Vektra
15.01.08,12:38
Ahojte,
neviete mi nietko poradit ci sa zmenila sadza za pouzitie sukromeho mot. vozdila na SC? Je stale 6,2?
Nemozem to nikde najst. Stravne v SKK vraj ostalo rovnake a zahranicne som si nasla na nete... Ale toto ohladom aut nemozem nikde najst:mee:
Dakujeeeeem
Tweety
15.01.08,11:44
Ahojte,
neviete mi nietko poradit ci sa zmenila sadza za pouzitie sukromeho mot. vozdila na SC? Je stale 6,2?
Nemozem to nikde najst. Stravne v SKK vraj ostalo rovnake a zahranicne som si nasla na nete... Ale toto ohladom aut nemozem nikde najst:mee:
Dakujeeeeem
Sadzba 6,20 sa nemenila.
Ninina
16.01.08,17:54
Ahojte, chcela by som sa opytat ci je mozne si prenajate auto uctovat ako vlastne. Ak som zivnostik a pouzivam partnerove auto bez toho ze som zapisana v technickom preukaze mozem si uplatnovat 6,20 ak mame najomnu zmluvu? a ako je to v takom pripade s danou s motoroveho vozidla? musi ju zaplatit majitel alebo najomca?
Dakujem
vikinka
16.01.08,18:06
Ak nie si v TP zapísaný ako vlastník vozidla nemôžeš uplatniť 6,20,-,vo výdavkoch uplatníš nájom a nákup PL.
Ninina
16.01.08,18:11
a co v pripade ze som uvedena ako drzitel?
vikinka
16.01.08,18:26
Vozidlo musí byť vlastné,nezahrnuté v majetku daňovníka -§ 19 ods.2 písm.e
martina2006
17.01.08,10:27
Chcela by som sa opýtať ak osobné auto sa k 2.1.2007 vyradilo
z evidencie firmy do vlastného užívania SZCO a SZCO ho využíva
aj pre firmu tak si bude účtovať iba spotrebované PHM? Alebo môže
aj paušál 6,20? Je lepšie ak bude písať cestovné príkazy alebo stačí
kniha jázd? ďakujem
STRELEC
17.01.08,10:32
[quote=martina2006;614692]
Forma (kniha jázd/cesťáky) je len forma uplatnenia nákladu. Je skôr vecou toho, ako je to komu bližšie, jednoduchšie.
Lion Topoľčany
17.01.08,10:36
Len si chcem overiť:
SZČO jazdí na účely podnikania na aute svojej manželky/tá ho vlastní/ a uplatňuje si /ten SZČO/ náhrady
6,20+PHM. Je to správne?
STRELEC
17.01.08,10:38
Len si chcem overiť:
SZČO jazdí na účely podnikania na aute svojej manželky/tá ho vlastní/ a uplatňuje si /ten SZČO/ náhrady
6,20+PHM. Je to správne?
Len tak zopakujem:
Áno, pokiaľ nemajú rozdelený bezpodielový majetok manželov.
vikinka
17.01.08,10:40
Strelec,nesúhlasím s tebou,môže uplatniť paušál.náhradu 6,20,-,od 1.1.2005 vypadla z toho § podmienka,že auto nesmelo byť zaradené v majetku.v § 19 ods.2 písm.e/ je podmienka,že auto musí byť vlastné.
Evanka
17.01.08,10:47
Strelec má pravdu, Ak si chce SZČO uplatňovať paušál 6,20, musí byť automobil jeho vlastný.

Asi si to pletieš s iným (či bol niekedy zahrnutý v mejetku SZČO) ....

ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky*a*základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,87)
Lion Topoľčany
17.01.08,10:48
Vikinka a Strelec: veď preto sa pýtam, poznám ten paragr. a nie je mi jasné-auto musí byť vlastné...Jeden audítor mi povedal, že sa to berie tak, že auto sa predsa nedá napísať na
oboch manželov ako byt, tak sa to berie ako spoločný majetok/samozrejme pokiaľ sa tí dvaja nerozvedú/, t.j.prikláňam sa k tomu, že si ten SZČO má právo inkasovať 6,20+PHM
vikinka
17.01.08,10:49
Strelec má pravdu, Ak si chce SZČO uplatňovať paušál 3,20, musí byť automobil jeho vlastný.

Asi si to pletieš s iným (či bol niekedy zahrnutý v mejetku SZČO) ....
Ak ho vyradím z majetku je už môj vlastný.
Chobot
17.01.08,10:52
Vikinka a Strelec: veď preto sa pýtam, poznám ten paragr. a nie je mi jasné-auto musí byť vlastné...Jeden audítor mi povedal, že sa to berie tak, že auto sa predsa nedá napísať na
oboch manželov ako byt, tak sa to berie ako spoločný majetok/samozrejme pokiaľ sa tí dvaja nerozvedú/, t.j.prikláňam sa k tomu, že si ten SZČO má právo inkasovať 6,20+PHM

Ty aj strelec máte pravdu. Vikinka reagovala na iný strelcov príspevok, škoda že nepoužíva citovanie, lebo potom by to bolo jasné. Takto len vyrobila trochu zmätok v príspevkoch. Ale má pravdu, pokiaľ už auto vyradí z evidencie, je jeho vlastné môže si uplatniť náhrady.:rolleyes:
Evanka
17.01.08,10:59
Vikinka a Strelec: veď preto sa pýtam, poznám ten paragr. a nie je mi jasné-auto musí byť vlastné...Jeden audítor mi povedal, že sa to berie tak, že auto sa predsa nedá napísať na
oboch manželov ako byt, tak sa to berie ako spoločný majetok/samozrejme pokiaľ sa tí dvaja nerozvedú/, t.j.prikláňam sa k tomu, že si ten SZČO má právo inkasovať 6,20+PHM
Toto je zasa o niečom inom. Ak SZČO používa manželkin/manželov automobil, nezahrnutý do majetku, považuje sa v prípade, že je v bezpodielovom vlastníctve, za vlastné.
martina2006
17.01.08,12:50
Takže ak som správne pochopila tak môžem účtovať okrem PHM
aj paušál aj u vlastného osobného auta, ktoré bolo predtým vo firme a tam sa odpísalo.
gibbon
11.02.08,19:29
Hmm.
Daju sa niekde na Nete najist nahrady stravneho na zahranicnych pracovnych cestach? Teda aktualne, ,mam niekde v policke doma nieco z 2005 , asi to uz nebude aktualne.

THX
Chobot
11.02.08,19:58
Hmm.
Daju sa niekde na Nete najist nahrady stravneho na zahranicnych pracovnych cestach? Teda aktualne, ,mam niekde v policke doma nieco z 2005 , asi to uz nebude aktualne.

