trainee
15.01.08,16:00
Dobry vecer,

aj ked je platenie odvodov do SP v prvom roku po zalozeni dobrovolne, treba zajst do SP a oznamit im, ze som si zalozil zivnost a v prvom roku nechcem platit odvody?

Dakujem

nemate odkaz na doveryhodnu stranku, kde by to bolo potvrdene?
Zoltán Kovács
15.01.08,15:01
Dobry vecer,

aj ked je platenie odvodov do SP v prvom roku po zalozeni dobrovolne, treba zajst do SP a oznamit im, ze som si zalozil zivnost a v prvom roku nechcem platit odvody?

Dakujem

nemate odkaz na doveryhodnu stranku, kde by to bolo potvrdene?

Netreba isť do SP. Dôveryhodnou môžno je aj ich oficiálna stránka:
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
sway
15.01.08,15:02
Dobry vecer,

aj ked je platenie odvodov do SP v prvom roku po zalozeni dobrovolne, treba zajst do SP a oznamit im, ze som si zalozil zivnost a v prvom roku nechcem platit odvody?

Dakujem

nemate odkaz na doveryhodnu stranku, kde by to bolo potvrdene?

Samozrejme že na SP treba zájsť a prihlásiť sa ako SZČO - tam ti presne povedia, čo treba platiť, resp. koľko si môžeš platiť dobrovoľne. ;)
Zoltán Kovács
15.01.08,15:04
Samozrejme že na SP treba zájsť a prihlásiť sa ako SZČO - tam ti presne povedia, čo treba platiť, resp. koľko si môžeš platiť dobrovoľne. ;)

No v roku začatia nie je potrebné ísť na SP.
sway
15.01.08,15:04
Netreba isť do SP. Dôveryhodnou môžno je aj ich oficiálna stránka:
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)


smithko a prihláška? - poštou ano? , tak si to myslel? ;););)
trainee
15.01.08,15:05
Netreba isť do SP. Dôveryhodnou môžno je aj ich oficiálna stránka:
www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)

tam som to nenasiel, myslim, konkretne pre zacinajucich zivnostnikov

je tam len cosi ako:

prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku,
Zoltán Kovács
15.01.08,15:12
smithko a prihláška? - poštov ano? , tak si to myslel? ;););)

Nechce platiť odvody dobrovoľne (viď zadanie), tak ho nepletme. :D
Melnick
15.01.08,15:12
Dobrovoľne sa poistiť môžeš - povinnosť Ti vyplýva až po podaní DP...ak prekročíš stanovený limit. Potom pozor,keď Ti vznikne aj povinnosť platiť, aby si neplatil dobrovoľné a povinné súčasne, ale nič tomu nebráni, ak chceš platiť ...môžeš ..aj dobrovoľné aj povinné.
sway
15.01.08,15:15
tam som to nenasiel, myslim, konkretne pre zacinajucich zivnostnikov

je tam len cosi ako:

prihlásiť sa na nemocenské poistenie a dôchodkové poistenie najneskôr do ôsmich dní od vzniku týchto poistení a odhlásiť sa z týchto poistení do ôsmich dní od ich zániku,

akurát to pozerám aj ja,
ja to chápem tak, že pri založení živnosti ti vzniká poistenie, to že neplatíš je druhá vec... si poistencom ako SZČO - neviem čo si v tejto chvíli, či zamestnanec, alebo nezamestnaný...., teda by som určite Registračný list vypísala a doručila Soc.poisťovni. ;)
Zoltán Kovács
15.01.08,15:15
Zákon o sociálnom (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-po-novele-555-2007-ucinnost-od-1-januara-2008-a.html) poistení
461/2003 Z.z.




úplné znenie po novele: 555/2007 Z.z.





