Natka
15.01.08,22:58
Presťahovali sme sa (s.r.o.) do nových kancelárskych priestorov, kde sme si dali zhotoviť nový nábytok za 500 000,- Sk (3 faktúry dohromady 500 000,-) DPH som si uplatnila zo všetkých troch faktúr, ale zaujíma ma,či si môžem dať zariadenie (skrine,stoličky,stoly,žalúzie, koberce) priamo do nákladov, keďže v prílohe každej faktúry mám rozpis za každý kus a nepresahuje ks/30 000,- Sk. Na faktúrach je znenie"faktúrujeme vám podľa zmluvy o dielo" . Je to veľká suma, tak mi prosím vás poraďte, či to nedať radšej do odpisov?
KEJKA
16.01.08,00:17
rozhodnutie je na Tebe, ak preváži daňové hľadisko, legislatíva ti nebráni dať všetko do nákladov - a to ani účtovná ani daňová.
Natka
16.01.08,09:17
Kejka ďakujem za odpoveď, ale bola by som rada, keby sa ešte niekto pripojil k danej problematike, stretla som sa s rôznymi názormi, dokonca, že daň.kontrola vyhodila všetky faktúry, ktoré si dali do nákladov v takejto podobnej výške. Vraj sa to má brať ako celok.
Zoltán Kovács
16.01.08,09:20
Kejka ďakujem za odpoveď, ale bola by som rada, keby sa ešte niekto pripojil k danej problematike, stretla som sa s rôznymi názormi, dokonca, že daň.kontrola vyhodila všetky faktúry, ktoré si dali do nákladov v takejto podobnej výške. Vraj sa to má brať ako celok.

Ak jednotlivé kusy majú aj samostatné využitie, tak sa dá účtovať priamo do nákladov.
Za celok by som považoval, ak jednotlivé kusy by sa dali použiť iba spolu, ako napríklad PC s monitorom alebo s tlačiárňou. Ani monitor ani tlačiareň nemajú žiadnu samostatnú funkciu. Kým napr. stôl a stolička áno.
IVETA N
16.01.08,09:32
Ja by som to dala ako celok, a postupne do nákladov. Mala som daňovú kontrolu a neobstálo tvrdenie ,že stolička má sam.využiteľnosť vyhodili mi fa a povedali,že som si to mala dať rozpísať.

IVETA N
Zoltán Kovács
16.01.08,09:34
Ja by som to dala ako celok, a postupne do nákladov. Mala som daňovú kontrolu a neobstálo tvrdenie ,že stolička má sam.využiteľnosť vyhodili mi fa a povedali,že som si to mala dať rozpísať.

IVETA N

Rozpísať, akože na viac faktúr? V zadaní je uvedené, že na faktúre sú vyčíslené jednotlivé ceny súčastí nábytku.
Stefan2005
16.01.08,10:22
Kejka ďakujem za odpoveď, ale bola by som rada, keby sa ešte niekto pripojil k danej problematike, stretla som sa s rôznymi názormi, dokonca, že daň.kontrola vyhodila všetky faktúry, ktoré si dali do nákladov v takejto podobnej výške. Vraj sa to má brať ako celok.

... tu sú ďalšie názory:
http://www.porada.sk/archive/index.php/t-11929.html
Stefan2005
16.01.08,10:48
Ja by som to dala ako celok, a postupne do nákladov. Mala som daňovú kontrolu a neobstálo tvrdenie ,že stolička má sam.využiteľnosť vyhodili mi fa a povedali,že som si to mala dať rozpísať.
IVETA N

Odpisovanie ako súbor hnuteľných vecí je možný, ale je na zváženie...

V takomto prípade sa musí viesť evidencia za súbor ako celok ako i evidencia za všetky jednotlivé časti súboru – v záujme preukázania technických a hodnotových ukazovateľov všetkých vecí zaradených do súboru, včítane evidencie vstupnej a zostatkovej ceny, prírastku a úbytku s dátumami týchto zmien, ako i evidencia o sume odpisov a ich prípadných zmien.
V prípade vyradenie len časti súboru sa osobitne vyjadruje zostatková cena vyraďovanej časti (percentuálne - teda aké je opotrebenie celku).

