Ňufka
15.01.08,12:45
Chcela by som sa poradiť, či fyzická osoba - občan môže spolu s nehnuteľnosťou prenajímať aj hnuteľný majetok, keď nemá živnosten.list. Ďalej či tieto príjmy z prenájmu nehn. a hnut. vecí môže dať spolu do príjmov podľa par. 6 odst. 3. Či môže uvedený majetok, keď vedie evidenciu aj odpisovať a keďže nieje podnikateľ či môže na základe náj. zmluvy vystavovať aj faktúru na úhradu. Prosím poraďťe mi .. už mi z toho všetkoho šibe!
ekopo
15.01.08,12:01
§ 6 ods. 3 sú len príjmy z prenájmu nehnuteľnosti. Príležitostný prenájom hnuteľných vecí je obsiahnutý v § 8 ods. 1 a. Ak sa jedná o sústavné prenajímenie hnuteľných vecí, može sa už jednať o živnosť podľa § 2 živnostenského zákona č. 455/1991 Zb v znení nesk. predpisov.
Ňufka
16.01.08,12:29
To znamená, že v nimulosti sa dal prenajímať hnuteľný majetok aj bez živnosti/pretože tam bol def. nájom hnut.aj nehnt. vecí - dlhodobý príklad. rok 2003. Ale v súčastnosti keď chce občan prenajať dlhodobo hnuteľný majetok napr. do s.r.o, v ktorej je konateľom to nie je možné? Musí buď vložiť majetok do firmy alebo si urobiť živnosť ?
irma1
16.01.08,12:37
To znamená, že v nimulosti sa dal prenajímať hnuteľný majetok aj bez živnosti/pretože tam bol def. nájom hnut.aj nehnt. vecí - dlhodobý príklad. rok 2003. Ale v súčastnosti keď chce občan prenajať dlhodobo hnuteľný majetok napr. do s.r.o, v ktorej je konateľom to nie je možné? Musí buď vložiť majetok do firmy alebo si urobiť živnosť ?

Keď som bola na školení k novele Zákona o dani z prímov od 01.01.2004, tak to tam bolo presne tak povedané. Ak chceš dlhodobo prenajímať hnuteľnú vec, napr. traktor, tak máš mať živnosť.
Ale ešte chcem upozorniť na § 6 ods. 4: Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.
holubička1
17.01.08,17:17
Keď som bola na školení k novele Zákona o dani z prímov od 01.01.2004, tak to tam bolo presne tak povedané. Ak chceš dlhodobo prenajímať hnuteľnú vec, napr. traktor, tak máš mať živnosť.
Ale ešte chcem upozorniť na § 6 ods. 4: Príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti.
Ak konateľ prenajíma priestory svojej firme bezodplatne je to v poriadku? Môže?
holubička1
18.01.08,06:14
Nikto mi neporadíí?
evae
21.01.08,05:34
ja mam tiez otazku. majitel ma dve spolocnosti, firma A (kde je spolumajitelom akonatelom) vlastni budovu a ma byt v nej najom aj pre firmu B (ktora sa teraz zaklada a je tam spolumajitelom aj konatelom). Z dovodu legalnosti, zrusil vo firme A zivnost - najom a predaj a dal tuto cinnost iba spolocnosti B. Avsak mozem teraz cez firmu A prenajimat firme B kancelarie?
Orsz
21.01.08,05:38
ja mam tiez otazku. majitel ma dve spolocnosti, firma A (kde je spolumajitelom akonatelom) vlastni budovu a ma byt v nej najom aj pre firmu B (ktora sa teraz zaklada a je tam spolumajitelom aj konatelom). Z dovodu legalnosti, zrusil vo firme A zivnost - najom a predaj a dal tuto cinnost iba spolocnosti B. Avsak mozem teraz cez firmu A prenajimat firme B kancelarie?

