baniz
15.01.08,17:37
Téma pre tých, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o pôsobení mesiaca na náš každodenný život, ktorí si chcú uľahčiť niektoré činnosti, sú prístupný niečomu novému a radi si niečo nové vyskúšajú. Nájde sa snáď dosť ľudí, ktorí sa pôsobením mesiaca už zaoberali, hoci aj okrajovo a tak spoločne by sme si mohli odovzdávať skúsenosti. Nebude sa to týkať len záhradkárčenia,ale aj napr.vplyvov na výživu, na chod domácnosti, telesnú hygienu a mnohé iné oblasti. Takže pripravené, téma je pre všetkých otvorená
kukučka
15.01.08,16:55
baniz
15.01.08,17:02
15.a16.1sa nachádza mesiac v znamení BARANA. V tomto znamení pôsobia vplyvy na telo v oblasti hlavy. Náchylný ľudia na migrény to môžu v tomto znamení pociťovať každý mesiac. V týchto dňoch je dobré piť veľa vody, vynechať kávu cukor a čokoládu.
V tomto znamení je vhodné začať s výsevom plodovej zeleniny do téglikov na priesady - veľmi dobre klíčia ( vyskúšala som );) A keďže je aj dorastajúci mesiac tak je obzvlášť vhodné vysiať papriku na priesady.
Dobré je určiť si " Zelený palec" --- svoj vlastný mesačný typ.
lorelei
15.01.08,19:43
nemáte niektorá prosím náhodou lunárny kalendár na tento rok 2008? dakujem
robovi
15.01.08,19:54
15.a16.1sa nachádza mesiac v znamení BARANA. V tomto znamení pôsobia vplyvy na telo v oblasti hlavy. Náchylný ľudia na migrény to môžu v tomto znamení pociťovať každý mesiac. V týchto dňoch je dobré piť veľa vody, vynechať kávu cukor a čokoládu.
V tomto znamení je vhodné začať s výsevom plodovej zeleniny do téglikov na priesady - veľmi dobre klíčia ( vyskúšala som );) A keďže je aj dorastajúci mesiac tak je obzvlášť vhodné vysiať papriku na priesady.
Dobré je určiť si " Zelený palec" --- svoj vlastný mesačný typ.

Mno musim sa priznat, ze pre mna, ako pragmatickeho astronoma su toto usmevne bludy:---. Vela vody je pit dobre stale a nielen v tychto dnoch ako aj vynechat kavu, cokoladu a cukro. Podla tohto :D je dobre v tychto dnoch aj vela spat, sportovat a jest vela ovocia, zeleniny. Vysievat zeleninu do teglikov je vhodne preto, ze sa predlzuju dni, uz sme za zimnym slnovratom a den je uz dostatocne dlhy, aby mohlo semeno vyklicit a mohla zacat fotosynteza v zelenych castiach rastliny.
baniz
15.01.08,20:00
www.calendar.sk
wagner
15.01.08,20:02
Janka, ja mám lunárny kalendár Krásnej panej.
danushka
15.01.08,20:05
Mno musim sa priznat, ze pre mna, ako pragmatickeho astronoma su toto usmevne bludy:---. Vela vody je pit dobre stale a nielen v tychto dnoch ako aj vynechat kavu, cokoladu a cukro. Podla tohto :D je dobre v tychto dnoch aj vela spat, sportovat a jest vela ovocia, zeleniny. Vysievat zeleninu do teglikov je vhodne preto, ze sa predlzuju dni, uz sme za zimnym slnovratom a den je uz dostatocne dlhy, aby mohlo semeno vyklicit a mohla zacat fotosynteza v zelenych castiach rastliny.
Robovi, ja nepodceňujem vplyv mesiaca na ľudský organizmus. Keď je mesiac v splne a tá žiarivá guľa mi preráža aj cez žalúzie do postele, nespím - to je hotové trápenie. Nehovorím o tom, že v splne cítim ako sa môj organizmus zavodňuje a v tejto fáze mesiaca by som nemusela ani jesť, mám pocit, že prasknem. Určite je nás takých senzibilov viac...
baniz
16.01.08,12:51
Robovi. Možno pragmatický astronóm áno, ale biológ alebo botanik určite nie!!!! Na klíčenie rastlín totiž má vplyv teplota a nie svetlo, takže je im to jedno či už zimný slnovrat bol, alebo nie, nakoľko sú strčené v zemi ( výnimky sú rastliny, ktoré klíčia na svetle. Plodová zelenina k nim však nepatrí.) A vplyv má aj mesiac. Vysvetlím: Mesiac v tomto období dorastá a má vplyv na všetko čo rastie nad zemou a keďže je v znamení barana, ktoré ovplyvňuje plod tak má vynikajúci vplyv na rastliny, ktoré nám prinášajú úžitok v podobe plodov. Dobré je začať pestovať papriku na priesady, nakoľko má dlhé klíčenie. Na paradajky je ešte skoro. A to s tou vodou sa myslelo pre ľudí, ktorí často trpia migrénami, a v tomto znamení sa to u senzibilov prejavuje obzvlášť.
robovi
17.01.08,07:05
Robovi, ja nepodceňujem vplyv mesiaca na ľudský organizmus. Keď je mesiac v splne a tá žiarivá guľa mi preráža aj cez žalúzie do postele, nespím - to je hotové trápenie. Nehovorím o tom, že v splne cítim ako sa môj organizmus zavodňuje a v tejto fáze mesiaca by som nemusela ani jesť, mám pocit, že prasknem. Určite je nás takých senzibilov viac...