Odpisovať súbor vecí má v podstate význam vtedy, keď sa do neho združuje majetok rôznych odpisových skupín, a odpisová skupina hlavného „majetku“ (podľa neho sa volí odpisová skupina celého súboru) je nižšia, ako ostatného pridruženého majetku do súboru (a samozrejme že to je cieľom zaraďovateľa).

Ak odpadne aj táto výhoda, prácnosť evidencie súboru hnuteľných vecí sa stáva vlastne jeho nevýhodou...
007gituska
16.01.08,11:00
pripájam usmernenie DR SR. aj keď je to usmernenie k zákonu o rozpočtových pravidlách, dá sa aplikovať aj pre podnikateľský subjekt. ospravedlňujem sa, ale neviem to dať ako prílohu. dúfam, že časom sa to naučím



Usmernenie DR SR k financovaniu dlhodobého majetku z rozpočtových prostriedkov obce a rozpočtovej organizácie

Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len MF SR) podľa § 4 ods. 4 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov vydalo Opatrenie MF SR č. MF/010 175/2004-42 z 8. decembra 2004, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie (ďalej len rozpočtová klasifikácia).
Rozpočtová klasifikácia, ktorá platí od 1.1.2005, upravila a zmenila zdroje financovania dlhodobého majetku a dlhodobého drobného majetku obstaraného kúpou alebo vo vlastnej činnosti.

Členenie dlhodobého majetku upravuje § 16 Opatrenia MF SR č. MF/10717/2004-74 z 24. novembra 2004, ktorým sa mení a dopĺňa opatrenie MF SR z 11. decembra 2003 č. 24501/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky (ďalej len „ postupy účtovania“) a jeho účtovanie.
V zmysle zásad pre členenie dlhodobého majetku sa dlhodobý majetok člení na
1. dlhodobý hmotný majetok,
2. dlhodobý nehmotný majetok,
3. dlhodobý finančný majetok,
4. dlhodobé pohľadávky.

Z časového hľadiska sa za dlhodobý majetok považuje majetok, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

Dlhodobým hmotným majetkom sú zložky majetku uvedené v § 30 postupov účtovania a v § 22 ods. 2 až 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), ktorých ocenenie je vyššie ako 30 000 Sk, prevádzkovo technické funkcie dlhšie ako jeden rok a majú samostatné technicko – ekonomické určenie. Hmotný majetok, ktorého ocenenie je nižšie alebo sa rovná sume 30 000 Sk môže účtovná jednotka na základe vnútorného predpisu v súlade s § 16 ods. 3 postupov účtovania považovať za dlhodobý hmotný majetok, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.
Dlhodobým nehmotným majetkom sú zložky majetku uvedené v § 30 postupov účtovania a v § 22 ods. 7 zákona o dani z príjmov, ktorých ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Nehmotný majetok, ktorého ocenenie je nižšie alebo sa rovná sume 50 000 Sk môže účtovná jednotka v súlade s § 16 ods. 4 postupov účtovania považovať na základe vnútorného predpisu za dlhodobý nehmotný majetok ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok.

