galmar
16.01.08,08:13
dobry den, moze konatel (zaroven aj majitel s.r.o.) sam so sebou podpisat aj pracovnu zmluvu?

Dakujem
ekopo
16.01.08,07:15
prečo nie? zamestnávateľ je s.r.o. zamestnanec je FO
galmar
16.01.08,07:19
takze je to OK ak takuto zmluvu podpise podpise konatel aj ako zamestnavatel aj ako zamestnanec?
harmonia
16.01.08,22:24
Ano, moze, ak tuzi platit odvody.
(Zo zisku mu zostane najviac ak si vyplati dividendy.)
Milann
16.02.08,11:52
Ano, moze, ak tuzi platit odvody.
(Zo zisku mu zostane najviac ak si vyplati dividendy.)


Ok. Som majitelom s.r.o. a v nej konatelom. Som sam. Za minuly rok som dosiahol isty prijem. To co mi ostalo tento rok zdanim a co teraz?? Ako si mam teda zisk vyplatit formou dividendy??
liba2
16.02.08,13:41
Ok. Som majitelom s.r.o. a v nej konatelom. Som sam. Za minuly rok som dosiahol isty prijem. To co mi ostalo tento rok zdanim a co teraz?? Ako si mam teda zisk vyplatit formou dividendy??
Po vykonaní účtovnej závierky s.r.o. sa vypočíta daň a zaúčtuje sa ešte do minulého roka (napr. 2007). Po zaúčtovaní dane vyjde čistý hospodársky výsledok (HV po zdanení). Tento HV bude v r. 2008 na účte 431-HV v schvaľovacom konaní. Schvaľovacom preto, že treba schváliť účtovnú závierku a potom sa môže HV rozdeliť:
1. urobiť povinný prídel do zákonného rezervného fondu podľa toho čo je o tom napísané v zakladateľskej listine (pravdepodobne 5% z dosiahnutého zisku);
2. zostatok si môžeš vyplatiť, je to podiel zo zisku. Výplatu možno urobiť v hotovosti z pokladne alebo prevodom z účtu na účet. Tento podiel už nepodlieha zdaneniu ani sa neplatia odvody.

Toto schválenie urobíš zápisnične ako "Rozhodnutie jediného spoločníka" a založíš k daň. priznaniu. Jednu kópiu dáš účtovníčke na zaúčtovanie.
Vypočítanú daň z príjmov PO odvedie s.r.o. správcovi dane.

mimotemy Ty nemáš účtovníčku ktorá by ti to vysvetlila ?
Milann
16.02.08,13:53
Vdaka.

Uctovnicku mam, ale zrejme sa dobre nevyzna - neviem. Ked som sa s nou bavil naposledy proste si peniaze presuvam do pokladne a tie si minam - akurat ostala otazka, ze co ked sa mi pokladna pekne navysi. Vobec mi neponukla takuto moznost ako sa dostat pekne k mojim peniazom, bez dalsieho zatazenia.
liba2
16.02.08,13:59
Len dúfam, že si správne pochopil, že tá výplata podielu na HV sa môže urobiť vždy až po schválení účtovnej závierky a jednorazovo. Vyplácanie preddavkov na predpokladaný HV v bežnom roku je porušenie Obchodného zákonníka.
Milann
16.02.08,14:07
Ano pochopil.

Jednoducho si budem vyberat peniaze z uctu ako doteraz, ktore pojdu akoze do pokladne. A potom jednorazovo si ich oficialne vyplatim z pokladne až po schválení účtovnej závierky. moze byt, nie?
Centrum
16.02.08,14:12
Ano, moze, ak tuzi platit odvody.
(Zo zisku mu zostane najviac ak si vyplati dividendy.)
Iba ak za prácu konateľa poberá mesačne aj odmenu, z tejto odmeny odvádza na ZP on, aj s.r.o.
liba2
16.02.08,14:19
Ano pochopil.

Jednoducho si budem vyberat peniaze z uctu ako doteraz, ktore pojdu akoze do pokladne. A potom jednorazovo si ich oficialne vyplatim z pokladne až po schválení účtovnej závierky. moze byt, nie?Ako to má byť je v príspevku č. 8. Ako to urobíš je už na tebe.
Milann
18.02.08,11:16
Liba2 - prosim Ta mohol by si mi aj dat neaky zakon, kde je to popisane?

Ekonomke sa to neako nezda, neako nechce verit tomuto postupu.

Este aby to bol komplentne tak som konatelom bez odmeny, snad sa ma stale tyka vyssie uvedeny postup.
liba2
18.02.08,12:51
Po vykonaní účtovnej závierky s.r.o. sa vypočíta daň a zaúčtuje sa ešte do minulého roka (napr. 2007). Po zaúčtovaní dane vyjde čistý hospodársky výsledok (HV po zdanení). Tento HV bude v r. 2008 na účte 431-HV v schvaľovacom konaní. Schvaľovacom preto, že treba schváliť účtovnú závierku a potom sa môže HV rozdeliť:
1. urobiť povinný prídel do zákonného rezervného fondu podľa toho čo je o tom napísané v zakladateľskej listine (pravdepodobne 5% z dosiahnutého zisku);
2. zostatok si môžeš vyplatiť, je to podiel zo zisku. Výplatu možno urobiť v hotovosti z pokladne alebo prevodom z účtu na účet. Tento podiel už nepodlieha zdaneniu ani sa neplatia odvody.

Toto schválenie urobíš zápisnične ako "Rozhodnutie jediného spoločníka" a založíš k daň. priznaniu. Jednu kópiu dáš účtovníčke na zaúčtovanie.
Vypočítanú daň z príjmov PO odvedie s.r.o. správcovi dane.
Tomuto postupu nechce veriť ? a čomu konkrétne ?
Ako vypočítať a zaúčtovať daň a ako zaúčtovať rozdeleni HV, rieši zákon o účtovníctve a postupy účtovania.
Ako sa naloží s dosiahnutým ziskom - ako sa rozdelí, čo sú priority a pod. - rieši obchodný zákonník.
Podiel na zisku vyplatený spoločníkovi nie je zdaniteľným príjmom - rieši zákon o dani z príjmov.
Milann
18.02.08,12:56
Podiel na zisku vyplatený spoločníkovi nie je zdaniteľným príjmom - rieši zákon o dani z príjmov.

Nezda sa jej, ze to uz nemusi zdanit.
Petra29
18.02.08,13:09
Od r.2004 sa nezdaňujú podiely na zisku, konkrétne pre p. ekonómku § 3 ods.2Predmetom dane nie je: c) podiel na zisku (dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základnom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva...
liba2
18.02.08,13:15
Podiel na zisku vyplatený spoločníkovi nie je zdaniteľným príjmom - rieši zákon o dani z príjmov.

Nezda sa jej, ze to uz nemusi zdanit.
Dodatočne doplnené:
§ 3 Predmet dane
ods. 2 Predmetom dane nie je ...
písm. c) podiel na zisku ( dividenda) vyplácaný zo zisku obchodnej spoločnosti alebo družstva, alebo obdobnej právnickej osoby v zahraničí určeného na rozdelenie osobám, ktoré sa podieľajú na ich základneom imaní alebo členom štatutárneho a dozorného orgánu tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva, aj keď sú zamestnancami tejto obchodnej spoločnosti alebo družstva........
.................................................. ................................
(§ 12 ods. 7 písm. c) ZoDP -- toto sa týka právnických osôb).
Petra29
18.02.08,13:28
Len doplním, že § 3 ods. 2 hovorí, čo nie je predmetom dane FO, § 12 ods.7, čo nie je predmetom dane PO.