§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu 34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.
Zoltán Kovács
15.01.08,15:16
akurát to pozerám aj ja,
ja to chápem tak, že pri založení živnosti ti vzniká poistenie, to že neplatíš je druhá vec... si poistencom ako SZČO - neviem čo si v tejto chvíli, či zamestnanec, alebo nezamestnaný...., teda by som určite Registračný list vypísala a doručila Soc.poisťovni. ;)

Nerobil by som to, lebo SP ho zaregistruje ako dobrovoľne poistenú osobu, a ani o tom vedieť nebude. A o pár rokov sa SP ozve, že je dlžný na poistnom.
Melnick
15.01.08,15:22
Pozri si toto trainee:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=21&etype=2&eventid=309

A ešte niečo ...do ZP máš povinnosť prihlásiť sa hneď.
trainee
15.01.08,15:27
na strankach podnikajte.sk je toto:

Náš tip: V prípade, že zakladáte živnosť prvý krát nie je potrebné ísť do Sociálnej poisťovne nahlásiť začiatok podnikania. Do Sociálnej poisťovne prídete až so svojím prvým daňovým priznaním k dani z príjmov.

teraz neviem, na portal.gov.sk je toto:

Čo sa týka sociálneho poistenia (dôchodky, nezamestnanosť) – tak isto musíte ísť nahlásiť do Sociálnej poisťovne začiatok podnikania. Sociálne poistenie je však pre vás minimalne v prvom roku len dobrovoľné (v ďalších rokoch závisí od dosiahnutých príjmov).
Zoltán Kovács
15.01.08,15:30
Jednoznačne by som nešiel. Presne z dôvodu, že môže registrovať ako dobrovolného. Veď SP nemá peniaze na dôchodky, tak musia nahánať "klientov" - poistencov, aby mohli vybrať čo najviac na odvodoch a na pokutách.
sway
15.01.08,15:31
OK.
Som múdrejšia aj ja, kukla som poprikladané.

:);)
Janaex
15.01.08,20:28
rád si dostal už dosť, tak sa len zastavím u toho jedného roka.Vznik povinnej účasti na sociálnom poistení živnostníka sa posudzuje vždy k 1.7., do SP donesieš výpis z daňového priznania do 30.6 (§228,ods.1), ak tvoj hruby prijem , (NIE čiastkový základ dane z podnikania (príjmy-výdavky) ) bude vyšší ako 12*min.mzda (§ 21) vznikne ti povinná účasť.potom máš povinnosť sa prihlásiť na povinné nemocenské a dochodové poistenie do 8.7. (§228,ods.3)
napríklad ak živnosť vznikla 15.1.08 , výpis z DP za rok2008 treba do SP doniesť do 30.6.2009, a ak budú príjmy vyššie, tak potom poistenie vznikne od 1.7.2009,ale ak živnosť vznikla napríklad 20.11.07, výpis z DP za rok 2007 donesieš do 30.6. 2008, a povinná účasť sa bude posudzovať od 1.7.08. nech dosiahneš príjmy z podnikania 250 000 a tvoje výdavky budú 200 000, čiastkový základ dane je 50 000 . minimálna mzda je 8100, takže hranica pre povinnú účasť na poistení je viac ako 12*8100 (97200), od 1.7. ti vznikne povinná účasť a musíš podať prihlášku.
toľko k povinnej účasti živnostníka, ak by si predsa len chcel platiť odvody už teraz môžeš sa prihlásiť dobrovoľne, toto poistenie vzniká dňom podania prihlášky a zaniká dňom podania odhlášky, a ak sa prihlásiš platiť musíš. potom už musíš dávať pozor na podanie odhlášky,lebo vznikom povinného poistenia k 1.7. alebo keď ti vznikne povinné poistenie zamestnanca ,toto dobrovoľné poistenie ti automaticky nezanikne, a SP bude poistné žiadať až do dňa podania odhlášky.
trainee
16.01.08,20:06
vdaka za vycerpavajuce odpovede a priklady.

Dnes som bol v SP sa spytat osobne, pojdem tam az so svojim prvym danovym priznanim
veronikasad
18.01.08,12:07
Hoci som na stránke SP ešte nenašla výpis z daňového priznania za rok 2007, na pobočke SP v PD som ho dnes už dostala /nemám skener, aby som ho mohla prilepiť.../

