za to, že týmto spôsobom bola riešená krátkodobá práceneschopnosť. Priložím link s podobným názorom.
http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html
JuKaS
25.01.08,12:10
Prosím, ˇohľadom plateného voľna, zamestnankyňa mala nahlásené 5 dní dovolenky PO- PIA, po skončení dovolenky priniesla priepustky na UT a ŠT, potvrdené lekárom, že bola na celodennom ošetrení. Prerušuje sa jej dovolenka a má nárok na platené voľno ?

Ďakujem
Tweety
25.01.08,12:10
Podľa môjho názoru nutný celodenný kľud nie je to isté, ako nutnosť celodeeného ošetrenia. Mám za to, že týmto spôsobom bola riešená krátkodobá práceneschopnosť. Priložím link s podobným názorom.
http://www.porada.sk/t24657-platene-volno-podla-zp.html
Ono v podstate ide o to, že nárok na §141 má- u lekára bola, a kedže dostane preplatený priemerkou celý deň, nie len časť dňa, jednoducho má o ten jeden deň na príp. čerpanie ďalších dní menej.
JAJA11
25.01.08,12:29
Ono v podstate ide o to, že nárok na §141 má- u lekára bola, a kedže dostane preplatený priemerkou celý deň, nie len časť dňa, jednoducho má o ten jeden deň na príp. čerpanie ďalších dní menej.

Horšie je to, že to zamestnanci a aj lekári - kamaráti zneužívajú. Zákon síce povoľuje 7 dní, ale to neznamená, že ak som zdravá a nechodím po doktoroch, tak si to vyčerpám takto. Je to svojím spôsobom predĺženie si dovolenky, ale nie každý to môže mať - stačí k tomu však len lekár, ktorý je dobrý kamarát. Stáva sa, že máme potvrdené priepustky od lekárov a dotyčný tam ani nebol, ale má známeho lekára. A veľmi ťažko sa to dá dokázať, veď je to lekárske tajomstvo. A keď má deti, má ďalších sedem dní.
Najskôr to robil jeden, teraz ďalší zistili, že sme to preplatili a hľadajú známych lekárov, aby ušetrili dovolenku. Nie sme proti preplácaniu paragrafu, ale v trojsmennej prevádzke sa dá vybaviť lekár aj v čase, keď nemám zmenu. Veď tak to aj píše zákonník práce. Zamestnanec si má vybaviť lekára vo svojom voľnom čase a iba keď sa mu nedá, má to byť v pracovnej dobe. :o
Tweety
25.01.08,12:32
Horšie je to, že to zamestnanci a aj lekári - kamaráti zneužívajú. Zákon síce povoľuje 7 dní, ale to neznamená, že ak som zdravá a nechodím po doktoroch, tak si to vyčerpám takto. Je to svojím spôsobom predĺženie si dovolenky, ale nie každý to môže mať - stačí k tomu však len lekár, ktorý je dobrý kamarát. Stáva sa, že máme potvrdené priepustky od lekárov a dotyčný tam ani nebol, ale má známeho lekára. A veľmi ťažko sa to dá dokázať, veď je to lekárske tajomstvo. A keď má deti, má ďalších sedem dní.
Najskôr to robil jeden, teraz ďalší zistili, že sme to preplatili a hľadajú známych lekárov, aby ušetrili dovolenku. Nie sme proti preplácaniu paragrafu, ale v trojsmennej prevádzke sa dá vybaviť lekár aj v čase, keď nemám zmenu. Veď tak to aj píše zákonník práce. Zamestnanec si má vybaviť lekára vo svojom voľnom čase a iba keď sa mu nedá, má to byť v pracovnej dobe. :o
Všetko sa dá využiť a žiaľ aj zneužiť. A niektorí to viac zneužívajú ako využívajú:mee:.
JAJA11
25.01.08,12:41
Všetko sa dá využiť a žiaľ aj zneužiť. A niektorí to viac zneužívajú ako využívajú:mee:.

A smutné je to, že tí poctivci, ktorí to nezneužijú sú na tom horšie ako poctivci. :mee: (Našťastie je poctivcov zatiaľ viac) ale asi by bolo dobré nájsť riešenie, ktoré by tomuto zabránilo - trebárs bonus za plnú dochádzku, ale zas nám nedá nevyplatiť ho tomu poctivcovi, ktorý išiel k lekárovi, lebo naozaj musel. :o
irma1
25.01.08,12:53
Prosím, ˇohľadom plateného voľna, zamestnankyňa mala nahlásené 5 dní dovolenky PO- PIA, po skončení dovolenky priniesla priepustky na UT a ŠT, potvrdené lekárom, že bola na celodennom ošetrení. Prerušuje sa jej dovolenka a má nárok na platené voľno ?

Ďakujem

Toto by zaujímalo aj mňa. A ja si myslím, že nie. Lebo § 141 ZP hovorí o dôležitých osobných prekážkach v práci a nie v dovolenke.
Tweety
25.01.08,13:11
Prosím, ˇohľadom plateného voľna, zamestnankyňa mala nahlásené 5 dní dovolenky PO- PIA, po skončení dovolenky priniesla priepustky na UT a ŠT, potvrdené lekárom, že bola na celodennom ošetrení. Prerušuje sa jej dovolenka a má nárok na platené voľno ?

Ďakujem
Nie, neprerušuje- §114 ZP.
JAJA11
25.01.08,13:15
Toto by zaujímalo aj mňa. A ja si myslím, že nie. Lebo § 141 ZP hovorí o dôležitých osobných prekážkach v práci a nie v dovolenke.

toto by rovnako zaujímalo aj mňa, vždy keď máme celozávodnú dovolenku (nie je elektrika a pod.) máme zamestnanca, ktorý donesie potvrdenie od toho istého lekára, že bol s dieťaťom na odbornom vyšetrení. Keďže sa jedná o lekára, kde sa objednáva dosť dopredu, zdalo sa nám to divné, keď mu to vyšlo vždy v ten istý deň, ako bola náhodná dovolenka (nám elektrárne oznámili prerušenie tak 2 týždne pred tým). Počuli sme, že tam má známu sestričku. :mad: Aby sme to však dokázali, asi by sme si museli sadnúť na celý deň do čakárne a preveriť, či tam aj naozaj bol. Teraz sme sa rozhodli, že bude musieť takéto ošetrenie hlásiť dopredu (veď je objednaný, takže to vie dopredu a asi si to aj vystriehneme). :o
JAJA11
25.01.08,13:20
Nie, neprerušuje- §114 ZP.