Ani ja nepodcenujem vplyv Mesiaca na ludsky organizmus. Ale vobec nevidim rozdiel medzi vplyvom Mesiaca v splne, prvej stvrti, nove, alebo poslednej stvrti. On je tu furt a stale a stale rovnako na nas vplyva svojimi slapovymi silami. Mesiac v splne odraza viditelnu cast slnecneho svetla na Zem v najvacsej miere, takze ano je pravda, ze su vtedy velmi svetle noci.Toto moze fyziologicky ovplyvnit tvoju nespavost, lebo niektori ludia musia mat ku spanku velku tmu. Mesiac sa za jeden den posunie na oblohe o 11 oblukovych stupnov, takze ten vplyv musi byt kazdy den neskor aspon o jednu hodinu. Akceptujem tvoju senzibilitu, ale moze mat ovela prozaickejsie dovody, ako Mesiac v splne.
robovi
17.01.08,07:17
Robovi. Možno pragmatický astronóm áno, ale biológ alebo botanik určite nie!!!! Na klíčenie rastlín totiž má vplyv teplota a nie svetlo, takže je im to jedno či už zimný slnovrat bol, alebo nie, nakoľko sú strčené v zemi ( výnimky sú rastliny, ktoré klíčia na svetle. Plodová zelenina k nim však nepatrí.) A vplyv má aj mesiac. Vysvetlím: Mesiac v tomto období dorastá a má vplyv na všetko čo rastie nad zemou a keďže je v znamení barana, ktoré ovplyvňuje plod tak má vynikajúci vplyv na rastliny, ktoré nám prinášajú úžitok v podobe plodov. Dobré je začať pestovať papriku na priesady, nakoľko má dlhé klíčenie. Na paradajky je ešte skoro. A to s tou vodou sa myslelo pre ľudí, ktorí často trpia migrénami, a v tomto znamení sa to u senzibilov prejavuje obzvlášť.

Yes of course, ale ja som kladol doraz na fotosyntezu a ta potrebuje svetlo. Hej dorasta, ale nie fyzicky. On je stale rovnako velky, len jeho neosvetlenu cast nevidis, lebo receptory v oku obmedzuju citlivost, kedze musia prijimat svetlo z osvetlenej casti Mesiaca a maju nizku rozlisovaciu schopnost. Tolko z biologie. Ale mrkni do nejakeho dalekohladu a rozlisovacia schopnost oka sa zlepsi x nasobne. Potom uvidis, ze existuje aj ta cast co je neosvetlena. Len tak pre zaujimavost, hranica medzi tienom a svetlom na Mesiaci sa vola terminator. :eek:Migrenik som aj ja a nejak nepocitujem tieto vplyvy. Asi sa zacnem sledovat.
baniz
18.01.08,11:51
Yes of course, ale ja som kladol doraz na fotosyntezu a ta potrebuje svetlo. Hej dorasta, ale nie fyzicky. On je stale rovnako velky, len jeho neosvetlenu cast nevidis, lebo receptory v oku obmedzuju citlivost, kedze
To asi každý vie že ten mesiac je stále rovnaký. Ale ide o to že pri svojom 28 dňovom obehu okolo Zeme, nastavuje stále tú istú stranu, tú ktorá sa nám zjaví celkom len pri splne. --- viazaná rotácia ---. Ak je mesiac pri pohľade zo zeme medzi Zemou a Slnkom potom je jeho celá privrátená strana v tieni a vtedy je NOV lebo ho nevieme objaviť.:( Po nove sa už o niekoľko hodín začne ukazovať k zemi privrátená strana. A celkom ju vidíme žiariť až pri splne. Tento obeh mesiaca pôsobí na rozličné oblasti života a ovplyvňuje ich. Pôsobí na mnohé prírodné javy ako napr. príliv a odliv, mnohé zvieratá sa riadia vo svojom konaní postavením mesiaca, poznajú to aj babky bylinkárky, lebo liečivé byliny nazbierané v rôznych fázach, obsahujú rozdielne množstvo účinných látok. Zhrniem to : úspech našej aktivity nezávisí len od našich schopností ale aj od správneho okamihu konania.;)
baniz
24.01.08,13:31
No tak tu máme obdobie ubúdajúceho mesiaca. Dnes 24.1 je mesiac ešte v znamení leva. 25. a 26.1 prechádza do znamenia panny. Dni panny - to sú dni práce.:D Sú to najvhodnejšie dni na takmer všetky práce v záhrade súvisiace so sadením, presádzaním a zakoreňovaním. Ubúdajúci mesiac v znamení panny sa nachádza september až marec a dorastajúci marec až september. Z hľadiska výsadby a sejby je to najvhodnejšie znamenie / zapamätať pre budúcnosť keďže je len január /
Kvety presádzané v tomto znamení veľmi dobre rastú a vytvárajú neskôr záplavu zdravých kvetov. Odrezky napr. muškátov dobre zakoreňujú. Trávnik vysiaty v dňoch pri dorastajúcom mesiaci sa stáva pastvou pre oči.
Výnimkou je hlávkový šalát - sadenice vysadené v dňoch panny rastú do výšky, netvoria hlávky. Tieto dni nie sú vhodné ani na konzervovanie a zaváranie:::eek:
baniz
26.01.08,14:35
od 27.1 do 29.1 mesiac prechádza znamením VÁH. Dni Váh sú dňami kvetov a vzduchu. Je to neutrálne znamenia, takže každá práca nedopadne veľmi zle ani veľmi vhodne. V tomto znamení je vhodné prihnojovanie kvetín , ktoré slabo kvitnú. Počas týchto dní je na nepriaznivé vplyvy citlivá oblasť bedier, močový mechúr a obličky. Treba dbať na teplé oblečenie. Ešte ku dňom vzduchu - vhodný čas na upratovanie, vetranie, čistenie miestností pri ubúdajúcom mesiaci ( teraz ubúda), účinnejší boj proti pliesňam, stačí aj octová voda.;)

POZORUJ CHOD PRÍRODY. JEJ TAJOMSTVO SPOČÍVA V TRPEZLIVOSTI
( EMERSON )
baniz
31.01.08,18:13
1.2 - 3.2. mesiac v znamení strelca, ešte stále ubúdajúci. Strelec vplýva na bedrá, panvu,, bedrovú kosť, kríže a stehenné kosti. Čas vhodný na cestovanie, výlety, diskusie, šport a masáže:) Dni strelca sú dni plodov. Tak je opäť vhodný čas na vysiatie priesad plodovej zeleniny - teraz papriky. Strelec - dni tepla - prospešné je výdatné vetranie.
Ubúdajúci mesiac ... tieto dni sú vhodné pre všetky domáce práce - všetky fyzické práce vám pôjdu lepšie od ruky ...: bielizeň, podlahy, okná a nábytok sú čistejšie oveľa skôr ako inokedy. A čo láska? Výnimočne vášnivý sme vtedy, ak mesiac prechádza znameniami Barana, Leva, Váh, Škorpióna a STRELCA:D