-----
Veronika
synko
18.01.08,12:28
rád si dostal už dosť, tak sa len zastavím u toho jedného roka.Vznik povinnej účasti na sociálnom poistení živnostníka sa posudzuje vždy k 1.7., do SP donesieš výpis z daňového priznania do 30.6 (§228,ods.1), ak tvoj čiastkový základ dane z podnikania (príjmy-výdavky) bude vyšší ako 12*min.mzda (§ 21) vznikne ti povinná účasť.potom máš povinnosť sa prihlásiť na povinné nemocenské a dochodové poistenie do 8.7. (§228,ods.3)
napríklad ak živnosť vznikla 15.1.08 , výpis z DP za rok2008 treba do SP doniesť do 30.6.2009, a ak budú príjmy vyššie, tak potom poistenie vznikne od 1.7.2009,ale ak živnosť vznikla napríklad 20.11.07, výpis z DP za rok 2007 donesieš do 30.6. 2008, a povinná účasť sa bude posudzovať od 1.7.08. nech dosiahneš príjmy z podnikania 250 000 a tvoje výdavky budú 200 000, čiastkový základ dane je 50 000 . minimálna mzda je 8100, takže hranica pre povinnú účasť na poistení je viac ako 12*8100 (97200), od 1.7. ti vznikne povinná účasť a musíš podať prihlášku.
toľko k povinnej účasti živnostníka, ak by si predsa len chcel platiť odvody už teraz môžeš sa prihlásiť dobrovoľne, toto poistenie vzniká dňom podania prihlášky a zaniká dňom podania odhlášky, a ak sa prihlásiš platiť musíš. potom už musíš dávať pozor na podanie odhlášky,lebo vznikom povinného poistenia k 1.7. alebo keď ti vznikne povinné poistenie zamestnanca ,toto dobrovoľné poistenie ti automaticky nezanikne, a SP bude poistné žiadať až do dňa podania odhlášky.
Mna by zaujimalo, co sa stane ak podnikam od roku 2007, z danoveho priznania vyplynie, ze neprekrocim hranicu 97200 (12*8100). Od 01.07.2008 teda budem nadalej oslobodeny od platenia do SP ?
Zuzy
18.01.08,12:44
Ak to dobre viem,aj my sme boli takto, od 1.7.2008 platíš odvody z minimálnej mzdy.
veronikasad
18.01.08,12:48
Ak to dobre viem,aj my sme boli takto, od 1.7.2008 platíš odvody z minimálnej mzdy.
Ak sa vyjadruješ k predchádzajúcemu príspevku - nesúhlasím. Keď v roku 2007 nedosiahne príjem prevyšujúci 12-násobok min.mzdy, povinné odvody do SP nebude platiť ďalší rok.

-------
Veronika
Zuzy
18.01.08,12:54
asi budete mať pravdu, my sme asi ten limit prekročili, lebo sme začali platiť z min.mzdy.
Katija
18.01.08,13:24
Hoci som na stránke SP ešte nenašla výpis z daňového priznania za rok 2007, na pobočke SP v PD som ho dnes už dostala /nemám skener, aby som ho mohla prilepiť.../

-----
VeronikaVýpis z daňového priznania za rok 2007 je už zverejnený na stránke SP. Prikladám ho.
brčko
21.01.08,16:41
rád si dostal už dosť, tak sa len zastavím u toho jedného roka.Vznik povinnej účasti na sociálnom poistení živnostníka sa posudzuje vždy k 1.7., do SP donesieš výpis z daňového priznania do 30.6 (§228,ods.1), ak tvoj čiastkový základ dane z podnikania (príjmy-výdavky) bude vyšší ako 12*min.mzda (§ 21) vznikne ti povinná účasť.potom máš povinnosť sa prihlásiť na povinné nemocenské a dochodové poistenie do 8.7. (§228,ods.3)
napríklad ak živnosť vznikla 15.1.08 , výpis z DP za rok2008 treba do SP doniesť do 30.6.2009, a ak budú príjmy vyššie, tak potom poistenie vznikne od 1.7.2009,ale ak živnosť vznikla napríklad 20.11.07, výpis z DP za rok 2007 donesieš do 30.6. 2008, a povinná účasť sa bude posudzovať od 1.7.08. nech dosiahneš príjmy z podnikania 250 000 a tvoje výdavky budú 200 000, čiastkový základ dane je 50 000 . minimálna mzda je 8100, takže hranica pre povinnú účasť na poistení je viac ako 12*8100 (97200), od 1.7. ti vznikne povinná účasť a musíš podať prihlášku.
toľko k povinnej účasti živnostníka, ak by si predsa len chcel platiť odvody už teraz môžeš sa prihlásiť dobrovoľne, toto poistenie vzniká dňom podania prihlášky a zaniká dňom podania odhlášky, a ak sa prihlásiš platiť musíš. potom už musíš dávať pozor na podanie odhlášky,lebo vznikom povinného poistenia k 1.7. alebo keď ti vznikne povinné poistenie zamestnanca ,toto dobrovoľné poistenie ti automaticky nezanikne, a SP bude poistné žiadať až do dňa podania odhlášky.