1. Ako dlhodobý hmotný majetok sa účtujú :
a) pozemky budovy, budovy, stavby, umelecké diela, zbierky a predmety z drahých kovov, bez ohľadu na ich obstarávaciu cenu. To znamená, že obstaranie tejto skupiny dlhodobého majetku sa bez ohľadu na výšku obstarávacej ceny povinne financuje z kapitálových výdavkov,
b) samostatné hnuteľné veci s výnimkou hnuteľných vecí uvedených v písmene a) a súbory hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením, ktorých ocenenie je vyššie ako suma ustanovená osobitným predpisom pre hmotný majetok a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Osobitným predpisom je zákon o dani z príjmov. V zmysle § 22 zákona o dani z príjmov sa za samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí považujú veci, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, vstupná cena je vyššia ako 30 000 Sk a prevádzkovo technické funkcie dlhšie ako jeden rok.
Súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, o ktorých sa účtuje samostatne tak, aby boli preukázateľne zabezpečené technické a hodnotové údaje o jednotlivých veciach zaradených do súboru, o určení hlavnej funkčnej veci a o všetkých zmenách súboru (napr. prírastkoch, úbytkoch a pod.). To znamená, že každá vec v súbore musí spĺňať podmienky samostatnej hnuteľnej veci vrátane ocenenia, ktoré musí byť vyššie ako 30 000 Sk. Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré spĺňajú uvedené podmienky sa povinne financujú z kapitálových výdavkov,
c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 30 000 Sk,
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 30 000 Sk vykonané a odpisované nájomcom, pričom doba nájmu v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách musí trvať minimálne 4 roky od dokončenia technického zhodnotenia,
e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 30 000 Sk,
f) technická rekultivácia, ktorá nie je súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého majetku a vykonáva sa na pozemkoch vo vlastníctve inej osoby ako je účtovná jednotka,
g) dlhodobý majetok prenajatý formou finančného lízingu.
Podmienky a účtovanie finančného prenájmu upravuje § 31a postupov účtovania. Pokiaľ finančný prenájom súvisí s podnikateľskou činnosťou, účtovná jednotka sa riadi aj § 2 písm. s) zákona o dani z príjmov, ktorý upravuje dobu nájmu a kúpnu cenu.
Splátka istiny t.j. celková dohodnutá suma platieb znížená o nerealizované finančné náklady (úrok) je finančnou operáciou a financuje sa z prebytku bežného rozpočtu, prebytku kapitálového rozpočtu alebo zo zdrojov minulých rokov, to zn. z peňažných fondov obce. Splátku istiny obec zatrieďuje na položku 824 – Splácanie finančného prenájmu. Ostatné náklady súvisiace s finančným prenájmom napr. poplatok za uzatvorenie zmluvy, poistné a nerealizované finančné náklady, ak nie sú súčasťou obstarávacej ceny v zmysle zmluvy o finančnom prenájme, sa financujú z bežného rozpočtu a zatrieďujú sa na príslušnej položke v hlavnej kategórii 600 – Bežné výdavky. Ak poplatok za uzatvorenie zmluvy alebo poistné vstupuje do obstarávacej ceny, tak sa tieto výdavky financujú z kapitálového rozpočtu.
Rozpočtová organizácia môže uzatvárať zmluvu o nájme s právom kúpy prenajatej veci len v prípade, ak nájomné bude uhrádzať z prostriedkov Európskej únie a z prostriedkov štátneho rozpočtu určených na financovanie spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie ( tieto spoločné programy SR a EÚ sa zatiaľ samosprávnych rozpočtových organizácií zatiaľ netýkajú len štátnych rozpočtových organizácií). V takomto prípade sú splátky nájomného bežným výdavkom a rozpočtová organizácia tieto výdavky zatrieďuje na podpoložku 636005 - Zo zmluvy o nájme veci s právom kúpy prenajatej veci.

Ako príslušenstvo k dlhodobému hmotnému majetku sa účtujú predmety, ktoré tvoria s hlavnou vecou jeden celok a sú súčasťou jeho ocenenia a evidencie. Príslušenstvo je súčasťou dodávky k hlavnej veci alebo ho možno priradiť k hlavnej veci aj dodatočne. Bez ohľadu na výšku ocenenia príslušenstva sa jeho obstaranie povinne financuje z kapitálového rozpočtu.

Dlhodobý hmotný majetok uvedený v bode 1 vrátane príslušenstva k dlhodobému hmotnému majetku, ktorý sa obstaráva kúpou, sa povinne financuje z kapitálových prostriedkov a účtuje sa o ňom v účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok.