Vymyslené môže podnietiť myslenie, ale len prežité prebudí k životu
( Paul Heyse)
baniz
06.02.08,11:45
6.-7.-8. február - vodnár
7.2. mesačný nov - obdobie mimoriadnych vplyvov na ľudí, zvieratá a rastliny. Pôst v tento deň - dá sa predísť mnohým chorobám, lebo detoxikačná schopnosť tela dosahuje svoj vrchol.
Choré stromy po reze v tento deň sa zotavujú, zem začína naberať dych. Ak sa chcete zbaviť zlých návykov začnite v tento deň. / ak to myslíte vážne každý deň je vhodný :--- /
Znamenie vodnár - znamenie ovplyvňuje predkolenie, žily a žľazový systém. Neriskovať operáciu kŕčových žíl. Kto ich má v týchto dňoch ich natrieť nechtíkovou mastičkou - hotová lahoda.
Dni vodnára sú dňami kvetov, takmer na všetky práce v záhrade sú nevhodné - najmä na presádzanie a pretrhávanie rastlín - sadeničky sa ťažko zakoreňujú a vädnú :eek:
baniz
06.02.08,12:06
PRAVIDLÁ NA REZ RASTLÍN
Keďže je sezóna orezávania kadečoho - niekoľko rád::---
Správny čas je pri ubúdajúcom mesiaci (takže od 8.2 radšej už nie.)
Na rastlinách a stromoch nevznikajú nijaké škody, pretože miazga nevyteká, zostupuje do koreňov
Správny čas výchovného rezu ovocných stromčekov je ubúdajúci mesiac, najlepšie v dňoch plodu - lev, strelec 29.2. - 1.3., baran.
Najnepriaznivejšie obdobie je dorastajúci mesiac a hlavne dni listu rak 17.-18.2., škorpión a ryby. Ovocné stromy vtedy strácajú priveľa miazgy, čo brzdí vývin plodov alebo celkom vynechá zarodenie.
Ak by sa vykonal rez nedopatrením za splnu v znamení raka môže sa stať, že strom neprežije.
Ešte jeden liek pre choré stromy a rastliny / vyskúšala som a bola som spokojná/: stromom a rastlinám ktorých rast sa zastavil alebo zakrpatievajú môžeme pomôcť tým, že za novu mesiaca ich ošetríme zrezaním vrcholcov. Vrcholec treba odstrániť tesne nad najvrchnejšou bočnou vetvou, tá sa potom bude snažiť nahradiť odrezaný konár.
baniz
10.02.08,12:34
Jarné kyprenie pôdy
Každý záhon pred sejbou na jar treba 3X skypriť ( nie prerýlovať,).
1X v levovi pri dorastajúcom mesiaci
2X v kozorožcovi pri ubúdajúcom meciaci
3X najlepšie pri ubúdajúcom mesiaci
LEV - prichádza na jar vždy v čase dorastajúceho mesiaca ( 18. a 19.3. 2008 ) - pletie a kyprenie v tomto čase oživuje všetky semená rastlín, ktoré akoby sme zobudili a začnú klíčiť a rásť.
KOZOROŽEC - na jar vždy pri ubúdajúcom mesiaci ( 30. a 31.3 .2008 ), burina po prekyprení a vytrhaní zmizne - v pôde nezostali skoro žiadne semená.
3X - v čase do 6.4. - to je jedno v ktorý deň, počíta sa aj samotná úprava a príprava záhonu na sadenie, ale lepší je ubúdajúci mesiac.
MIMORIADNY DEŇ v boji s burinou je :rolleyes: 18.jún:rolleyes: do 12.00 hod., resp. 13.00 hod LČ - všetky buriny a trvalky v tom čase vypleté viac nevyrastú a odumrú aj korienky. Jav nevysvetliteľný, dôkaz je taký, že treba vyskúšať. Pôsobí aj pri vytrhávaní chĺpkov na tele - pozor na obočie!!!:D
DanielaSL
10.02.08,12:46
No ja sa už pár rokov riadim vplyvom Luny..mám doma stále kalendár aj zopár kníh..ale raz som toto skúšala..a burina rástla ako divá aj tak.:mee:
baniz
10.02.08,12:51
Ja som to tiež skúšala a burina bola stále menej a menej a samo som skúšala aj 18.jún a dobrý mesiac som nemusela ohýnať kríže pri pletí. To nie je o tom že vyplejem a nie je, ale o tom že je málo.
DanielaSL
10.02.08,12:56
Tak asi na našu burinu to neplatí...:confused:
baniz
10.02.08,13:07
Ale iste platí. Ja aby som sa presvedčila, keď som s týmto začínala ( lebo som tak trochu neveriaci Tomáš) Tak som si stále robila kontrolné hriadky. Nie vo veľkom len tak na porovnanie. rozdiel bol neuveriteľný. To isté som skúšala napr. pri vysievaní čo ja viem priesad, ak papriky vysadím v správnom čase je ich o veľký kus viac ako tie kontrolné. Minulý rok mi to síce nepomohlo, lebo som ich zabudla von a všetko mi pri otužovaní zamrzlo. Tak správny čas nečas, všetko jedno. A ešte čo mi 100% funguje tak je to pranie prádla pri ubúdajúcom mesiaci. Je to neporovnateľné s prádlom ktoré som prala včera.
Danielle369
10.02.08,13:28
A ja mám skúsenosť už viac rokov, že ked je mesiac iba ako cverenka tenký, tak len vtedy možem ísť k zubárovi a nič ma nebolí aj ked trhá zub.
Tweety
10.02.08,13:39
A ja mám skúsenosť už viac rokov, že ked je mesiac iba ako cverenka tenký, tak len vtedy možem ísť k zubárovi a nič ma nebolí aj ked trhá zub.
To chodíš za ním v noci?:)
Danielle369
10.02.08,15:23
joj twety a mesiačik ako cverenka je len v noci? U nás je aj cez deň, moja
Tanče
10.02.08,15:45
baniz keď už si dávaš takú robotu, nemohla by si prosím ťa pricapnúť sem prehľad po celých týždňoch?
DanielaSL
10.02.08,15:51
Hodím sem link...odlož si ho..a môžeš pozerať stále.. ;):)

http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=lunarcalendarpage
Tanče
10.02.08,16:06
Hodím sem link...odlož si ho..a môžeš pozerať stále.. ;):)