THX

Treba zaradiť otázku do správnej témy a odpoveď by si našiel hneď:

http://www.porada.sk/t8201-p8-zahranicne-pracovne-cesty.html

a tu máš odkazy na všetky predošlé predpisy:

http://www.porada.sk/t38440-sadzby-stravneho-pri-zahranicnych-pracovnych-cestach-kde-hladat.html
dvojča
12.02.08,11:52
ahojte, trochu ste ma zneistili odpovedou, že pokiaľ nie je vlastník nemôže si uplatniť 6.20. Konateľ sro má v prenájme osobný automobil, na ktorý si robí cesťáky pre sro ako konateľ, lebo sro nevlastní automobil, nie je zamestnanec. Uplatňuje si aj 6,20 aj PHM. On nemôže vlastniť nič, pretože má mnoho exekúcii. Môže si uplatňovať všetko? veľká vďaka
Chobot
12.02.08,11:55
ahojte, trochu ste ma zneistili odpovedou, že pokiaľ nie je vlastník nemôže si uplatniť 6.20. Konateľ sro má v prenájme osobný automobil, na ktorý si robí cesťáky pre sro ako konateľ, lebo sro nevlastní automobil, nie je zamestnanec. Uplatňuje si aj 6,20 aj PHM. On nemôže vlastniť nič, pretože má mnoho exekúcii. Môže si uplatňovať všetko? veľká vďaka

Nie, lebo auto nie je jeho vlastné osobné a to vyžaduje zákon. On keď to má v prenájme, tak si ale môže uplatniť cenu za prenájom a myslím aj spotrebované PHM.
dvojča
12.02.08,20:17
ahoj, prepáč, že reagujem oneskorene, ale na DÚ mu vraj povedali, že si môže uplatňovať všetko a pokiaľ som čítala poradu, tak som pochopila, že pre zamestnanca sú iné zákony ako pre SZČO a konateľ je ako zamestnanec, nepatrí zamestnancovi aj tých 6,20?
Chobot
13.02.08,07:26
ahoj, prepáč, že reagujem oneskorene, ale na DÚ mu vraj povedali, že si môže uplatňovať všetko a pokiaľ som čítala poradu, tak som pochopila, že pre zamestnanca sú iné zákony ako pre SZČO a konateľ je ako zamestnanec, nepatrí zamestnancovi aj tých 6,20?

Aha, sorry, to som si nevšimol, že ide o konateľa, ktorý nie je SZČO, ale zamestnancom. V tom prípade si môže uplatniť, máš pravdu.
est
15.02.08,09:39
Zatiaľ žiadne zmeny - stále 6,20.
gabii
20.02.08,18:58
ahojte. potrebujem tiez poradit. vsetky zakony k cestovnym nahradam , dietam a vreckovemu sa vyjadruju k zamestnancom. ako je to ale s nahradami pre zivnostnika? ake nahrady si mozem vyuctovat na domacich a zahranicnych cestach? nikde sa o tom neviem docitat. poradte
liba2
20.02.08,19:00
ahojte. potrebujem tiez poradit. vsetky zakony k cestovnym nahradam , dietam a vreckovemu sa vyjadruju k zamestnancom. ako je to ale s nahradami pre zivnostnika? ake nahrady si mozem vyuctovat na domacich a zahranicnych cestach? nikde sa o tom neviem docitat. poradtepre SZČO platí ten istý zákon o cestovných náhradách.
gabii
20.02.08,19:11
a je to niekde v zakone? ja som nikde nenasiel ako maju uctovat zivnostnici v problematike cestovnych nehrad, diet, ani vreckoveho. viem len ze v domacich cestakoch sa nahrada stravy nemoze uctovat ale v zahranici vraj je to inak. Poradte nejake zakony kde si to mozem potvrdit co a ako mozem ako zivnostnik v cestovnych nahradach, dietach a vreckovom uctovat. dakujem
Ali1979
20.02.08,20:11
Ale výdavky na nájom a PHL sa môžu dať do nákladov, ak je zaplatená cestná daň. DU nezaujíma kto je vlastník, nikde sa to neuvádza... Takže podnikať môžete s hoci akým autom, len aby bola spísaná nejaká zmluva, v ktorej je vysvetlené kto platí cestnú daň.
Evanka
20.02.08,22:39
a je to niekde v zakone? ja som nikde nenasiel ako maju uctovat zivnostnici v problematike cestovnych nehrad, diet, ani vreckoveho. viem len ze v domacich cestakoch sa nahrada stravy nemoze uctovat ale v zahranici vraj je to inak. Poradte nejake zakony kde si to mozem potvrdit co a ako mozem ako zivnostnik v cestovnych nahradach, dietach a vreckovom uctovat. dakujem
Je to samozrejne v zákone, ale aj tu na Porade nájdeš o cestovných náhradách živnostníkov toho veľa, len hľadaj. Ak ti nebude niečo konkrétne jasné, tak sa pýtaj .....
liba2
20.02.08,23:07
a je to niekde v zakone? ja som nikde nenasiel ako maju uctovat zivnostnici v problematike cestovnych nehrad, diet, ani vreckoveho. viem len ze v domacich cestakoch sa nahrada stravy nemoze uctovat ale v zahranici vraj je to inak. Poradte nejake zakony kde si to mozem potvrdit co a ako mozem ako zivnostnik v cestovnych nahradach, dietach a vreckovom uctovat. dakujem
To podčiarknuté to vieš odkiaľ ? z ktorého zákona ?
Základom riešenia je zákon o dani z príjmov. Prečítaj si daňové výdavky. Tam je uvedené čo-ako môže účtovať SZČO v súvislosti s PC.
Okrem toho na porada.sk je veľa tém, kde sa to rieši dopodrobna, stačí vyhľadávať.
est
21.02.08,09:06
a je to niekde v zakone? ja som nikde nenasiel ako maju uctovat zivnostnici v problematike cestovnych nehrad, diet, ani vreckoveho. viem len ze v domacich cestakoch sa nahrada stravy nemoze uctovat ale v zahranici vraj je to inak. Poradte nejake zakony kde si to mozem potvrdit co a ako mozem ako zivnostnik v cestovnych nahradach, dietach a vreckovom uctovat. dakujem
to už je dávno pasé, že si živnostník nemôže účtovat náhradu stravy. Môže si účtovať aj stravné lístky aj diety, len treba dať pozor, aby si neúčtoval na ten istý deň dvakrát.
cathyc
21.02.08,12:59
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako je to v prípade konateľov, ktorí nie su zamestnancami s.r.o. a používajú svoje autá pre potreby spoločnosti.
Tweety
21.02.08,13:01
Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako je to v prípade konateľov, ktorí nie su zamestnancami s.r.o. a používajú svoje autá pre potreby spoločnosti.
Sú považovaní za zamestnancov, tak rovnaké náhrady, a uznaný náklad v rámci zákona .
cathyc
21.02.08,14:26
Tweety ďakujem za odpoveď aj keď som trošku zmätená, že sú považovaní za zamestnancov aj keď nie sú zamestnancami s.r.o.
liba2
21.02.08,16:33
Tweety ďakujem za odpoveď aj keď som trošku zmätená, že sú považovaní za zamestnancov aj keď nie sú zamestnancami s.r.o.
Je to uvedené v zákone o cestovných náhradách.
Najka
22.02.08,07:00
Ahojte, chcem sa spýtať, či sú už títo konatelia povinní platiť aj daň z motorových vozidiel?
Chobot
22.02.08,07:21
Ahojte, chcem sa spýtať, či sú už títo konatelia povinní platiť aj daň z motorových vozidiel?

