Petka
10.03.05,20:05
Dobry den, chcem Vas poprosit o radu priatelia.

Taliansky klient mi ma vyplatit autorsky honorar za pouzitie mojho diela, kto v tomto pripade zraza dan? Da sa to urobit tak, ze klient mi zaplati hruby honorar bez toho strhavania akekolvek dane a ja si potom sama zaplatim dan klasicky az na Slovensku po odovzdani danoveho priznania?

Mimochodom nie som s klientom v zamestnaneckom pomere a zijem na Slovensku, v Taliansku som nikdy nebola pracovne a ani cinnost, ktoru som pre nich urobila neprevadzkujem v Taliansku.

Vopred dakujem za odpoved.
Nike
11.03.05,06:14
A zaplatil ti ten honorár bez toho aby strhol daň?? Ak ti ho vyplatil celý, tak by som to zobrala ako príjem zo zahraničia a prepočítala kurzom v deň pripísania na účet a podala daňové priznanie.
Petka
11.03.05,12:42
No prave ide o to, ze mi este len MA zaplatit. A on by to podla jeho slov chcel zdanit tam, ale ja by som bola radsej keby som si to mohla zdanit sama tu doma, ak je to mozne. Takze je to mozne takto?

Neviem ako je to s legislativou, ale nemalo by to tak byt spravne, ze ked nie som obcan Talianska, ale Slovenska, tak budem dan platit doma? Jasne, ze Talianom by vyhovovalo, keby im cast z mojho prijmu ostalo v ich state, ale pokial sa to da, tak za kazdu cenu, chcem tie peniaze zdanit na Slovensku.

Takze mozem mu povedat, nech mi ziadnu dan nestrhava?

Dakujem velmi pekne za radu.
ricij
11.03.05,13:07
Musí rešpektovať svoje domáce predpisy, možno má povinnosť zabezpečenia dane, neviem. Je dosť možné, že podliehaš aj zdaneniu v Taliansku, ak by si mu vystavila faktúru, zrejme nie....
Petka
11.03.05,14:21
hm ja som sa bavila s angličanmi, ktorí robili v Taliansku niečo podobné ako ja a tí mi tvrdili, že keď talianskemu klientovi povedali, že si to zdaňujú sami, tak že Taliani im to vyplatili bez toho, že by niečo strhli...

ale to som sa rozprávala s umelcami ako ja, nie odborníkmi na dane, takže preto hľadám odpoveď tu... fakt nikto nevie niečo presnejšie?
petra:-)
11.03.05,15:03
Podľa môjho názoru treba postupovať v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Talianskom 17/1985 Zb.
Podľa tejto zmluvy mi to vychádza, že kultúrne licenčné poplatky (autorské práva) - 0% daň, takže by to taliani nemali zdaniť, ale vyplatiť brutto honorár a Vy si ho zdaníte na Slovensku.
bejby
12.03.05,06:43
Ja mám podobný prípad, pracujem ako umelec za honorár v Nemecku, tiež mi vyplácajú brutto, čiže ja si zdaňujem na Slovensku. Druhá vec je tá ako ti niekto zistí že máš honorár v zahraničí, to by niekto odtiaľ musel poslať na daňový úrad na Slovensko potvrdenie o vyplatenom honoráre alebo niečo také. Alebo by ťa nejaká dobrá duša natrela na daňák že zarábaš v zahraničí a či to zdaňuješ. Ja sa obávam toho druhého prípadu, veď my Slováci sme prajní, tak preto to zdaňujem. :D
Vladimír Ozimý
12.03.05,10:10
kamarát robil na zmluvu v taliansku a ja som mu to dal do zapoctu pre dan, oni povedali ze zapocet nie je mozny ale vynatie, teda lepsie povedane nevedeli to len tak si asi domysleli. No ja som si to precital a tam je napisane takym stylom ze mi z toho vychadza ze je mozne aj vynatie aj zapocet tak neviem teraz...
Petka
13.03.05,16:11
:) to je vesele, no co uz... kazdopadne dik za rady i skusenosti
alex1
16.03.06,16:06
Mám tiež prípad, kde je občan s trvalým pobytom na SR zamestnaný v Taliansku. Nemá niekto zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s Talianskom? Alebo už niekto mal podobný prípad a vie či platí vyňatie alebo zápočet?

Ďakujem
apsgroup
16.03.06,17:08
Pre Taliansko platí metoda vynatia.