http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=lunarcalendarpage


už som ti posielala bodík, ale ma nepustilo. ďakujem!
baniz
10.02.08,16:10
aj ja mám jeden www.calendar.sk
kitky
10.02.08,16:25
Hodím sem link...odlož si ho..a môžeš pozerať stále.. ;):)

http://www.magazinluna.sk/default.aspx?p=lunarcalendarpage


Zaujimave! Preklikala som sa az k dr. Jonasovi. Mate niekto skusenosti s detoxikacnymi kurami? A ked a s akymi a s akymi vysledkami.Dik
učtovníčka
10.02.08,21:03
Máme to odskúšané, je to dobré. Manžel je diabetik a po detoxikovaní má oveľa lepšie výsledky obličkových testov. Chce to určitú pravidelnosť a aspoň ťa na polhodinu posadí do nečinnosti a máš zároveň aj relax. Takže dvojitý účinok na jedno posedenie.
baniz
11.02.08,11:00
Ja mám skúsenosť s kúrou na prečistenie krvi, lebbo vraj pôvodom veľa chorôb je tzv. zlá krv. Osvedčila sa mi očistná kúra s pŕhľavou.
V čase ubúdajúceho mesiaca je treba piť toľko pŕhľavového čaju koľko znesiete. Vhodné je až 2 litre. Na toto množstvo je potrebné asi 2 polievkové lyžice čerstvej pŕhľavi. Dobré je tento čaj piť poobede medzi 15. a 19. hodinou. Potom je potrebné dať si 14 dní prestávku ( v čase dorastajúceho mesiaca) a potom ešte raz 14 dňovku opakovať. Ja som 2 litre nikdy nezvládla je to dosť hnusný čaj ( aspoň mne nechutí).Pŕhľavu je si najlepšie zbierať čerstvú tiež pri ubúdajúcom mesiaci a len mladé listy. Teraz na jar je to ideálne, veď pri takomto skvelom počasí jej bude o chvíľu dostatok. Pŕhľava je fajn aj po ťažkom jedle - Veľkonočné sviatky!!!!!
kitky
11.02.08,13:18
Máme to odskúšané, je to dobré. Manžel je diabetik a po detoxikovaní má oveľa lepšie výsledky obličkových testov. Chce to určitú pravidelnosť a aspoň ťa na polhodinu posadí do nečinnosti a máš zároveň aj relax. Takže dvojitý účinok na jedno posedenie.

ahoj, ale ktoru mas odskusanu?
kitky
11.02.08,13:19
Ja mám skúsenosť s kúrou na prečistenie krvi, lebbo vraj pôvodom veľa chorôb je tzv. zlá krv. Osvedčila sa mi očistná kúra s pŕhľavou.
V čase ubúdajúceho mesiaca je treba piť toľko pŕhľavového čaju koľko znesiete. Vhodné je až 2 litre. Na toto množstvo je potrebné asi 2 polievkové lyžice čerstvej pŕhľavi. Dobré je tento čaj piť poobede medzi 15. a 19. hodinou. Potom je potrebné dať si 14 dní prestávku ( v čase dorastajúceho mesiaca) a potom ešte raz 14 dňovku opakovať. Ja som 2 litre nikdy nezvládla je to dosť hnusný čaj ( aspoň mne nechutí).Pŕhľavu je si najlepšie zbierať čerstvú tiež pri ubúdajúcom mesiaci a len mladé listy. Teraz na jar je to ideálne, veď pri takomto skvelom počasí jej bude o chvíľu dostatok. Pŕhľava je fajn aj po ťažkom jedle - Veľkonočné sviatky!!!!!

skusim, dakujem. len musim zistit kde v meste rastie :)
baniz
11.02.08,15:17
skusim, dakujem. len musim zistit kde v meste rastie :)
Kúp sušenú aby si nemala z mesta olovenú:eek:
učtovníčka
12.02.08,07:40
ahoj, ale ktoru mas odskusanu?
Používame DETOX SPA myslím že taký je názov, nie som doma momentálne. Je to anglický výrobok a požíva sa do toho špeciálna soľ .
cactus
12.02.08,07:47
Používame DETOX SPA myslím že taký je názov, nie som doma momentálne. Je to anglický výrobok a požíva sa do toho špeciálna soľ .