Najprv treba vedieť, či sú to firmené autá, či ich súkromné. AK sú to firmené, tak áno. Ak sú to ich súkromné, a uplatňujú si náhradu za použitie súkr. auta, tak tiež áno. Pokiaľ si voči firme nič neuplatňujú a sú to ich súkromné autá, tak nie.
AnikoAd
22.02.08,07:39
chcela by som sa spytat na tych 6,2, ako to dostanem do učtovníctva? vystavím cestak a VPD?Dakujem za odpovede, som začiatočník.
AnikoAd
22.02.08,08:07
Poprosím vas o odpoved,poradte mi ohladom tych 6,20Sk.
Chobot
22.02.08,08:29
Poprosím vas o odpoved,poradte mi ohladom tych 6,20Sk.

Na cesťáku sa vyčíslia prejdené km a vypočíta sa náhrada (km x 6,20). Celková suma sa vyplatí zamestnancovi tak, ako stravné či vreckové a zaúčtuje sa na účet cest. náhrad.
AnikoAd
22.02.08,08:31
Dakujem za odpoved, ste super.
Chobot
22.02.08,08:44
Dakujem za odpoved, ste super.

Nezabudni tiež na náhradu za spotrebované PHM, ktorá sa rovnako vypláca zamestnancovi. Tú náhradu si musí vypočítať podľa TP jeho auta. Pozri si to aj tu v niektorých témach.
AnikoAd
22.02.08,08:47
ano , to viem, len nejedna sa mi o zamestnanca, ale o mna ako SZCO a nevedela som , či dostanem tych 6,2 cez nepenažne operacie ako odpisy, alebo si to mam vyučtovat cez pokladnu.Dakujem, tu vždy najdem riešenie.
Chobot
22.02.08,08:53
ano , to viem, len nejedna sa mi o zamestnanca, ale o mna ako SZCO a nevedela som , či dostanem tych 6,2 cez nepenažne operacie ako odpisy, alebo si to mam vyučtovat cez pokladnu.Dakujem, tu vždy najdem riešenie.

Tak potom jednou z možností je cez pokladňu, tak ako stravné.
AnikoAd
22.02.08,09:17
dakujem,uz tomu rozumiem.
KOVO TRADE BB s.r.o
25.02.08,08:31
stále je 6,20 Sk
Kelis
25.02.08,09:14
Chcem sa ešte raz na rovinu spýtať. SZČO má s iným SZČO zmluvu o používaní jeho vozidla na podnikateľské účely. Normálne zaplatil na toto vozidlo cestnú daň a uplatňuje si cestovné náhrady. Nemal by byť problém. Len neviem, ako je to so stravným. Podľa zákona si môže uplatniť stravné za 1 deň vo výške Sk 89 najviac. Musí to dokladovať nejakými stravenkami, páskami z registračnej pokladne. Keď by mal stravné lísky tak bez problémov, nie? Prosím o odpoveď. A ďakujem.
cactus
25.02.08,09:32
Chcem sa ešte raz na rovinu spýtať. SZČO má s iným SZČO zmluvu o používaní jeho vozidla na podnikateľské účely. Normálne zaplatil na toto vozidlo cestnú daň a uplatňuje si cestovné náhrady. Nemal by byť problém. Len neviem, ako je to so stravným. Podľa zákona si môže uplatniť stravné za 1 deň vo výške Sk 89 najviac. Musí to dokladovať nejakými stravenkami, páskami z registračnej pokladne. Keď by mal stravné lísky tak bez problémov, nie? Prosím o odpoveď. A ďakujem.


buď si uplatňuje stravné pri PC alebo stravenky. Keď si vykáže na PC diéty, tak si nemôže uplatniť v ten deň stravenky.
liba2
25.02.08,10:25
Chcem sa ešte raz na rovinu spýtať. SZČO má s iným SZČO zmluvu o používaní jeho vozidla na podnikateľské účely. Normálne zaplatil na toto vozidlo cestnú daň a uplatňuje si cestovné náhrady. Nemal by byť problém. Len neviem, ako je to so stravným.
Podľa zákona si môže uplatniť stravné za 1 deň vo výške Sk 89 najviac.
Toto nie je presné. SZČO v prípade pracovnej cesty si uplatňuje cestovné náhrady, ktorých súčasťou môže byť aj stravné a toto stravné sa uplatňuje podľa časových pásiem:
Ak PC trvá 5 až 12 hod. ..... 89 Sk,
ak 12 až 18 hod. ..... 135 Sk,
ak nad 18 hod. ..... 208 Sk (teda nie najviac 89 Sk).

Musí to dokladovať nejakými stravenkami, páskami z registračnej pokladne.
NIE ! nedokladuje žiadnym spôsobom ako a kde to stravné minul, alebo vôbec neminul (napr. mal jedlo z domu).

Keď by mal stravné lísky tak bez problémov, nie?
Pri stravných lístkoch platí, že daňovo uznaných je maximálne 89 Sk - hoci by mal zakúpené SL á 100 Sk. V tomto prípade tiež nepreukazuje, ako a kde ich použil. Dokladom je doklad o nákupe + musí preukazovať , resp. pri kontrole vedieť odôvodniť, za ktoré dni si uplatňuje SL a že v tých dňoch pracoval
(napr. mohol si robiť prípravu dokladov na zaúčtovanie aj keď je remeselník).