Chcela som Vám dať bod, ale nedá sa, toto ma potešilo, lebo v prípade nášho zamestnanca sme mu neprávom preplácali návštevu lekára. ;)
amper3
04.02.08,06:17
Ahoj! Myslím si ,že skutočne nemá taky nárok! V ZP sa uvadza ,že je to nevyhnutný čas na ošetrenie..... , nie na liečenie a kľud na lôžku....
gioellix
12.02.08,20:10
Dobry den, nie som si istá ci sa sem hodi otazka, ale ak by niekto vedel...
Zamestnanec si dal na preplatenie priepusku od lekára
11.1.
14.1.
15.1.
16.1,
doprovod matky nutný, platí na celý deň, vystavil obvodný lekár, žiadne potvrdenie u odborného .
Musí zamestnávateľ preplatiť takéto potvrdenie? ked lekár mohol vystaviť OČR na potrebné dni?
Dakujem
Timka1
12.02.08,20:17
Ak si vyčerpal v januári 4 dni, ostávajú mu do konca roka už len 3. Zamestnávateľ to musí preplatiť.
Mohol požiadať lekára o vypísanie ošetrovného, má na to právo.

Ešte doplním: ošetrovné je možné vypísať aj spätne, niekedy platila 3 dňová lehota, ale tá je zrušená.
Podmienky nároku: uznanie potreby ošetrovania alebo starostlivosti lekárom zdravotníckeho zariadenia z dôvodu ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela...
Hutmanka
11.01.10,06:53
Čo sa týka par. 141 neviem,ako môže niekto o tom toľko polemizovať - a riešiť, či nebodaj strážiť zamestnancov ako malé deti, či boli, alebo neboli pri lekárovi. Každý zamestnanec má právo na 7 dní ošetrenia a jemu príslušné dni dovolenky - a je jedno ako si tieto dni vyčerpá. A už vôbec nie, že práve keď mal závod cleozávodnu, ako si mohol zamestnanec dovoliť ísť práve vtedy k lekárovi - a ešte k takému, ku kt. sa objednáva???!!! Toľká nehoráznosť od zamestnanca. Zákon nehovorí, že s daným paragrafom alebo že s tým ktorým lístkom musí súhlasiť zamestnavateľ!!! Je to lístok od lekára, má narók na 7 za celý rok (pre seba) a nemyslím si, že je tam viacej čo riešiť...vyčerpá si ich v januári, tak nebude mať už nič do konca roka - ale zdá sa mi to až "despotické" ako v nejakom "čínskom závode" sledovať, či bol alebo nebol pri lekárovi...a zákalde svojích známych si vybavil časneku pri lekárovi -ako by to bol jediný a najhorší korupčný prieťah v našej banánovej republike...
ivka70
11.01.10,07:33
Čo sa týka par. 141 neviem,ako môže niekto o tom toľko polemizovať - a riešiť, či nebodaj strážiť zamestnancov ako malé deti, či boli, alebo neboli pri lekárovi. Každý zamestnanec má právo na 7 dní ošetrenia a jemu príslušné dni dovolenky - a je jedno ako si tieto dni vyčerpá. A už vôbec nie, že práve keď mal závod cleozávodnu, ako si mohol zamestnanec dovoliť ísť práve vtedy k lekárovi - a ešte k takému, ku kt. sa objednáva???!!! Toľká nehoráznosť od zamestnanca. Zákon nehovorí, že s daným paragrafom alebo že s tým ktorým lístkom musí súhlasiť zamestnavateľ!!! Je to lístok od lekára, má narók na 7 za celý rok (pre seba) a nemyslím si, že je tam viacej čo riešiť...vyčerpá si ich v januári, tak nebude mať už nič do konca roka - ale zdá sa mi to až "despotické" ako v nejakom "čínskom závode" sledovať, či bol alebo nebol pri lekárovi...a zákalde svojích známych si vybavil časneku pri lekárovi -ako by to bol jediný a najhorší korupčný prieťah v našej banánovej republike...

Trochu zbytocne sa rozculujes, zakon napr. hovori aj to, ze dovolenka sa prerusuje kvoli PN, ale nie kvoli "paragrafu".
Takze ak ma niekto celozavodnu dovolenku a ide vtedy k lekarovi, aby usetril dovolenku, zamestnavatel mu paragraf nemusi vobec uznat.
A nie je to o bananovej republike, je to o tom, ze u nas sa kazdy obzera len na to, ako koho kde osklbat - pozostatky socializmu. A to je presne pripad zamestnancov, ktori namiesto toho, aby sa isli liecit na PN, si daju vypisat 7 dni po sebe paragraf, hoci zakon jednoznacne definuje NEVYHNUTNE potrebny cas na osetrenie.
Skus sa niekedy pozriet na to aj z uhla pohladu zamestnavatela, ktory taketo "vylety" plati zo svojho vrecka. Takze ak si on chrani svoje peniaze a odmieta ich zbytocne vyhadzovat, je zamestnavatel ten zly, lebo chudacik zamestnanec, nebol sice kazdy den u lekara ale ma zo zakona narok na 7 dni, tak preco ma niekto, kto to plati o tom polemizovat.
Chobot
11.01.10,09:05
Čo sa týka par. 141 neviem,ako môže niekto o tom toľko polemizovať - a riešiť, či nebodaj strážiť zamestnancov ako malé deti, či boli, alebo neboli pri lekárovi. Každý zamestnanec má právo na 7 dní ošetrenia a jemu príslušné dni dovolenky - a je jedno ako si tieto dni vyčerpá. A už vôbec nie, že práve keď mal závod cleozávodnu, ako si mohol zamestnanec dovoliť ísť práve vtedy k lekárovi - a ešte k takému, ku kt. sa objednáva???!!! Toľká nehoráznosť od zamestnanca. Zákon nehovorí, že s daným paragrafom alebo že s tým ktorým lístkom musí súhlasiť zamestnavateľ!!! Je to lístok od lekára, má narók na 7 za celý rok (pre seba) a nemyslím si, že je tam viacej čo riešiť...vyčerpá si ich v januári, tak nebude mať už nič do konca roka - ale zdá sa mi to až "despotické" ako v nejakom "čínskom závode" sledovať, či bol alebo nebol pri lekárovi...a zákalde svojích známych si vybavil časneku pri lekárovi -ako by to bol jediný a najhorší korupčný prieťah v našej banánovej republike...

Pravdepodobne nie si zamestnávateľ. Keby si bola, tak by som ti doprial zopár tehotných zamestnankýň, ktoré by ti 2 - 3x týždenne nosili papier od gynekológa, že boli na celodennom vyšetrení. A ty by si im bez problémov vyplatila náhradu mzdy, hoci u toho lekára neboli, len mali napečiatkované priepustky.