mohla by si to, prosím ťa, rozviesť v založenej téme Detox Spa System v téme zdravie? Dala som tam otázku ohľadom využitia tohto systémus.
Ďakujem, účtovníčka, za informácie
adi11
12.02.08,08:59
Kúp sušenú aby si nemala z mesta olovenú:eek:
a v tej sušenej môže byť tiež hocičo pomiešané..radšej si treba natrhať na odľahlých miestach
baniz
12.02.08,11:17
Ešte niečo na ošetrovanie bradavíc.
výlučne pri ubúdajúcom mesiaci. V deň splnu treba začať potierať bradavicu každý deň so šťavou z lastovičníka. ( lastovičník podobný iskerníku, pri nalomení stonky vyteká z neho oranžová šťava ). Treba skončiť s potieraním až pri nove aj keď už bradavica zmizla. Ak nie tak zase začať pri splne mesiaca. (Odskúšané, pomáha)Lastovičník je celý jedovatý a nesmie sa dostať do úst.
Bolestivé bradavice na chodidlách sa dajú za ubúdaj. mesiaca dobre odstrániť j pomocou cesnaku. V náplasti treba vystrihnúť otvor aby ostala bradavica voľná, rozkrojiť strúčik cesnaku a priložiť na bradavicu druhou náplasťou pripevniť a nechať pôsobiť cez noc. Potom zase opakovať a skončiť pri nove. Bradavica by mala sčernieť a dá sa potom vylúpnuť.
baniz
21.02.08,18:12
22.2. - spln mesiaca. Spln mesiaca je výborný na začatie odtučňovacej kúry v ktorej treba pokračovať počas ubúdajúceho mesiaca. Za splnu si dáme jeden očistný deň a to len s nejakou mierálkou a potom počas ubúdajúceho mesiaca stačí vynechať večeru a kilá len tak opadávajú. / treba skúsiť a hlavne porovnať s obdobím dorastajúceho mesiaca - veľký rozdiel;) /.
22.2 a 23.2. prechádza mesiac zamením panny dni práce - už som o nich písala. Ale aj tak mi nedá pripomenúť, že presádzanie kvetín v tomto znamení sa naozaj vydarí, kvety krásne porastú.
Napr. balkónovky - muškáty vytvoria prekrásnu záplavu kvetov. Po zimnom spánku treba trsy muškátov presadiť alebo aj v tomto období narobiť z nich odrezky, lebo veľmi dobre zakoreňujú.
:rolleyes: Výnimka je hlávkový šalát - vysadený v dňoch panny rastie do výšky a netvorí hlávky!! Správny čas pre listovú zeleninu je výsev alebo výsadba pri ubúdajúcom mesiaci, najvhodnejšie v dňoch raka.
vasulka
01.03.08,11:11
Dávam ďalší tip.Strihajte si nechty na rukách i nohách zásadne v piatok po západe slnka.Nebudú vás bolieť zuby a nechty budú pekné.Mám to vyskúšané na deťoch i na vnúčatách.
baniz
03.03.08,17:58
Keďže je taký fajn nečas na záhradu, tak by som chcela prispieť pár radami o vzájomnom pôsobení rastlín. Je známe, že niektoré rastliny keď sú v tesnom susedstve vplývajú na seba priaznivo a iné zas brzdia rast svojich susedov. Ja si stále urobím približný plán čo k čomu nasiať alebo vysadiť a snažím sa vyhnúť tým najhorším kombináciám. Dávnejšie som sa dostala k jednej publikácii biozáhradkárenia a odvtedy sa týmito skvelými radami riadim, nepoužívam chémiu a tým šetrím životné prostredie,ale aj svoje zdravie. Podotýkam že mám len takú menšiu zeleninovú záhradku s niekoľkými ovocnými stromami. Skúsim to spísať nejak na pokračovanie. Snáď sa to podarí, budem sa snažiť ( veľmi):---
baniz
03.03.08,18:04
Sorry, tak až zajtra. Ešte stále je ubúdajúci mesiac - vhodné obdobie na strihanie stromov a kríkov, zajtra vhodné vysiať reďkovku ( kto má sklenník ), lebo mesiac je v znamení kozorožca - dni koreňov - vhodné na prihnojenie rastlín so slabou koreňovou sústavou.
zabenka
04.03.08,08:21
prispejem aj ja svojou skúsenosťou.
Obyčajné muškáty neoblubojú ťahavé. Ale Ťahavým obyčajné nevadia. Mám to odskúšané. Keď aj na jar vyzerajú byť pekné ale potom zaostanú a nie sú také krásne ako tie čo sô vysadené -nepomiešané.
vasulka
04.03.08,08:56
Moja rada na presádzanie črepníkových rastlín,stromov/mladé i staré/,kríky,živé ploty,sadenice atď. Znamenie PANNY- VŽDY a v dorastajúcom mesiaci VŽDY s výnimkou VODNÁRA A SPLNU.
V naši zahrade sme takto presadzali na jeseň 5ročné smreky. Napriek neprajnosti susedov sa pekne uchytili.Prajem vám veľa úspechov v presádzaní.
hanelie
04.03.08,09:05
baniz,
http://www.beruska8.cz/kyticky/_vnecem/30.gif
oceňujem tvoju snahu:)
baniz
04.03.08,10:47
hanelie, ďakujem, dajme tomu je to môj taký malý relax.
rybanka
04.03.08,10:53
Keďže je taký fajn nečas na záhradu, tak by som chcela prispieť pár radami o vzájomnom pôsobení rastlín. Je známe, že niektoré rastliny keď sú v tesnom susedstve vplývajú na seba priaznivo a iné zas brzdia rast svojich susedov. Ja si stále urobím približný plán čo k čomu nasiať alebo vysadiť a snažím sa vyhnúť tým najhorším kombináciám. Dávnejšie som sa dostala k jednej publikácii biozáhradkárenia a odvtedy sa týmito skvelými radami riadim, nepoužívam chémiu a tým šetrím životné prostredie,ale aj svoje zdravie. Podotýkam že mám len takú menšiu zeleninovú záhradku s niekoľkými ovocnými stromami. Skúsim to spísať nejak na pokračovanie. Snáď sa to podarí, budem sa snažiť ( veľmi):---
Ahoj, vedela by si povedať, ktoré rastliny sa vyslovene neznášajú, ja viem, že napríklad k jahodám sa hodí cesnak.
O tých muškátoch som nevedela, ja bežne sadím oboje spolu a nepostrehla som, že by to jednému druhu nevyhovovalo.
baniz
04.03.08,11:20
Začnem so zemiakmi. Podľa dávnych skúseností by sa mali sadiť na zelený štvrtok. Neviem či to však bude možné toho roku, lebo to je už 20.3. A základné pravidlo je že pôdy sa treba dotknúť až keď sa nelepí na topánky.
Sadenie a siatie pri ubúdajúcom mesiaci v dňoch koreňov
( býk,panna,kozorožec )
Vhodná kombinácia pre ZEMIAKY: cesnak, fazuľa, kaleráb, kukurica, mrkva, šalát. Niekoľko sadeníc kôpru na hriadke - zemiaky majú lahodnejšiu chuť.
MRKVA: hrach, reďkovka,kôpor - medzi radmi mrkvy podpuruje jej rast a odpudzuje škodcov. cibuľa a cesnak odpudzujú vrtivku mrkvovú. Paradajky ako susedná rastlina zabraňuje červivosti mrkvy a mrkva má ochranná vplyv na paradajky. Vhodné je siať 1 rad mrkva, 1 rad cibuľa alebo cesnak mrkva odpudzuje kvetárku cibuľovú.
Kaleráb : cvikľa, fazuľa, hrach, mrkva, pór, reďkovka, šalát, špenát, zeler, zemiaky. Veľmi nevhodná kombinácia je s paradajkami :eek:
Cvikľa . fazuľa kríčková, hrach, hlúboviny, šalát a uhorky.
Cibuľa: cvikľa, jahody, mrkva, kôpor, reďkovka, paradajky, šalát, uhorky, petržlen - vplýva na lahodnejšiu chuť cibule. Cibuľa a cesnak odpudzujú myši a slimáky. Nevhodná komb.:s fazuľou, hrachom, hlúbovinami príp. rebarborou.
Cesnak: cvikľa, jahody, mrkva, uhorky, ovocné stromy. Paradajky majú priaznivý vplyv na dobrý rast cesnaku. Nevhodná komb.:fazuľa, hrach, hlúboviny
Reďkovka: hrach, jahody, fazuľa, hlúboviny, mrkva, petržlen, paradajky, špenát, šalát chráni reďkovku pred kvetárkou a drobčíkmi. Nevhodná komb.: s tekvicou a uhorkami
Petržlen:cibuľa, jahody, mak, reďkovka, paradajka ako susedná plodina zabraňuje červivosti petržlenu. Nevhodná komb.: s hlávkovým šalátom
vasulka
04.03.08,11:21
rybanka,okopírovala som ti z knihy,ktoré sú priaznivé rastlinné spoločenstvá.V.
baniz
04.03.08,11:28
Ahoj, vedela by si povedať, ktoré rastliny sa vyslovene neznášajú, ja viem, že napríklad k jahodám sa hodí cesnak.
Mimoradne nepriaznivé sú:
fazuľa s cibuľou,
kapusta a kel s cibuľou
zemiakmi s cibuľou
červená kapusta s paradajkami
petržlen s hlávkovým šalátom
paradajky s hrachom
hrach s fazuľou