Dobrý príspevok, no nech nepríde k omylu, nemá tam byť, "ak príjem z podnikania alebo inej činn. bude vyšší ako 12*8100 ?
Lebo ak má živnostník stratu, v prípade, že prekročil hranicu prijmov, platí z minima.
Janaex
21.01.08,17:06
brčko dík za upresnenie, presne tak to bolo myslené,aj živnostník v strate môže platiť odvody
rotvik1965
21.01.08,18:05
Dobry vecer,

aj ked je platenie odvodov do SP v prvom roku po zalozeni dobrovolne, treba zajst do SP a oznamit im, ze som si zalozil zivnost a v prvom roku nechcem platit odvody?

Dakujem

nemate odkaz na doveryhodnu stranku, kde by to bolo potvrdene?
Ako SZCO od 1.1.2008 som musel odovzdat prehlasenie na SP. Akou formou ho tam das je Tvoja vec len aby si vedel preukazat ze si ho napisal podpisal odvzdal. Ked tam ides oni maju formular alebo Ti to povedia ako to ma vyzerat. Nie je prehlasenie ako ako prehlasenie.
Evanka
23.01.08,21:56
rád si dostal už dosť, tak sa len zastavím u toho jedného roka.Vznik povinnej účasti na sociálnom poistení živnostníka sa posudzuje vždy k 1.7., do SP donesieš výpis z daňového priznania do 30.6 (§228,ods.1), ak tvoj čiastkový základ dane z podnikania (príjmy-výdavky) bude vyšší ako 12*min.mzda (§ 21) vznikne ti povinná účasť.potom máš povinnosť sa prihlásiť na povinné nemocenské a dochodové poistenie do 8.7. (§228,ods.3)
Čítam to už druhý krát a pozerala som v zákone, či nedošlo k zmene, ale táto časť zákona je nezmenená. V tom prípade si dovolím nesúhlasiť. Pre povinnú účasť na sociálnom poistení SZČO sa neposudzuje ČZD, ale celkový hrubý príjem v zdaňovacom období. Aby to niekoho nepomýlilo.
Janaex
24.01.08,18:36
Čítam to už druhý krát a pozerala som v zákone, či nedošlo k zmene, ale táto časť zákona je nezmenená. V tom prípade si dovolím nesúhlasiť. Pre povinnú účasť na sociálnom poistení SZČO sa neposudzuje ČZD, ale celkový hrubý príjem v zdaňovacom období. Aby to niekoho nepomýlilo.

áno máš pravdu, už ma na tú chybu upozornil brčko, v rychlosti som si neskontrolovala text , ospravedlnujem sa, uz si po sebe aj citam kym odoslem prispevok
Janaex
24.01.08,18:48
Mna by zaujimalo, co sa stane ak podnikam od roku 2007, z danoveho priznania vyplynie, ze neprekrocim hranicu 97200 (12*8100). Od 01.07.2008 teda budem nadalej oslobodeny od platenia do SP ?
ano, ak hrube prijmy nepresiahnu hranicu 97200, od 1.7.08 nebudes platit, pozor opravila som povodny text,povodne som tam omylom uviedla, že CZD (prijmy - vydavky) co bola hruba chyba, vsetkym sa ospravedlnujem, spravne sa hranica pre platenie posudzuje z hrubych prijmov, neznizenych o vydavky
Janaex
24.01.08,19:00
Ako SZCO od 1.1.2008 som musel odovzdat prehlasenie na SP. Akou formou ho tam das je Tvoja vec len aby si vedel preukazat ze si ho napisal podpisal odvzdal. Ked tam ides oni maju formular alebo Ti to povedia ako to ma vyzerat. Nie je prehlasenie ako ako prehlasenie.
prosim ta, ake prehlasenie si to musel odovzdat na SP? to pocujem prvy krat
rotvik1965
28.01.08,20:06
Nezalezi na zakone ale na tom co hovori miestna SP. Zakonom sa budete ohanat ked Vas daju na sud. A za co? No za nieco. Tak ako za komousa tak aj dnes. Amen. Ludia su ti isti.
rotvik1965
28.01.08,20:10
Potvrdenie o dobrovolnom neplateni dostanete na prislusnej SP. Je to kratka formulka s podpisom. Mozno keby so toto potvrdenie opakovalo pred spanim dostalo by silu mantry.
remenova
26.03.08,05:58
Takze podla tychto odpovedí som pochopila, že ak som začala podnikať ako SZČO v marci 2008 prihlásiť sa na SP pôjdem až po 1.7.2009 ak samozrejme prekročím stanovený príjem, čo pravdepodobne prekročím. Ale čo v prípade, že chcem zamestnať niekoho na DOVP? Musím nahlásiť seba ako zamestnávateľa, a aj toho na DOVP?
katkaj
26.03.08,06:02
Takze podla tychto odpovedí som pochopila, že ak som začala podnikať ako SZČO v marci 2008 prihlásiť sa na SP pôjdem až po 1.7.2009 ak samozrejme prekročím stanovený príjem, čo pravdepodobne prekročím. Ale čo v prípade, že chcem zamestnať niekoho na DOVP? Musím nahlásiť seba ako zamestnávateľa, a aj toho na DOVP?

