Lucy
10.03.05,21:10
Chcem sa len uistiť. Môžem vykonať RZD vo viacerých termínoch? A môžem si rozložiť nedoplatky a preplatky na dani napr do dvoch mesiacov? teda, že to dám do výplat zamestnancom - jednej skupine vo februári a druhej v marci?

Zistila som totiž, že niektorí zamestnanci, ktorí - teda dvaja v priebehu roka 2004 končili PP u jedného zamestnávateľa a začali pracovať u nás, majú zle vystavené Potvrdenia o príjme. takže som im to vrátila, aby si to vyjasnili, ale chcem im pomôcť, tak by som im spravili RZD keď by mi doniesli opravené papiere a dala výsledok RZD v ďalšom mesiaci.

Neviem ako je to možné, ale zamestnanec končil k 30.09. pracovný pomer a od 01.10. začal nový, u mňa podpísal vyhlásenie, že si začal od 10 mesiaca uplatňovať nezdaniteľnú časť dane a keď mi priniesol potvrdenie - vo februári 2005 od predchádzajúceho zamestnávateľa, tak tam mal ako zúčtované v mesiacoch uvedené 01-10 a aj nezdaniteľnú časť na daňovnika mal uplatnenú 01 -10. Tak akože nechápem, tým pádom ako keby mal odpočítané duplicitne 6736,-Sk. - teda za jeden mesiac u dvoch zamestnávateľov. Chápem, že ak mal vyplatené ešte nejaké odmeny, alebo prémie, tak že to mohlo byť vyplatené aj v 10.mesiaci, keď už nepracoval u predošlého zamestnávateľa. Ale uplatniť v tom - teda 10.mesiaci aj nezdaniteľnú položku? Noooo, tak to asi kóšer nie je. čo v tomto prípade, ak bývalý zamestnávateľ uplatnil túto položku, ale už nemal a ja som ju uplatnila tiež, lebo zamestnanec podpísal vyhlásenie?????
Nike
11.03.05,07:20
Zákon hovorí o vysporiadaní "najneskôr" do 31.3. s nikde som nenašla, že musí vysporiadať RZD naraz za všetkých zamestnancov. Takže to pokojne môžeš urobiť vo viacerých termínoch.
anka1
11.03.05,07:51
Chcem sa len uistiť. Môžem vykonať RZD vo viacerých termínoch? A môžem si rozložiť nedoplatky a preplatky na dani napr do dvoch mesiacov? teda, že to dám do výplat zamestnancom - jednej skupine vo februári a druhej v marci?

Zistila som totiž, že niektorí zamestnanci, ktorí - teda dvaja v priebehu roka 2004 končili PP u jedného zamestnávateľa a začali pracovať u nás, majú zle vystavené Potvrdenia o príjme. takže som im to vrátila, aby si to vyjasnili, ale chcem im pomôcť, tak by som im spravili RZD keď by mi doniesli opravené papiere a dala výsledok RZD v ďalšom mesiaci.

Neviem ako je to možné, ale zamestnanec končil k 30.09. pracovný pomer a od 01.10. začal nový, u mňa podpísal vyhlásenie, že si začal od 10 mesiaca uplatňovať nezdaniteľnú časť dane a keď mi priniesol potvrdenie - vo februári 2005 od predchádzajúceho zamestnávateľa, tak tam mal ako zúčtované v mesiacoch uvedené 01-10 a aj nezdaniteľnú časť na daňovnika mal uplatnenú 01 -10. Tak akože nechápem, tým pádom ako keby mal odpočítané duplicitne 6736,-Sk. - teda za jeden mesiac u dvoch zamestnávateľov. Chápem, že ak mal vyplatené ešte nejaké odmeny, alebo prémie, tak že to mohlo byť vyplatené aj v 10.mesiaci, keď už nepracoval u predošlého zamestnávateľa. Ale uplatniť v tom - teda 10.mesiaci aj nezdaniteľnú položku? Noooo, tak to asi kóšer nie je. čo v tomto prípade, ak bývalý zamestnávateľ uplatnil túto položku, ale už nemal a ja som ju uplatnila tiež, lebo zamestnanec podpísal vyhlásenie?????
JA som taktiež rozložila vysporiadanie dane z RZD do dvoch mesiacov (02,03). Termín je do 31.3.05, takže podmienka bola splnená a to že to bolo na viac krát nie je problém.
Čo sa týka uplatnenia odpočítateľnej položky na daňovníka v ročnom zúčtovaní mu predsa dávaš sumu 80.832,- Sk. To že mal v jednom mesiaci uplatnenú položku vo výške 6736,- dvakrát by sa mu malo zobraziť v RZD. Mal by mať nedoplatok na dani. Takže sa to vlastne vysporiada. Nemusíš to nejako zvlášť opravovať.
Lucy
11.03.05,08:07
Ja som mu nezdaniteľnú časť uplatnila správne, ale predchádzajúci zamestnávateľ mu to dal aj za mesiac, keď tam nepracoval. Radšej som ho poslala, nech to skontrolujú, lebo keď je len zle vystavené potvrdenie...

Inak, počula som, že za február sa nesmú dávať preplatky a nedoplatky z RZD do výplaty. Známa to má zo školenia, tak neviem, čo je na tom pravdy.
Nike
11.03.05,08:11
Ja som mu nezdaniteľnú časť uplatnila správne, ale predchádzajúci zamestnávateľ mu to dal aj za mesiac, keď tam nepracoval. Radšej som ho poslala, nech to skontrolujú, lebo keď je len zle vystavené potvrdenie...

Inak, počula som, že za február sa nesmú dávať preplatky a nedoplatky z RZD do výplaty. Známa to má zo školenia, tak neviem, čo je na tom pravdy.1- skontrolovať môžu, ale ak je to potvrdenie aj správne tak sa to vysporiada a nič sa nedeje - zákon na topamätá a ak sa to urobí v RZD je to OK
2- no nešokuj a aké sú argumenty???
Lucy
11.03.05,08:27
Čiže sa to zamestnancovi vyrovná v RZD len bude mať pekný nedoplatok na dani...

Aká sú argumenty to práve neviem, povedala mi to známa a tiež som na ňu okále vyvaľovala. A ona to tiež robila tak, že si to rozložila, ale že tento rok dá všetko do marca.
Ja som si to tiež chcela rozložiť za 02,03/2005. Tak teraz som na pochybách.
Nike
11.03.05,08:34
1- je to tak

2-no ani to nejdem hľadať v zákone, lebo som väčšine firiem urobila RZD v 2/05 takže už je to tam.
anka1
11.03.05,08:49
1- je to tak

2-no ani to nejdem hľadať v zákone, lebo som väčšine firiem urobila RZD v 2/05 takže už je to tam.
Mám to presne ako Ty. Podľa môjho názoru v zákone je uvedený iba termín do kedy to treba urobiť, t.j. do 31.3. To že to spravíš skôr je predsa tvoja šikovnosť :) Ja som aj daňové priznanie z dani z príjmu PO podala 1.3., je to zle? Určite nie.