Ja medzi jahody stále pichnem nejaký ten cesnak, chráni totiž jahody pred plesňou, je to taký dezinfekčný prostriedok.
vasulka
04.03.08,11:43
baniz,ďakujem ti za súhlas a je od teba pekné,že to všetkým na Porade tak múdro píšeš.
Prajem ti pekný deň! V.:):):)
rybanka
06.03.08,09:08
Ďakujem, naštastie nič z toho som pri sebe nemala. Len neviem, prečo mi nechce nikdy výjsť petržlen.
baniz
07.03.08,16:36
S petržlenom sú trampoty ale skús ho siať pri ubúdajúcom mesiaci v dňoch koreňov a medzi cibuľu. Mne sa darí petržlen keď mám vlastné semienka, keď nejaký zabudnem na jeseň na hriadke a 2.rok mi nrastie.
baniz
07.03.08,17:02
Listová zelenina - siatie v dňoch listu pri dorastajúcom mesiaci - rak, škorpión a ryby. Výnimka je hlávkový šalát, ktorý treba siať a sadiť pri ubúdajúcom mesiaci a nikdy nie v dňoch panny.
Bazalka - priaznivé spoločenstvo s cukinou, uhorkami a ďalšími zeleninami vysievanými v máji, zlepšuje úrodnosť. Taktiež chráni zdravotný stav uhoriek.
Kapusta, kel- cvikľa, uhorky, hrach, fazuľa, reďkovka, šalát, špenát, zeler, zemiaky v susedstve priaznivo ovplyvňujú rast kapusty, zeler chráni hlúboviny pred larvami mlynárika kapustového a drobčíkmi, niekoľko paradajok v hriadke je vhodných na odpudzovanie škodcov - odpudzujú svojou vôňou
nevhodná kombinácia - cesnak, cibuľa, jahody, kombinácia rôznych hlúbovín
Pažítka - cibuľa, jahody, hlúboviny, mrkva, petržlen, paradajky, reďkovka, šalát, uhorky, zeler - vhodná na lemovanie hriadok s jahodami, lebo odpudzuje hmyz a chráni pred plesňou, priaznivo pôsobí aj na ruže. Nevhodná komb. - hrach, fazuľa a kôpor
Šalát hlávkový - cibuľa,cvikľa, jahody, hrach, kaleráb, hlúboviny, kôpor, kukurica, mrkva, pór, paradajky, reďkovka, uhorky. :) Šalát z priameho výsevu je zdravší a odolnejší ako zo sadeníc
Nevhodná komb. - petržlen a zeler
Špenát - cvikla, fazuľa, jahody, hlúboviny, paradajky, šalát, zemiaky - reďkovka odpudzuje vošky.
Nevhodná komb. - cibuľa, cesnak, cvikľa, uhorky. Špenát pôsobí priaznivo na viacero rastlín, pre špenát sô však nepriaznivý susedia. Špenát je veľmi vhodný na nastieľanie medzi riadkami zelenín a na kompostovanie.
baniz
10.03.08,14:23
Plodová zelenina - výsev a výsadba v dnoch plodu - znamenie Barana, Leva a strelca.
baklažán - priaznivé spoločenstvo a fazuľou, hrachom, mrkvou a zelerom.
Cukina - cibuľa, hrach, fazuľa, kukurica
Fazuľa - cvikľa, jahody, kaleráb, kapusta, kukurica, mrkva, petržlen, šalát, špenát, paradajky, uhorky, reďkovka, zeler. Nepriaznivé - hrach, cesnak, cibuľa, pór, pažítka
Hrach - cukina, hlúboviny, kôpor, kukurica, mrkva, šalát, reďkovka, uhorky, zeler. Nepriaznivé - cesnak, cibuľa, fazuľa, pór, paradajky,zemiaky.
Jahody - fazuľa, pór, reďkovka, šalát, špenát, pažítka. Cesnak a cibuľa odpudzujú od jahôd roztoče ainých drobných škodcov ako aj slimáky, cesnak zabraňuje výskytu plesne sivej. Nepriaznivé je susedstvo s uhorkami a hlúbovinami.
Kukurica - cvikľa, cukina, fazuľa, paradajky, šalát, tekvica, zemiaky, uhorky. Neznáša sa so zelerom
Paprika - mrkva, petržlen a najmä zeler, ktorý vôňou odpudzuje vošky a má rovnaké nároky na vodu a živiny ako paprika.
Paradajky - cesnak, cibuľa, fazuľa, kukurica, kaleráb, petržlen, pór, reďkovka, šalát, špenát, zeler, mrkva plní ochrannú funkciu.
Nepriaznivé spoločenstvo je s hrachom, tekvicou a uhorkami. Hlúboviny bránia rozvoju paradajok, ale paradajky pôsobia priaznivo na hlúboviny, lebo svojou vôňou odpudzujú škodcov.
Tekvica - kukurica, mrkva, petržlen. Nepriaznivé s reďkovkami a paradajkami.
Uhorky - cesnak, cibuľa, hrach, fazuľa, hlúboviny, kôpor, šalát, zeler. Bazalka chráni uhorky pred múčnatkou a zlepšuje ich klíčenie. Kukurica chráni uhorky pred vetrom. Nepriaznivé spoločenstvo - zemiaky, reďkovka, paradajky- obmedzujú opeľovanie uhoriek
baniz
02.05.08,09:08
2.5. znamenie rýb - dni listov - ubúdajúci mesiac - priaznivé na sejbu a výsadbu listovej zeleniny, polievanie kvetín, kosenie trávnikov, hnojenie kvetín, výsadbu zemiakov
3.5. - 4. 5. znamenie baran - dni plodov - veľmi priaznivé na sejbu a sadenie všetkého čo má rýchly rast a je určené na okamžitú spotrebu, hnojenie zeleniny a ovocia
5.5. - 6.5. - znamenie býk - dni koreňov - veľmi priaznivé na výsadbu stromov, krovín, živých plotov, a koreňovej zeleniny, všetko rastie pomaly a je trvanlivejšie, pozbierané plodiny sú obzvlášť vhodné na uskladňovanie do zásoby. Priaznivé aj na zakladanie kompostov a hnojísk
baniz
02.05.08,09:24
kvetová zelenina