Existuje ešte 3. možnosť, keď nie je na PC, nemá SL, pracuje a ide na obed do jedálne, kde si ho kúpi za hotové. Blok z reg. pokladnice môže použiť ako doklad o stravovaní, ale tiež maximálne do výšky 89 Sk. Toto je jediný prípad, kedy preukazuje stravné inak.
Prosím o odpoveď. A ďakujem.
odpoveď modrá v zadaní
dipe
27.02.08,05:29
Ahojte.
Vysvetlite mi niekto,ako to je s počítaním PHM.
Mám knihu jázd v ktorej si vediem spotrebu.Na konci mesiaca si to zrátam a túto sumu si vynásobím 6,20?Dobre tomu rozumiem alebo sa mýlim? Potrebujem k tomu aj Bloky PHM? /mám ich /
Ďakujem
dipe
27.02.08,06:09
...posúvam
adi11
27.02.08,06:29
Ahojte.
Vysvetlite mi niekto,ako to je s počítaním PHM.
Mám knihu jázd v ktorej si vediem spotrebu.Na konci mesiaca si to zrátam a túto sumu si vynásobím 6,20?Dobre tomu rozumiem alebo sa mýlim? Potrebujem k tomu aj Bloky PHM? /mám ich /
Ďakujem
celkom ubehnuté km x 6,20 je výpočet náhrady
spotreba PL podľa techn. preuk. ? x ubehn. km : 100
spotreba PL ? x aktuálna cena PL rovná sa celková cena za PL
náhrada plus celk.cena za PL je náhrada spolu
*Emma Lehotská*
29.02.08,08:48
Ahojte,prosím Vás o radu.
Ak mám zamestnankynu kt. musela ísť na prac. cestu do bodu B,ale na nu išla nie z miesta výkonu práce, ale z domu. Pretože z miesta jej trvalého bydliska je bod B. bližšie, ináč by musela prechádzať cez bod B do miesta výkonu práce a spať sa vrátť do bodu B.. A tak mi aj dokladuje aj cestovné lístky ,aj vlastné motorové vozidlo použila do bodu B z miesta bydliska. Môžem jej preplatiť komplet cest. lístky?Alebo sa musí nejak prerátať...Alebo jej nič neprepaltím, ked ide z miesta trvalého bydliska...Vdaka
Evanka
29.02.08,08:52
Ahojte,prosím Vás o radu.
Ak mám zamestnankynu kt. musela ísť na prac. cestu do bodu B,ale na nu išla nie z miesta výkonu práce, ale z domu. Pretože z miesta jej trvalého bydliska je bod B. bližšie, ináč by musela prechádzať cez bod B do miesta výkonu práce a spať sa vrátť do bodu B.. A tak mi aj dokladuje aj cestovné lístky ,aj vlastné motorové vozidlo použila do bodu B z miesta bydliska. Môžem jej preplatiť komplet cest. lístky?Alebo sa musí nejak prerátať...Alebo jej nič neprepaltím, ked ide z miesta trvalého bydliska...Vdaka
Preplácaš vždy z miesta, ako je uvedené na cestovnom príkaze. Ak tam uvedieš miesto bydliska, tak to tak aj preplácaš. Domov z práce chodí denne a tá cesta sa nepovažuje za pracovnú cestu.
*Emma Lehotská*
29.02.08,10:00
Tak teraz už nerozumiem...Jej miesto výkonu práce je Zilina na prac. cestu išla do Martina a býva v Turanoch. Pravidelne do Ziliny cestuje cez Martin, ked ide bežne do práce...nemusí byť výkonák písany z miesta výkonu práce, ak chce preplatenie cestovného?Lebo v takom prípade by musela prejsť cez Martina do Ziliny a kúpiť si lístrok zo Ziliny do martina a rovnako na konci služ. cesty....Cestovný príkaz si robí ona sama...Ešte raz vdaka
Denisa13
01.03.08,18:21
ahojte poraďáci, prosím ak viete poraďte....účtujem už viac rokov v JÚ, ale študírujem a študírujem stále dookola a zisťujem, že sa mám stále čo učiť. Chcem sa len uistiť v niektorých veciach:
1. vlastné auto v podnikaní - zákonná poistka na auto - NIE?
2. robím v Alfe knihu jázd a tam priamo vypočítam aj paušál aj spotrebu podľa km a priamo zadávam aj čerpanie /tankovanie/ - správne? musím PHL prijať aj na sklad alebo stačí tam uviesť ako čerpanie v knihe jázd?
3. bločky PHL dávam hromadne na konci mesiaca spolu - správne?
4. SZČO - môžem mu na každý deň podľa knihy jázd ak vykonával prácu dopočítať stravné podľa zákona, teda tých 89 Sk? Vyplním cesťák, alebo ako to tam zaúčtujem? - stačí raz mesačne? ........prosím, prosím, poraďte....díky moc
Kini
01.03.08,19:39
Ahojte,

prosím Vás o radu. Som živnostníčka a používam svoje súkromné auto na podnikanie. Robím si cestovné príkazy. Potrebujem každé tankovanie /čiže bločik/ priložiť k cestovnému príkazu?

Ďakujem voprad za radu.
Monika
tinaM
01.03.08,19:58
ahojte poraďáci, prosím ak viete poraďte....účtujem už viac rokov v JÚ, ale študírujem a študírujem stále dookola a zisťujem, že sa mám stále čo učiť. Chcem sa len uistiť v niektorých veciach:
1. vlastné auto v podnikaní - zákonná poistka na auto - NIE? správne
2. robím v Alfe knihu jázd a tam priamo vypočítam aj paušál aj spotrebu podľa km a priamo zadávam aj čerpanie /tankovanie/ - správne? áno musím PHL prijať aj na sklad alebo stačí tam uviesť ako čerpanie v knihe jázd? stačí v knihe jázd.
3. bločky PHL dávam hromadne na konci mesiaca spolu - správne? môže byť.
4. SZČO - môžem mu na každý deň podľa knihy jázd ak vykonával prácu dopočítať stravné podľa zákona, teda tých 89 Sk? áno Vyplním cesťák, alebo ako to tam zaúčtujem? - stačí raz mesačne? ........prosím, prosím, poraďte....díky moc

4. Z knihy jázd si importuješ do cestovného príkazu a peň. denníku účtuješ na základe cest.príkazu.
Ak má SZČO opakujúce sa rovnaké cesty, môžeš vyplniť cestovný príkaz raz mesačne.
Pozor však, aby si neuplatnil stravné aj formou napr.zakúpených stravných lístkov aj v cesťáku.
tinaM
01.03.08,20:01
Ahojte,

prosím Vás o radu. Som živnostníčka a používam svoje súkromné auto na podnikanie. Robím si cestovné príkazy. Potrebujem každé tankovanie /čiže bločik/ priložiť k cestovnému príkazu?

Ďakujem voprad za radu.
Monika
Použiješ cenu PHL platnú v čase použitia auta na služobnej ceste.
Túto cenu potrebuješ dokladovať bločkom o nákupe PHL a priložíš ho k cest.príkazu.
AlkaS
02.03.08,10:54
Ahojte!
Cestovné príkazy som ešte nerobila. Nemám s tým žiadnu skúsenosť vedeli by ste mi niekto poradiť, čo mám najskôr urobiť. Mám viesť aj evidenciu jázd? Čo k tomu všetko potrebujem?AlkaS
cactus
02.03.08,13:55
Ahojte!
Cestovné príkazy som ešte nerobila. Nemám s tým žiadnu skúsenosť vedeli by ste mi niekto poradiť, čo mám najskôr urobiť. Mám viesť aj evidenciu jázd? Čo k tomu všetko potrebujem?AlkaS
prečo si nedáš do vyhľadávača napr. cestovne prikazy? alebo podobné témy? :mee::mee::mee:
Ponamáhaj sa trocha...:D:D:D
AlkaS
02.03.08,15:24
prečo si nedáš do vyhľadávača napr. cestovne prikazy (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=cestovne+prikazy)? alebo podobné témy? :mee::mee::mee:
Ponamáhaj sa trocha...:D:D:D


