nene74
15.01.08,14:20
ahojte poradaci,

v minulom roku som kupila byt, ktory sa neprenajimal a tento rok by som ho chcela predat. Mala by som z tychto prijmov platit dan. Mohli by ste mi poradit, kde by som nasla tieto informacie?

d.
Zoltán Kovács
15.01.08,13:23
ahojte poradaci,

v minulom roku som kupila byt, ktory sa neprenajimal a tento rok by som ho chcela predat. Mala by som z tychto prijmov platit dan. Mohli by ste mi poradit, kde by som nasla tieto informacie?

d.

Tým pádom, že byt si nevlastnila po dobu 5 rokov, tak príjem z predaja je predmetom dane z príjmov (§8 ods.1 písm. b zákona o dani z príjmov). Z príjmu z predaja je možné odpočítať kúpnu cenu, za ktorú si kupovala byt. Teda zdaňuje sa iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou.
mysimis
15.01.08,13:24
Pozri si zákon o dani z príjmov konkrétne §8 - ostatné príjmy. Tam sa píše aj o predaji nehnuteľností.
svojar
15.01.08,16:33
Aj náklady súviace s predajom sa dajú odrátať, a tým znížiť zdanitelnú časť.
Zoltán Kovács
15.01.08,16:34
Aj náklady na prípadnú rekonštrukciu. Ako napr. výmena okien, podlahy, prerábka kúpeľky...........
Mirka123
16.01.08,08:49
Dobrý deň, pripájam sa k téme s otázkou: Klient v r. 2007 predal dom, ktorý kúpil tiež v r. 2007 za 610 000, predajná cena na zmluve bola 990 000,-. Daň z predaja je 72 200 Sk. S kupujúcim sa dohodol, že časť dane v sume 32 200 zaplatí ako preddavok kupujúci predávajúcemu, a zostávajúcu časť 40 000,- zaplatí v rámci kúpnej ceny - 990 000,-. Chcem si potvrdiť, že zdaňovať sa bude iba rozdiel medzi 990 a 610 tis., t. j. nie aj suma 32 200 Sk, nakoľko to bolo riešené iba formou dohody, kúpna cena sa nezvyšovala, tiež o úhrade nie je nijaký daňový doklad.
Vopred ďakujem za odpovede.
Mirka
Zoltán Kovács
16.01.08,08:52
Dobrý deň, pripájam sa k téme s otázkou: Klient v r. 2007 predal dom, ktorý kúpil tiež v r. 2007 za 610 000, predajná cena na zmluve bola 990 000,-. Daň z predaja je 72 200 Sk. S kupujúcim sa dohodol, že časť dane v sume 32 200 zaplatí ako preddavok kupujúci predávajúcemu, a zostávajúcu časť 40 000,- zaplatí v rámci kúpnej ceny - 990 000,-. Chcem si potvrdiť, že zdaňovať sa bude iba rozdiel medzi 990 a 610 tis., t. j. nie aj suma 32 200 Sk, nakoľko to bolo riešené iba formou dohody, kúpna cena sa nezvyšovala, tiež o úhrade nie je nijaký daňový doklad.
Vopred ďakujem za odpovede.
Mirka

Zdaňuje sa rozdiel medzi kúpnou cenou (610 tisíc) a predajnou cenou (990 tisíc). Celkom nechápem ale formuláciu. Ja som tomu porozumel tak, že kupujúci nad rámec 990 tisíc ešte uhradi aj tých 72,2 tisíc Skk. Prečo?
Mirka123
16.01.08,08:59
Kupujúci nad rámec kúpnej ceny uhradil 32 200,- ostatné bolo v rámci kúpnej ceny. A prečo - to naozaj netuším, jednoducho sa tak dohodli...
Zoltán Kovács
16.01.08,09:26
Kupujúci nad rámec kúpnej ceny uhradil 32 200,- ostatné bolo v rámci kúpnej ceny. A prečo - to naozaj netuším, jednoducho sa tak dohodli...