BROKOLICA - priaznivé spoločenstvo - cvikľa, hrach, fazuľa, kôpor, reďkovka, šalát, špenát, zemiaky, zeler, uhorky, paradajky. NEPRIAZNIVÉ - cesnak, cibuľa, jahody a hlúboviny
KARFIOL - priaznivé - cvikľa, fazuľa, reďkovka, šalát. Pór a zeler odpudzujú od karfiolu mlynárika kapustného
RUMANČEK PRAVÝ - vhodný na lemovanie hriadok zelenín, priaznivo pôsobí na rastliny, hlavne na cibuľu
PÚPAVA - pozor- vylučuje etylénový plyn, ktorý brzdí rast okolitých rastlín, preto ju likvidujeme
KAPUCÍNKA - vhodná k ružiam, ľaliám, hrachu, kapuste, paradajkám, uhorkám, do mís ovocných stromov - odpudzuje vošku listovú a krvavú, húsenice, slimáky, mravce a myši, tam kde je kapucínka tam rýchlo vyhynie pýr
LEVANDUĽA - k ružiam a iným kvetom - odpudzuje listové vošky, sadíme ju tam kde sa chceme zbaviť mravcov
NECHTÍK LEKÁRSKY - k ľaliám, ružiam, ovocným stromom a rôznym zeleninám - odpudzuje vošky, húsenice, slimáky, mravce a chráni susedné rastliny pred háďatkami.
baniz
23.05.08,13:54
Niekoľko tipov na prípravu biologických preparátov na ochranu rastlín
ROZTOK RAJČIAKOVEJ VŇATE: do nádoby dáme úlomky vňate, zalejeme vodou aby boli ponorené, nádobu necháme na slnku, pri teplom počasí asi o 4-5 dní začne kvasiť, má zvláštny pach, roztok zlejeme a riedime v pomere 1:1. POUŽITIE: proti voškám, koreňová zálievka proti krtom a myšiam, zálievka na list - možno opakovať niekoľkokrát.
ROZTOK Z TABAKU: na 2 hodiny namočíme 200 g tabaku a potom necháme zovrieť, pričom do vriacej tekutiny pridáme 200 g cesnak alebo cibuľu. necháme stáť 12 hodín, precedený sa riedi v pomere 1:10. POUŽITIE: proti moliciam a voškám
ROZTOK Z PŔHĽAVY: 3 kg čerstvej pŕhľavy posekanej necháme asi 14 dní luhovať v 10 l vody, denne premiešame, po vyluhovaní roztok zlejeme POUŽITIE: liter roztoku stačí na 10-15 litrov vody - vo forme postreku proti voškám, výborné aj ako hnojivo

Na všetky opatrenia v boji proti škodcom je vhodná fáza ubúdajúceho mesiaca - to je teraz
baniz
26.09.08,09:22
27. - 28.9. - dni panny - nevhodné dni na zaváranie a konzervovanie, toto sú vhodné dni na presádzanie a zakoreňovanie odrezkou muškátov - vytvoria v budúcom roku prekrásnu záplavu kvetov. Vhodný čas vysievať cibuľu a zimný hrach, zasadiť kvetiny - cibuľoviny, rozmnožovanie bobuľovín odrezkami ako aj fuksií. Je potrebné odrezať vetvičku so 6 očkami a dve tretiny zapichnúť do zeme. Vhodný čas na výsadbu vždyzelených živých plotov a kríkov
Jekyll
03.10.08,07:21
baniz, pekné čítanie.

A teraz poprosím tú o Červenej čiapočke. :D
Anežob
04.10.08,20:30
baniz, pekné čítanie.

A teraz poprosím tú o Červenej čiapočke. :D
Jekyll, veď to nemusíš čítať, keď tomu nerozumieš.
Je to veľmi zaujímavá téma.
baniz nedaj sa odradiť. Sme tu na porade aj takí, ktorých aj tieto veci zaujímajú a hlavne, že aj fungujú. Pridávaj rady aj ďalej.
Jekyll
05.10.08,03:28
Jekyll, veď to nemusíš čítať, keď tomu nerozumieš.

A ako vieš, že tomu nerozumiem? Ja by som si z voleja takúto drzosť voči niekomu určite nedovolil.

Náhodou ma toto všetko pred rokmi zaujímalo. BTW Dodnes kupujeme domov Kanyzovej kalendár a mám nainštalovaný/kúpený Ed Hume-ov MoonBook. Moja príbuzná postupuje presne podľa takýchto doporučení, ja som už prešiel na "záhradnícky rozum". Ja mám úrody prebytok, ona má výnosy nižšie - a berie si moje prebytky.

Mňa hlavne dostalo "sadenie cesnaku s jahodami". To je ukážka až brizantnej iracionality, keďže aj jahody, aj cesnak trpia práve hubovým ochorením spôsobeným Botryotinia spp. (plieseň sivá jahod vs. krčková hniloba cesnaku).

No ale buďme demokrati! Nech si každý sadí čo chce, kam chce a v ktorejkoľvek fáze mesiaca. Ja osobne fázy mesiaca nepreceňujem. Istý minimálny vplyv tam možno je, ale určite nič podstatné.
Anežob
05.10.08,06:15
A ako vieš, že tomu nerozumiem? Ja by som si z voleja takúto drzosť voči niekomu určite nedovolil.

