mamina h.
15.01.08,13:56
Dobry den, mam jednu vaznu pochybnost, vopred dakujem za vase nazory:

Vlastnim byt, ktory prenajimam, planujem ho predat a kupit vacsi. Byt vlastnim viac ako 5 rokov, tak som si hovorila, ze je to v poriadku, ze pri predaji nebudem platit dan z predaja. Moj danovy poradca mi ale povedal, kedze ten byt davam do danoveho priznania ako prenajom, autmaticky sa vraj stal sucastou "obchodneho majetku", teda majetku, ktory je vyuzivany na dosahovanie prijmu a vraj prijem z predaja tohto bytu nebude zdanovany az po uplynuti 5 rokov od skoncenia posledneho prenajmu.

Naozaj je to tak? Vopred dakujem.
Zoltán Kovács
15.01.08,12:57
Pepa
15.01.08,12:59
Záleží od toho, aké výdavky si si uplatňovala - ak preukázateľné nie je to oslobodený príjem, ak "paušálne" je to oslobodený príjem.
Johanka
15.01.08,13:05
Dosahuješ príjmy z prenájmu nehnuteľnosti - príjmy podľa § 6 ods 3. Zákona o dani z príjmov.

Zákon o dani z príjmov
§ 2
m) obchodným majetkom súhrn majetkových hodnôt,
a to vecí, pohľadávok a iných práv a peniazmi oceniteľných iných hodnôt, ktoré má fyzická osoba
s príjmami podľa § 6 vo vlastníctve a ktoré sa využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie
týchto príjmov, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala,1) eviduje alebo evidovala podľa § 6
ods. 11; obchodným majetkom podľa tohto ustanovenia je aj hmotný majetok obstarávaný formou finančného
prenájmu,

§6
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

... záleží na tom, akým spôsobom si uplatňovala počas doby prenájmu výdavky .
mamina h.
15.01.08,14:01
do certa, naozaj je to teda tak... :mad:
dakujem vam !!!
Zoltán Kovács
15.01.08,14:02
do certa, naozaj je to teda tak... :mad:
dakujem vam !!!

Ako to je teda?


P.S. 7000. príspevok.:D
mamina h.
15.01.08,14:11
Ako to je teda?
P.S. 7000. príspevok.:D

pardon, na vysvetlenie: pravdepodobe budem preukazovat preukazatelne vydavky, nie pausalne, takze inu moznost ako zdanit ten byt pri predaji zrejme nebudem mat.. co sa da robit, este ma napadlo nepriznat ten byt pri podani DP na jar 2008 (byt som prenajimala v roku 2007 prvy rok), ale to sa asi riskovat neoplati...

totizto mam zivnost (prenajimanie nemam v ZL), kde by som stratila vela penazi, keby som isla na pausalne vydavky...

(ps 7000 nerozumiem)
Zoltán Kovács
15.01.08,14:12
pardon, na vysvetlenie: pravdepodobe budem preukazovat preukazatelne vydavky, nie pausalne, takze inu moznost ako zdanit ten byt pri predaji zrejme nebudem mat.. co sa da robit, este ma napadlo nepriznat ten byt pri podani DP na jar 2008 (byt som prenajimala v roku 2007 prvy rok), ale to sa asi riskovat neoplati...

totizto mam zivnost (prenajimanie nemam v ZL), kde by som stratila vela penazi, keby som isla na pausalne vydavky...

(ps 7000 nerozumiem) Toto si nevšímaj. Bol to môj 7000. príspevok.

........................
Johanka
15.01.08,14:33
pardon, na vysvetlenie: pravdepodobe budem preukazovat preukazatelne vydavky, nie pausalne, takze inu moznost ako zdanit ten byt pri predaji zrejme nebudem mat.. co sa da robit, este ma napadlo nepriznat ten byt pri podani DP na jar 2008 (byt som prenajimala v roku 2007 prvy rok), ale to sa asi riskovat neoplati...

totizto mam zivnost (prenajimanie nemam v ZL), kde by som stratila vela penazi, keby som isla na pausalne vydavky...

