Donda
16.01.08,09:21
6.6.2007 kúpil živnostník stroj v Čechách za 159460,- Kč. Platil v hotovosti. Ako to mám zaúčtovať ?
Zoltán Kovács
16.01.08,08:23
6.6.2007 kúpil živnostník stroj v Čechách za 159460,- Kč. Platil v hotovosti. Ako to mám zaúčtovať ?

Zaeviduješ do knihy záväzkov dňom prijatia fatúry. Prepočet kurzom NBS. Úhradu zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - členenie nákup DHM. Kurz použiješ ten, ktorým si zamenil SKK na CZK. V JÚ sa neúčtuje o kurzových rozdieloch.
Donda
16.01.08,08:55
...čiže ak živnostník pár dní pred nákupom si zamenil Sk na Kč, prerátavam to tým kurzom? Mne sa zdá, že ku koncu roka sa aj v JU účtujú kurzové rozdiely, alebo sa mýlim?
tinaM
16.01.08,09:03
...čiže ak živnostník pár dní pred nákupom si zamenil Sk na Kč, prerátavam to tým kurzom? Mne sa zdá, že ku koncu roka sa aj v JU účtujú kurzové rozdiely, alebo sa mýlim?
Nemýliš sa. Aj v JÚ sa kurzové rozdiely účtujú podľa Postupov účtovania v JÚ § 15:

(4) Ak v účtovníctve účtovnej jednotky je viac pokladní alebo viacej účtov v bankách, účtuje sa o každej pokladni a každom účte v banke v osobitnej pokladničnej knihe a v knihe účet v banke. Stavy a pohyby v pokladni a na účtoch v bankách sa účtujú v pokladničnej knihe a v knihe účet v banke a súčasne do príslušného súhrnného prehľadu o hotovosti a o účtoch v bankách v peňažnom denníku. Pre peňažné prostriedky v cudzej mene sa otvoria pokladničné knihy a knihy účet v banke pre každý druh meny. V pokladničnej knihe a v knihe účet v banke sa účtuje v cudzej mene a v slovenskej mene. V peňažnom denníku sa účtuje v slovenskej mene. Kurzom Národnej banky Slovenska sa peňažné prostriedky v cudzej mene prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a kurzové rozdiely sa zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
Zoltán Kovács
16.01.08,09:08
Mal som na mysli kurzový rozdiel, ktorý vznikne pri úhrade CZK faktúry. Na konic roka v JÚ prepočítavaš kurzové rozdiely iba neuhradených záväzkov a pohľadávok, a ostatných zložiek majetku v cudzej mene.
bendo
16.01.08,09:17
Mal som na mysli kurzový rozdiel, ktorý vznikne pri úhrade CZK faktúry. Na konic roka v JÚ prepočítavaš kurzové rozdiely iba neuhradených záväzkov a pohľadávok, a ostatných zložiek majetku v cudzej mene.

A ako sa potom zaúčtujú? Alebo sa nimi len vo výkaze o MaZ zohľadní hodnota majetku, príp. záväzkov?
tinaM
16.01.08,09:23
A ako sa potom zaúčtujú? Alebo sa nimi len vo výkaze o MaZ zohľadní hodnota majetku, príp. záväzkov?
Ak budeš mať zostakok peň. prostriedkov vo valutovej pokladni k 31.12. , tak tam vtedy vypočitaš kurzový rozdiel v uzávierkových operáciách.
Donda
28.01.08,09:18
Zaeviduješ do knihy záväzkov dňom prijatia fatúry. Prepočet kurzom NBS. Úhradu zaúčtuješ ako výdavok neovplyvňujúci základ dane - členenie nákup DHM. Kurz použiješ ten, ktorým si zamenil SKK na CZK. V JÚ sa neúčtuje o kurzových rozdieloch.

Keď bola faktúra vystavená pri nákupe stroja a ihneď uhradená v hotovosti, prečo mám prepočítavať Kč kurzom NBS ? České koruny boli zamenené pár dní pred nákupom a vložené do pokladne. Stroj evidujem ako HDM v Sk prepočítaných podľa toho ako ich FO zamenila, alebo podľa NBS?
Donda
26.02.08,07:50
V PP som sa dočítala:
Uhradený záväzok alebo inkasovanú pohľadávkuv cudzej mene je potrebné "dorovnať" len v evidencii záväzkov alebo pohľadávok,pretože takto vzniknuté "kurzové rozdiely" nesmú ovplyvniť základ dane.

Môžete mi prosím Vás vysvetliť, čo to znamená "dorovnať". A ak som fa neevidovala v záväzkoch, keďže bola vystavená pri úhrade v hotovosti?
Kája.
26.02.08,08:02
Pri úhrade dlhodobeho hmotného majetku ti vznikajú kurzové rozdiely, pozri v postupoch par. 21, odst. 3.
Donda
26.02.08,08:14
Neviem to nájsť. Týka sa to aj JÚ.
Kája.
26.02.08,08:18
Týka sa to JU, je to v nových postupoch platných až od 1.1.2008
Donda
26.02.08,08:42
Prečítala som si ten §21 ods.3 a som z toho jeleň.
Ak bola cena DHM - 159460,- CZK,
Kúpená v banke za 196135,80 Sk
V deň uskutočnenia účt.prípadu-úhrada fa v hotovosti 190873,62 Sk.
Čo mám urobiť s tým rozdielom 5262,18 Sk.
Kája.
26.02.08,08:56
Kurzová strata - réžia
Donda
26.02.08,09:08
Ďakujem pekne za pomoc a prajem krásny slnečný deň.