Áno povinný platca sa z Vás stane až keď za rok 2008 prekročíte príjem 12násobku minimálnej mzdy tak od 1.7.2009 budete povinne platiť do SP.

Pokiaľ chcete zamestnávať niekoho na Dohodu tak sa treba nahlásiť na SP a DÚ ako zamestnávateľ
Soňula
14.06.10,08:32
Táto téma je už staršia, ale chcela by som v nej pokračovať mojou otázkou. Je výhodné pre začínajúceho podnikateľa neplatiť do socialnej poistovne rok odvody? Čo sa stane v prípade, ak tento začínajúci živnostník počas obdobia / 1 rok/ je oslobodený od platenia odvodou dostane úraz, alebo zostane dlhodobo chorý, vlastne nedostane nič? prosím vysvetlite mi to. Ďakujem.
Xanti
14.06.10,08:37
Táto téma je už staršia, ale chcela by som v nej pokračovať mojou otázkou. Je výhodné pre začínajúceho podnikateľa neplatiť do socialnej poistovne rok odvody? Čo sa stane v prípade, ak tento začínajúci živnostník počas obdobia / 1 rok/ je oslobodený od platenia odvodou dostane úraz, alebo zostane dlhodobo chorý, vlastne nedostane nič? Presne tak nedostane nič. prosím vysvetlite mi to. Ďakujem.
Preto existuje inštitút dobrovolne poistenej osoby. Kde sa začínajúci živnostník môže napr. nemocensky poistiť aby počas prípadnej PN neostal bez príjmu.
Soňula
14.06.10,09:01
Preto existuje inštitút dobrovolne poistenej osoby. Kde sa začínajúci živnostník môže napr. nemocensky poistiť aby počas prípadnej PN neostal bez príjmu.


Keď sa dá nemocensky poistiť, takže to bude platiť 4,4% z minimalneho vymeriavacieho základu , ak dobre pozerám t.j. 14,-Eur. Takže sa to dá, že keď chce ten začínajúci živnostník " ušetriť" na odvodoch 1 rok, tak by bolo " dobré", keby si platil aspoń pre prípad choroby tých 14,- Eur? Máte s tým niake skúsenosti? Ja mám po dlhej dobe robiť účto takémuto novému živnostníkovi, tak by som ho chcela na toto upozorniť, lebo z mojej skúsenosti nový žinostníci si ten rok nič neplatia, vôbec si neuvedomujú, čo sa vlastne behom toho roka môže stať. ďakujem za odpoveď.
Xanti
14.06.10,09:04
Keď sa dá nemocensky poistiť, takže to bude platiť 4,4% z minimalneho vymeriavacieho základu , ak dobre pozerám t.j. 14,-Eur. Takže sa to dá, že keď chce ten začínajúci živnostník " ušetriť" na odvodoch 1 rok, tak by bolo " dobré", keby si platil aspoń pre prípad choroby tých 14,- Eur? Ano je to vhodné, ja vysvetlím prínosy takého poistenia, a navyše má náklad daňovo uznateľný.
Máte s tým niake skúsenosti? Ano, veľa začínajúcich živnostníkov si to platí. Treba ale upozorniť na to, že ak pred začatím živnosti nemal pracovný pomer tak musí platiť 270 dní aby mal nárok na PN z DNP.
V prípade, že mal pracovný pomer, ktorý ukončil tak z ukončeného poistenia sa mu prirátajú dni k DNP a tým pádom od začiatku bude mať nárok na PN v prípade niečoho.
Ja mám po dlhej dobe robiť účto takémuto novému živnostníkovi, tak by som ho chcela na toto upozorniť, lebo z mojej skúsenosti nový žinostníci si ten rok nič neplatia, vôbec si neuvedomujú, čo sa vlastne behom toho roka môže stať. ďakujem za odpoveď.
v texte
Soňula
14.06.10,09:07
Xanti moc Ti ďakujem. Mám málo bodov ?", preto nemôžem označiť že tvoja odpoveď bola pre mňa veľmi UŽITOČNÁ. Dík
Soňula
14.06.10,10:55
v texte

