Dália
15.01.08,11:32
Ahojte, nevie mi niekto poradiť, či má nárok na odchodbé aj zamestnanec, ktorý odchádza do predčasného dôchodku.
Ďakujem.
Tweety
15.01.08,10:56
Ahojte, nevie mi niekto poradiť, či má nárok na odchodbé aj zamestnanec, ktorý odchádza do predčasného dôchodku.
Ďakujem.
Patrí. Pozri §76 odst.6 ZP. Pri prvom skončení PP po nadobudnutí nároku na predč. star,dôch. SD a ID.....
Dália
15.01.08,10:57
Ďakujem. Asi som pozrela staršie verzie ZP.
janess30
15.01.08,12:57
ahojte poraďáci,
tiež mám problém s odchodným, nakoľko zamestnanec pracoval vo firme 17 rokov, v roku 2006 bol 3 mesiace na podpore a následne bol opäť zamestnaný v tejto firme. V r.2007 dosiahol 60r. veku a v novembri odišiel na predčasný starobný dôchodok.
Má takýto zamestnanec nárok na odchodné alebo na odstupné?
Pracovný pomer skončil Dohodou o skončení prac.pomeru.

Ďakujem za akýkoľvek postreh alebo pripomienku.
Zoltán Kovács
15.01.08,12:58
ahojte poraďáci,
tiež mám problém s odchodným, nakoľko zamestnanec pracoval vo firme 17 rokov, v roku 2006 bol 3 mesiace na podpore a následne bol opäť zamestnaný v tejto firme. V r.2007 dosiahol 60r. veku a v novembri odišiel na predčasný starobný dôchodok.
Má takýto zamestnanec nárok na odchodné alebo na odstupné?
Pracovný pomer skončil Dohodou o skončení prac.pomeru.

Ďakujem za akýkoľvek postreh alebo pripomienku.

Prvýkrát odchádza do predč.dôchodku tak má nárok na odchodné.
jankasm
15.01.08,13:00
ahojte poraďáci,
tiež mám problém s odchodným, nakoľko zamestnanec pracoval vo firme 17 rokov, v roku 2006 bol 3 mesiace na podpore a následne bol opäť zamestnaný v tejto firme. V r.2007 dosiahol 60r. veku a v novembri odišiel na predčasný starobný dôchodok.
Má takýto zamestnanec nárok na odchodné alebo na odstupné?
Pracovný pomer skončil Dohodou o skončení prac.pomeru.

Ďakujem za akýkoľvek postreh alebo pripomienku.

Pokiaľ pracovný pomer bol skončený dohodou, tak na odstupné nárok nie je.
Predčasný dôchodok mu bol priznaný v novembri 2007? Pracovný pomer bol u Vás ukončení pred, alebo po priznaní predčasného dôchodku?
Ak bol PP ukončený až po jeho priznaní, tak áno, má nárok na odchodné. :cool:
janess30
15.01.08,15:28
pracovný pomer bol ukončený po priznaní dôchodku.

Ďakujem za Vaše postrehy. Pomohli mi.
tothmiroslav
19.01.08,13:59
Zdravim,

viete mi poradit v akej vyske ma byt odstupne?Otec siel v auguste do predcasneho dochodku, koncom roka ukoncil aj PP.Zamestnavatel tvrdi ze ma narok na mesacne odstupne.Pracoval u neho od 1995 s tym ze parkrat bol aj na urade prace, ale naposledy v 1999.Podla mna by mu malo patrit 3 mesacne odchodne alebo sa mylim?
Zoltán Kovács
19.01.08,14:03
Zdravim,

viete mi poradit v akej vyske ma byt odstupne?Otec siel v auguste do predcasneho dochodku, koncom roka ukoncil aj PP.Zamestnavatel tvrdi ze ma narok na mesacne odstupne.Pracoval u neho od 1995 s tym ze parkrat bol aj na urade prace, ale naposledy v 1999.Podla mna by mu malo patrit 3 mesacne odchodne alebo sa mylim?

§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.


Odchodné je vo výške 1 priemerného mesačného zárobku. Odstupné je vo výške maximálne 3x priem.mesač.zárobku.
Zoltán Kovács
19.01.08,14:04
Zdravim,

viete mi poradit v akej vyske ma byt odstupne?Otec siel v auguste do predcasneho dochodku, koncom roka ukoncil aj PP.Zamestnavatel tvrdi ze ma narok na mesacne odstupne.Pracoval u neho od 1995 s tym ze parkrat bol aj na urade prace, ale naposledy v 1999.Podla mna by mu malo patrit 3 mesacne odchodne alebo sa mylim?

Takže teraz máš na mysli odstupné, alebo odchodné?
tothmiroslav
19.01.08,14:13
aha. takze zamestnavatel asi postupuje spravne.......nevedel som doteraz ani rozdiel medzi odstupnym a odchodnym.dik

neviem ci by mu patrilo odstupne
Zoltán Kovács
19.01.08,14:33
aha. takze zamestnavatel asi postupuje spravne.......nevedel som doteraz ani rozdiel medzi odstupnym a odchodnym.dik

neviem ci by mu patrilo odstupne

Na odstupné je nárok len v prípadoch, ktoré sú uvedené v §76 ods. 1 a 2 Zákonníka práce. Ak pracovný pomer rozviazal otec, tak na odstupné nárok nemá. Ale na odchodné áno, keď to bolo jeho prvé ukončenie pracovného pomeru od priznania predčasného starobného dôchodku.