... veď majú na to nárok, nie?
Vebi34
11.01.10,21:56
Školstvo nedá nič zadarmo zamestnancom.Ani len pitný režim, ktorý je bežný takmer všade.Toaletný papier si musí kúpiť tiež:-) Moderátor prečíta 10 viet a položia pred neho pohár džúsu. Nehovorím o preplácaní nadčasov. Prečo máme mať náhradné voľno, kde sa berie hodina za hodinu, keď podľa zákoníka práce sú nadčasy ohodnocované vyšším podielom ako 1:1. Ak ideme na vyšetrenie počas pracovnej doby, nadriadeným sa to väčšinou nepáči, lebo musia hľadať na zástup, cez dovolenku nám neuznajú tzv.P, tehotná učiteľka je im na záťaž, ale keď prinesie dieťa do 1.triedy, je to super. Mnohé preventívne prehliadky sú povinné- zubár, tehotenské a pod. To nemajú ísť na danú prehliadku len preto, že zamestnávateľovi to nie je po vôli a správa sa majetnícky a zamestnanec potom bude doplácať ošetrenie u zubára, lebo nebol 1x do roka na preventívnej? Alebo tehotná príde o príspevok na materskej, lebo nechodila na kontroly? A neverím, že všetci zamestnanci sú takí, čo si robia čiarky, aby minuli do roka všetkých 7 dní, na ktoré má nárok zo zákona. Veď ani len obyčajnú dovolenku si nemôžu inokedy vyčerpať, len v čase prázdnin. Riaditelia sa občas správajú, akoby im išli peniaze z vlastného.A čo chce urobiť s ušetrenými peniazmi na "P"? Dať ich zamestnancom ako odmeny na Vianoce, aby ho velebili? Profesia učiteľa je kontrolovaná z mnohých uhlov pohľadu, ak niekto chce ešte kontrolovať to, na čo má naozaj nárok zo zákona, je to veľmi prízemné a úbohé.Mal by zmeniť povolanie a prejsť k polícii alebo k SBS.Ale tam sa určite nikto nepozastavuje nad tým, že šiel niekto k lekárovi.Ak zamestnávateľ stráca dôveru voči svojim zamestnancom, je to i naopak.Ešte šťastie, že ja nemám takéhoto riaditeľa, ako sa tu niektorí prezentovali!!!Určite by sme ho nepustili do ďalšieho volebného obdobia :-)))
Chobot
11.01.10,22:14
Školstvo nedá nič zadarmo zamestnancom.Ani len pitný režim, ktorý je bežný takmer všade.Toaletný papier si musí kúpiť tiež:-) Moderátor prečíta 10 viet a položia pred neho pohár džúsu. Nehovorím o preplácaní nadčasov. Prečo máme mať náhradné voľno, kde sa berie hodina za hodinu, keď podľa zákoníka práce sú nadčasy ohodnocované vyšším podielom ako 1:1. Ak ideme na vyšetrenie počas pracovnej doby, nadriadeným sa to väčšinou nepáči, lebo musia hľadať na zástup, cez dovolenku nám neuznajú tzv.P, tehotná učiteľka je im na záťaž, ale keď prinesie dieťa do 1.triedy, je to super. Mnohé preventívne prehliadky sú povinné- zubár, tehotenské a pod. To nemajú ísť na danú prehliadku len preto, že zamestnávateľovi to nie je po vôli a správa sa majetnícky a zamestnanec potom bude doplácať ošetrenie u zubára, lebo nebol 1x do roka na preventívnej? Alebo tehotná príde o príspevok na materskej, lebo nechodila na kontroly? A neverím, že všetci zamestnanci sú takí, čo si robia čiarky, aby minuli do roka všetkých 7 dní, na ktoré má nárok zo zákona. Veď ani len obyčajnú dovolenku si nemôžu inokedy vyčerpať, len v čase prázdnin. Riaditelia sa občas správajú, akoby im išli peniaze z vlastného.A čo chce urobiť s ušetrenými peniazmi na "P"? Dať ich zamestnancom ako odmeny na Vianoce, aby ho velebili? Profesia učiteľa je kontrolovaná z mnohých uhlov pohľadu, ak niekto chce ešte kontrolovať to, na čo má naozaj nárok zo zákona, je to veľmi prízemné a úbohé.Mal by zmeniť povolanie a prejsť k polícii alebo k SBS.Ale tam sa určite nikto nepozastavuje nad tým, že šiel niekto k lekárovi.Ak zamestnávateľ stráca dôveru voči svojim zamestnancom, je to i naopak.Ešte šťastie, že ja nemám takéhoto riaditeľa, ako sa tu niektorí prezentovali!!!Určite by sme ho nepustili do ďalšieho volebného obdobia :-)))

Radšej nebudem komentovať tvoj postoj, lebo to vyznieva, že učitelia sú najviac vyťažení pracovníci v našom hospodárstve, ale faktom zostáva, že ak niekto bol naozaj u lekára, tak mu môže byť jedno, či si to zamestnávateľ preverí alebo nie. Ak bol skutočne na lek. vyšetrení, tak na to voľno má nárok. Ak u lekára nebol a zaobstaral si "papier", tak nehnevaj sa, ale ide o podvod. To je to isté, ako keby som ja pochoval 4 babky a 5 dedkov a na to čerpal voľno - veď zo zákona mám nárok na voľno pri pohrebe rodinného príslušníka. A nedajbože, aby sa zamestnávateľ spýtal, že ako to, že mám toľkých dedkov a babičiek!!!!!:confused: Poviem mu, že čo je ho do toho, tu má papier a ja mám na to nárok!

Nikto z nás neberie zamestnancom nárok na vyšetrenie, ale nech to zamestnanci nezneužívajú. Z tebou napísaného príspevky mám dojem, že obhajuješ fiktívne čerpané dni určené na ošetrenie zamestnanca. AK je medzi z-cami a z-ľom dôvera, nebude preverovať, či z-nec bol skutočne u lekára. Ak ale má podozrenie, prečo mu chceš ubrať to právo a robíš z neho strašiaka?

A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?
wagner
11.01.10,22:39
A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?

Súhlasím s Chobotom - ja by som všetkých učiteľov poslala robiť najprv do súkromnej sféry, aby si vedeli vážiť ich vymoženosti. Nikto sa toľko nesťažuje, ako učitelia. Ako keby oni boli tí najväčší chudáci:eek:
JAJA11
12.01.10,08:01
No ja nesúhlasím s Vašim názorom, že učitelia majú ľahkú prácu. Súhlasím s Chobotom, že sú zamestnanci, ktorí zneužívajú rôzne paragrafy a vyberajú si voľno aj keď ho v skutočnosti nepotrebujú, alebo potrebujú voľno na súkromné účely. Neverím, že by riaditeľ neuvolnil tehotnú ženu na lekárske vyšetrenie, to by musel byť riadny bezcita . Pokiaľ ona sama len absolvuje potrebné vyšetrenia a vráti sa hneď do práce, tak ako to nariaďuje zákoník práce, tak ju určite pustí bez problémov aj druhý krát. Medzi zamestnancami však je zvyk, že keď má priepustku, tak si môže obehnúť mesto, vybaviť svoje osobné veci a keď stihne tak už záleží iba na ňom, či ešte príde do roboty :-( ZP však hovorí, že zamestnanec si má aj vyšetrenie u lekára vybaviť v osobnom voľne a iba ak sa to nedá, musí ho zamestnávateľ uvoľmiť z práce a to na dobu potrebnú na toto vyšetrenie. Všetko ostatné môže byť označené ako absencia. Teda ak riaditeľ bude preverovať zamestnanca, či bol a koľko bol na vyšetrení, prípadne ho niekto upozorní, že videl toho človeka behať po obchodoch, nemôže sa potom tento zamestnanec čudovať, že pridalšom uvoľňovaní mu robí problém :-(
JAJA11
12.01.10,08:09
A ešte k tomu pitnému režimu. Kde všade je? Moderátor ho má na stole, lebo by bolo nenormálne, keď by sa kvôli tomu, že má sucho v ústach a nedá sa mu rozprávať, zdvihol a išiel niekde napiť. My bežný ľudia sa bez problémov dvihneme a napijeme kedy chceme :-)
tímea19
12.01.10,13:13
A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?