V tom prípade pre predajcu je zdaniteľným príjmom aj tých 32200,- Sk. A kupujúci sa nechal nachytať. Takto vlastne nekupoval za 990 tisíc, ale za 1.022.200,- Sk.
Mirka123
16.01.08,09:52
Dohodli sa, že zaplatené bude ten 1.022.000, ale na kúpnej zmluve bude uvedená cena 990 000. O zaplatení tých 32 200 nemajú žiaden doklad, existuje iba písomná dohoda. Boli vyplatené v hotovosti.
pavelp5115
17.01.08,21:29
Tým pádom, že byt si nevlastnila po dobu 5 rokov, tak príjem z predaja je predmetom dane z príjmov (§8 ods.1 písm. b zákona o dani z príjmov). Z príjmu z predaja je možné odpočítať kúpnu cenu, za ktorú si kupovala byt. Teda zdaňuje sa iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou.
Dobry vecer
ja sa tiez pripajam k teme (nene17:predaj bytu-dan). Poradak Smith pises, ze ak nene kupila byt a teraz kupi iny moze z predajnej ceny odpočítať kúpnu cenu a teda sa bude zdaňovat iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Ona vsak byt kupila minuly rok a tento ho chce predat. Moze to urobit aj v takomto pripade? Neplati tu,ze do DP sa bere do uvahy obdobie od 1.1 do 31.12. Alebo je tam nejaka vynimka?
Dakujem za odpoved
Anja111
18.01.08,05:04
Dobry vecer
ja sa tiez pripajam k teme (nene17:predaj bytu-dan). Poradak Smith pises, ze ak nene kupila byt a teraz kupi iny moze z predajnej ceny odpočítať kúpnu cenu a teda sa bude zdaňovat iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Ona vsak byt kupila minuly rok a tento ho chce predat. Moze to urobit aj v takomto pripade? Neplati tu,ze do DP sa bere do uvahy obdobie od 1.1 do 31.12. Alebo je tam nejaka vynimka?
Dakujem za odpoved
Ide o to, kedy si dosiahol príjem za predaj bytu. Vtedy ho zdaňuješ a robíš DP. Ak nie je predaj bytu oslobodený, tak uplatníš do výdavkov kúpnu cenu, bez ohľadu na to, či bol byt kúpený v bežnom roku, alebo tri roky pred tým...
Chobot
18.01.08,09:16
Dobry vecer
ja sa tiez pripajam k teme (nene17:predaj bytu-dan). Poradak Smith pises, ze ak nene kupila byt a teraz kupi iny moze z predajnej ceny odpočítať kúpnu cenu a teda sa bude zdaňovat iba rozdiel medzi kúpnou a predajnou cenou. Ona vsak byt kupila minuly rok a tento ho chce predat. Moze to urobit aj v takomto pripade? Neplati tu,ze do DP sa bere do uvahy obdobie od 1.1 do 31.12. Alebo je tam nejaka vynimka?
Dakujem za odpoved

Asi viem, čo myslíš. V tomto prípade sa to nepovažuje ako podnikanie, kedy v daňovom priznaní sa uplatňujú tie náklady, ktoré vznikli v (resp. patria do) konkrétneho účtovného obdobia.

V prípade predaja bytu sa dá uplatniť ako odpočítateľná položka nadobúdacia hodnota bytu plus iné náklady podľa § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmu.
pavelp5115
18.01.08,20:51
Vdaka za odpovede..
Este nieco...musi sa vsak jednat o ten istý byt, aby si mohla uplatnit odpocítateľnu polozku. A co ak by to urobila opacne, predala by byt, ktorý nevlastnila 5 rokov a nemala tam ani trvalý pobyt a kupila by za to dom,alebo inu nehnuteľnost. Da sa to odpocitat aj v takomto pripade? Alebo tu uz bude platit to konkretne uctovne obdobie od-do?
Zoltán Kovács
18.01.08,20:57
Vdaka za odpovede..
Este nieco...musi sa vsak jednat o ten istý byt, aby si mohla uplatnit odpocítateľnu polozku. A co ak by to urobila opacne, predala by byt, ktorý nevlastnila 5 rokov a nemala tam ani trvalý pobyt a kupila by za to dom,alebo inu nehnuteľnost. Da sa to odpocitat aj v takomto pripade? Alebo tu uz bude platit to konkretne uctovne obdobie od-do?

Nedá sa. Od zdaniteľných príjmov si môžeš odrátať iba výdavky, ktoré súvisia s tým príjmom. Tebou uvedený prípad to nie je.
Zoltán Kovács
18.01.08,20:58
Vdaka za odpovede..
Este nieco...musi sa vsak jednat o ten istý byt, aby si mohla uplatnit odpocítateľnu polozku. A co ak by to urobila opacne, predala by byt, ktorý nevlastnila 5 rokov a nemala tam ani trvalý pobyt a kupila by za to dom,alebo inu nehnuteľnost. Da sa to odpocitat aj v takomto pripade? Alebo tu uz bude platit to konkretne uctovne obdobie od-do?

Kúpa a predaj nehnuteľnosti občanom nemá nič s účtovným obdobím. Občan nie je účtovnou jednotkou aby viedol účtovníctvo.
pavelp5115
18.01.08,21:07
Myslel som danove....a vdaka za rychlu odpoved.
majo7777
18.01.08,22:48
Dobry den, mam jednu otazku ohladne dani z prijmu pri predaji bytu, niekde na fore som cital ze si aj fyz osoba moze uplatnit pausalne vydaje vo vyske 40% pri predajy bytu? je na tom nieco pravdy? dakujem