(ps 7000 nerozumiem)
... ale môžeš kombinovať spôsob uplatňovania výdavkov medzi príjmami podľa § 6 ods.1,2 a §6 ods.3. V ľudskej reči - zo živnosti si dáš skutočné, z prenájmu paušálne :).
mamina h.
15.01.08,14:37
... ale môžeš kombinovať spôsob uplatňovania výdavkov medzi príjmami podľa § 6 ods.1,2 a §6 ods.3. V ľudskej reči - zo živnosti si dáš skutočné, z prenájmu paušálne :).

to som nevedela, vdaka, poviem to mojmu uctovnikovi, uvidime co on nato...
mamina h.
15.01.08,14:39
prave mi prisiel jeden zaujimavy tip:

http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=120567 (http://www.etrend.sk/generate_page.php?page_id=120567)

Prenajímaný byt je zaradený vtedy, keď ho zaradíte zaraďovacím protokolom?
betka
15.01.08,15:51
Jednoduchúčko:
Prenájom zdaňujem:
1. 6/1-mám v živnosti prenájom
2. 6/3-nemám živnosť prenájom.

Rozmýšľam byt predať, o rok, dva pričom som vlastníkom bytu viac ako 5 rokov, nezaradím si ho do OM äosobne). musím daňovo optimalizovať. A radšej si uplatním paušálne výdavky vo výške 40%, i keď sú pre mňa nevýhodnejšie ako skutočné. Byt bude pri predaji pre mňa od dane oslobodený podľa par.9

Ak by ste si zaradili do OM a uplatnili si skutočné výdavky z prenájmu. Byt predám o rok. Mala som zahrnutý v OM krátku dobu. Je to pre mňa nevýhodné. Predpokladajme, že dom mal hodnotu (mám napr. kúpnu zmluvu) 1 mil. Sk. Po viac ako 5 rokoch sa mi naskytla možnosť byt predať za 3 mil. Sk. Keďže bol v OM, P-V= 2 mil. Sk. Byt je predmetom dane, a príjem z predaja nie je pre mňa v žiadnom prípade oslobodený.

ČO je pre mňa výhodnejšie:)
betka
15.01.08,16:08
Musím povedať, že mnoho poradcov je toho názoru (s čím absolútne nesúhlasím), tvrdia: Ak prennajímam nehnuteľnosť, a nemám ju zaradenú v OM, chcem ju predať, príjem nie je od dane oslobodený, pretože som ju používala za účelom prenájmu. Nie je pravda!!!!

O tom svedčí i tento fakt z drsr napr.

Zdanenie príjmu z predaja bytu, ktorý daňovník prenajímal

V súlade s ustanovením § 4 ods. 1 písm. b) zákona o daniach z príjmov je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, na ktoré sa nevzťahuje oslobodenie podľa § 4 ods.1 písm. a) citovaného zákona, ak doba medzi nadobudnutím a predajom presiahne päť rokov, pričom v prípade, ak ide o predaj takýchto nehnuteľností nadobudnutých dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do tejto lehoty sa započítava lehota, po ktorú boli takéto nehnuteľnosti vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov ; od dane nie je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, ktoré sú alebo boli predmetom podnikania daňovníka; od dane nie je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, o ktorých daňovník účtoval ako o majetku využívanom na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo na prenájom, alebo ich evidoval podľa § 9 ods. 4 ako majetok prenajímaný, a to do piatich rokov od skončenia činnosti.

V prípade, ak daňovník napr. nehnuteľnosť síce využíval na prenájom, ale o tejto nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na prenájom alebo neviedol o nej osobitnú evidenciu podľa § 9 ods. 4, alebo ak daňovník uplatňoval výdavky percentom z príjmov podľa § 9 ods. 3 citovaného zákona, sleduje sa pri posudzovaní príjmu z predaja takejto nehnuteľnosti len dĺžka doby vlastníctva. Ak je dodržaná dĺžka doby vlastníctva piatich rokov, dosiahnutý príjem z predaja takejto nehnuteľnosti je od dane oslobodený.
mamina h.
16.01.08,08:56
..... V prípade, ak daňovník napr. nehnuteľnosť síce využíval na prenájom, ale o tejto nehnuteľnosti neúčtoval ako o majetku využívanom na prenájom alebo neviedol o nej osobitnú evidenciu podľa § 9 ods. 4, alebo ak daňovník uplatňoval výdavky percentom z príjmov podľa § 9 ods. 3 citovaného zákona, sleduje sa pri posudzovaní príjmu z predaja takejto nehnuteľnosti len dĺžka doby vlastníctva. Ak je dodržaná dĺžka doby vlastníctva piatich rokov, dosiahnutý príjem z predaja takejto nehnuteľnosti je od dane oslobodený.

betka prosim ta, tento text je odniekial konkretne alebo je to tvoja uvaha?