Vďaka budem sa namáhať:D:D:D:D:D
l.hurakova
04.03.08,11:52
náhrady za používanie cestných motorových vozidiel zostali rovnanké
zyx66
04.03.08,13:31
Tu cestovnu nahradu + PHM za vyuzitie sukromneho OA na podnikanie sa tu pise, ze si mam v uctovnictve napisat ako vydaj cez pokladnu na zaklade vyplneneho cestaku. Ale ja nemam ziadnu pokladnu, ako je to myslene? To mam mat akoze nejaku dozu, kde si vlozim sam prachy napr. 100.000 a odtial si budem brat akoze prachy na tankovanie a ked tam uz nebudem nic mat, zase v uctovnictve dopisem vklad penazi do pokladne (napr. vyberom z uctu) a fungujem dalej alebo ako? Ak mi to viete osvetlit, ako to robit v praxi co najelegantnejsie, budem vdacny
liba2
04.03.08,14:01
Tu cestovnu nahradu + PHM za vyuzitie sukromneho OA na podnikanie sa tu pise, ze si mam v uctovnictve napisat ako vydaj cez pokladnu na zaklade vyplneneho cestaku. Ale ja nemam ziadnu pokladnu, ako je to myslene? To mam mat akoze nejaku dozu, kde si vlozim sam prachy napr. 100.000 a odtial si budem brat akoze prachy na tankovanie a ked tam uz nebudem nic mat, zase v uctovnictve dopisem vklad penazi do pokladne (napr. vyberom z uctu) a fungujem dalej alebo ako? Ak mi to viete osvetlit, ako to robit v praxi co najelegantnejsie, budem vdacnyPodľa môjho názoru podkladňa v účtovníctve szčo nevyhnutne musí byť. Veď nie všetko sa dá obstarať platbou z účtu ani platobnou kartou, napr. drobný nákup v papierníctve, kolky, tlačivá, a i. Jednoducho všetky hotovostné výdavky sa zapisujú cez pokladňu. Tak isto vyúčt. PC. S tým vkladom je to asi tak ako uvádzaš, ale je to len administratívne vyjadrenie, v skutočnosti tie peniaze máš v peňaženke (alebo v pančuche:D).
Evanka
09.03.08,20:25
Tak teraz už nerozumiem...Jej miesto výkonu práce je Zilina na prac. cestu išla do Martina a býva v Turanoch. Pravidelne do Ziliny cestuje cez Martin, ked ide bežne do práce...nemusí byť výkonák písany z miesta výkonu práce, ak chce preplatenie cestovného?Lebo v takom prípade by musela prejsť cez Martina do Ziliny a kúpiť si lístrok zo Ziliny do martina a rovnako na konci služ. cesty....Cestovný príkaz si robí ona sama...Ešte raz vdaka
Pracovná cesta môže začínať aj končiť v mieste bydliska, teda v Turanoch miesto určenia pracovnej cesty bude Martin.
Vilcek
10.03.08,12:02
Ahojte,
potrebujem poradit. 15/03/2007 nastupujem do noveho zamestania. Miesto vykonu prace v zmluve je Nitra. Az 3 tyzdne po pohovore som sa dozvedel ze docasnu budem dochadzat do BA denne. Tento stav by mal trvat 6 tyzdnov od zacatia prace. Firma mi ponukla preplatenie cestovnych nakladov. Vzhladom na to ze mam skusenosti s cestovanim NR-BA a spat denne autobusom som poziadal abby som mohol pouzivat sukromne vozidlo. Firma mi povedala ze mi preplati len pohonne hmoty pretoze to nebude brat ako sluzobnu cestu. Ma povinnosti firma preplatit ja cenu za jeden km(6.20) alebo to nieje jej povinost. dalej ma toto byt zohladnene ako dodatok k pracovnej zmluve? Ako bude zamestnavatel preplacat PM?da sa to aj formou zalohy?NR-BA a spat je mesacne cca 11000 takze je to dost velka polozka.Snazim sa to od firmy vyziadat uz dva tyzdne ale zatial nemam nic iste. kedze uz o tyzden nastupujem poprosil by som o rychlu odpoved.
Dakujem velmi pekne za rady :)
Evanka
10.03.08,12:32
Ahojte,
potrebujem poradit. 15/03/2007 nastupujem do noveho zamestania. Miesto vykonu prace v zmluve je Nitra. Az 3 tyzdne po pohovore som sa dozvedel ze docasnu budem dochadzat do BA denne. Tento stav by mal trvat 6 tyzdnov od zacatia prace. Firma mi ponukla preplatenie cestovnych nakladov. Vzhladom na to ze mam skusenosti s cestovanim NR-BA a spat denne autobusom som poziadal abby som mohol pouzivat sukromne vozidlo. Firma mi povedala ze mi preplati len pohonne hmoty pretoze to nebude brat ako sluzobnu cestu. Ma povinnosti firma preplatit ja cenu za jeden km(6.20) alebo to nieje jej povinost. dalej ma toto byt zohladnene ako dodatok k pracovnej zmluve? Ako bude zamestnavatel preplacat PM?da sa to aj formou zalohy?NR-BA a spat je mesacne cca 11000 takze je to dost velka polozka.Snazim sa to od firmy vyziadat uz dva tyzdne ale zatial nemam nic iste. kedze uz o tyzden nastupujem poprosil by som o rychlu odpoved.
Dakujem velmi pekne za rady :)
Firma je povinná danú cestu brať ako pracovnú cestu, za ktorú ti patrí vyúčtovanie náhrad podľa zákona o CN. Firma ti však tiež môže predpísať použitie vozidla, ak súhlasí s použitím OA, môže sa s tebou dohodnúť o preplatení cetovného vo výške cestovného verejným dopravným prostriedkom (§7 ZoCN). Tebe ponúka vo výške prejazdených PHL, čo je asi ešte výhodnejšie. Všetko čo píšeš, je potrebné zakotviť v pracovnej zmluve. Ak žiadaš finnančný preddavok na PC, firma je ti povinná tento vyplatiť v predpokladanej výške (§36 ZoCN). Treba zakotviť do zmluvy, akú časť preddavku ti na začiatku mesiaca zamestnávateľ vyplatí.
Vilcek
10.03.08,12:42
Firma je povinná danú cestu brať ako pracovnú cestu, za ktorú ti patrí vyúčtovanie náhrad podľa zákona o CN. Firma ti však tiež môže predpísať použitie vozidla, ak súhlasí s použitím OA, môže sa s tebou dohodnúť o preplatení cetovného vo výške cestovného verejným dopravným prostriedkom (§7 ZoCN). Tebe ponúka vo výške prejazdených PHL, čo je asi ešte výhodnejšie. Všetko čo píšeš, je potrebné zakotviť v pracovnej zmluve. Ak žiadaš finnančný preddavok na PC, firma je ti povinná tento vyplatiť v predpokladanej výške (§36 ZoCN). Treba zakotviť do zmluvy, akú časť preddavku ti na začiatku mesiaca zamestnávateľ vyplatí.

dakuem, to znamena ze pokial sa firma rozhodne preplatit mi to len vo vyske cestovneho verejnym dopravnym prostriedkom je povinna mi k tomu zaplatit aj nahradu za 1 km jazdy (6.20 SK)? alebo len sumu listka.... Pokial ja so zamestnavatelom nedohodnem mam pravo odstupit od pracovnej zmulvy aj pred nastupom do zamestnania?
Evanka
10.03.08,12:53
dakuem, to znamena ze pokial sa firma rozhodne preplatit mi to len vo vyske cestovneho verejnym dopravnym prostriedkom je povinna mi k tomu zaplatit aj nahradu za 1 km jazdy (6.20 SK)? alebo len sumu listka....
Len cenu lístka
Tak ako som písala, citujem:
§7 ods 8
Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.