Súhlasím s Chobotom - ja by som všetkých učiteľov poslala robiť najprv do súkromnej sféry, aby si vedeli vážiť ich vymoženosti. Nikto sa toľko nesťažuje, ako učitelia. Ako keby oni boli tí najväčší chudáci:eek:
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje:mad: zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...
ivka70
12.01.10,13:39
A ešte k tomu pitnému režimu. Kde všade je? Moderátor ho má na stole, lebo by bolo nenormálne, keď by sa kvôli tomu, že má sucho v ústach a nedá sa mu rozprávať, zdvihol a išiel niekde napiť. My bežní ľudia sa bez problémov dvihneme a napijeme kedy chceme :-)

Suhlas.
Pitny rezim v x firmach je zabezpeceny pitnou vodou vo vodovode.
Tiez som skoro nadobudla dojem, ze na nasich skolach ani voda netecie :)
jaros5
12.01.10,14:13
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje:mad: zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...
Myslím, že týmto príspevkom si urobila hanbu všetkým učiteľom, ale hlavne sebe ..., keby to nebolo do plaču, tak sa z chuti zasmejem:o

Takto zmýšľajúci a argumentujúci učiteľ .... no, ... nemám slov ...
jaros5
12.01.10,14:18
A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?

Súhlasím s Chobotom - ja by som všetkých učiteľov poslala robiť najprv do súkromnej sféry, aby si vedeli vážiť ich vymoženosti. Nikto sa toľko nesťažuje, ako ..... učitelia. Ako keby oni boli tí najväčší chudáci:eek:
Ocenil som tento príspevok, len by som jedno slovíčko doplnil - niektorí (určite nie všetci):rolleyes:;
Chobot
12.01.10,14:19
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje:mad: zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...

Mne sa zatiaľ páči v súkromnej sfére, mám dobré pracovné podmienky.

Ale nemyslím si, že v školstve zamestnanci trpia tak, ako to prezentuješ. Nuž, odbočili sme od témy...
wagner
12.01.10,15:43
človeče,veď skús učiť, čo ťa v tom bráni? prečo nerobíš v školstve,keď sa ti nepáči v "súkromnej sfére"?! ja mám rada svoju prácu,ale deti nás vyšťavia to je fakt,najmä ak od rodičov počujú také názory,aké prezentuješ ty, potom učiteľ už nemá žiadny rešpekt, hoci aj ty by si bol negramotný nebyť učiteľov a nemal by si prácu nikde, nieto v "súkromnej sfére" chúďatko moje:mad: zamysli si nad sebou a maj trocha empatie...
Mám priveľa skúseností s učiteľmi ale aj " s tiež učiteľmi". Preto viem čo píšem. A Teba považujem s takýmto názorom za tiež učiteľa. Keby som chcela napísať verejne svoj názor, tak by si ho veľa tiež učiteľov za klobúk nestrčilo. Inak robila som aj ja vo verejnej službe dlhé roky, takže s takýmto názorom si do mňa kopať nemusíš. A tiež som robila aj v súkromnej sfére. Preto viem čo píšem.
Vebi34
12.01.10,17:20
A ešte k tomu pitnému režimu. Kde všade je? Moderátor ho má na stole, lebo by bolo nenormálne, keď by sa kvôli tomu, že má sucho v ústach a nedá sa mu rozprávať, zdvihol a išiel niekde napiť. My bežný ľudia sa bez problémov dvihneme a napijeme kedy chceme :-)
Hlavné spravodajstvo trvá 15 min.Ja učím 45min a sama, bez vsuviek a kolegu moderátora.Ak by som sa zodvihla a išla napiť, keď mám sucho v ústach, tak to by bol problém. Keď máš dozor na chodbe, nemáš kedy ísť ani na záchod. Obeduješ v bľakote každý deň.A musíš vydržať za 500 eur. A moderátor nevydrží prečítať 10 viet dva dni za sebou?A to za 2 000 eur. Ty určite neučíš.
tímea19
12.01.10,17:28
Myslím, že týmto príspevkom si urobila hanbu všetkým učiteľom, ale hlavne sebe ..., keby to nebolo do plaču, tak sa z chuti zasmejem:o

Takto zmýšľajúci a argumentujúci učiteľ .... no, ... nemám slov ...
:confused:takže podľa teba je správny postoj voči učiteľom ten, čo tu písali? neviem, mne sa zdá,že chýba morálne (aj finančné) ohodnotenie, a postavenie učiteľa v spoločnosti výstižne odzrkadľuje názor horeuvedených,preboha, čo sa deje, je to nenávisť, alebo závisť?! je to wwweeeľmi smutné :mee::mee::mee:!
ivka70
12.01.10,17:32
Hlavné spravodajstvo trvá 15 min.Ja učím 45min a sama, bez vsuviek a kolegu moderátora.Ak by som sa zodvihla a išla napiť, keď mám sucho v ústach, tak to by bol problém. Keď máš dozor na chodbe, nemáš kedy ísť ani na záchod. Obeduješ v bľakote každý deň.A musíš vydržať za 500 eur. A moderátor nevydrží prečítať 10 viet dva dni za sebou?A to za 2 000 eur. Ty určite neučíš.

Aky problem by bol s tym, keby si sa zdvihla a isla napit?
Mali sme ucitelky, ktore si nosili termosku s ajom alebo na prvu hodinu kavu a ikomu v triede to nevadilo.
Tebe to niekto zakazuje, ci ako?
Vebi34
12.01.10,17:42
Aky problem by bol s tym, keby si sa zdvihla a isla napit?
Mali sme ucitelky, ktore si nosili termosku s ajom alebo na prvu hodinu kavu a ikomu v triede to nevadilo.
Tebe to niekto zakazuje, ci ako?
Verím, že niektorým žiakom to neprekážalo.Vieš si predstaviť, že by učiteľku niekto nafilmoval, že pije na hodine, nebodaj si išla zobrať piť počas vyučovania? Z toho by ale bola super reportáž na Angele(Markíze)!Pri hospitácii by bol tiež super zápis z danej činnosti na vyučovaní od inšpekcie.Tam ešte aj minúty sledujú, koľko z nich sedíš, chodíš po triede a pod. Ale ten, čo neučí, to nikdy nepochopí. A dobre by bolo, keby si si prečítala celú konverzáciu. Nehovorím, že niekto zakazuje.
Nika
12.01.10,17:51
Verím, že niektorým žiakom to neprekážalo.Vieš si predstaviť, že by učiteľku niekto nafilmoval, že pije na hodine, nebodaj si išla zobrať piť počas vyučovania? Z toho by ale bola super reportáž na Angele(Markíze)!Pri hospitácii by bol tiež super zápis z danej činnosti na vyučovaní od inšpekcie.Tam ešte aj minúty sledujú, koľko z nich sedíš, chodíš po triede a pod. Ale ten, čo neučí, to nikdy nepochopí. A dobre by bolo, keby si si prečítala celú konverzáciu. Nehovorím, že niekto zakazuje.

