pupauka
15.01.08,22:06
Ahojte, dúfam, že nebudem otravovať, ak áno tak neodpisujte :-). Chcem poprosiť o radu nejakého skúseného účtovníka, ktorý účtuje predaj piva. Ide o pivo v obyčajnom klube, spotrebná daň sa nás netýka? Týka sa len výrobcu piva? V podstate chcem vedieť, či pivo nakúpim ako akýkoľvek iný tovar a nič iné neriešim.

A:
Nákup účtujem: 131/321 (nie sme platci DPH)
Príjemka na sklad: 132/131
Predaj piva: 211/604

Nejde mi do hlavy ako to robiť v praxi, to mám každý deň po uzávierke v programe (omega), urobiť výdajku - 3 malé a 1 veľké (napr.) :-))). Taktiež cena sudu býva rôzna, odporúčate asi FIFO?

Bohužial, teoreticky to viem, ale prax mi totálne uniká.
pupauka
15.01.08,21:43
Nikto? :´-(((
jozka56
15.01.08,22:01
Colnemu uradu, po zaregistrovani, hlasime mesacne nakup. predaj a zostatok 100percentneho liehu, na pivo sa to nevstahuje.
jozka56
15.01.08,23:01
Pivo nakupujes ako iny tovar,riesis destilaty.
pupauka
15.01.08,23:20
Destiláty nepredávajú, takže super, lebo by som bola nahratá. Vďaka :).
pupauka
15.01.08,23:28
A účtovať teda ako, pri nákupe tovaru ocením obstarávacou, a používam Fifo, len mi furt nejde do hlavy ten sklad, ako s tým, treba viesť nejakú analytiku? Inak, jediný spôsob ako zistím koľko sa minulo papierovo je na bločkoch, chalani dobre blokujú, ale asi 5, 6 krát za 6 mesiacov vraj zabudli nahodiť, čo je nič, dám asi ako manká a škody (je to dokopy cca 120 Sk), no a realne viem spotrebu podľa toho ako sa míňali sudy. Treba viesť nejak sklad - na omege sa len učím, predpokladám že doklad by bola príjemka a výdajka - ale celého suda, a čo ďalej, po bločkoch mám po malých množstvách (malé, veľké pivo)... No skrátka nemám predstavu ako sa to robí, či denne urobím výdajky na 3 malé a 1 veľké pivo :-) alebo ako.
NICOLETTA
24.09.08,08:17
Prosím o radu,

Firma predávala na jednej akcii pivo. Ma extra pokladnu na predaje pri nejakych akciach napr. mestske slavnosti, jarmoky... atd. Je platca DPH. Na dennej uzavierke je oznacenie predaj piva ale nie je tam rozpisana suma predaja na zaklad dane a DPH. Nevie mi niekto poradit preco? Pri predaji piva sa DPH neuplatnuje?
NICOLETTA
24.09.08,08:55
Podlieha vobec predaj piva DPH?
NICOLETTA
24.09.08,09:09
Ako ste to mysleli .."pri tovarovej skupine?"

Denne uzavierky co mam su bez udajov ZD a Dan,
vsetko predavali ako oslobodene.

Mne to pripada ze je to zle. Spocitam sumy dennych uzavierok a odvediem z toho 19%dan . Bude to spravne?
optimistka
24.09.08,10:18
myslím že máte pokladňu zle nastavenú od servisného technika, prekontroluj aj záložné pásky, ako boli vystavované doklady pre zákazníka, či je tam rozpísaná CBD,DPH a CSD. Tiež sa nám to stalo keď prestavoval pokladnu na euro, ale prišiel to spätne opraviť cca 2 mesiace, to čo je v pokladni nahodená suma je vlastne cena s dph.
ekopo
24.09.08,10:42
Prosím o radu,

Firma predávala na jednej akcii pivo. Ma extra pokladnu na predaje pri nejakych akciach napr. mestske slavnosti, jarmoky... atd. Je platca DPH. Na dennej uzavierke je oznacenie predaj piva ale nie je tam rozpisana suma predaja na zaklad dane a DPH. Nevie mi niekto poradit preco? Pri predaji piva sa DPH neuplatnuje?


Podlieha vobec predaj piva DPH?
Verím, že to nie je myslené vážne. V § 28-48 zákona o DPH je uvedené na čo sa vzťahuje oslobodenie od dane. A predaj piva v tuzemsku tam určite nie je.