Pokial ja so zamestnavatelom nedohodnem mam pravo odstupit od pracovnej zmulvy aj pred nastupom do zamestnania? Pokiaľ sa nedohodneš, tak nemusíš podpísať pracovnú zmluvu a máš to vyriešené......
Vilcek
10.03.08,12:55
Len cenu lístka
Tak ako som písala, citujem:
§7 ods 8
Zamestnávateľ môže so zamestnancom písomne dohodnúť poskytovanie náhrady za použitie cestného motorového vozidla v sume zodpovedajúcej cene cestovného lístka pravidelnej verejnej dopravy.
Pokiaľ sa nedohodneš, tak nemusíš podpísať pracovnú zmluvu a máš to vyriešené......

no zmluva je uz podpisana, chcem k nej este dodatok :(((
Chobot
10.03.08,13:11
dakuem, to znamena ze pokial sa firma rozhodne preplatit mi to len vo vyske cestovneho verejnym dopravnym prostriedkom je povinna mi k tomu zaplatit aj nahradu za 1 km jazdy (6.20 SK)? alebo len sumu listka.... Pokial ja so zamestnavatelom nedohodnem mam pravo odstupit od pracovnej zmulvy aj pred nastupom do zamestnania?

Spôsob dopravy na pracovnej ceste určuje zamestnávateľ. On môže určiť, že ti uhradí len náklady za hromadnú dopravu (to je povinný, ak ťa vyšle na SC). Ak chceš ísť vlastným autom, môžu sa s tebou dohodnúť, že ti uhradia buď náklady, ktoré sa rovnajú výške cestovného hromadnej dopravy (teda pre nich to bude stáť toľko, ako keby si išiel autobusom), alebo ti teda odsúhlasia použitie vlastného auta s náhradou za súkromné auto v zmysle zákona o cest. náhradách. Ak súhlasia s tou poslednou alternatívou, tak máš nárok na 6,20 plus PHM, zákon neumožňuje vyplácať niečo hybridne ("len" PHM a náhradu nie).

Ak to však im nevadí, že vyplatia len PHM a tebe to tak vyhovuje, môžeš urobiť s nimi gentlemanskú dohodu, že aspoň to ti budú uhrádzať. Nemôžeš si na to nárokovať, jedine, že by si stanovil podmienku, že inak nenastúpiš. Zákon im to neprikazuje uhradiť ti náhrady za osobné auto.
Chobot
10.03.08,13:15
no zmluva je uz podpisana, chcem k nej este dodatok :(((

Takéto veci sa nedávajú do PZ. Takže dodatok ti nie sú povinní vystaviť.

Použitie dopravného prostriedku ako aj jeho náhrady sa schvaľuje na príkaze na pracovnú cestu. Skôr si myslím, že nebudú prístupní na dodatok, ktorý požaduješ. Sa vôbec čudujem, že ešte zamestnávatelia súhlasia s použítím vlastného auta, lebo pre nich sú to veľmi vysoké náklady - 6,20 + PHM plu s po novom musia uhradiť za také auto cestnú daň. Firmy to riešia radšej služobným autom.

Čo keby si skúsil požadovať služobné auto?
Vilcek
10.03.08,13:21
Takéto veci sa nedávajú do PZ. Takže dodatok ti nie sú povinní vystaviť.

Použitie dopravného prostriedku ako aj jeho náhrady sa schvaľuje na príkaze na pracovnú cestu. Skôr si myslím, že nebudú prístupní na dodatok, ktorý požaduješ. Sa vôbec čudujem, že ešte zamestnávatelia súhlasia s použítím vlastného auta, lebo pre nich sú to veľmi vysoké náklady - 6,20 + PHM plu s po novom musia uhradiť za také auto cestnú daň. Firmy to riešia radšej služobným autom.

Čo keby si skúsil požadovať služobné auto?

to mi nedaju.ale prave som telefonicky hovoril s HR managerom a povedala ze preplatia mi v planej vyske pohonne hmoty a daju mi zalohu,v stvrtok podpisem papier kde to bdue dohodnute.....
Zuzanak1
10.03.08,13:26
Ahojte. Potrebujem poradiť. SZČO má miesto podnikania doma (Trnava), každý deň dochádza do jednej sro (Trnava), pre ktorú vlastne pracuje. Automobil používa zaradený v mejetku, takže robí len cesty na spotrebované PHM. Môže si robiť Cesťáky na každý deň, ako pracovná cesta, kvôli uplatneniu stravného ? ďakujem.
Chobot
10.03.08,13:31
Ahojte. Potrebujem poradiť. SZČO má miesto podnikania doma (Trnava), každý deň dochádza do jednej sro (Trnava), pre ktorú vlastne pracuje. Automobil používa zaradený v mejetku, takže robí len cesty na spotrebované PHM. Môže si robiť Cesťáky na každý deň, ako pracovná cesta, kvôli uplatneniu stravného ? ďakujem.

Ak ide každý deň o pracovnú cestu, tak si musí na každý deň vyhotoviť cesťák (prípadne hromadný napr. na celý mesiac), kde uvedie, v ktorý deň a koľko hodín bol na SC, aby si mohol uplatniť stravné.

mimotemy
Ale zo zadania mám silný pocit ("SZČO", "pre ktorú pracuje"), že ide o kvázipodnikateľa, ktorý vykazuje charakteristické znaky závislej činnosti.
Evanka
10.03.08,13:33
Takéto veci sa nedávajú do PZ. Takže dodatok ti nie sú povinní vystaviť.
V zmluve môže byť dohodnutá aj možnosť vyslania na pracovnú cestu §57 ZP. Pracovná zmluva vymenúva záležitosti, ktoré v nej musia byť taxatívne obsiahnuté, ale sú záležitosti, ktoré nemusí, ale môže obsahovať. Môj názor preto je, že ak má byť vysielanie na PC denne iba na určité obdobie, je lepšie pre obe strany, ak je to zakotvené v zmluve, alebo v Dodatku k nej.
Zuzanak1
10.03.08,13:41
Ak ide každý deň o pracovnú cestu, tak si musí na každý deň vyhotoviť cesťák (prípadne hromadný napr. na celý mesiac), kde uvedie, v ktorý deň a koľko hodín bol na SC, aby si mohol uplatniť stravné.

mimotemy
Ale zo zadania mám silný pocit ("SZČO", "pre ktorú pracuje"), že ide o kvázipodnikateľa, ktorý vykazuje charakteristické znaky závislej činnosti.
ďakujem. Súhlasím s tvojim pocitom. Myslíš, že by zbytočne na to upozornil, keby si vykazoval každý deň, tú istú cestu, do tej istej spoločnosti ?
Chobot
10.03.08,13:43
ďakujem. Súhlasím s tvojim pocitom. Myslíš, že by zbytočne na to upozornil, keby si vykazoval každý deň, tú istú cestu, do tej istej spoločnosti ?