Prečo zrušil živnosť - nájom? Bol v oboch spoločnostiach sám? Asi nie, takže to nebolo potrebné zrušiť. Ak by mala spoločnosť A prenajímať spoločnosti B priestory - kancelárie, mala by to mať v živnosti.
evae
22.01.08,10:23
lebo sme v A- traja majitelia a v B- dvaja a on sa bal, ze ked to bude mat v oboch (zivnost na prenajom) ze jeden z majitelov ho moze napadnut na sude na zaklade paragrafu o konkurencii (co by sa nestalo). a teraz mam v hlave smutok z toho, ze neviem ako to budeme fakturovat. resp. on by aj bezodplatne dovolil tu mat sidlo, len neviem ci je to v sulade so zakonom.
MarcelaV
27.03.08,16:38
Dobrý večer.

Mohol by mi niekto poradiť?

Podnikateľ A má živnosť - stavebníctvo. Teraz ide kúpiť polyfunkčný rodinný dom. Hore bude mať svoju bytovú jednotku s rodinou a dole budú dva priestory, ktoré bude prenajímať - ako obchody. Chcem sa spýtať, ak by dom kúpil ako občan, môže si dávať potom príjmy z prenájmu a náklady súvisiace s týmito priestormi (energie, opravy, malovanie....) do učtovníctva? Alebo musí tú časť budovy, ktorú bude prenajímať vložiť do majetku firmy? Na uvedené priestory má zvlášť elektrické hodiny, aj vodomer vedené na firmu. Musí mať prenájom v živnostenskom liste?

ďakujem za odpoveď.
RENATAW
16.05.08,08:08
Dobrý deň,
potrebovala by som zodpovedať zopár otázok týkajúcich sa prenájmu nehnuteľnosti.

Je súkromná osoba „A“, ktorá spolu s inou súkromnou osobou „B1“a lekárkou „B2 prenajíma nehnuteľnosti.

A a B1 nemá IČO, sú registrovaný na DU a majú pridelené DIČ. Zároveň majú aj príjmy zo závislej činnosti.
B2 má pridelené IČO ako lekárka
B1 a B2 sú manželia, ktorý majú aj iné príjmy z prenájmu než „A“. Príjmy a výdaje s prenájmu nehnuteľnosti si delia určitým %

NEMAJÚ UZATVORENÚ ŽIADNU ZMLUVU O ZDRUŽENÍ.

V blízkej budúcnosti by „A“mal dosiahnuť príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov 1.500.000,- Sk . Čo ďalej pre neho vyplýva?

- musí sa zaregistrovať ako platca DPH ?
- ak bude platca DPH, čo ostatný majitelia nehnuteľnosti?
- bude podávať DPH každý zvlášť?
- ak bude platca DPH, musí si založiť už živnosť?
- musí viesť účtovníctvo a v akej forme?

Ďakujem
RENATAW
19.05.08,07:34
Re: Prenájom
Dobrý deň,
potrebovala by som zodpovedať zopár otázok týkajúcich sa prenájmu nehnuteľnosti.

Je súkromná osoba „A“, ktorá spolu s inou súkromnou osobou „B1“a lekárkou „B2 prenajíma nehnuteľnosti.

A a B1 nemá IČO, sú registrovaný na DU a majú pridelené DIČ. Zároveň majú aj príjmy zo závislej činnosti.
B2 má pridelené IČO ako lekárka
B1 a B2 sú manželia, ktorý majú aj iné príjmy z prenájmu než „A“. Príjmy a výdaje s prenájmu nehnuteľnosti si delia určitým %

NEMAJÚ UZATVORENÚ ŽIADNU ZMLUVU O ZDRUŽENÍ.

V blízkej budúcnosti by „A“mal dosiahnuť príjem za posledných 12 kalendárnych mesiacov 1.500.000,- Sk . Čo ďalej pre neho vyplýva?

- musí sa zaregistrovať ako platca DPH ?
- ak bude platca DPH, čo ostatný majitelia nehnuteľnosti?
- bude podávať DPH každý zvlášť?
- ak bude platca DPH, musí si založiť už živnosť?
- musí viesť účtovníctvo a v akej forme?

Ďakujem
RENATAW
22.05.08,05:34
prosím neviete mi niekto poradiť, viem že je to dosť komplikované.


ďakujem