myslím si, že keby si mala na stole položený pohár vody, a v prípade potreby sa z neho napila, tak si to dokážeš v pohode obhájiť.
ivka70
12.01.10,18:04
Verím, že niektorým žiakom to neprekážalo.Vieš si predstaviť, že by učiteľku niekto nafilmoval, že pije na hodine, nebodaj si išla zobrať piť počas vyučovania? Z toho by ale bola super reportáž na Angele(Markíze)!Pri hospitácii by bol tiež super zápis z danej činnosti na vyučovaní od inšpekcie.Tam ešte aj minúty sledujú, koľko z nich sedíš, chodíš po triede a pod. Ale ten, čo neučí, to nikdy nepochopí. A dobre by bolo, keby si si prečítala celú konverzáciu. Nehovorím, že niekto zakazuje.

Citala som celu diskusiu, ale ty zjavne nehladas sposob ako to ide, ale dovody, preco by to nemalo ist, lebo ty si myslis, to nejde. :(
wagner
12.01.10,20:48
:confused:takže podľa teba je správny postoj voči učiteľom ten, čo tu písali? neviem, mne sa zdá,že chýba morálne (aj finančné) ohodnotenie, a postavenie učiteľa v spoločnosti výstižne odzrkadľuje názor horeuvedených,preboha, čo sa deje, je to nenávisť, alebo závisť?! je to wwweeeľmi smutné :mee::mee::mee:!
Každého morálne aj finančne ocenia podľa jeho schopností. Nikto učiteľom nič nezávidí, iba neviem, prečo by chceli byť "niečo viac" ako iní, ktorí sú tiež vysokoškolsky vzdelaní.
Sabadka
13.01.10,12:18
Hlavné spravodajstvo trvá 15 min.Ja učím 45min a sama, bez vsuviek a kolegu moderátora.Ak by som sa zodvihla a išla napiť, keď mám sucho v ústach, tak to by bol problém. Keď máš dozor na chodbe, nemáš kedy ísť ani na záchod. Obeduješ v bľakote každý deň.A musíš vydržať za 500 eur. A moderátor nevydrží prečítať 10 viet dva dni za sebou?A to za 2 000 eur. Ty určite neučíš.

Nechcem ti oponovať ani sa ťa dotknúť ale nemáš pravdu že musíš vydržať za 500€. Nikde nikoho nasilu nedržia. Komu sa niekde nepáči, môže kedykoľvek odísť a tak je to aj s prácou v školstve. A hlavne tu by mala platiť zásada, učiť by mal len ten, kto chce túto profesiu vykonávať a chce učiť, pretože ak učí ten kto musí tak.......... každý si domyslí.:confused::mee:
tímea19
13.01.10,13:48
Každého morálne aj finančne ocenia podľa jeho schopností. Nikto učiteľom nič nezávidí, iba neviem, prečo by chceli byť "niečo viac" ako iní, ktorí sú tiež vysokoškolsky vzdelaní.
možno v okruhu tvojich známych sú takí,ktorí sa správajú povýšenecky,ale -ruku na srdce - takí sa nájdu v akejkoľvek profesii,preto nesmieš zovšeobecniť,skôr závisí od povahy človeka,alebo sa mýlim? a na druhej strane, spoločenské postavenie učiteľa je prinízke,ale to je celospoločenský jav (nezávisle od vzdelanosti):)
jaros5
13.01.10,13:55
Verím, že niektorým žiakom to neprekážalo.Vieš si predstaviť, že by učiteľku niekto nafilmoval, že pije na hodine, nebodaj si išla zobrať piť počas vyučovania? Z toho by ale bola super reportáž na Angele(Markíze)!Pri hospitácii by bol tiež super zápis z danej činnosti na vyučovaní od inšpekcie.Tam ešte aj minúty sledujú, koľko z nich sedíš, chodíš po triede a pod. Ale ten, čo neučí, to nikdy nepochopí. A dobre by bolo, keby si si prečítala celú konverzáciu. Nehovorím, že niekto zakazuje.mimotemy
1. Odučil som v školstve množstvo rokov (ZŠ aj SŠ), zažil som skutočne absurdné situácie, ale to, že by sa učiteľ nemohol napiť počas vyučovania som ešte nepočul:eek:.

2. Nesúhlasím ani s tým názorom, že učitelia oproti ostatným vysokoškolsky vzdelaným zamestnancom v iných sférach verejnej (štátnej) správy zarábajú menej - skôr opak je pravdou.
Už tu bola jedna téma, ktorá rozoberala: http://www.porada.sk/t79859-spokojnost-ucitelov-s-platom.html ;
A autoritu, morálne ocenenie si žiaden človek nevynúti nasilu, tobôž nie učiteľ;

3. Chápem, že veľakrát sa zadávateľ resp. diskutujúci v odbornej téme potrebuje aj vyžalovať, posťažovať, vykričať, ale na to nám slúži kaviareň-čo ma rozčúlilo-čo ma potešilo ....
Vebi34
13.01.10,21:00
Každého morálne aj finančne ocenia podľa jeho schopností. Nikto učiteľom nič nezávidí, iba neviem, prečo by chceli byť "niečo viac" ako iní, ktorí sú tiež vysokoškolsky vzdelaní.
Bohužiaľ, oceňovanie v školstve je podľa tabuliek. Ani jeden z mojich vysokoškolsky vzdelaných priateľov v iných sektoroch to nemá. Je presne hodnotený nie len podľa profesie, ale aj výsledkov. Vieš aký je priemerný plat vysokoškolsky vzdelaných v školstve a mimo školstva? Oponujem Ti, učitelia nechcú byť viac, ako v iných profesiách, ale na Slovensku je najnižšia mzda učiteľov v porovnaní s priemernou mzdou SR, ako je to v iných štátoch, keď porovnáš ich platy s ich priemernou mzdou.A to ani nevravím o výhodách, ktoré im vyplývajú priamo z profesie.
Vebi34
13.01.10,21:33
Nechcem ti oponovať ani sa ťa dotknúť ale nemáš pravdu že musíš vydržať za 500€. Nikde nikoho nasilu nedržia. Komu sa niekde nepáči, môže kedykoľvek odísť a tak je to aj s prácou v školstve. A hlavne tu by mala platiť zásada, učiť by mal len ten, kto chce túto profesiu vykonávať a chce učiť, pretože ak učí ten kto musí tak.......... každý si domyslí.:confused::mee:
Ani ja sa ťa nechcem dotknúť, ale zle si ma pochopila, že hovorím o práci ,,nasilu".Ak by som ju nechcela vykonávať, tak tam už nie som.A veľmi sa mýliš, keď si myslíš, že výška platu učiteľov je v závislosti od jeho schopností. Ale je to smiešne, keď riaditeľ povie kolegyni, že nebudú veľké odmeny, lebo málo ušetrili, nik nebol na PN. A tie minimálne rozdiely vo výške platov jednotlivých učiteľov sú len v závislosti od vzdelania alebo odučených rokov. Spolužiačky z výšky učia po celom Slovensku.Všade sú platy rovnaké.Tvoj plat je naozaj podľa výkonu?O koľko sa ti mení výška mzdy v závislosti od tvojho výkonu?A aké máš morálne ohodnotenie?
Vebi34
13.01.10,21:47
mimotemy
1. Odučil som v školstve množstvo rokov (ZŠ aj SŠ), zažil som skutočne absurdné situácie, ale to, že by sa učiteľ nemohol napiť počas vyučovania som ešte nepočul:eek:.

