darkangel
15.01.08,15:54
Dobry den ....

mam nasledujuci problem ....

najprv objasnim situaciu ...

som zamestany na HPP popri tom mam zivnost ...

kazdy rok z toho robim danove priznanie a zdravotne zuctovanie ...

ovsem tu nastava problem .. za posledny rok sa moj obrat na zivnosti prevysil 1.5M sk .. musim ist nahlasit tuto udalost na danovy urad ? (pred mesiacom)

dalsia vec .. od 1.2.2008 budem mat sro .. budem konatel aj spolocnik ... (iba jeden spolocnik)

kedze zivnost nemozem zrusit ( mam na nej zmluvy ) , tak budem mat HPP, zivnost a este aj sro ... nebude tam nejaky problem ?

Otazka c.1: 80% obratu prenesiam na sro ... budem platit preddavky zo zivnosti cely rok i ked viem ze na zivnost uz taky obrat nebudem mat ?

ohladom uctovnictva zatial nevediem ziadne ... resp ... na konci roka odnesiem faktury ucotvnicke a ona to dava dokopy .. nako najklady pouzivam model 40% pausal).

Otazka c.2
Bude mi tu stacit viest podvojne uctovnictvo a zivnost s HPP danovat po starom ?

Otazka c.3
Zaujimalo by ma .. ci mozem a ak mozem ako mozem pouzivat sukromne auto tak aby mi to preplacala sro... (asi budem musiet zaplatit cestnu dan a pod ..) resp ci sa mi to oplati .. predpoklad je tak 35 000 km za rok ) (auto je sukromny majetok)

Otazka c.4
tym ze budem jedinym spolocnikom sro ( samozrejme zaplatim 200.000 imanie sam) je mozne aby som bol este tichym spolocnikom dalsej spolocnosti ?

Otaka c.5
planujem v novom roku zamestanat dalsich 7 ludi z toho 4 na zivnost a 3 dohodou .. je v tomto pripade nunte nieco hlasit poistovniam (ZP, SP)


No to je zatial vsetko ... popripade ak by to nebolo jasne to upresnim ..

Dakujem..
Zoltán Kovács
15.01.08,15:00
Dobry den ....

mam nasledujuci problem ....

najprv objasnim situaciu ...

som zamestany na HPP popri tom mam zivnost ...

kazdy rok z toho robim danove priznanie a zdravotne zuctovanie ...

ovsem tu nastava problem .. za posledny rok sa moj obrat na zivnosti prevysil 1.5M sk .. musim ist nahlasit tuto udalost na danovy urad ? (pred mesiacom) Si povinný registrovať sa na platiteľa DPH, najneskôr do 20.01.

dalsia vec .. od 1.2.2008 budem mat sro .. budem konatel aj spolocnik ... (iba jeden spolocnik)

kedze zivnost nemozem zrusit ( mam na nej zmluvy ) , tak budem mat HPP, zivnost a este aj sro ... nebude tam nejaky problem ? Nevidím tam žiadny problém

Otazka c.1: 80% obratu prenesiam na sro ... budem platit preddavky zo zivnosti cely rok i ked viem ze na zivnost uz taky obrat nebudem mat ? Áno.

ohladom uctovnictva zatial nevediem ziadne ... resp ... na konci roka odnesiem faktury ucotvnicke a ona to dava dokopy .. nako najklady pouzivam model 40% pausal).

Otazka c.2
Bude mi tu stacit viest podvojne uctovnictvo a zivnost s HPP danovat po starom ? SRO povinne vedie podvojné účto.

Otazka c.3
Zaujimalo by ma .. ci mozem a ak mozem ako mozem pouzivat sukromne auto tak aby mi to preplacala sro... (asi budem musiet zaplatit cestnu dan a pod ..) resp ci sa mi to oplati .. predpoklad je tak 35 000 km za rok ) (auto je sukromny majetok) Môžeš si uplatniť paušálne náhrady

Otazka c.4
tym ze budem jedinym spolocnikom sro ( samozrejme zaplatim 200.000 imanie sam) je mozne aby som bol este tichym spolocnikom dalsej spolocnosti ? Toto neviem

Otaka c.5
planujem v novom roku zamestanat dalsich 7 ludi z toho 4 na zivnost toto už nie je možné a 3 dohodou .. je v tomto pripade nunte nieco hlasit poistovniam (ZP, SP) Dohodárov treba nahlásiť do Sp, ale najprv sro na DÚ a SP.


No to je zatial vsetko ... popripade ak by to nebolo jasne to upresnim ..

Dakujem..