Neviem koho by upozornil, lebo jediný, kto by sa o tieto vyúčtovania mohol zaujímať je daňový úrad, a tomu je jedno, či ide o závislú činnosť alebo podnikanie. Jedine keby sa o tom dozvedel inšpektorát práce, ale aj oni by museli mať od niekoho podnet, aby to preverovali. Kde niet žalobcu, niet sudcu.

Myslím, že to môže vykazovať.
Zuzanak1
10.03.08,13:48
Neviem koho by upozornil, lebo jediný, kto by sa o tieto vyúčtovania mohol zaujímať je daňový úrad, a tomu je jedno, či ide o závislú činnosť alebo podnikanie. Jedine keby sa o tom dozvedel inšpektorát práce, ale aj oni by museli mať od niekoho podnet, aby to preverovali. Kde niet žalobcu, niet sudcu.

Myslím, že to môže vykazovať.
ďakujem.
Zuzanak1
10.03.08,13:53
[QUOTE=Chobot;673303]Ak ide každý deň o pracovnú cestu, tak si musí na každý deň vyhotoviť cesťák (prípadne hromadný napr. na celý mesiac), kde uvedie, v ktorý deň a koľko hodín bol na SC, aby si mohol uplatniť stravné.

Tu si napísal, že "ak ide každý deň o pracovnú cestu". Môže to tak byť, že ide každý deň o pracovnú cestu, v tomto prípade ?
Chobot
10.03.08,14:03
[quote=Chobot;673303]Ak ide každý deň o pracovnú cestu, tak si musí na každý deň vyhotoviť cesťák (prípadne hromadný napr. na celý mesiac), kde uvedie, v ktorý deň a koľko hodín bol na SC, aby si mohol uplatniť stravné.

Tu si napísal, že "ak ide každý deň o pracovnú cestu". Môže to tak byť, že ide každý deň o pracovnú cestu, v tomto prípade ?

Pokiaľ vykonáva prácu (podnikateľskú činnosť) mimo sídla svojej firmy, tak v podstate ide o pracovnú cestu. Ak to robí každý deň, tak je to síce nezvyčajné (lebo aspoň nejaký čas by mal stráviť vo firme), ale dajme tomu.

Dá sa to chápať napr. v prípade živnostníka - inštalatéra, ktorý vykonáva prácu - podnikanie vždy inde. Teda väčšinu času je mimo sídla firmy.

Tento podnikateľ je ale prakticky zamestnanec, tak sa s tým musí vysporiadať, že sa dal na také niečo.
Evanka
10.03.08,14:12
[quote=Chobot;673303]Ak ide každý deň o pracovnú cestu, tak si musí na každý deň vyhotoviť cesťák (prípadne hromadný napr. na celý mesiac), kde uvedie, v ktorý deň a koľko hodín bol na SC, aby si mohol uplatniť stravné.

Tu si napísal, že "ak ide každý deň o pracovnú cestu". Môže to tak byť, že ide každý deň o pracovnú cestu, v tomto prípade ?
Z pohľadu daňovníka je účtovanie PHL v poriadku.
Podstatné je, že a fakturuje na základe nejakej objednávky, alebo zmluvy uzatvorenej podľa OZ, a teda medzi s.r.o. a daňovníkom nevznikol pracovnoprávny vzťah. Je jedno, či dochádza na základe objednávky denne alebo nie. Tieto cesty slúžia na dosiahnutie a udržanie jeho príjmov z podnikania.
vlastula1
10.03.08,14:19
Prosím Vás, neviete mi poradiť či bola nejaká zmena pri náhradách na vlastné os.auto používané na podnikanie.Počula som, že sa musí dokladovať nákupom PHM. :confused:
Chobot
10.03.08,14:22
Prosím Vás, neviete mi poradiť či bola nejaká zmena pri náhradách na vlastné os.auto používané na podnikanie.Počula som, že sa musí dokladovať nákupom PHM. :confused:

Pozri sem, tu som o tom písal:

http://www.porada.sk/t67709-cestak-kde-najdem-ceny-phm.html#post668809
evulik
23.09.08,10:12
Dobrý deň,

opravte ma ak sa mýlim. Ďakujem vopred.
Požičala som kolegyni moje súkromné vozidlo na služobnú cestu a účtovník chce cesťák na túto cestu vyhodiť, pretože údajne by musela použiť kolegyňa iba také vozidlo, ktorého je priamo vlastníkom ona, alebo jej manžel. Prosím o radu, nesúhlasím s tým, neviem podľa akého paragrafu by som mala, teda ako ďalej? Ešte raz vďaka.
Chobot
23.09.08,10:23
Dobrý deň,

opravte ma ak sa mýlim. Ďakujem vopred.
Požičala som kolegyni moje súkromné vozidlo na služobnú cestu a účtovník chce cesťák na túto cestu vyhodiť, pretože údajne by musela použiť kolegyňa iba také vozidlo, ktorého je priamo vlastníkom ona, alebo jej manžel. Prosím o radu, nesúhlasím s tým, neviem podľa akého paragrafu by som mala, teda ako ďalej? Ešte raz vďaka.

Zákon o cest. náhradách č. 283/2002 § 7 ods. 1
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len "základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.

Ukáž je to, či tam vidí, že to musí byť vlastné auto. Môže byť akékoľvek vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa!

Dúfam, že kolegyňa nie je podnikateľ...
evulik
23.09.08,10:25
Dakujem Chobot, nie kolegyna je "obycajny" zamnec.
evulik
23.09.08,10:39
Takze problem je vraj z pohladu zakona o cestnej dani c.538/2007 pargraf 85 ... po zmene v dec.r.2007 zamestnavatel odvadza len za zamestnanca uvedeneho ako drzitela v tech.preukaze ... prepacte, neviem to teraz rozpisat, ide o to platenie na dane zamesnavatelom na konci roka. Dakujem
Chobot
23.09.08,10:51
Takze problem je vraj z pohladu zakona o cestnej dani c.538/2007 pargraf 85 ... po zmene v dec.r.2007 zamestnavatel odvadza len za zamestnanca uvedeneho ako drzitela v tech.preukaze ... prepacte, neviem to teraz rozpisat, ide o to platenie na dane zamesnavatelom na konci roka. Dakujem

V jej prípade zamestnávateľ nie je povinný uhradiť daň z MV. Pozri sem:

http://www.porada.sk/t74947-zamestnanec-a-pozicane-vozidlo-na-sluzobnu-cestu.html

http://www.porada.sk/t88933-preukazovanie-cestovnych-nakladov-na-pc.html

http://www.porada.sk/t90410-nahrady-za-pouzivanie-vlastneho-motoroveho-vozidla.html
evulik
23.09.08,11:20
Chobot, vdaka za vsetky tie linky, ale je podozrive, ze vlastne podla tohto sa stat tak "polahky vzda" dane, ak teda kolegyna nie je zapisana ako drzitel v TP a nemusi zamestnavatel za nu platit DzMV, to poprve, po druhe, mam si s kolegynou urobit nejaku zmluvu? alebo prenajom vozidla? Dakujem.