2. Nesúhlasím ani s tým názorom, že učitelia oproti ostatným vysokoškolsky vzdelaným zamestnancom v iných sférach verejnej (štátnej) správy zarábajú menej - skôr opak je pravdou.
Už tu bola jedna téma, ktorá rozoberala: http://www.porada.sk/t79859-spokojnost-ucitelov-s-platom.html ;
A autoritu, morálne ocenenie si žiaden človek nevynúti nasilu, tobôž nie učiteľ;

3. Chápem, že veľakrát sa zadávateľ resp. diskutujúci v odbornej téme potrebuje aj vyžalovať, posťažovať, vykričať, ale na to nám slúži kaviareň-čo ma rozčúlilo-čo ma potešilo ....
Absolútne nemáš naštudovaná štatistiky. A ani povinnosti pedagóga. Tie sa v podstate nemenili už niekoľko rokov.Keďže nie si zamestnancom školstva, tvoje názory patria naozaj do kaviarne. :-)
Vebi34
13.01.10,21:51
Citala som celu diskusiu, ale ty zjavne nehladas sposob ako to ide, ale dovody, preco by to nemalo ist, lebo ty si myslis, to nejde. :(
A čo nejde? Čo si tým chcela povedať? Bohužiaľ, sú to absurdity školstva.
susann2
14.01.10,05:36
A čo nejde? Čo si tým chcela povedať? Bohužiaľ, sú to absurdity školstva.
Tak to môžem povrdiť, ja som prišla do školstva z iného rezortu a v niektorých prípadoch pozerám ako vyoraná myš. Niekedy mám pocit akoby školstvo zaspalo dobu a ide stále starým systémom a nie a nie to zmeniť.
Klimentová Viera
14.01.10,05:45
Myslím si, že absurdity sú v celom systéme. Veď ak vysokoškolák s pedagogickým vzdelaním môže učiť a pracovať vo svojom obore - to je dnes šťastie. Všetci vysokoškolsky vzdelaní ľudia majú dnes možnosť pracovať vo svojom obore a "dobre" zarábať?! Akákoľveka mzda v našich rezortoch je neporovnateľná s okolitým svetom - teda je oveľa nižšia. Vôbec akosi nechápem, prečo vlastne vznikla diskusia, či sa učiteľ môže cez vyučovaciu hodinu napiť a porovnanie s moderátorom.
Ak má moderátor pred sebou pohár vody je to samozrejmé, pretože tá voda nie je od smädu. Nebolo by trapné, ak by sa mu "zadrhli hlasivky" a on by skonštatoval "počkajte diváci idem sa napiť". Učiteľ nie je pred kamerami a isť sa v prípade potreby napiť vodu nemôže byť žiadny "pracovný" problém. Každý prednášajúci profesor, resp. ktokoľvek iný má na "kecpulte" vodu. A tiež to nie je kvôli smädu.
Kto chce vyrobiť problém, tak ho vyrobí.
jaros5
14.01.10,06:39
Absolútne nemáš naštudovaná štatistiky. A ani povinnosti pedagóga. Tie sa v podstate nemenili už niekoľko rokov.Keďže nie si zamestnancom školstva, tvoje názory patria naozaj do kaviarne. :-)
1. Milá vebi34, hodnotíš, kritizuješ, urážaš, ... tvoje slová sú ostré ako britva.

2. Rozvírla si diskusiu o ničom, ako napr. či sa učiteľ môže napiť počas vyučovania, platoch učiteľov a pod.

3. Vyjadrím sa k tvojim slovám na moju adresu, že nemám naštudované štatistiky. A načo ich mám prosím ťa študovať???? ...Štatistické údaja sú presné čísla vygenerované z nepresných údajov.

4. Tvoje tvrdenie, že učitelia na celom Slovensku zarábajú rovnako, je tiež zavádzajúce; Je pravdou, že majú rovnaké tarify, ale formou nenárokovateľných zložiek platu môže RŠ ich príjem slušne a spravodlivo diferencovať.
Pedagogickí zamestnanci na ZŠ, kde som pracoval naposledy, zarábali mesačne cca od 10 do 20 tisíc (v čistom!). Plus koncoročné odmeny sa pohybovali od 0 do 15 tisís v závislosti od odvedenej práce. Čiže boli učitelia čo dostali nulu, resp. minimum (tí samozrejme mrnčali a boli nespokojní, podobne ako ty) a boli učitelia, ktorých koncoročná odmena sa rovnala 13. platu;
Viem, že to nie je nejaký super plat, ale v rámci Slovenska, to nie je až také hrôzostrašné, ako sa to snažíš vo svojich príspevkoch vykresliť ty.