Náhodou ma toto všetko pred rokmi zaujímalo. BTW Dodnes kupujeme domov Kanyzovej kalendár a mám nainštalovaný/kúpený Ed Hume-ov MoonBook. Moja príbuzná postupuje presne podľa takýchto doporučení, ja som už prešiel na "záhradnícky rozum". Ja mám úrody prebytok, ona má výnosy nižšie - a berie si moje prebytky.

Mňa hlavne dostalo "sadenie cesnaku s jahodami". To je ukážka až brizantnej iracionality, keďže aj jahody, aj cesnak trpia práve hubovým ochorením spôsobeným Botryotinia spp. (plieseň sivá jahod vs. krčková hniloba cesnaku).

No ale buďme demokrati! Nech si každý sadí čo chce, kam chce a v ktorejkoľvek fáze mesiaca. Ja osobne fázy mesiaca nepreceňujem. Istý minimálny vplyv tam možno je, ale určite nič podstatné.
Teraz neviem, kto koho uráža .
Len dva malé príklady:
citujem tvoje slova
1. "A teraz poprosím tú o Červenej čiapočke" príspevok 61
2." To je ukážka až brizantnej iracionality " príspevok 63
Podľa teba to nie sú urážky ?

Keď si myslíš, že cesnak a jahody sa nemajú spolu pestovať, tak to tak nepraktizuj, ale napodiv aj ja tieto dve plodiny pestujem spolu a pokiaľ som túto dobrú kombináciu nepoznala cesnak som mala vždy biedny. Teraz keď ho posadím k jahodám mám pekný a jahodám to vôbec neprekáža.
Jekyll
05.10.08,07:48
Ani ja neviem, kto koho uráža.
Prvýkrát si manipulatívne vniesla tento pojem do diskusie ty! Ja som hovoril o drzosti. A nebolo to na adresu baniz.
Medzi drzosťou a urážkou JE podstatný sémantický rozdiel. Podrobnosti nájdeš napr. na www.slex.sk (http://www.slex.sk).

Citované slová neboli na tvoju adresu a podľa mňa to nie sú urážky.

P.S.: Ani použitie výrazu luna nie je jazykovo celkom na mieste. Lunárny vplyv = vplyv mesiaca - je astronomická terminológia. Vplyv luny - to je v súčasnosti poézia. Vplyv luny na plieseň sivú - to sú "aj jablká - aj hrušky". Lunu astrologickú používal napr. Jan Kefer vo svojej fundamentálnej knihe českej astrológie, ale to sa písal rok 1939.
V podstate mi nie je jasné, či sa táto diskusia mala niesť v duchu vedeckého vplyvu mesiaca na zeleninu alebo v duchu astrologického vplyvu luny na zeleninu. To prvé čiastočne pripúšťam, to druhé nepatrí do "Porady - Záhradka", skôr do "Porady - Astrológia".
osky
31.10.08,18:24
:)podrobne popisy na kazdy den,o zahradke,stravovani a celkovom vplyvani mesiaca najdete na stranke::)

www.magazinluna.sk (http://www.magazinluna.sk)
osky
02.11.08,15:28
ale zabudla som sa minule opytat,lebo zatial som sa na odporucanej adrese konkretne o ruziach nedocitala:

nevie mi niekto povedat,ci je treba zakladat nove ruze teraz na jesen alebo az na jar?/mam na mysli to klasicke mnozenie z odrezkov-jeden odrezok ,3-4 ocka do zeme + cca dva nad zem a pod pohar/.viem ze tak aj prezimuju,len si neviem uz spomenut kedy som to sadievala.
ak pridate aj vyhodny termin ohladom na vplyv mesiaca,budem vam velmi povdacna.dik.
Chokma
06.05.11,03:10
Ďakujem, naštastie nič z toho som pri sebe nemala. Len neviem, prečo mi nechce nikdy výjsť petržlen.

Ja ti poviem, preco ti nevie vyjst - mas stare a nekvalitne osivo. :D A s tym uz ani Mesiac neurobi zazraky. :--- Ani datum na sacku ti nepovie pravdu.
Chokma
06.05.11,03:14
Zasnem nad tym, ako vie niekto zhodit na Mesiac, ze mu ide salat, pripadne ine plodiny do semena... namiesto toho, aby sa snazil najst iny - porozaickejsi, objektivnejsi dovod. Pricina ako pricina, hlavne, ze je na co to zhodit. :D Ale budis - kazdy sme slobodny aj vo svojej viere.:);) H
Chokma
06.05.11,03:18
Jekyll, veď to nemusíš čítať, keď tomu nerozumieš.
Je to veľmi zaujímavá téma.
baniz nedaj sa odradiť. Sme tu na porade aj takí, ktorých aj tieto veci zaujímajú a hlavne, že aj fungujú. Pridávaj rady aj ďalej.

Ak s tym nesuhlasi a ma na vec iny nazor, tak automaticky tomu nerozumie? To je co za logiku?
legolas
06.05.11,05:05
..tej noci bol u nás mráz a moje vzídené zemiačiky pašli..aj na to mal vplyv mesiac???????, keby bolo zamračené, alebo fúkal vietor tak by sa to nestalo.., som nas.... ..
katalóg
06.05.11,06:50
Ako ovplyvní fáza mesiaca človeka vzhľadom na jeho narodenie, konkrétne spln, nov, aj obe štvrte? Ev. aj iné fázy.
Valcake
06.05.11,22:18
pavol54
07.05.11,17:23
..tej noci bol u nás mráz a moje vzídené zemiačiky pašli..aj na to mal vplyv mesiac???????, keby bolo zamračené, alebo fúkal vietor tak by sa to nestalo.., som nas.... ..
Neviem odkiaľ si ale ja by som tak netvrdil že zemiaky zničí prízemný mráz. Ak zem nepremrzla až k k samotným zemiakom, tak sa spamätajú a vyženú vňať z bočných výhonkov a tam kde bol doteraz jeden bude ich viac, čím sa vytvorí väčšia listová plocha čo má vplyv na fotosyntézu a táto má vplyv na veľkosť úrody, ktorá sa síce oneskorí o čas obnovy vegetácie. Mám to na vlastnej úrode odskúšané.