............................
Odpovede v citácii
darkangel
15.01.08,15:06
dakujem velmi pekne ...

ale odpovedov v piatej otazke ste ma zaskocili ... to znamena ze ako sro nemozem zamestnavat zivnistnikov ? ja vlasnte kvoli tomu sro zakladam ... aby som mohol zamestnat zopar ludi na dohodu (vypomoc) a na zivnost .. neskor mozno aj HPP (ale to len ludi co mali dohodu)
Zoltán Kovács
15.01.08,15:28
dakujem velmi pekne ...

ale odpovedov v piatej otazke ste ma zaskocili ... to znamena ze ako sro nemozem zamestnavat zivnistnikov ? ja vlasnte kvoli tomu sro zakladam ... aby som mohol zamestnat zopar ludi na dohodu (vypomoc) a na zivnost .. neskor mozno aj HPP (ale to len ludi co mali dohodu)

Na dohou áno, ale na živnosť sa nemôže zamestnať. Po novele zákonníka práce od 01.09.2007. Maximálne, že si objednáte službu u živnostníka, ktoré vykoná s vlastnými prostriedkami. LEbo ako živnostník bude pracovať pre sro denne 8 hodín, s prostriedkami sro, tak to bude závislá práca.
Marcela16
15.01.08,16:15
Je možné pracovať pre s.r.o-čku na živnosť - činnosť - vykonávanie administratívnych prác a spracovanie podkladov pre účtovníčku s tým, že nebolo by to každý deň 8 hodín. A samozrejme by som mala vlastný softvér na skladové hospodárstvo, vlastné auto a všetko ostatné. Je to legislatívne v poriadku?
Zoltán Kovács
15.01.08,16:19
Je možné pracovať pre s.r.o-čku na živnosť - činnosť - vykonávanie administratívnych prác a spracovanie podkladov pre účtovníčku s tým, že nebolo by to každý deň 8 hodín. A samozrejme by som mala vlastný softvér na skladové hospodárstvo, vlastné auto a všetko ostatné. Je to legislatívne v poriadku?

Je to Ok. Pre istotu, čo je to závislá práce:

Pôsobnosť Zákonníka práce
§ 1

(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
darkangel
15.01.08,17:42
Dakujem velmi pekne vsetkym ....

ja si to tu este zhrniem pre istotu :

Pre sro mozu pracovat zivostnici -> ale formou zakazky .. pricom na pracu pouzivaju vlastne prostriedky -> tym padom sro za nich neplati ziadne poplatky do poistovni ... resp nikde .. kedze je to viacmenej chapane ako naklady firmy.


Ale este jedna otazka ? mozem poskytnut danym zivnostnikom software , hardware ? ( firma bude vlastnit cely baliklicenncii ktore sa neoplati kupovat po 1 ks ), poskutnutie auta na pracovnu cestu ?

a este jeden bonus:
za obdobie 15.januara.2007 - 15.januara.2008 ma firma obrat cez 1.5 miliona z coho vyplyva ze musim byt platcom dph pri zivnosti...
lenze 16.jan.2007 - 16.jan 2008 uz firma nema obrat 1.5miliona -> z toho vyplyva ze firma nemusi byt platcom dph
+ na zivnost uz tento limit neprekrocim kedze 80% zakazok presuvam na sro
ako to mam podla vas poriesit ?

+ este raz vsetkym dakujem ...

+ marcelka .. ano je to v poradku .. je mi jedno ako dlho na tm budu robit klidne i len 1 hodine do mesiaca ... len nech hotove to co maju spravit :)
Zoltán Kovács
15.01.08,17:45
Dakujem velmi pekne vsetkym ....

ja si to tu este zhrniem pre istotu :

Pre sro mozu pracovat zivostnici -> ale formou zakazky .. pricom na pracu pouzivaju vlastne prostriedky -> tym padom sro za nich neplati ziadne poplatky do poistovni ... resp nikde .. kedze je to viacmenej chapane ako naklady firmy.


Ale este jedna otazka ? mozem poskytnut danym zivnostnikom software , hardware ? ( firma bude vlastnit cely baliklicenncii ktore sa neoplati kupovat po 1 ks ), poskutnutie auta na pracovnu cestu ? Nie nemôže, to sú "výsady" riadných zamestnancov.

a este jeden bonus:
za obdobie 15.januara.2007 - 15.januara.2008 ma firma obrat cez 1.5 miliona z coho vyplyva ze musim byt platcom dph pri zivnosti...
lenze 16.jan.2007 - 16.jan 2008 uz firma nema obrat 1.5miliona -> z toho vyplyva ze firma nemusi byt platcom dph To nikoho nezaujíma, prekročil si hranicu obratu za 12 kal.mesiacov, tak sa msíš registrovať.
+ na zivnost uz tento limit neprekrocim kedze 80% zakazok presuvam na sro
ako to mam podla vas poriesit ?

+ este raz vsetkym dakujem ...