P.S. Stale nie som presvedcena, ale velmi si vazim vsetku pomoc.
Chobot
23.09.08,11:31
Chobot, vdaka za vsetky tie linky, ale je podozrive, ze vlastne podla tohto sa stat tak "polahky vzda" dane, ak teda kolegyna nie je zapisana ako drzitel v TP a nemusi zamestnavatel za nu platit DzMV, to poprve, po druhe, mam si s kolegynou urobit nejaku zmluvu? alebo prenajom vozidla? Dakujem.

P.S. Stale nie som presvedcena, ale velmi si vazim vsetku pomoc.

Myslím, že štát sa nevzdal len tak poľahky, ale urobil pri zmene zákona chybu. Resp. nedomyslel presnú formuláciu znenia toho ustanovenia, lebo predpokladal, že zamestnanec použije vlastné auto. Možno si neuvedomili, že tým vylúčili autá, ktoré nie sú majetkom zamestnanca. Alebo je to tak málo prípadov, že to nemalo význam dávať do zákona. To neviem, jednoznačne je tam "diera" v zákone.

S kolegyňou nemusíš robiť žiadnu zmluvu.
evulik
23.09.08,11:53
Prepáčte, opäť reagujem, dôvodom neuznania je to, že zákonom o cest. náhradách hovorí o použití vlastného súkromného MV, t.z., že uznáva iba mňa, ako majiteľa/držiteľa. Čiže žiadne bratovo, kamarátovo, susedovo vozidlo. Tak už neviem.
Chobot
23.09.08,12:06
Prepáčte, opäť reagujem, dôvodom neuznania je to, že zákonom o cest. náhradách hovorí o použití vlastného súkromného MV, t.z., že uznáva iba mňa, ako majiteľa/držiteľa. Čiže žiadne bratovo, kamarátovo, susedovo vozidlo. Tak už neviem.

Vyššie som ti citoval zákon o cest. náhradách, nie je tam žiadna zmienka, že musí ísť o vlastné súkromné MV. Pozri si citáciu, nie je tam slovo "vlastné"!
evulik
23.09.08,12:14
Ja to vidim, tvrdi si svoje, radikalne to odmieta ...dve hodiny nic ine neriesim, a viem, ze to nevyriesm ... Este raz vdaka!
Chobot
23.09.08,12:17
Ja to vidim, tvrdi si svoje, radikalne to odmieta ...dve hodiny nic ine neriesim, a viem, ze to nevyriesm ... Este raz vdaka!

Napíš na inšpektorát práce, nech ti dajú svoje stanovisko a názor. Ten potom ukáž tej personalistke. AK to nezaberie, povedz, že dáš podnet na IP.
Najka
01.10.08,10:26
Ahojte, mám konateľa,kt. používa svoje vlastné auto a robí knihu jázd na počítači. Tam mu hneď počíta náhrady za použitie vozidla.
Ak mu chcem uplatniť aj náhradu za PHL + stravné, musím to prepísať do cesťáku?
Tweety
01.10.08,10:29
Ahojte, mám konateľa,kt. používa svoje vlastné auto a robí knihu jázd na počítači. Tam mu hneď počíta náhrady za použitie vozidla.
Ak mu chcem uplatniť aj náhradu za PHL + stravné, musím to prepísať do cesťáku?
Áno, ak použil svoje MV počas PC, musí byť cestovný príkaz.
Najka
01.10.08,10:32
Vďaka, a ešte na overenie- v januári musí zaplatiť cestnú daň a podať DP, však.
liba2
01.10.08,10:44
Vďaka, a ešte na overenie- v januári musí zaplatiť cestnú daň a podať DP, však.
áno - daň z motorových vozidiel ;)
Najka
01.10.08,11:07
poprosím ešte jednu vec: knihu jázd ma vytlačenú po mesiacoch, a teraz neviem ako mu mám spraviť cesťák. Napr. v jednej knihe jázd je 24.8 Žilina- Bratislava, 25.-31.8 Bratislava, druhá kniha jázd 1-10.9 Bratislava, 11.9 Bratisl-Žilina, 16.9 Žilina-Bratisl., 17-23.9 Bratislava ....
Tweety
01.10.08,11:09
poprosím ešte jednu vec: knihu jázd ma vytlačenú po mesiacoch, a teraz neviem ako mu mám spraviť cesťák. Napr. v jednej knihe jázd je 24.8 Žilina- Bratislava, 25.-31.8 Bratislava, druhá kniha jázd 1-10.9 Bratislava, 11.9 Bratisl-Žilina, 16.9 Žilina-Bratisl., 17-23.9 Bratislava ....
Môžeš aj raz mesačne.
Najka
01.10.08,11:16
a nevadí, že nastúpil na prac. cestu 24.8. a ukončil ju až 11.09 a ja mu spravím cesťák od 24-31.8?
Tweety
01.10.08,11:17
a nevadí, že nastúpil na prac. cestu 24.8. a ukončil ju až 11.09 a ja mu spravím cesťák od 24-31.8?
Cesťák urobíš za dobu pokiaľ PC trvala. Ak teda trvala od 24.8.- 11.9., tak ho nemôžeš predsa rozdeliť na august a september, ale urobíš len jeden.
suzi663
13.10.08,16:03
V ktorej kolónke si SZČO účtuje v cestovnom príkaze základnú náhradu a náhradu za spotrebované pohonné látky??

Účtuje to ako Nutné vedľajšie výdavky? alebo v kolónke cestovné?

Ďakujem
pupkin
13.10.08,16:12
5,50/km a stravné je 98,135 a 230.- Sk podľa časového pásma
suzi663
13.10.08,16:26
Postupujem správne?

1. Sluzobná cesta (do 12 hodnín)
kolónka stravné: 98,-
2. používam vlastné motorové vozidlo na podnikanie prešla som 100 km
(patrí mi náhrada za km + spotrebované pohonné látky)
kolónka ??????? : 100km x (náhrada podľa vzorca na cestovnom príkaze)

Vypočítam si náhradu podľa vozca na cestovnom príkaze dole: tam si vypočítam náhradu za 1 km (7,90) a potom si to vynásobim počtom kilometrov???
Podľa toho koľko kilometrov som prešla... v tomto prípade ide o 100km

Sumár stravné 98 + 790 (náhrady) vyúčtovanie cestovného príkazu v celkovej sume 888,-

???????????????????????????