moj uctovnik ma poslal do certa: citoval mi $9 (od dane je oslobodeny prijem...) a $2 (definovanie OM), povedal mi, ze z uvedeneho vyplyva, ze nezalezi, ci pouzivas metodu vykazovania skutocnych vydavkov alebo pausalnych...
Johanka
16.01.08,09:04
S §9 má tvoj účtovník pravdu, v citovanom texte to nie je v poriadku.
V tomo ostatnom pravdu nemá ;).
Ešte mu ukáž príspevok č.4 .... hlavne znenie § 6 ods.11, na ktorý je v §2 odkaz.
Zoltán Kovács
16.01.08,09:06
mamina h.
16.01.08,09:12
asi bude najlepsie, ked to supnem odpoved mojho danovnika, spominal aj § 6 ods.11, ze co vy nato, ja uz som z toho blazon:

Z $9 a $2 vyplýva, že nezáleží, či používaš metódu vykazovania skutočných výdavkov alebo paušálnych výdavkov, ale zároveň nikde nie je napísané, že ten obchodný majetok musí byť niekde "zaradený".
Podľa mňa nehnuteľnosť (byt) je zahrnutá do obchodného majetku, ak spĺňa podmienky uvedené v §2 písm.m), teda že ju fyzická osoba s príjmami podľa §6 (teda aj s príjmami za prenájom) má vo vlastníctve a využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov. Ďalej sa tam spomína, že "o ktorých táto fyz.osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa §6 ods.11...". K tomu len toľko: ak používaš skutočne vykazované výdavky, alebo aj paušálne, vždy musíš tú nehnuteľnosť niekde minimálne evidovať, ak nie aj účtovať, pretože si na ňu uplatňuješ odpisy, resp. ďalšie skutočné výdavky na opravy, zariadenie atď (musíš predsa preukázať, že to je na konkrétnu nehnuteľnosť, že si nezariaďovala napr. svoj súkromný byt), resp. pri paušálnych výdavkoch ti priamo zákon (spomínaný §6 ods.11) ukladá povinnosť evidencie.
Sumár: Ak využívaš nehnuteľnosť na dosiahnutie príjmu (a samozrejme tieto príjmy aj priznávaš v daňovom priznaní), táto sa podľa mňa stáva automaticky obchodným majetkom a teda sa na ňu aj vzťahujú obmedzenia týkajúce sa jej predaja.
Podľa mňa je to takto, ako som opísal vyššie (vychádzajúc z definície obchodného majetku). Ale možno sa mýlim a keď mi to niekto vyvráti s podporou ustanovení zákona, budem len rád a rád zmením názor, ale zatiaľ ma nikto nepresvedčil, že je to inak (iba ak by to naši zákonodarci mysleli inak a inak napísali znenie zákona...)
Johanka
16.01.08,09:21
Cit. z predch príspevku
pri paušálnych výdavkoch ti priamo zákon (spomínaný §6 ods.11) ukladá povinnosť evidencie.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať, c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Zle si prečítal § 6 ods.11 ;). Aké evidencie sa vedú pri "paušálnych " výdavkoch si treba prečítať v závere § 6 ods.10 :).


V jeho odpovedi je x-krát napísané "podľa mňa" .... tu má aj §§ ;).
mamina h.
16.01.08,11:40
(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky, vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede, b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý možno odpisovať, c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Zle si prečítal § 6 ods.11 ;). Aké evidencie sa vedú pri "paušálnych " výdavkoch si treba prečítať v závere § 6 ods.10 :).


ach jo, odpoved mojho uctovnika:

áno, to som si nevšimol, tam som urobil ja chybu, spomínaný odsek rieši evidenciu pri vykazovaní skutočných výdavkov, nie paušálnych.

ale podľa mňa to nič nemení na tom, že aj keď uplatňuješ paušálne výdavky, používaš majetok na dosahovanie príjmov a teda sa naňho nevzťahuje oslobodenie...
mamina h.
16.01.08,14:49
co hovorite na predchadzajucu odpoved, ze pausalne vydavky nemaju vplyv nato, ze majetok pouzivam na dosiahnutie prijmov a teda dan pri predaji do 5 rokov od prenajimania budem musiet zaplatit !!!!

poslala som otazku na danovy urad, ale to zrejme chvilu potrva, kym mi odpovedia.

prosim o radu :confused:
Johanka
16.01.08,14:56
Čo na to povedať..... možno potrebuje ešte viac praxe, aby pochopil niektoré ustanovenia. Pochopiť previazanosť jednotlivých zákonov nie je jednoduché.
Dovolím si jednu poznámku - za svoje DP aj za účtovníctvo si zodpovedáš Ty sama ;) a on nemôže rozhodovať za Teba.
K tej otázke - Smith Ti pripojil link na otázku na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), myslím, že odpoveď je jednoznačná.
mamina h.
16.01.08,18:14
betka
16.01.08,18:41