Do obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku nevstupujú a zároveň sa nefinancujú z kapitálového rozpočtu, ale z bežného rozpočtu, úroky z úverov a kurzové rozdiely, penále, pokuty, úroky z omeškania a iné sankcie zo zmluvných vzťahov, peňažné náhrady škôd súvisiace s obstarávaním dlhodobého hmotného majetku, výdavky na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia, výdavky na vybavenie obstarávania dlhodobého hmotného majetku zásobami, biologická rekultivácia, výdavky súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby vzniknuté po uvedení obstarávaného dlhodobého hmotného majetku do používania, výdavky na opravu a údržbu a dane súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku, ktoré podľa zákona o dani z príjmov nie sú výdavkami na zabezpečenie a udržanie príjmov. Od 1.1.2005 v zmysle § 27 ods. 2 písm. a) postupov účtovania na základe rozhodnutia účtovnej jednotky môžu byť súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku aj úroky z úveru súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku do času jeho uvedenia do používania. Ak sú úroky z úveru súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku financujú sa z kapitálového rozpočtu.

Dlhodobý hmotný majetok obstaraný vo vlastnej činnosti a technické zhodnotenie vykonané vo vlastnej činnosti na dlhodobom hmotnom majetku sa financuje z bežného rozpočtu. Obstaranie dlhodobého hmotného majetku vo výške priamych nákladov (prípadne nepriamych nákladov podľa schválenej kalkulácie) sa aktivuje na ťarchu účtu 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku a v prospech účtu 211 – Financovanie výdavkov rozpočtových organizácií.


2. Ako dlhodobý nehmotný majetok sa účtujú :
a) nehmotné výsledky výskumu a vývoja, ktoré nie sú predmetom priemyselných, autorských a iných oceniteľných práv,
b) softvér bez ohľadu na to, či je predmetom autorských práv, ak je kúpený samostatne a nie je súčasťou hardvéru a jeho ocenenia,
c) výrobno-technické poznatky (know-how), licencie, predmety priemyselných práv a iné výsledky tvorivej činnosti, ktoré sú predmetom oceniteľných práv,
d) goodwil a ostatný dlhodobý nehmotný majetok, ktorý nie je uvedený v písm. a) až c).

Dlhodobý nehmotný majetok obstaraný kúpou, ktorého ocenenie v zmysle zákona o dani z príjmov je vyššie ako 50 000 Sk sa povinne financuje z kapitálového rozpočtu. Dlhodobý nehmotný majetok obstaraný vo vlastnej činnosti, ktorého ocenenie je vyššie ako 50 000 Sk a technické zhodnotenie vykonané na dlhodobom nehmotnom majetku vo vlastnej činnosti sa financuje z bežného rozpočtu. Nehmotný majetok vytvorený vlastnou činnosťou v zmysle § 28 ods. 4 zákona č. 431/2003 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov sa neaktivuje okrem zriaďovacích nákladov, softvéru a nákladov na vývoj, ktoré sa aktivujú v súlade s postupmi účtovania v zmysle § 25 ods. 2 postupov účtovania.

Do obstarávacej ceny dlhodobého nehmotného majetku nevstupujú kurzové rozdiely a úroky z úverov. Kurzové rozdiely a úroky z úveru sú bežným výdavkom.

Vykonané a dokončené technické zhodnotenie na dlhodobom hmotnom majetku alebo na dlhodobom nehmotnom majetku v roku obstarania dlhodobého majetku je súčasťou obstarávacej ceny a financuje sa z kapitálovéhorozpočtu.

Dokončené technické zhodnotenie, ktorého ocenenie je za kalendárny rok vyššie ako 30 000 Sk vykonané dodávateľským spôsobom na dlhodobom hmotnom majetku
- vlastnom ( a to plne odpísanom alebo so zostatkovou účtovnou hodnotou),
- nehnuteľnej kultúrnej pamiatke o ktorej sa v zmysle § 30 ods. 7 písm. c) neúčtuje v účtovníctve,
- prenajatom ( operatívny lízing)
sa povinne financuje z kapitálového rozpočtu.

Technickým zhodnotením sú vynaložené výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie, ak prevyšujú v úhrne za kalendárny rok sumu 30 000 Sk. Za technické zhodnotenie dlhodobého hmotného a dlhodobého nehmotného majetku v súlade s § 29 o dani z príjmov sa na základe rozhodnutia účtovnej jednotky môžu považovať aj výdavky na dokončené nadstavby, prístavby, stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie, ktoré v úhrne za kalendárny rok neprevyšujú sumu 30 000 Sk. Aj takéto technické zhodnotenie sa financuje z kapitálového rozpočtu.