Niak mi to stale ide po rozume, ten začínajúci živnostník sa rozhodne, že bude platiť tých 14,-Eur mesačne-nemocenské poistenie. Predtým bol v pracovnom pomere, takže tých 270 dní ma splnených. Ochorie, zostane na PN napr. 1 mesiac. koľko dostane vlastne tej PN zo soc.poisťovne?
Prosím, vysvetlite mi ešte toto. Dík.
Xanti
14.06.10,11:04
Niak mi to stale ide po rozume, ten začínajúci živnostník sa rozhodne, že bude platiť tých 14,-Eur mesačne-nemocenské poistenie. Predtým bol v pracovnom pomere, takže tých 270 dní ma splnených. Ochorie, zostane na PN napr. 1 mesiac. koľko dostane vlastne tej PN zo soc.poisťovne?
Prosím, vysvetlite mi ešte toto. Dík.
Dostane
prvé 3 dni 25% z VZ 319,58 eur
ostatné dni 55% z VZ 319,58 eur.
Skús si prerátať tu http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-nemocenskeho.php

Aj keby platil maximum teda zo sumy 1084,55 eur, tak prvých 26 týždňov bude dostávať PN z VZ 319,58 eur. A až potom vyššiu.
Laco-monter
14.06.10,11:08
Táto téma je už staršia, ale chcela by som v nej pokračovať mojou otázkou. Je výhodné pre začínajúceho podnikateľa neplatiť do socialnej poistovne rok odvody? Čo sa stane v prípade, ak tento začínajúci živnostník počas obdobia / 1 rok/ je oslobodený od platenia odvodou dostane úraz, alebo zostane dlhodobo chorý, vlastne nedostane nič? prosím vysvetlite mi to. Ďakujem.

Niekedy je platenie odvodov do SP,pre živnostníka až také výhodne, že čiastka za odvody /necelých 140 eur každý mesiac / ho finančne položí.:mad:

A živnostník prestane byť živnostníkom, a začne sa venovať niečomu inému,

niečomu v čom sa lepšie vyzná alebo v čom nenarobí žiadné škody.:o
kamilka22381
07.07.10,16:15
Prosím pomôžte, manžel je od 1.12.2009 SZČO. Za rok 2009 mal príjmy 120,-€ a výdavky 390,-€. Neplatí dobrovoľne odvody. Zabudli sme do konca júna podať výpis z DP do soc. poisťovne. Budeme mať z toho nejaký postih?
ďakujem za odpoveď
Monika Kováčová
07.07.10,16:23
Prosím pomôžte, manžel je od 1.12.2009 SZČO. Za rok 2009 mal príjmy 120,-€ a výdavky 390,-€. Neplatí dobrovoľne odvody. Zabudli sme do konca júna podať výpis z DP do soc. poisťovne. Budeme mať z toho nejaký postih?
ďakujem za odpoveď

Pošli teraz, postih za oneskorene zaslaný výpis nebýva...
aj keď môže v zmysle zákona byť za to uložená pokuta. V praxi som sa však ešte s takouto pokutou nestretla.
kamilka22381
07.07.10,18:17
ďakujem veľmi pekne