..................................... v citáte
darkangel
15.01.08,17:49
dakejm este raz ...

uz v tom mam celkom jasno ... pobeham urady a vidim co z toho vznikne :)
palčo
15.01.08,18:06
Dobrý večer. Z predchádzajúceho príspevku vyplýva, že môj bývalý zamestnávateľ, u ktorého mám pracovať ako živnostník, mi nemôže poskytnúť počítač na prácu. A keby som platil prenájom (hoci aj symbolický) by to šlo?
Zoltán Kovács
15.01.08,18:09
Dobrý večer. Z predchádzajúceho príspevku vyplýva, že môj bývalý zamestnávateľ, u ktorého mám pracovať ako živnostník, mi nemôže poskytnúť počítač na prácu. A keby som platil prenájom (hoci aj symbolický) by to šlo?

Pozri príspevok č.6, kde je citát ZP čo je závislá práca. Ak čo i jednu charakteristiku nesplňaš tak to sa nebude považovať za závislú prácu. Aj keď ti prenajme PC, je to ešte jeho PC.
palčo
15.01.08,18:27
Ja sa ospravedlňujem, malo to byť:Z predchádzajúceho príspevku vyplýva, že môj bývalý zamestnávateľ, u ktorého mám pracovať ako živnostník, mi nemôže poskytnúť počítač na prácu ? (má byť otáznik) A keby som platil prenájom (hoci aj symbolický) by to šlo?
Samozrejme budem pracovať na objednávku, v pracovnom čase,ktorý bude vyhovovať mne.
Srdečná vďaka za odpoveď.
palčo
15.01.08,18:55
Ešte raz to zhrniem: Budem živnostník (SZČO), budem pracovať u bývalého zamestnávateľa na základe objednávok na jednotlivé práce. Môže mi poskytnúť PC na prácu? (Trebárs za nejaký prenájom.)

Som úplný začiatočník v podnikaní, ešte sa nevyznám.

Ešte raz vďaka.
Zoltán Kovács
15.01.08,18:58
Ešte raz to zhrniem: Budem živnostník (SZČO), budem pracovať u bývalého zamestnávateľa na základe objednávok na jednotlivé práce. Môže mi poskytnúť PC na prácu? (Trebárs za nejaký prenájom.)

Som úplný začiatočník v podnikaní, ešte sa nevyznám.

Ešte raz vďaka.

Jedine ako prenájom ti to môže poskytnúť, prípadne predať. Len potom neviem ako by bolo s licenciami inštalovaných programov. Totiž ani pri prenájme by nemal poskytnúť legálne nakúpený soft tretím osobám, teda tebe.
palčo
15.01.08,19:06
To bude asi problém. Predpokladá, že to je v nejakom zákone(alebo vyhláške).
Zatiaľ srdečná vďaka.
Zoltán Kovács
15.01.08,19:08
To bude asi problém. Predpokladá, že to je v nejakom zákone(alebo vyhláške).
Zatiaľ srdečná vďaka.

Je to autorský zákon. A predajcovia programov to tiež majú v licenciach uvedené, že zákaz poskytnúť, alebo odstúpiť licenciu tretím osobám.
palčo
15.01.08,19:15
Ďakujem. Aj keď si ma (nie vlastnou vinou) nepotešil.;)
darkangel
15.01.08,20:49
ohladom softwaru .... softwer je viazany ku pocitacu ... ak ti ho prenajme tak by to malo byt v poriadku ....

to je tak isto ako na compe co mas nemoze pracovat nikto dalsi lebo je tretia osoba ...

a na tomto principe funguju aj dedicovane servery .. neverim ze pre kazdeho uzivatela kupia novu licenciu na niekolko desiatok tisic ...

problem by ovsem nastal ak by pocitac bol Vas a maly by ste software od byvaleho zamestnavatela .... to je poskytovanie software tretim osobam ...

opravte ma ak sa mylim ....
Zoltán Kovács
15.01.08,21:05
ohladom softwaru .... softwer je viazany ku pocitacu ... ak ti ho prenajme tak by to malo byt v poriadku ....

to je tak isto ako na compe co mas nemoze pracovat nikto dalsi lebo je tretia osoba ...

a na tomto principe funguju aj dedicovane servery .. neverim ze pre kazdeho uzivatela kupia novu licenciu na niekolko desiatok tisic ...

problem by ovsem nastal ak by pocitac bol Vas a maly by ste software od byvaleho zamestnavatela .... to je poskytovanie software tretim osobam ...

opravte ma ak sa mylim ....

Nemyslím si, že licencia je viazaná na PC, skôr na firmu, ktorá to zakúpila. Lebo ak mám licenciu, a počas platnosti licencie vymením PC (teraz nehovorím o WIN, ale o nejakom aplikačnom softe, napr. v mojom prípade o účto programe), tak nemusím kupovať novú licenciu, ale preinštalujem na nový komp. Nakoľko licencia znie na firmu.
palčo
16.01.08,15:27
darkangel-licencia je nejaká hromadná, alebo tak nejako. Je to veľká firma. Počítače aj licencie programov aj programy v PC sú majetkom firmy. Takže v prípade poskytnutia prenájmu by to mohlo byť vporiadku.