Rekonštrukciou sa rozumejú také úpravy, ktorými sa dosiahne zmena účelu použitia, kvalitatívna zmena výkonnosti alebo zvýšenie technických parametrov. Za zvýšenie technických parametrov sa nepovažuje použitie iného materiálu s porovnateľnými vlastnosťami.

Modernizáciou sa rozumie rozšírenie vybavenosti a použiteľnosti majetku, ktoré predtým tento majetok neobsahoval.

Opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu. Uvedením do prevádzkyschopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia.
Udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady. Výdavky na opravu a údržbu dlhodobého hmotného a dlhodobého nehmotného majetku sa financujú z bežného rozpočtu.

3. Drobný dlhodobý hmotný majetok a drobný dlhodobý nehmotný majetok :
Na základe rozhodnutia účtovnej jednotky drobný hmotný majetok, ktorého ocenenie je nižšie alebo sa rovná sume 30 000 Sk a doba použiteľnosti je dlhšia ako 1 rok sa môže účtovať ako dlhodobý hmotný majetok na účte 028 – Drobný dlhodobý hmotný majetok. Obstaranie drobného dlhodobého hmotného majetku kúpou sa povinne financuje z kapitálového rozpočtu.
Drobný hmotný majetok, ktorého doba použitia je dlhšia ako jeden rok a ktorého ocenenie je nižšie alebo sa rovná sume 30 000 Sk, sa nebude považovať za dlhodobý majetok, ak tak účtovná jednotka rozhodne na základe vnútorného predpisu. V tomto prípade drobný hmotný majetok sa povinne financuje z bežného rozpočtu. Účtuje sa ako zásoba na účte 112 – Materiál na sklade alebo sa účtuje priamo do nákladov na účet 410 – Materiálové náklady bez jeho účtovania na sklad, ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby.

Ako dlhodobý nehmotný majetok na základe rozhodnutia účtovnej jednotky sa účtuje aj drobný nehmotný majetok, ktorého ocenenie je nižšie alebo sa rovná sume 50 000 Sk a doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Takýto majetok obstaraný kúpou sa účtuje na účte 018 – Drobný dlhodobý nehmotný majetok a povinne sa financuje z kapitálového rozpočtu.
Ak takýto drobný nehmotný majetok účtovná jednotka na základe vnútorného predpisu nebude považovať za dlhodobý majetok, bude o ňom účtovať pri obstaraní do nákladov na účet 420 – Služby a financovať ho z bežného rozpočtu.

Majetok, ktorý bol obstaraný z bežného rozpočtu, ale aj kapitálového rozpočtu, sa udržuje a opravuje z bežného rozpočtu.

4. Dlhodobý finančný majetok :
Ako dlhodobý finančný majetok sa účtujú
a) cenné papiere a podiely v ovládanej osobe a cenné papiere a podiely v spoločnosti s podstatným vplyvom a ostatné podielové cenné papiere a podiely,
b) pôžičky poskytnuté účtovnou jednotkou s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok,
c) cenné papiere s pevným výnosom s dobou splatnosti dlhšou ako jeden rok,
d) umelecké diela, zbierky, predmety z drahých kovov, pozemky, ktoré sú obstarané za účelom dlhodobého uloženia voľných peňažných prostriedkov.

O obstaraní dlhodobého finančného majetku účtuje obec ako o výdavkovej finančnej operácii. To znamená, že obstaranie dlhodobého finančného majetku sa financuje zo zostatkov peňažných prostriedkov minulých rokov t.j. peňažných fondov obcí. Použitie návratných zdrojov financovania na obstaranie dlhodobého finančného majetku je v rozpore s § 17 ods. 2 zákona č. 583/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Rozpočtové organizácie, ktorých zriaďovateľom je obec, v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách nemôžu obstarávať z rozpočtových prostriedkov dlhodobý finančný majetok.


Vypracované: september 2005
007gituska
16.01.08,11:00
skúšala som a ako vidím, podarilo sa prilepiť prílohu. som dobrá
až na to, že je nečitateľná