5. Takto by som mohol pokračovať v argumentácii, ale už iba posledné - vyvediem ťa z omylu - posledných 9 rokov mojej pedagogickej praxe som pracoval v riadiacich funkciách - takže čo-to o povinnostiach pedagogických i nepedagogických zamestnancoch viem a chcel by som ťa poprosiť, aby si svojimi neodbornými, zavádzajúcimi, niekedy až urážajúcimi príspevkami neznižovala úroveň PORADY pre učiteľov.
jaros5
14.01.10,06:48
Tak to môžem povrdiť, ja som prišla do školstva z iného rezortu a v niektorých prípadoch pozerám ako vyoraná myš. Niekedy mám pocit akoby školstvo zaspalo dobu a ide stále starým systémom a nie a nie to zmeniť.
Ano, súhlasím, ale kto to má zmeniť !? Zmeniť to môžu jedine učitelia, manažmenty škôl; Predsa nechcite, aby konkrétnu školu išiel meniť lekár, živnostník;
Aj keď dnes už môžu do riadenia, teda aj do úrovne akéhokoľvek školského zariadenia "hovoriť" a dosť podstatne ovplyvniť chod a úroveň školy aj samotní rodičia. Ale ruku na srdce, ozvali ste sa niekedy ako rodič, zaangažovali ste sa ako rodič do riadenia školy napr. prostrednícvom združenia rodičov, alebo cez radu školy ???
Danila
14.01.10,07:11
Ano, súhlasím, ale kto to má zmeniť !? Zmeniť to môžu jedine učitelia, manažmenty škôl; Predsa nechcite, aby konkrétnu školu išiel meniť lekár, živnostník;
Aj keď dnes už môžu do riadenia, teda aj do úrovne akéhokoľvek školského zariadenia "hovoriť" a dosť podstatne ovplyvniť chod a úroveň školy aj samotní rodičia. Ale ruku na srdce, ozvali ste sa niekedy ako rodič, zaangažovali ste sa ako rodič do riadenia školy napr. prostrednícvom združenia rodičov, alebo cez radu školy ???Keď som pred mnohými a mnohými rokmi vytiahla štátnicovú otázku " mimoekonomický efekt investícií do školstva a zdravotníctva ", stvrdla som na stoličke. To nie je o jednoduchosti výpočtov s kalkulačkou v ruke ako v prípade ekonomických efektov do výrobných procesov. A ako inak, dostala som sa do nezhody s pisateľom našich skript o danej problematiky. K môjmu úžasu a údivu mi umožnil a vcelku úspešne použiť ten čarovný titul.;) Takže ešte pridám aj vplyv štátu na rozvoj týchto odvetví a asi možnosť slušnejšieho ocenenia všetkých pedagogických pracovníkov okrem iného.....Považujem školstvo za prefeminizované, a najmä ženy, nedajboh staré dievky sú poznačené komplexom neomylnosti. Aj o tom čosi viem, mala som možnosť. Ale s Tebou v týchto diskusiách môžem len a len súhlasiť.:)
jaros5
14.01.10,07:20
Ďakujem za doplnenie:)
Sabadka
14.01.10,13:23
Ani ja sa ťa nechcem dotknúť, ale zle si ma pochopila, že hovorím o práci ,,nasilu".Ak by som ju nechcela vykonávať, tak tam už nie som.A veľmi sa mýliš, keď si myslíš, že výška platu učiteľov je v závislosti od jeho schopností.
Ale je to smiešne, keď riaditeľ povie kolegyni, že nebudú veľké odmeny, lebo málo ušetrili, nik nebol na PN.
A tie minimálne rozdiely vo výške platov jednotlivých učiteľov sú len v závislosti od vzdelania alebo odučených rokov. Spolužiačky z výšky učia po celom Slovensku.Všade sú platy rovnaké.Tvoj plat je naozaj podľa výkonu?O koľko sa ti mení výška mzdy v závislosti od tvojho výkonu?A aké máš morálne ohodnotenie?

Vôbec to nie je smiešne! To je tvrdá realita, pretože financie na platy učiteľov sú z nortmatívnych príspevkov pridelovaných ministerstvom školstva podľa počtu detí a podľa prepočtu zamestnancov. Po tomto prepočte vyjde určitá suma na mzdy a riaditeľ sa môže aj na žabu obrátiť viac nedostane, takže musí hospodáriť s tým čo má. Ministerstvo v normatívnych príspevkoch ma mzdy nepočíta s nenárokovými zložkami k platu ako sú odmeny a osobné ohodnotenia. Ak v priebehu roka sa dá na mzdových prostriedkoch naozaj ušetriť, tak to len tým, že niekto je PN. A ak niečo vydá naviac, môže riaditeľ určiť osobné hodnotenie, ktoré ti už naozaj prizná riadteľ podľa výkonu. Nie preto, že jemu sa to tak páči, ale skús nazrieť do zákona 553/2003 § 10 ods. 1 - kedy a za čo môžeš dostávať osobný príplatok. Potom máš ešte v školstve nenormatívne finančné prostriedky - tie sú účelovo viazané a škola ich dostáva na asistentov učiteľa a na vzdelávacie poukazy a tie sa tiež nemôžu minúť na nič iné, len na ministerstvom stanovené účely.

A máš pravdu, ja nedostávam plat podľa výkonu, pretože keby som bola platená podľa výkonu tak musím mať oveľa vyšší plat. Aj ja som platená podľa tabuliek platných vo verejnej správe a nie podľa výkonu. A čo sa týka osobného hodnotenia a odmien som na tom tak isto ako učitelia, ak sú peniaze v rozpočte školy tak ich mám a ak nie sú tak ich nemám.

Takže asi toľko k mzdám v školstve. Najskôr si treba pozrieť aj zdroj toho financovania, spôsoby prideľovania financií pre školy, účel ich použitia a potom môžme nadávať na nadriadených. Myslím si že každý riaditeľ poskytne svojim zamestnancom to čo môže, nedáva zo svojho a nemá dôvod šetriť a neodmeňovať zamestnancov, ale ak raz nemá z čoho dať tak nemôže.
ala12
14.01.10,16:45
To nie je o tom či to je v školstve alebo v súkromnej sfére. Ide o to, aký sú vedúci zamestnanci, teda o vedenie. Zažila som, že počas dozoru som nemohla ísť ani na záchod, lebo nás stopovali ako psov a potom som utekala cez hodinu a bála sa, aby ma nikto nevidel. A väčšinou, keď som na ten záchod išla tak akurát prišli kontrolovať. Nikoho nezaujímalo, že som bola na záchode. A stým pitím... tiež si nosím termosku, ale riaditeľka na porade raz povedala, že si nemáme nostiť pitie na hodinu, lebo to nepôsobí dobre. Čo na to povedať. Ja deťom nezakazujem piť a somozrejme aj ja sa napijem, keď mi treba, len ono sa to v tom chvate niekedy ani nedá. To je moja skúsenosť zo školstva, ale hovorím, že to nie je o školstve, ale o nadriadených. Takto buzerovať môže riaditeľ v škole aj riaditeľ v banke. Inak, myslím, že je to ponižujúce.
A čo sa týka tých paragrafov. Keď som chorá-podľa toho čo mi je (väčšinou nie som), rozmýšľam asi takto: vezmem si dva paragrafy, možno jeden deň náhradného voľno, možno to vyjde, že akurát nejaké voľno bude, proste čo najrýchlejšie, aby som šla do roboty, aby sa za mna nemuselo zastupovať. Prečo by som si nemohla zobrať dva P-čka aj keď to nebude na vyšetrenie, ale aby som sa z choroby dostala?Veď, keď nie, môžem ísť na PN a tá by bola určite dlhšia. A to zastupovanie tiež musí vedenie niekomu zaplatiť. Takto ste o tom neuvažovali zamestnávatelia?
A nepáčila sa mi tá náražka na tehotné. Ja som už 4 roky na dobu určitú a tiež by som chcela byť tehotná, ale už kašlem na to, či budem zamestnaná alebo nie. (Aj keď neviem z čoho budeme žiť). Ide o to, že každý sonduje, či som, budem a trasie sa ako keby naozaj tie peniaze išli zo svojho vrecka. Za komunistov ten problém nebol, každý si odrodil 2,3,4 deti a prácu mal istú a nikto na nikoho zato nezazeral, že aké problémy s tehotnou zamestnankynou. Samozrejme, že ak to je o zneužívaní je to o inom. Ak to bolo takto myslené tak fajn, lebo nechcem útočiť, iba taký pohľad zo strany zamestnanca.
Danila
16.01.10,13:50
možno v okruhu tvojich známych sú takí,ktorí sa správajú povýšenecky,ale -ruku na srdce - takí sa nájdu v akejkoľvek profesii,preto nesmieš zovšeobecniť,skôr závisí od povahy človeka,alebo sa mýlim? a na druhej strane, spoločenské postavenie učiteľa je prinízke,ale to je celospoločenský jav (nezávisle od vzdelanosti):)Sledujúc Tvoje postoje v téme, tak si jednou z tých, ktorá tu robí učiteľskej komunite medvediu službu....:confused:.Učila som síce len chvíľu, ale nezomrela som ani od smädu, ani od hladu, ani som neohluchla z bľabotu, ani som sa necítila menej cenná, či spoločensky znevážená. Nepáčilo sa mi 600 UER, tak som sa živila ako živnostník. Kto, alebo čo Ti bráni buchnúť na škole dverami? Och, ako rada by som za nimi postála...:);)
tímea19
16.01.10,18:08
Sledujúc Tvoje postoje v téme, tak si jednou z tých, ktorá tu robí učiteľskej komunite medvediu službu....:confused:.Učila som síce len chvíľu, ale nezomrela som ani od smädu, ani od hladu, ani som neohluchla z bľabotu, ani som sa necítila menej cenná, či spoločensky znevážená. Nepáčilo sa mi 600 UER, tak som sa živila ako živnostník. Kto, alebo čo Ti bráni buchnúť na škole dverami? Och, ako rada by som za nimi postála...:);)
mimotemypravdupovediac už mám plné zuby tej diskuzie o učiteľoch pro a kontra,ale treba si všimnúť dve veci:
ad1 - ja som sa nesťažovala,treba prečítať potom moje reakcie aj s citátmi a nie vyňať z kontextu
ad2 - nikdy by som sa neopovážila pohŕdať inú profesiu (reakcia na neférový príspevok wagnera),tobôž nie človeka s iným názorom nebudem komentovať a kritizovať

s názormi iných možno súhlasiť alebo nie,ale nechamje im ich - o tomto je asertívne správanie sa
PS kto chce bližšie informácie o mojej postoji nech mi nenapíše sem,táto téma je o inom,ale vďačne odpovedám každému a vysvetlím čo a ako som myslela :):):)
prešla som celú diskuziu,aby som prišla na to,kde nastal problém,3 strana,neférova reakcia
tímea19
16.01.10,21:13
Radšej nebudem komentovať tvoj postoj, lebo to vyznieva, že učitelia sú najviac vyťažení pracovníci v našom hospodárstve, ale faktom zostáva, že ak niekto bol naozaj u lekára, tak mu môže byť jedno, či si to zamestnávateľ preverí alebo nie. Ak bol skutočne na lek. vyšetrení, tak na to voľno má nárok. Ak u lekára nebol a zaobstaral si "papier", tak nehnevaj sa, ale ide o podvod. To je to isté, ako keby som ja pochoval 4 babky a 5 dedkov a na to čerpal voľno - veď zo zákona mám nárok na voľno pri pohrebe rodinného príslušníka. A nedajbože, aby sa zamestnávateľ spýtal, že ako to, že mám toľkých dedkov a babičiek!!!!!:confused: Poviem mu, že čo je ho do toho, tu má papier a ja mám na to nárok!

Nikto z nás neberie zamestnancom nárok na vyšetrenie, ale nech to zamestnanci nezneužívajú. Z tebou napísaného príspevky mám dojem, že obhajuješ fiktívne čerpané dni určené na ošetrenie zamestnanca. AK je medzi z-cami a z-ľom dôvera, nebude preverovať, či z-nec bol skutočne u lekára. Ak ale má podozrenie, prečo mu chceš ubrať to právo a robíš z neho strašiaka?

A ešte otázka - keď tak kritizuješ školstvo a nie si spokojná so zamestnaním, prečo nejdeš robiť do komerčnej sféry?
neverím,že vebi mala v úmysle oklamať zamestnávateľa,aj autor má iba taký dojem,nebyť tej poslednej vety,asi by sme sa neurazili
viem,teraz nasledujú palce:
wagner
16.01.10,21:16
neverím,že vebi mala v úmysle oklamať zamestnávateľa,aj autor má iba taký dojem,nebyť tej poslednej vety,asi by sme sa neurazili
viem,teraz nasledujú palce:

Pravda kole oči a to najmä u "tiežučiteľov"
tímea19
16.01.10,21:30
Pravda kole oči a to najmä u "tiežučiteľov"
prepáč,ale tomu nerozumiem,vysvetlíš mi,prosím? som rada,že si tu,aspoň môžeme uzavrieť túto d.....ú diskuziu o "oničom":o
Silvernola
17.01.10,05:43
Teraz sa pokúsim VRÁTIŤ K TÉME (lebo sa to tu už nebezpečne zvrháva na osobné invektívy).
Ako je to s uznaním priepustky na celý deň ak:
- mám na nej uvedený čas napr. 10 30, ale v čakárni som sedela od siedmej?
-sa po ošetrení už nemám ako dostať na pracovisko mimo mesta - žiaden spoj v tom čase?
Danila
17.01.10,06:54
Teraz sa pokúsim VRÁTIŤ K TÉME (lebo sa to tu už nebezpečne zvrháva na osobné invektívy).
Ako je to s uznaním priepustky na celý deň ak:
- mám na nej uvedený čas napr. 10 30, ale v čakárni som sedela od siedmej?
-sa po ošetrení už nemám ako dostať na pracovisko mimo mesta - žiaden spoj v tom čase?Odkedy si sedela v čakárni u lekára je zrejme jasné v zaznačení Tvojho odchodu k lekárovi v knihe dochádzky. A ak Ti od pol jedenástej dopoludnia už nejde spoj na pracovisko:confused:, tak máš ospravedlnenú neprítomnosť.;)
P.S. Diskusia je dôležitá, bez komunikácie nie je život. Osobná invektíva vyhovuje ako nástroj pre tých, čo nehľadajú riešenie, ale výhovorky. Nie všetko, čo nepohľadí bruško je osobná invektíva. Pravda, ako napísala wagner je príšerná vec.:rolleyes:
terezamaria
17.01.10,16:03
Teraz sa pokúsim VRÁTIŤ K TÉME (lebo sa to tu už nebezpečne zvrháva na osobné invektívy).
Ako je to s uznaním priepustky na celý deň ak:
- mám na nej uvedený čas napr. 10 30, ale v čakárni som sedela od siedmej?
-sa po ošetrení už nemám ako dostať na pracovisko mimo mesta - žiaden spoj v tom čase?

Keď si v čakárni sedela od 7,00 hod. musíš mať na potvrdení - priepustke alebo tzv. paragrafe vyznačený čas od 7,00 - 10,30 hod. To, že si nemala spoj, záleží na zamestnávateľovi, či Ti uzná viac hodín alebo pridá plus hodinu, dve, podľa toho, koľko stráviš času na cestu od lekára do práce.
Prípadne Ti pripočíta ospravedlnené , ale nie zaplatené hodiny.